Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/1993. (XII. 30.) MüM rendelet

az iskolai rendszerű szakképzés megszervezésére és a gyakorlati képzési helyek létesítésére vonatkozó feltételekről

A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 4. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a művelődési és közoktatási miniszterrel, valamint a szakmai és vizsgáztatási követelményrendszer meghatározására feljogosított miniszterrel és a Központi Statisztikai Hivatal elnökével (a továbbiakban: szakképesítésért felelős miniszter) egyetértésében - a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed az iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő

a) szakközépiskolára, szakmunkásképző iskolára és szakiskolára (a továbbiakban: szakképző iskola);

b) munkaerő-fejlesztő és -képző központra, amennyiben az Szt. 53. § (1) bekezdés e) pontja szerint részt vesz az iskolai rendszerű gyakorlati képzésben (a továbbiakban: képző központ);

c) jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra, illetve egyéni vállalkozóra [a továbbiakban: gazdálkodó szervezet, az a)-c) pontokban foglaltak a továbbiakban együtt: gyakorlati képzést szervező].

A szakképzés megszervezése

2. § Az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítésre történő felkészítés akkor szervezhető, ha a szakmai tantárgyak központi programjaiban (a továbbiakban: tanterv) foglaltak végrehajtása biztosított, illetőleg a képzés során fejlesztéssel biztosítható.

3. § Ha a tanuló képzésére gazdálkodó szervezettel a gyakorlati képzés céljából kötött tanulószerződés alapján kerül sor, a tanuló elméleti képzésének megszervezéséről a szakképesítés szakirányának megfelelő szakképző iskolában - a 6-7. §-okban foglaltakra is figyelemmel - gondoskodni kell.

A szakmai elméleti képzés

4. § A szakmai elméleti képzéshez szükséges pedagógusokról, a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottakról a közoktatási törvényben előírt követelmények és normatívák figyelembevételével a szakképző iskola gondoskodik.

5. § (1) A szakképző iskolában a szakmai elméleti tantárgyakhoz, a szakmai-pedagógiai feladatok megfelelő feldolgozásához szükséges oktatástechnikai eszközök felsorolását az eszközjegyzék tartalmazza. Az eszközjegyzék a képzési feladatok teljesítéséhez szükséges eszközök minimumát határozza meg.

(2) Az eszközjegyzéket a szakmai elméleti tantárgy tanterve határozza meg.

6. § (1) A szakképzés beszámoltató formában is megszervezhető, ha azt a szakképesítésenkénti kis létszám indokolja.

(2) A beszámoltató rendszerű képzés esetén a szakképző iskola igazgatója a tanulót a szakmai elméleti tantárgyak foglalkozásain való rendszeres részvétel alól felmenti.

(3) A felmentett tanuló az igazgató által kijelölt szakképző iskolában beszámoltató rendszerű szakmai elméleti képzésben - konzultációs csoportba beosztva - vesz részt. A konzultációs csoport vezetését a csoportot tanító - e feladat ellátásával megbízott - tanár látja el. Feladatai és jogai az osztályfőnökével azonosak.

7. § (1) A 6. § (2) bekezdése szerint felmentett tanuló havonként három munkanap kivételével folyamatos gyakorlati képzésben vesz részt.

(2) A beszámoltató képzésben részt vevő tanuló a szakmai elméleti tantárgyak adott képzési szakaszra eső tananyagából köteles

a) a tanév első és harmadik negyedévének végén beszámolni,

b) félévkor és tanév végén beszámoltató vizsgát tenni.

(3) A beszámoltató rendszerű képzést végző szakképző iskola a beszámolóra és a beszámoltató vizsgára való felkészülésre a kijelölt szakmai elméleti tantárgyak anyagából - az (1) bekezdésben meghatározott három munkanap terhére - havonta legfeljebb kétnapos konzultációt szervezhet.

(4) A tanuló a tanév végén nem tehet beszámoltató vizsgát, ha a konzultációk ötven százalékán nem vett részt. Ezt úgy kell tekinteni, hogy a tanuló az évfolyamra meghatározott tantárgyi követelményeket nem teljesítette.

(5) A beszámoltató rendszerű képzés költségeinek viselésében, továbbá a képzéssel és a szakmai vizsgáztatással kapcsolatos együttműködésben a tanulóval tanulói jogviszonyban álló, valamint a beszámoltatást végző szakképző iskola kölcsönösen állapodik meg.

A gyakorlati képzés

8. § A gyakorlati képzés követelményeire való felkészítés feltételeiről, a képzési helyek létesítéséről a Szt.-ben és a közoktatási törvényben foglalt előírásoknak megfelelően a gyakorlati képzést szervező gondoskodik.

