25/1994. (XII. 25.) BM rendelet
az országos kisebbségi önkormányzatok megválasztásának eljárási rendjéről
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló, többször módosított 1990. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Övjt.) 62. §-a (1) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján a kisebbségi önkormányzatok megválasztásának eljárási rendjéről a következőket rendelem el:
Általános rendelkezések
1. §
(1) Az elektorok megbízatásával és választásával kapcsolatos feladatokat a helyi választási bizottság (a továbbiakban: HVB), a fővárosi kisebbségi önkormányzatok közgyűlési tagjainak választásával kapcsolatos feladatokat a Fővárosi Választási Bizottság (a továbbiakban: FVB), az országos kisebbségi önkormányzatok (a továbbiakban: országos önkormányzat) közgyűlési tagjainak választásával kapcsolatos feladatokat az Országos Választási Bizottság (a továbbiakban: OVB) látja el.
(2) A választások szervezési, ügyviteli, számítástechnikai, pénzügyi, technikai előkészítését és lebonyolítását a helyi választási munkacsoportok (a továbbiakban: HVM), a Fővárosi Választási Munkacsoport (a továbbiakban: FVM), valamint az Országos Választási Munkacsoport (a továbbiakban: OVM) látja el.
Az elektor választása és megbízása
2. §
Elektor az a választópolgár [Övjt. 2. § (1) és (2) bek., 3. §];
a) akit az 1994. december 11-i önkormányzati választáson kisebbségi jelöltként települési önkormányzati képviselőnek vagy kisebbségi önkormányzati képviselőnek választottak;
b) aki az 1994. december 11-i önkormányzati választás eredményeként a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 12. § (7) bekezdése alapján szószólói megbízatást kapott;
c) akit - elektorválasztó gyűlésen a 3. § szerint - e tisztségre megválasztottak.
3. §
Ha egy települési önkormányzat képviselő-testületében az érintett kisebbségnek nincs képviselője vagy szószólója, továbbá a településen az érintett kisebbség kisebbségi önkormányzattal nem rendelkezik, elektor választását lehet kezdeményezni.
4. §
A HVB az önkormányzati választások eredményének jogerőssé válását követően, de legkésőbb 1994. december 28-ig felhívást bocsát ki az elektorválasztó gyűlés összehívásának feltételeiről, a kezdeményezés módjáról és annak határidejéről azon kisebbségek vonatkozásában, mely kisebbségek az e rendelet 2. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott elektorral nem rendelkeznek (2. számú melléklet).
5. §
(1) Az elektorválasztó gyűlés összehívását 1995. január 31-ig a településen lakcímmel rendelkező, magát az érintett kisebbséghez tartozónak valló legalább három választópolgár kezdeményezheti a HVB-nél (3. számú melléklet). A kezdeményezést a jegyzőhöz kell benyújtani.
(2) A kezdeményező választópolgárok - a kezdeményezés benyújtásával egyidejűleg - az elektorválasztás időtartamára az adott kisebbség képviseletére egy tagot bízhatnak meg a HVB-be. A megbízott kizárólag az adott kisebbség elektorának választásával kapcsolatos ügyekben jogosult részt venni a HVB tevékenységében.
6. §
(1) A törvényes feltételeknek megfelelő kezdeményezés esetén a HVB a kezdeményezés benyújtásától számított öt napon belül kitűzi az elektorválasztó gyűlés időpontját legkésőbb 1995. február 9-re.
(2) A HVB az elektorválasztó gyűlés időpontjának kitűzésével egyidejűleg dönt az elektorválasztó gyűlés helyszínéről.
(3) Az (1) és a (2) bekezdésben meghatározott döntéseiről a HVB a helyben szokásos módon hirdetmény útján tájékoztatja a választópolgárokat (4. számú melléklet).
7. §
(1) Az elektorválasztó gyűlésen részt vevők választó jogosultságát a helyi választási munkacsoport a névjegyzék alapján ellenőrzi. Az elektorválasztó gyűlést a korelnök nyitja meg. A választójogosultsággal kapcsolatos vita esetén a kifogásról a korelnök dönt. Döntés előtt az érintetteket meg kell hallgatni, illetőleg a bizonyító iratokat meg kell vizsgálni.
(2) Az elektorválasztó gyűlés határozatképességére, az elektor jelölésére és választására a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Nek. tv.) 32. § (3) és (4) bekezdését kell alkalmazni a következő kiegészítésekkel:
a) az elektornak ajánlott jelöltek nevei a magyar ábécé szerinti sorrendben kerülnek a szavazólapra;
b) a szavazat érvényességének megállapítására az Övjt. 36. §-ának rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni;
c) érvényesen szavazni csak egy jelöltre lehet.
(3) Az elektorválasztó gyűlésen részt vevők - nyílt szavazással - saját maguk közül levezető elnököt és háromtagú szavazatszámláló bizottságot választanak. A levezető elnök és a szavazatszámláló bizottság tagja jelölt vagy annak hozzátartozója nem lehet.
8. §
(1) Az elektorválasztásról három példányban jegyzőkönyv készül, melyet a levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető, továbbá a szavazatszámláló bizottság elnöke ír alá (5. számú melléklet).
