Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13/1994. (IX. 13.) NM rendelet

az Egészségügyi Tudományos Tanács Igazságügyi Bizottsága működéséről

Az igazságügyi szakértőkről szóló 53/1993. (IV. 2.) Korm. rendelet 7. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

Általános szabályok[1]

1. § (1) Az Egészségügyi Tudományos Tanács Igazságügyi Bizottsága (a továbbiakban: Bizottság) feladata, hogy a bíróság, az ügyészség, a rendőrség, illetve jogszabályban meghatározott más hatóság, szerv (a továbbiakban: felülvéleményt kérő szerv) megkeresésére felülvizsgálati szakvéleményt nyilvánítson egészségügyi szakkérdésben, különösen olyan esetekben, amikor az orvosszakértői vélemények ellentétesek vagy egymástól eltérőek.

(2) A Bizottság az (1) bekezdésben foglalt feladatainak ellátása mellett véleményt nyilvánít

a) az orvosszakértői tevékenységet érintő elvi jelentőségű kérdésekben,

b) az orvosi rendtartásról szóló 11/1972. (VI. 30.) EüM rendelet 38. §-ában foglalt megkeresés esetén, továbbá

c) azokban az ügyekben, amelyekben a népjóléti miniszter (a továbbiakban: miniszter) arra felkéri.

2. § (1)[2] A Bizottság tagjait, elnökét, két elnökhelyettesét, továbbá póttagjait (a továbbiakban együtt: a Bizottság tagjai) a miniszter az igazságügy-miniszterrel, a Legfelsőbb Bíróság elnökével és a legfőbb ügyésszel egyetértésben ötévi időtartamra nevezi ki. A tagok és a póttagok számát a miniszter határozza meg akként, hogy a Bizottságnak legalább tíz tagból kell állnia, és a póttagok száma nem haladhatja meg a tagok számának a felét. Amennyiben a Bizottság tagjai közül a tagok valamelyikének kinevezése - annak lejártát megelőzően - megszűnik, az újonnan kinevezett tag megbízatása az eredetileg kinevezett tag megbízatási idejének hátralévő időtartamára szól. A póttagok elsősorban a Bizottság munkájában ritkán előforduló orvosi szakkérdésekkel foglalkozó szakmák képviselőiből kerülnek kinevezésre.

(2) A Bizottság tagjai a szakértői esküt a miniszter és az igazságügy-miniszter képviselői előtt teszik le.

3. §[3] A Bizottság a felülvéleménye kialakításához megfelelő szakértelemmel rendelkező olyan személyt is (a továbbiakban: szakreferens) bevonhat, aki nem tagja a Bizottságnak. A szakreferens személyéről a felülvéleményt kérő szervet a kijelöléskor tájékoztatni kell. A szakreferensi vélemény felhasználására a felülvéleményben utalni kell.

4. § A Bizottság elnöke

a) meghatározza az ülések időpontját, napirendjét,

b) kijelöli a Bizottsághoz kerülő ügyek szakreferensét, valamint a Bizottság tagjai közül azokat, akik a Bizottság ülésén az ügynek a szakelőadói (korreferensei),

c) vezeti a Bizottság üléseit,

d)[4] a felülvizsgálati szakvélemény kialakításához a Bizottság tagjaiból szakfeladatonként legalább 5 fős albizottságot hozhat létre,

e)[5] aláírja a felülvizsgálati szakvéleményt,

f)[6] a Bizottság munkájáról évente jelentést tesz a miniszternek és az igazságügy-miniszternek.

5. § Az elnök akadályoztatása esetén feladatait az elnök által kijelölt elnökhelyettes, ennek hiányában pedig a miniszter által kijelölt elnökhelyettes látja el; az elnökhelyettesek egyébként a Bizottság munkájában a bizottsági tagokat megillető jogkörrel vesznek részt.

6. § (1) A Bizottság tagja részt vesz a Bizottság ülésén és a napirenden szereplő ügyekben véleményt nyilvánít. Az ügy szakelőadójának kijelölt bizottsági tag elkészíti a felülvélemény-tervezetet, szakreferens bevonása esetén felhasználva a szakreferensi véleményt is. Kiegészítő szakvélemény elkészítésére a szakreferensen kívül az ügy szakelőadója is felkérhető.

(2)[7] A Bizottság póttagja az ülésen akkor vesz részt, ha a szakmája szerinti ügy kerül az ülésen tárgyalásra, vagy ha az a Bizottság határozatképességének biztosítása érdekében szükséges, és az ülésre az elnök meghívja. A póttagra egyebekben az (1) bekezdésben foglaltak az irányadók.

7. §[8] (1) A Bizottság által bevont szakreferens

a) az ügy iratai alapján állást foglal a felmerült szakkérdésben, ennek keretében elkészíti a megkereső hatóság által feltett kérdésekre vonatkozó választervezetet, és azt - szakreferensi vélemény formájában - írásban küldi meg az Egészségügyi Tudományos Tanács Titkárságának,

b) a Bizottság felkérésére - vagy ha a véleménye kialakításához szükségesnek tartja, felkérés nélkül is - személyes vizsgálatot végezhet, szakkonzulenst is bevonhat,

c) az elnök felkérésére az ügyet a Bizottság ülésén szóban is ismerteti.

(2) A szakreferensi véleményt a Bizottság belső anyagként kezeli.

8. § (1) A Bizottság titkárát (a továbbiakban: titkár) az Egészségügyi Tudományos Tanács Titkársága dolgozói közül az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke javaslatára a miniszter nevezi ki.

