Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

72/1993. (V. 7.) Korm. rendelet

az 1993. évi május 21. és 28. közötti közalkalmazotti tanácsi választással kapcsolatos egyes kérdésekről

A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) 15. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa véleményének meghallgatásával - a 7. §, a 11-13. §, valamint a 16. § tekintetében a Kjt. 4. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás szerint - a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsában létrejött megállapodás alapján - a Kormány az alábbiakat rendeli el:

1. §

E rendelet hatálya a Kjt. 1. §-ában meghatározott munkáltatónál történő közalkalmazotti tanács, valamint közalkalmazotti képviselő (a továbbiakban: közalkalmazotti tanács) megválasztásának egyes kérdéseire terjed ki.

2. §

A közalkalmazotti tanács megválasztásához felhasználandó szavazólap az alábbiakat tartalmazza:

a) a munkáltató elnevezését;

b) a jelöltek nevét abc-sorrendben;

c) a szakszervezet által állított jelölt esetén a szakszervezet nevét, továbbá annak megjelölését, hogy a szakszervezet mely, a 12. § (1)-(3) bekezdések alapján bejelentett helyi önkormányzati, ágazati, valamint országos szervezet (szakszervezeti szövetség, országos szakszervezeti konföderáció, választási koalíció) tagja;

d) a közalkalmazottak által állított jelölt esetén, a jelölt neve után a "független" sző feltüntetését;

e) a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) alapján a munkáltatónál megválasztható közalkalmazotti tanácstagok számát, valamint arra való utalást, hogy érvénytelen a szavazat, ha a szavazólapon ennél több jelöltet jelöltek meg.

3. §

Az országos, ágazati, illetve önkormányzati reprezentativitás meghatározásakor a szakszervezet jelöltjeire [2. § c) pont] leadott érvényes szavazatok számát el kell osztani az adott közalkalmazotti tanácstagok Kjt., illetve Mt. szerint megválasztható számával. A számítási - a kerekítés általános szabályai szerint - egytizedes pontossággal kell elvégezni.

4. §

(1) A Kjt. 15. §-ának (2) bekezdése alapján a közalkalmazotti tanács választásáról készült jelentésnek tartalmaznia kell:

a) a munkáltató ágazati irányítását ellátó minisztériumot (a továbbiakban: minisztérium);

b) a választás helyét (a munkáltató megnevezésével) és időpontját;

c) a közalkalmazotti tanács Mt. alapján megválasztható tagjainak számát, vagy annak megjelölését, hogy közalkalmazotti képviselő választása történt;

d) a szakszervezet jelöltjére [2. § c) pont] leadott - 3. § szerint meghatározott - összes érvényes szavazatok számát;

e) a közalkalmazottak állal állított jelöltekre [2. § d) pont] leadott érvényes szavazatok - a (2) bekezdés szerint számított - számát összesen;

f) az érvényes szavazatok számát összesen; továbbá,

g) annak az ágazatnak, alágazatnak, szakágazatnak, az 1. számú melléklet szerinti főcsoportnak, valamint a 2. számú melléklet szerinti szakmacsoportnak az elnevezését és statisztikai számjelét, amelyben a szakszervezet tevékenységét kifejti.

(2) A közalkalmazottakra leadott szavazatok számának meghatározásakor a 3. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjától eltérően a felügyelete alá tartozó szervek tekintetében a Honvédelmi Minisztériumot kell az ágazat irányításáért felelős minisztériumnak tekinteni.

(4) Ha az (1) bekezdés a) pontja szerinti minisztérium nem határozható meg, az ágazat irányításáért felelős minisztériumnak a Munkaügyi Minisztériumot kell tekinteni.

5. §

(1) A helyi önkormányzat által fenntartott munkáltatónál működő választási bizottság 1993. június 3-ig a jelentés [4. § (1) bekezdés] egy példányát a munkáltató fenntartójának, egy példányát a minisztériumnak küldi meg.

(2) Az (1) bekezdésbe nem tartozó munkáltatónál működő választási bizottság 1993. június 3-ig a jelentés [4. § (1) bekezdés] egy példányát a minisztériumnak küldi meg.

(3) A jelentés [4. § (1) bekezdés] egy példányát a választási bizottság megküldi a közalkalmazotti tanácsi választáson jelöltet állító szakszervezet munkahelyi szervének.

(4) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott esetben a közalkalmazotti tanácsi választásáról készült jelentést [4. § (1) bekezdés] a minisztérium, valamint a helyi önkormányzat haladéktalanul átadja a megfelelő [8. § (2) bekezdés c), illetve d) pont szerinti] szavazatösszesítő bizottságnak.

6. §

(1) A közalkalmazotti tanács a jelentés [4. § (1) bekezdés] egy példányát, valamint a választásról készült jegyzőkönyvet a választás eredményének megállapításától számított három évig köteles megőrizni, illetve köteles a választáson leadott szavazólapokat a választás eredményének megállapításától számított kilencven nap elteltével megsemmisíteni.

