Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1994. (II. 3.) BM rendelet

a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtásáról

A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 87. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érintett érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A rendelet hatálya az 1. számú mellékletben felsorolt költségvetési szervekre (a továbbiakban együtt: BM szervek), valamint az e szervek rendelkezése alatt álló következő lakásokra (a továbbiakban együtt: lakás) terjed ki:

a) az állami tulajdonú és a BM szervek kezelésében lévő szolgálati lakás;

b) az önkormányzati tulajdonú, de a Tv. 1. számú mellékletének II. f) pontjában felsorolt jogszabály szerinti fegyveres testületi szolgálati lakás;

c) a rendőrség körzeti megbízottjának elhelyezésére szolgáló önkormányzati tulajdonú szolgálati lakás;

d) a Tv. 1. számú mellékletének II. f) pontjában felsorolt jogszabály alapján a BM szervek által ismételten gyakorolható bérlőkiválasztási joggal terhelt önkormányzati tulajdonú lakás.

Bérleti jogviszony létesítése, a felek jogai és kötelezettségei

2. §

(1) Lakás a BM szervvel hivatásos szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyban (a továbbiakban együtt: szolgálati jogviszony) álló személy részére biztosítható, ha munkahelyén, illetve szolgálati helyén önálló lakással nem rendelkezik.

(2) Állami vagy szolgálati érdekből munkaköri szolgálati lakás a BM szerv hivatásos állományú tagjának, köztisztviselőjének vagy közalkalmazottjának akkor is bérbe adható, ha munkahelyén, illetve szolgálati helyén önálló lakással rendelkezik.

3. §

(1) A lakás bérbeadása iránti kérelmet - az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon - a munkáltatói jogkört gyakorló vezető útján az illetékes lakásügyi szervhez kell benyújtani.

(2) A BM szervvel szolgálati jogviszonyban álló házastársak lakáskérelmüket külön-külön is benyújthatják, de részükre csak egy lakás adható bérbe.

(3) Nem adható bérbe lakás az olyan kérelmezőnek, aki a bérbeadás szempontjából lényeges tény, körülmény elhallgatásával vagy valótlan tény, körülmény állításával a lakásügyi szerv megtévesztésére törekszik.

4. §

(1) A bérleti szerződés csak határozott időtartamra, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig (a továbbiakban együtt: határozott idő) köthető.

(2) A bérleti szerződésnek tartalmaznia kell, hogy a bérleti jogviszony megszűnése után a bérlő igényt tarthat-e és milyen elhelyezésre.

(3) A bérbeadó a bérleti szerződésben csak akkor vállalhat kötelezettséget a bérleti szerződés megszűnése után másik lakás biztosítására, ha a bérlő a lakásba költözés előtt nem határozott időre bérbe adott lakást bocsátott a BM szerv rendelkezésére.

(4) A BM szerv kezelésében lévő szolgálati lakásra kötött bérleti szerződésnek tartalmaznia kell a lakbér mértékét is.

5. §

(1) A bérlő a házastársán és kiskorú gyermekén (ideértve az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermeket is) kívül más személyt csak a BM szerv előzetes írásbeli engedélyével fogadhat be.

(2) Az (1) bekezdés szerinti engedély csak határozott időre adható.

(3) Az engedélyezett idő lejártakor a bérlő köteles gondoskodni arról, hogy az engedéllyel befogadott személy a lakást elhagyja.

(4) Lakás (lakrész) albérletbe nem adható, továbbá a lakásra bérlőtársi jogviszony nem létesíthető, valamint tartási, illetőleg életjáradéki szerződés nem köthető.

A lakásbérlet megszűnése

6. §

(1) A bérleti szerződésnek a határozott idő elteltét megelőzően közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén a bérlő térítésre jogosult. A térítés mértéke a lakás helyi beköltözhető forgalmi értékének 15%-a.

(2) A térítés mértéke a lakás helyi beköltözhető forgalmi értékének

a) 10%-a, ha a bérlő lakáscélú munkáltatói támogatásban részesül;

b) 20%-a, ha az elhelyezésre jogosult jogcím nélküli lakáshasználó nem tart igényi a BM szerv általi elhelyezésre.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti térítés kifizetésének feltétele, hogy a bérlő a lakást kiürítve, tisztán, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a lakáskezelő szervnek átadja.

(4) Ha a bérlő (az elhelyezésre jogosult jogcím nélküli lakáshasználó) állami szervtől vagy önkormányzattól megfelelő bérlakást kap, a térítésre nem tarthat igényt.

7. §

(1) Ha a bérleti szerződés közös megegyezéssel való megszüntetésére saját lakás építése vagy vásárlása miatt kerül sor, a térítés a bérlő kérelmére megelőlegezhető. A bérlő a lakást köteles az előleg kifizetésétől számított legfeljebb egy év múlva a 6. § (3) bekezdése szerint átadni.