(2) A jegyzőkönyv alapján az eredményt a HVB állapítja meg. A HVB elnöke a megválasztott elektor részére átadja a megbízólevelet (1. számú melléklet).
(3) A megválasztott elektor nevét, lakcímét, személyazonosító jelét - a kisebbség megjelölésével - a HVB és a HVM, a területi választási munkacsoport és az OVM útján három napon belül közli az OVB-vel.
Fővárosi kisebbségi önkormányzat választása
9. §
(1) Budapesten - kisebbségenként - kilenctagú fővárosi kisebbségi önkormányzat választható.
(2) A fővárosi kisebbségi önkormányzatot elektorok gyűlésén vagy választói gyűlésen választják meg.
10. §
(1) Elektorok gyűlését azon kisebbségek részére kell összehívni, amelyek bármely fővárosi kerületben helyi kisebbségi önkormányzattal rendelkezenek [Nek. tv. 61. § (4) bek. a) pontja].
(2) Az elektorok gyűlésén választójoggal rendelkezik:
a) minden kerületi önkormányzati képviselő, akit kisebbségi képviselőként választottak meg;
b) a kerületi kisebbségi önkormányzati képviselők;
c) a külön megválasztott elektorok.
11. §
Az elektor megválasztására a 4-8. §-okban foglalt rendelkezéseket az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
a) az elektorválasztás kezdeményezésére irányuló felhívás mintáját a 6. számú melléklet, az elektorválasztó gyűlés kitűzéséről szóló hirdetmény mintáját a 7. számú melléklet tartalmazza;
b) a megválasztott elektor nevét, lakcímét, személyazonosító jelét - a kisebbség megjelölésével - a HVB, a HVM és az FVM útján három napon belül közli az FVB-vel. Az FVB az elektorok adatait 1995. február 15-ig az FVM és az OVM útján közli az OVB-vel;
c) a HVB elnöke a megválasztott elektor részére átadja a fővárosi kisebbségi önkormányzat és az országos önkormányzat választására szóló elektori megbízóleveleket (7. és 8. számú melléklet).
12. §
(1) Az FVB 1995. február 15-ig fogadja a megválasztott elektorok adatait. Amennyiben az adott kisebbség elektorainak száma eléri a tíz főt, a FVB összehívja a fővárosi kisebbségi önkormányzatot választó elektorok gyűlését legkésőbb 1995. április 10-re.
(2) Az FVB a fővárosi kisebbségi önkormányzatot választó elektorok gyűlésének összehívásával egyidejűleg dönt az elektorok gyűlésének helyszínéről.
13. §
(1) Az elektorok gyűlését a korelnök nyitja meg. Az elektorok gyűlése határozatképes, ha azon legalább a megválasztott elektorok háromnegyede, de amennyiben ez a szám kevesebb tíznél, úgy legalább tíz fő részt vesz.
(2) A jelenlevő elektorok közül jelöli lesz az, aki a nyílt szavazás során legalább 10%-os támogató szavazatot kapott.
(3) A választás akkor tartható meg, ha legalább kilenc jelölt van.
(4) Az elektorok gyűlésén részt vevők - nyílt szavazással - saját maguk közül levezető elnököt és háromtagú szavazatszámláló bizottságot választanak. A levezető elnök és a szavazatszámláló bizottság tagja jelölt vagy annak hozzátartozója nem lehet. Ha a gyűlésen tizenháromnál kevesebb elektor van jelen, a szavazatszámláló bizottság feladatait az FVB jelenlevő tagjai látják el.
(5) A választás lebonyolítása során a kislistás választás szabályait [Övjt. 42. § (2)-(4) bek.] értelemszerűen kell alkalmazni.
14. §
(1) A fővárosi kisebbségi önkormányzatok választásáról három példányban jegyzőkönyv készül, melyet a levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető és a szavazatszámláló bizottság elnöke ír alá (9. számú melléklet).
(2) A jegyzőkönyv alapján az eredményt az FVB állapítja meg, a választást követő öt napon belül.
(3) Az FVB elnöke a fővárosi kisebbségi önkormányzati közgyűlés megválasztott tagjai részére átadja a megbízólevelet (10. számú melléklet).
15. §
(1) Választói gyűlést kell összehívni, amennyiben valamely kisebbségnek egyetlen kerületben sem jön létre kisebbségi önkormányzata [Nek. tv. 61. § (4) bek. b) pontja].
(2) A választói gyűlés összehívását magát az adott kisebbséghez tartozónak valló és a fővárosban lakcímmel rendelkező legalább tíz választópolgár kezdeményezheti, legkésőbb 1995. január 31-ig az FVB-nél. A kezdeményezést a főjegyzőhöz kell benyújtani.
(3) A törvényes feltételeknek megfelelő kezdeményezés esetén az FVB legkésőbb 1995. február 9-re összehívja a választói gyűlést.
(4) Az FVB a kitűzéssel egyidejűleg dönt a választói gyűlés helyszínéről.