(2) A titkár

a) ellátja az ügyek elbírálásához szükséges ügyviteli feladatokat,

b) vezeti a Bizottság üléseinek jegyzőkönyvét,

c) a Bizottság döntése alapján véglegesíti és aláírásra elkészíti a bizottsági felülvéleményeket,

d) végzi az ügyintézést, kapcsolatot tart a szakreferensekkel, a Bizottság tagjaival és a felülvéleményt kérő szervvel,

e)[9] a Bizottság döntése alapján nyilvántartja, elszámolja és kiutalja a felszámított szakértői díjakat.

9. § (1) A Bizottság zárt ülésen tárgyal, és határozatát nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén az utoljára szavazó elnök szavazata dönt. Ha a Bizottság tagjai között véleményeltérés van, a szavazati arányt a megkereső szervvel közölni kell.

(2) A Bizottság határozatképességéhez legalább a Bizottság tagjai felének a jelenléte szükséges.

(3) Az ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az esetleges eltérő véleményeket és a szavazás eredményét is. A Bizottság tagja jogosult véleményét írásban a jegyzőkönyvhöz csatolni.

(4) A jegyzőkönyvet a Bizottság elnöke és a hitelesítésre felkért bizottsági tag írja alá. A jegyzőkönyvet a Bizottság iratai között kell megőrizni.

10. § (1) A Bizottság által adott felülvélemény értelmezése, kiegészítése és módosítása kizárólag a felülvéleményt kérő szerv kérésére történhet a Bizottság ülésén.

(2) A Bizottsághoz érkezett ügyek állásáról, az ügyek bizottsági szakelőadóiról felvilágosítás kizárólag az eljárás résztvevőinek adható.

(3)[10] A Bizottság üléseinek jegyzőkönyve szolgálati titok.

11. § (1)[11] A Bizottság elé kerülő ügy intézésében és tárgyalásában nem vehet részt az a bizottsági tag (póttag), elnökhelyettes vagy az elnök, illetve nem jelölhető ki szakreferensnek az a személy, akire az adott ügyben az igazságügyi szakértőkről szóló jogszabályokban meghatározott kizáró ok áll fenn. Kizáró ok fennállását az érintett köteles a Bizottság elnökének, az elnök esetén a Bizottságnak bejelenteni.

(2)[12] Ha a Bizottság elnöke tekintetében áll fenn összeférhetetlenség, helyette a Bizottság által kijelölt elnökhelyettes intézi az ügyet és vezeti az ülést.

(3)[13] Ha az összeférhetetlenségi szabályok alkalmazása miatt a Bizottság határozatképtelenné válna, az ülés határozatképességének biztosítása érdekében a Bizottság póttagját (póttagjait) kell bevonni. Ebben az esetben a Bizottság póttagjának a Bizottság tagjaival egyenlő jogai és kötelezettségei vannak.

(4)[14] A Bizottság tagja olyan ügyben, amelyben a Bizottság már felülvizsgálati szakvéleményt nyilvánított, szakértői tevékenységet nem fejthet ki. A felülvizsgálati szakvélemény elkészítésébe bevont szakreferens nem fejthet ki szakértői tevékenységet olyan ügyben, amelyben a Bizottságnak véleményt nyilvánított.

Albizottságra vonatkozó külön szabályok[15]

11/A. §[16] (1) Az albizottság munkáját a Bizottság elnöke által kijelölt bizottsági tag irányítja.

(2) Az albizottság vezetőjének döntése alapján a szakvélemény kialakításához szakreferens vehető igénybe.

(3) Az albizottság üléséről készült jegyzőkönyvet az albizottság vezetője és tagjai írják alá.

(4) A (3) bekezdésben foglalt jegyzőkönyv alapján készített felülvizsgálati szakvéleményt a Bizottság elnöke írja alá. Ha az aláírás végett bemutatott felülvizsgálati szakvéleményt a Bizottság elnöke nem tartja megfelelőnek, azt észrevételeivel együtt az albizottsághoz visszaküldheti vagy a Bizottság teljes ülése elé terjesztheti.

(5) Az albizottság működésére egyebekben a Bizottságra vonatkozó szabályok az irányadók.

Záró rendelkezés[17]

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, egyidejűleg a 18/1967. (Eü. K. 14.) EüM-IM együttes utasítás, továbbá az azt módosító 3/1981. (Eü. K. 2.) EüM-IM együttes utasítás hatályát veszti.

Dr. Surján László s. k,

Népjőléti miniszter

Lábjegyzetek:

[1] A címet beiktatta a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 1. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[2] Megállapította a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[3] Megállapította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1999.06.24.

[4] Beiktatta a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 3. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[5] Jelölését módosította a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 3. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[6] Jelölését módosította a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 3. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[7] Módosította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 1999.06.24.

[8] Megállapította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 3. §-a. Hatályos 1999.06.24.

[9] Megállapította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 4. §-a. Hatályos 1999.06.24.

[10] Megállapította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 5. §-a. Hatályos 1999.06.24.

[11] Megállapította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.06.24.

[12] Beiktatta a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.06.24.

[13] Beiktatta a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.06.24.

[14] Számozását módosította a 18/1999. (VI. 16.) EüM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.06.24.

[15] A címet beiktatta a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 4. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[16] Beiktatta a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 4. §-a. Hatályos 2000.04.06.

[17] A 13/1994. (IX. 13.) NM rendelet 12. §-át megelőző címet a 10/2000. (III. 29.) EüM rendelet 5. §-a iktatta be

Tartalomjegyzék