(2) A közalkalmazotti tanács megalakulásáig az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettség a választási bizottságot, a közalkalmazotti tanács megszűnése esetén pedig a munkáltatót terheli.

(3) Ha a közalkalmazotti tanács, illetve a választási bizottság az (1)-(2) bekezdésben meghatározott kötelezettségének folyamatosan nem tud eleget tenni, a megszakítások időtartamára az (1) bekezdésben meghatározott iratokat a munkáltató őrzi.

(4) A megőrzésért a munkáltatót ellenszolgáltatás nem illeti meg.

7. §

Az egyes főcsoportokat és szakmacsoportokat, továbbá a főcsoportokhoz tartozó szavazatösszesítő bizottságban részt vevő minisztériumot az 1. és 2. számú melléklet állapítja meg. Az ágazatok, továbbá az ezekhez tartozó alágazatok és szakágazatok tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal közleményében megállapított szabályok irányadóak.[1]

8. §

(1) A szavazatok összesítését országos, ágazati, önkormányzati szinten, továbbá a főcsoportban és a szakmacsoportban a 4. § szerint készült jelentés alapján a (2) bekezdésben meghatározott szavazatösszesítő bizottság végzi.

(2) A szavazatösszesítő bizottság tagjai:

a) országos szinten a Munkaügyi Minisztérium, az országos szintű érdekegyeztetésben részt vevő szakszervezet [12. § (1) bekezdés], valamint a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa (KIÉT) önkormányzati oldalának képviselői;

b) a főcsoportban és a szakmacsoportban az 1. számú mellékletben megjelölt minisztérium és az országos szintű érdekegyeztetésben részt vevő szakszervezet [12. § (1) bekezdés] képviselői;

c) az ágazatban a minisztérium és az ágazati szintű érdekegyeztetésben részt vevő szakszervezet [12. § (2) bekezdés] képviselői; továbbá

d) a helyi önkormányzatnál a polgármester (megyei közgyűlés elnöke), illetve a helyi önkormányzati szintű érdekegyezetetésben részt vevő szakszervezet [12. § (3) bekezdés] által kijelölt képviselők.

(3) A szavazatösszesítő bizottságban a részvételi szándékot [12. § (1)-(3) bekezdés] bejelentő szakszervezet egy képviselővel vesz részt. A szakszervezetek közös képviselőt is megbízhatnak.

(4) A szavazatösszesítő bizottságot legkésőbb 1993. május 20-ig kell létrehozni.

9. §

(1) A minisztérium mellett működő ágazati szavazatösszesítő bizottság [8. § (2) bekezdés c) pont] a részére az 5. § (1)-(2) bekezdése alapján megküldött jelentésről a főcsoportok és szakmacsoportok szerinti szavazatösszesítést készít, és az arról szóló jelentést legkésőbb 1993. június 30-ig megküldi az illetékes főcsoport mellett működő szavazatösszesítő bizottságnak [8. § (2) bekezdés b) pont].

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jelentés tartalmazza a főcsoportban és a szakmacsoportban

a) az érvényes szavazatok számát összesen, valamint

b) a szakszervezet jelöltjére [2. § c) pont] leadott érvényes szavazatok - 3. § szerint meghatározott - számát összesen, továbbá

c) a közalkalmazottak által állított jelöltekre leadott érvényes szavazatok - 4. § (2) bekezdés szerint számított - számát összesen.

10. §

A főcsoport mellett működő szavazatösszesítő bizottság [8. § (2) bekezdés b) pont] a 9. § szerinti jelentés alapján

a) meghatározza a főcsoportban és a szakmacsoportban az érvényes szavazatok, valamint a szakszervezet jelöltjére [2. § c) pont] leadott érvényes szavazatok - 3. § szerint meghatározott - számát összesen, továbbá

b) jelentést készít az a) pontban foglaltakról és azt 1993. július 31-ig megküldi a Munkaügyi Minisztériumba az országos szavazatösszesítést végző bizottságnak.

11. §

(1) Országosan reprezentatív [Kjt. 4. § (1) bekezdés a) pontja]

a) az a szakszervezet, szakszervezeti szövetség, valamint országos szakszervezeti konföderáció, amely a közalkalmazotti tanácsi választáson megszerezte - a 3. § szerint számított - összes érvényes szavazatok legalább tíz százalékát, illetve

b) az a szakszervezet, valamint szakszervezeti szövetség, amely a közalkalmazotti tanács választáson megszerezte az 1. számú melléklet szerinti három főcsoport egyikében - a 3. § szerint számított - összes érvényes szavazatok legalább tíz százalékát.

