5/1993. (II. 12.) NM rendelet

a gyógyfürdőellátások rendeléséről, a társadalombiztosítási támogatás összegéről és az elszámolás módjáról

A 26/1993. (II. 12.) Korm. rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: OTF) vezetőjével egyetértésben a következőket rendelem el:

1. §

(1) A 89/1990. (V. 1.) MT rendelet 19/D. §-a szerinti gyógyfürdőellátás árához nyújtott társadalombiztosítási támogatás összegét a melléklet tartalmazza.

(2) A társadalombiztosítási támogatás mértékét legalább évente egyszer felül kell vizsgálni.

2. §

(1) Társadalombiztosítási támogatással az egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy részére a c) pont kivételével - az alapellátás orvosának beutalása alapján - gyógyfürdőellálások rendelésére jogosult:

a) a rehabilitáció keretében a reumatológus-fizioterápiás, illetve a mozgásszervi rehabilitációs szakorvos;

b)[1] a csoportos gyógyúszás esetén a betegség szerint illetékes szakorvos:

c)[2] egyéb esetekben a betegség szerint illetékes szakorvos javaslata alapján a háziorvos, házi gyermekorvos

[a továbbiakban a a)-c) pont együtt: beutaló orvos].

(2) A beutaló orvos a gyógyfürdőellátást gyógyfürdőutalványon rendeli, amelyhez mellékelni kell a szakmai előírások feltüntetésére szolgáló nyomtatványt ("kezelő-lapot") is.

(3) Üzemi baleset, illetve foglalkozási betegség címén csak akkor rendelhető gyógyfürdőellátás térítésmentesen, ha az üzemi baleset, illetve a foglalkozási betegség tényét a baleseti táppénz vagy illetmény folyósítására illetékes szerv igazolta. A térítésmentesen rendelt gyógyfürdőellátás esetén a győgyfürdőutalványon meg kell jelölni az a jogcímet ("rehabilitáció", "üzemi baleset", "foglalkozási betegség"), amelynek alapján a társadalombiztosítási támogatás megegyezik a gyógyfürdőellátás árával. A gyógyfürdőellátás közgyógyellátásra jogosult személy részére a külön erre a célra rendszeresített gyógyfürdőutalványon rendelhető.

(4) Egy kúra keretén belül egyidejűleg legfeljebb négy különböző fajta kezelés rendelhető, kezelésfajtánként legfeljebb 15 alkalomra. Ugyanazon betegség miatt naptári évenként csak 2 kúra rendelhető.

(5) Csoportos gyógyúszás évente legfeljebb hat kúrában rendelhető.

3. §

(1)[3] A gyógyfürdőutalvány a kúra megkezdésétől számított nyolc - gyógyúszás esetén tizenkét - hétig érvényes. A kúrát a gyógyfürdő utalvány kiállításától számított 1 hónapon belül meg kell kezdeni. Amennyiben a kúrát a biztosított saját hibáján kívül álló ok miatt megszakítja, a beutaló orvos a gyógyfürdőutalvány érvényességét - személyi bélyegzőjével és aláírásával ellátva - egy ízben meghosszabbíthatja. Ebben az esetben a gyógyfürdőutalvány érvényessége hat héttel meghosszabbodik. A meghosszabbítás okát a beutaló orvos a biztosítottról vezetett nyilvántartásában rögzíti.

(2) Lejárt gyógyfürdőulalvánnyal, illetve olyan gyógyfürdőutalvánnyal, amely nincs megfelelően kitöltve, a társadalombiztosítás terhére gyógyfürdőellátás nem vehető igénybe.

4. §

A gyógyfürdőutalvány csak a társadalombiztosítással gyógyfürdőellátásra szerződést kötött gyógyfürdőben váltható be.

5. §

A beutaló orvosnak a jogosultat tájékoztatni kell a gyógyfürdőutalvány beváltásának módjáról és a társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető gyógyfürdők köréről, a térítésköteles fürdőutalványon történő rendelés esetén a kezelés várható költségeiről.

6. §

A társadalombiztosítás illetékes szerve a vele szerződést kötött gyógyfürdőkkel a szerződésben foglallak szerint számol el, a szerződésben kikötött árak, illetve a társadalombiztosítási támogatás összege alapján.

7. §

Az utalványokat az illetékes társadalombiztosítási igazgatóság juttatja el - igénylés alapján - a beutaló orvosnak.

8. §

Az OTF-vel szerződéses kapcsolatban álló, illetve térítésmentes elektroterápiás kezelést nyújtó gyógyfürdők körét és azok szolgáltatásait a Népjóléti Közlönyben folyamatosan közzé kell tenni.

9. §

A fizioterápiás kezeléssel kapcsolatos személyi és egészségügyi adatok védelméről és kezeléséről külön jogszabály rendelkezik.

10. §

(1) Ez a rendelet 1993. március 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a gyógyfürdőutalványok és gyógyfürdőjegyek kiszolgáltatásáról szóló 34/1962. (Eü. K. 15.) EüM utasítás a hatályát veszti. E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépést követően kiállított utalványok tekintetében kell alkalmazni.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt kiállított utalványok érvényességi idejükig felhasználhatók.

(3) Az utalványokat első ízben e rendelet hatálybalépését követő 1 hónapon belül kell eljuttatni a beutaló orvosnak.

(4)[4] A társadalombiztosítás szerve alatt az illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztár értendő.

Dr. Surján László s. k.,

népjóléti miniszter

Melléklet az 5/1993. (II. 12.) NM rendelethez[5]

A gyógyfürdőellátások árához járó társadalombiztosítási támogatás

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 19/1993. (X. 22.) NM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.12.01.

[2] Megállapította a 19/1993. (X. 22.) NM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.12.01.

[3] Megállapította a 19/1993. (X. 22.) NM rendelet 2. §-a. Hatályos 1993.12.01.

[4] Beiktatta a 19/1993. (X. 22.) NM rendelet 3. §-a. Hatályos 1993.12.01.

[5] Megállapította a 19/1994. (X. 26.) NM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.11.01.

Tartalomjegyzék