(2) A térítés 20%-át vissza kell tartani a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmassá tételéhez szükséges költség fedezetére.

(3) A 6. § (3) bekezdésében foglalt feltétel teljesítésekor a visszatartott térítési, illetve a bérlő helyett elvégzett munkák ellenértékével csökkentett összeget a bérlő részére ki kell fizetni.

Lakáscseréhez való hozzájárulás

8. §

A lakásügyi szerva szolgálati jelleg megszüntetése, illetve a bérlőkiválasztási jogról való lemondás mellett hozzájárulhat, hogy a bérlő a szolgálati vagy többszöri bérlőkiválasztási jogú lakását önkormányzati bérlakásra cserélje, ha az önkormányzat a cserelakás szolgálati jellegét, illetve a további bérlőkiválasztási jogot elismeri.

A lakásbérleti jog folytatása

9. §

(1) A bérlő özvegye, valamint a hősi vagy szolgálati halottá, illetve a BM szerv halottjává nyilvánított bérlő gyermeke - a lakás szolgálati jellegének fenntartása mellett - a lakást a bérlő halála után legfeljebb öt évig bérlőként használhatja, feltéve, hogy a bérlő halálának időpontjában a lakásban laktak. Ezen időtartam lejártával az özvegy és a gyermek - a 12. § kivételével - elhelyezési igény nélkül köteles a lakást elhagyni.

(2) A lakás bérlőjének házastársa a házasság jogerős felbontása után elhelyezésre, térítésre nem tarthat igényt, elhelyezéséről a bérlő köteles gondoskodni.

(3) A bérleti jogviszony fennállása alatt a bérlő volt házastársa a bírói ítélet vagy a bíróság által jóváhagyott egyezség szerint használhatja a lakást.

Az állami lakás bére

10. §

(1) A havi lakbér mértékét és a lakbér megállapításának feltételeit a 2. számú melléklet I. pontja tartalmazza.

(2) A lakbért módosítani kell, ha a lakás alapterületében, vagy komfortfokozatában, vagy a lakbér mértékét növelő, illetve csökkentő tényezőkben változás következik be.

(3) Ha a bérlő a lakást saját költségén - a bérbeadó hozzájárulásával és térítése nélkül - úgy alakítja át vagy korszerűsíti, hogy a lakás alapterülete vagy komfortfokozata megváltozik, a lakbér a lakásbérleti jogviszony megszűnéséig e jogcímeken nem módosítható.

(4) A bérbeadót a bérlő részére nyújtott külön szolgáltatásokért a jogszabályban, illetőleg a bérleti szerződésben meghatározott díj illeti meg.

(5) A külön szolgáltatásokat a rendelet 2. számú mellékletének II. pontja tartalmazza.

Lakáshasználati díj

11. §

(1) A jogcím nélküli lakáshasználó a használat ellenértékeként a lakbérrel azonos összegű lakáshasználati díjat fizet.

(2) A lakáshasználati díjat a jogcím nélküli használat kezdetétől számított 6 hónap elteltével - ha a jogcím nélküli lakáshasználó csereelhelyezésre nem tarthat igényt - a kétszeresére, újabb 6 hónap elteltével a háromszorosára kell emelni.

Cserelakás biztosítása

12. §

Ha a bérlő a lakásba költözésekor lakást bocsátott a BM szerv rendelkezésére, a bérlővel házastársi életközösségben együtt lakó házastárs és gyermek, a bérlő halála után, a korábbi lakásnak megfelelő komfortfokozatú és szobaszámú lakásra tarthat igényt.

A lakás szolgálati jellegének megszüntetése

13. §

(1) A BM szerv kezelésében lévő szolgálati lakás szolgálati jellege - az elidegenítés kivételével - nem szüntethető meg.

(2) Az önkormányzati tulajdonban álló szolgálati vagy bérlőkiválasztási jogú lakás elidegenítése esetén a lakásügyi szerv a szolgálati jelleg megszüntetéséhez akkor járulhat hozzá, ha a lakás bérlője legalább 5 éves belügyi szolgálati jogviszonnyal rendelkezik.

(3) A lakásügyi szerv a lakás szolgálati jellegének megszüntetéséről, a bérlőkiválasztási jogról való lemondásról az 1991. évi XXXIII. törvény 43. §-ában foglalt rendelkezések betartásával intézkedhet.

Átmeneti rendelkezések

14. §

(1) A Tv. hatálybalépésekor fennálló határozatlan idejű lakásbérleti jogviszonyt (a továbbiakban: határozatlan idejű bérleti jogviszony) a bérlő - a munkaköri szolgálati lakások kivételével - folytathatja, ha szolgálati jogviszonya nem neki felróható okból szűnik meg.