9. § (1) A gyakorlati képzés tantervében meghatározott alapképzést tanműhelyben, tangazdaságban, tanboltban, tankórteremben, tankertben, tanudvarban, tankonyhában, laboratóriumban, demonstrációs teremben, gyakorló- és szaktanteremben stb. (a továbbiakban: tanműhely) lehet megszervezni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti alapképzésre épülő specializáló képzést - a munkahelyi körülmények között - csoportos képzési vagy egyedi munkahelyen, illetőleg megfelelő feltételekkel rendelkező tanműhelyben lehet megszervezni.

(3) Ha az (1) bekezdésben meghatározott feltételek nem állnak rendelkezésre, de a gyakorlati képzés követelményeire való felkészítés feltételei biztosíthatók, akkor a teljes gyakorlati képzés megszervezhető munkahelyi körülmények között.

10. § (1) A tanműhely a képzési feladata és felszereltsége szerint lehet

a) az alapképzési feladatot ellátó alapképző tanműhely; és

b) a teljes gyakorlati képzést ellátó tanműhely.

(2) A tanműhely létesítése és fenntartása szerint lehet

a) iskolai tanműhely;

b) gazdálkodó szervezet által működtetett üzemi tanműhely;

c) több gazdálkodó szervezet által működtetett üzemközi tanműhely; valamint

d) képző központ által működtetett tanműhely.

11. § (1) A tanműhely felszerelését a szakképesítésenként kiadott felszerelési jegyzék tartalmazza. A felszerelési jegyzék a tantervben előírt gyakorlati képzési feladatok teljesítéséhez szükséges - közösen és egyedileg használt - oktatástechnikai eszközök, berendezések, gépek, műszerek stb. minimumát határozza meg, amelyek nélkül a gyakorlati képzés követelményei nem teljesíthetők.

(2) A felszerelési jegyzéket a gyakorlati képzés tanterve határozza meg.

(3) A tanműhelyi gyakorlati képzésben használt eszközt (berendezést, gépet, műszert stb.) üzemképes, a munkavédelmi követelményeknek is megfelelő állapotban kell tartani, és karbantartásáról, felújításáról, illetőleg cseréjéről az eszközt gyártó (forgalmazó) által meghatározott rendben szükséges gondoskodni.

12. § (1) A tanműhelyben a tantervi feladatoknak és követelményeknek megfelelő munkaprogramot kell készíteni.

(2) Az iskolai tanműhely működésének személyi feltételeiről a közoktatási törvényben előírtak figyelembevételével a szakképző iskola gondoskodik.

(3) Az üzemi tanműhely működésének személyi feltételeiről

a) a tanműhelyvezetőről (aki ezt a tevékenységet más munkaköre mellett is elláthatja);

b) gyakorlati oktatóról az Szt. 17. § (2)-(3) bekezdése szerint; továbbá

c) a termelő-szolgáltató tevékenység előkészítéséhez szükséges műszaki, fizikai dolgozóról

a gazdálkodó szervezet gondoskodik.

(4) A (3) bekezdés c) pontjában érintett feladat a gazdálkodó szervezet technológiai, munkaszervezési rendjében is elvégezhető.

(5) Az üzemközi tanműhely működéséhez a (3) bekezdésben foglaltak szerint szükséges személyi feltételekről a tanműhely létesítésében és üzemeltetésében érintett gazdálkodó szervezetek közösen gondoskodnak.

(6) A képző központ iskolai rendszerű gyakorlati képzést ellátó tanműhelyének személyi feltételeiről a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével a képző központ gondoskodik.

13. § (1) Az iskolai tanműhelyben a tanulócsoport létszámát a közoktatási törvényben meghatározott normatívák szerint kell kialakítani.

(2) Az üzemi, az üzemközi és a képző központ által működtetett tanműhelyben a tanulócsoport létszámának kialakításánál az (1) bekezdésben foglaltakat kell figyelembe venni.

14. § (1) Egyedi munkahelyen akkor folyhat gyakorlati képzés, ha

a) a munkahely felszereltsége;

b) a munkahelyen folytatott szakmai tevékenység tartalma, jellege;

c) a képzési időt leterhelő munka

lehetővé teszi a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott szakmai és vizsgáztatási követelményekre való felkészülést.

(2) Az egyedi munkahelynek meg kell felelnie a munkaegészségügyi és a biztonságtechnikai előírásoknak.

(3) Az egyedi munkahelyre beosztott tanuló képzésére és felügyeletére a gazdálkodó szervezet köteles az Szt. 17. § (4) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő szakembert megbízni.

(4) Ha a gazdálkodó szervezet több tanulót foglalkoztat egyedi munkahelyen, köteles felelős személyt megbízni a tanulók foglalkoztatásának és szakmai fejlődésének figyelemmel kísérésére, aki ezt a tevékenységet más munkája mellett is elláthatja.

Záró rendelkezések

15. § Ez a rendelet 1994. szeptember 1. napján lép hatályba.

16. § A rendelet előírásait a Magyar Honvédség keretében működő szakképző iskolák tekintetében az eltérő sajátosságok figyelembevételével kell alkalmazni.

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter

Tartalomjegyzék