(2) Az ágazatban [Kjt. 4. § (1) bekezdésének b) pontja] az a szakszervezet (szakszervezeti szövetség) reprezentatív, amely a közalkalmazotti tanács választáson megszerezte az adott ágazat alágazalában - a 3. § szerint számított - összes érvényes szavazat legalább tíz százalékát.

(3) A helyi önkormányzat [Kjt. 4. § (1) bekezdés c) pontja] területén az a szakszervezet (szakszervezeti szövetség) reprezentatív, amely az adott helyi önkormányzat területén a közalkalmazotti tanács választáson megszerezte a főcsoportban - a 3. § szerint számítolt - összes érvényes szavazat legalább tíz százalékát.

12. §

(1) Az országos szintű érdekegyeztetésben részt venni kívánó szakszervezet (szakszervezeti szövetség, országos választási koalíció) részvételi szándékát 1993. május 14-ig jelentheti be a Munkaügyi Minisztériumnál.

(2) Az ágazati szintű érdekegyeztetésben részt venni kívánó szakszervezet (szakszervezeti szövetség, ágazati választási koalíció) részvételi szándékát 1993. május 14-ig jelentheti be a minisztériumnál. A bejelentő nyilatkozatban meg kell jelölni, hogy mely ágazat, alágazat, szakágazat közalkalmazottainak érdekeit képviseli a szakszervezet, továbbá, hogy tevékenységét mely szakmacsoportban fejti ki.

(3) A helyi önkormányzati szintű érdekegyeztetésben részt venni kívánó szakszervezet (szakszervezeti szövetség, választási koalíció) részvételi szándékát 1993. május 14-ig jelentheti be az illetékes polgármesternél (megyei közgyűlés elnökénél). A bejelentő nyilatkozatnak tartalmaznia kell, hogy a szakszervezet (szakszervezeti szövetség) tevékenységét mely alágazatban és szakmacsoportban fejti ki.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt bejelentés visszavonásig hatályos.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben meghatározott nyilatkozatot írásba kell foglalni.

13. §

A 4. §-ban és a 9. §-ban meghatározott jelentést, valamint a 12. §-ban foglalt bejelentési az e rendeletben meghatározott szervnek tértivevényes postai küldeményként kell eljuttatni.

14. §

A megfelelő |8. § (2) bekezdése a), c) és d) pont szerinti] szavazatösszesítő bizottság megállapítja a szavazás eredményét és a reprezentatív szakszervezeteket (11. §), valamint a szakmacsoportokban elért eredmény alapján az érdekegyeztetésben részt vevő szakszervezeteket (16. §).

15. §

(1) A Kjt. 89. § (3) bekezdésében foglaltak szerint a szavazatösszesítő bizottság jelentése alapján

a) a Munkaügyi Minisztérium hivatalos lapjában közzéteszi az országosan [11. § (1) bekezdés];

b) a minisztérium hivatalos lapjában közzéteszi az ágazatban [11. § (2) bekezdés];

c) a polgármester (megyei közgyűlés elnöke) hirdetményben közzéteszi az önkormányzat területén reprezentatív szakszervezetek [11. § (3) bekezdés] névsorát.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően közzé kell lenni a megfelelő szintű érdekegyeztetésben részt vevő szakszervezetek (16. §) névsorát is.

(3) A 4. § (1) bekezdés d), a 9. § (2) bekezdés b), valamint a 10. § a) pontjai tekintetében szakszervezeten a 12. § (1)-(3) bekezdések alapján bejelentett szakszervezetet kell érteni.

16. §

(1) A KIÉT-ben a reprezentatív szakszervezetek mellett szakmacsoportonként egy-egy hely illeti meg azokat a szakszervezeteket, amelyek a szakmacsoportokban leadott összes érvényes szavazat legalább tíz százalékát megszerezték.

(2) Az ágazati érdekegyeztetésben - a reprezentatív szakszervezet mellett - az a szakszervezet is jogosult részt venni, amely a szakágazatában a legtöbb érvényes szavazatot megszerezte.

(3) Az önkormányzat területén lefolytatandó érdekegyeztetésben - a reprezentatív szakszervezetek mellett - szakmacsoportokként egy-egy hely illeti meg azokat a szakszervezeteket, amelyek az adott önkormányzat területén a szakmacsoportokban leadott összes érvényes szavazat legalább tíz százalékát megszerezték.

17. §

E rendelet 2-7. §-át az 1993. május 28. után tartandó közalkalmazotti tanács választásra is alkalmazni kell.

18. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 72/1993. (V. 7.) Korm. rendelethez

Főcsoportok meghatározása

2. számú melléklet a 72/1993. (V. 7.) Korm. rendelethez

Szakmacsoportok meghatározása

Lábjegyzetek:

[1] Az ágazatokat, az alágazatokat és a szakágazatokat e rendelet kihirdetésekor a 9017/1991. (SK. 8.) KSH közlemény állapítja meg.

Tartalomjegyzék