(5) A (3) és (4) bekezdésben meghatározott döntéseiről az FVB hirdetmény útján tájékoztatja a választópolgárokat (11. számú melléklet).
16. §
A választói gyűlésen a szavazati jogra és a választásra a 7. § (1) bekezdését, a 13. § (2)-(5) bekezdését és a 14. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni az alábbi eltérésekkel:
a) a választás akkor érvényes, ha a választói gyűlés résztvevői közül legalább 100 választópolgár érvényesen szavazott;
b) a fővárosi kisebbségi önkormányzat választói gyűlésen megválasztott tagjait a 14. § (3) bekezdésében foglalt megbízólevél mellett a 2. § (2) bekezdésében foglalt megbízólevél is megilleti.
17. §
A FVB a 11. § alapján megválasztott elektorok vagy a 16. § alapján választott fővárosi kisebbségi önkormányzati tagok nevét, lakcíméi, személyazonosító jelét - a kisebbség megjelölésével - legkésőbb 1995. február 15-ig az FVM és az OVM útján közli az OVB-vel.
Az országos kisebbségi önkormányzat választása
18. §
(1) Az OVB 1995. február 15-ig fogadja a megválasztott elektorok adatait. Amennyiben az adott kisebbség elektorainak száma eléri a 14 főt, összehívja az országos önkormányzatot választó elektorok gyűlését, legkésőbb 1995. április 10-re.
(2) Az OVB az elektorok gyűlésének összehívásával egyidejűleg dönt az elektorok gyűlésének helyszínéről.
(3) Az OVB az (1) és (2) bekezdésben meghatározott döntéséről közlemény útján tájékoztatja az elektorokat. Az elektorok meghívóját a jegyző kézbesíti az OVM-től kapott adatok alapján.
19. §
(1) Az elektorok gyűlése határozatképes, ha azon legalább a megválasztott elektorok háromnegyede, de amennyiben ez a szám kevesebb 14-nél, úgy legalább 14 fő vesz részt. Az elektorok gyűlését a korelnök nyitja meg.
(2) Az országos önkormányzati közgyűlés tagjainak számát az elektorok gyűlése határozza még nyílt szavazással, egyszerű többséggel 13 és 53 fő között, de ez nem érheti el a jelen levő elektorok számát.
(3) A közgyűlés létszámának megállapítása után az elektorok saját maguk közül ajánlhatnak jelöltet. Jelölt az lesz, aki a nyílt szavazás során legalább 10%-os támogató szavazatot kapott.
(4) A választás akkor tartható meg, ha legalább annyi jelölt van, mint a megválasztható közgyűlési tagok száma.
(5) Az elektorok gyűlésén részt vevők - nyílt szavazással - saját maguk közül levezető elnököt és háromtagú szavazatszámláló bizottságot választanak. A levezető elnök és a szavazatszámláló bizottság tagja jelölt vagy annak hozzátartozója nem lehet. Ha a levezető elnök és a szavazatszámláló bizottság három tagja nélkül az elektorok száma nem érné el a megválasztható közgyűlési tagok számát, akkor a szavazatszámláló bizottság feladatait az OVB jelenlévő tagjait látják el.
(6) A választás lebonyolítása során a kislistás választás szabályait [Övjt. 42. § (2)-(4) bek.] értelemszerűen kell alkalmazni.
20. §
(1) Az országos önkormányzat választásáról három példányban jegyzőkönyv készül, melyet a levezető elnök és a jegyzőkönyvvezető, továbbá a szavazatszámláló bizottság elnöke ír alá (12. számú melléklet).
(2) A jegyzőkönyv alapján az eredményt az OVB állapítja meg, a választást követő 15 napon belül.
(3) Az OVB elnöke az országos önkormányzati közgyűlés megválasztott tagjai részére átadja a megbízólevelet (13. számú melléklet).
Értelmező és záró rendelkezések
21. §
(1) Elektorválasztó gyűlés: a fővárosi, illetőleg az országos kisebbségi önkormányzat választására jogosult elektort választó gyűlés.
Elektorok gyűlése: a fővárosi, illetőleg az országos kisebbségi önkormányzatot választó gyűlés.
Választói gyűlés: a Nek. tv. 61. § (4) bek. b) pontjában szabályozott, a fővárosi kisebbségi önkormányzati tagjait (akik egyben az országos önkormányzat választásán elektorok) választó gyűlés.
(2) Az elektorválasztó gyűlésen, az elektorok gyűlésén és a választói gyűlésen minden szavazójogosultnak egy szavazata van.
(3) A HVB, az FVB és az OVB döntése ellen az Övjt. 51. és 52. §-aiban foglaltaknak megfelelő jogorvoslatnak van helye.
(4) A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 1994. december 11-re kitűzött választási eljárási határidőinek és határnapjainak naptár szerinti megállapításáról szóló 20/1994. (X. 11.) BM rendelet 2. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"c) összehívja a fővárosi kisebbségi önkormányzatot választó elektorok gyűlését legkésőbb 1995. április 10-re vagy a választói gyűlést legkésőbb 1995. február 9-re."
(5) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Kuncze Gábor s. k.,
belügyminiszter