(2) Ha a bérlő szolgálati jogviszonya neki felróható okból szűnik meg, nem jogosult a határozatlan idejű bérleti jogviszony folytatására, és nem tarthat igényt elhelyezésre, kivéve, ha a lakásbérleti szerződés megkötésekor lakást bocsátott a BM szerv rendelkezésére.

(3) A határozatlan idejű bérleti jogviszonyt, a lakás bérlőjének halála esetén - a szolgálati jelleg fenntartása mellett - folytathatja a lakásban lakó özvegy, valamint a hősi vagy szolgálati halottá, illetve a BM szerv halottjává nyilvánított bérlő gyermeke.

(4) A Tv. hatálybalépése előtt keletkezett jogcím nélküli lakáshasználat esetén az elhelyezésre jogosult jogcím nélküli lakáshasználó részére a szolgálati lakást határozatlan időre bérbe kell adni, ha a BM szerv 1994. december 31-ig cserelakást nem tud biztosítani, és a lakás szolgálati jellege a 13. § alapján nem szüntethető meg.

15. §

(1) A határozatlan idejű bérleti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén a bérlő térítésre jogosult. A térítés mértéke a lakás helyi beköltözhető forgalmi értékének 20%-a, illetve, ha a bérlő lakáscélú munkáltatói támogatásban részesül, 15%-a.

(2) A BM szervtől nyugállományba vonult személy az utolsó szolgálati (munka)helye útján nyújthatja be lakáscsere-kérelmét.

(3) A lakás szolgálati jellegének 13. § szerinti megszüntetéséhez, a lakásügyi szerv hozzájárulhat, ha

a) a 14. § (1) bekezdés szerinti bérlő legalább ötéves belügyi szolgálati jogviszonnyal; vagy

b) a 14. § (3) bekezdés alapján a lakásbérleti jogviszony folytatására jogosult legalább ötéves lakáshasználattal rendelkezik.

16. §

(1) E rendelet a kihirdetéséi követő 3. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell. Egyidejűleg hatályát veszti a belügyi rendelkezésű lakásokról szóló 1/1991. (I. 25.) BM rendelet és az az módosító 7/1991. (V. 16.) BM rendelet, valamint a BM kezelésében lévő szolgálati lakások lakbérének megállapításáról szóló 16/1983. (BK 8.) BM utasítás.

(2) A rendelet alkalmazásához szükséges értelmező rendelkezéseket a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3) A miniszter engedélyével nem BM szervvel szolgálati jogviszonyban álló személy részére biztosított lakás bérletére e rendelet előírásait kell alkalmazni.

(4) A BM szerv kezelésében lévő lakás bérc 1994. június 30-ig nem emelhető.

Dr. Kónya Imre s. k.,

belügyminiszter

1. számú melléklet a 3/1994. (II. 3.) BM rendelethez

1. A Belügyminisztérium

2. A Belügyminisztérium hivatali tevékenységét segítő szervezetek:

Adatfeldolgozó Hivatal

Központi Gazdasági Főigazgatóság

Központi Kórház és Intézményei

BM Kiadó

BM Művelődési Központ

Rendészeti Szemle Szerkesztősége

Számviteli és Nyugdíjmegállapító Hivatal

Központi Beszerzési Iroda

Beruházási Iroda

3. A belügyminiszter irányítása alá tartozó önálló szervezetek (önálló belügyi szervek):

Országos Rendőr-főkapitányság és alárendelt szervei

Határőrség Országos Parancsnoksága és alárendelt szervei

Rendőrtiszti Főiskola

Magyar Közigazgatási Intézet

Menekültügyi és Migrációs Hivatal

Tűz- és Polgári Védelmi Országos Parancsnokság és alárendelt szervei

Országos Személyiadat- és Lakcímnyilvántartó Hivatal

Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat

2. számú melléklet a 3/1994. (II. 3.) BM rendelethez

I. A havi lakbér mértéke és a lakbér megállapításának feltételei

1. A havi lakbér mértéke a lakás alapterülete és minősége (komfortfokozata) után:

a) összkomfortos lakás esetén 22,00 Ft/m2

b) komfortos lakás esetén 15,00 Ft/m2

c) félkomfortos lakás esetén 7,50 Ft/m2

d) komfort nélküli lakás esetén 4,50 Ft/m2

2. A bérbeadó a havi lakbér mértéket - a lakások településen belüli fekvésében és műszaki állapotában lévő eltérések kiegyenlítésére - 25%-kal növelheti vagy csökkentheti.

3. A lakbér mértékét növelő tényezők:

a) a zöldövezet;

b) a lakás olyan 1-4 lakásos lakóépületben van, melyhez legalább 150 m2 nagyságú udvar vagy kert tartozik.

4. A lakbér mértékét csökkentő tényezők:

a) az ipari terület vagy az ipari üzem kedvezőtlen környezetének lehatárolható része;

b) a kijelölt zajártalmas terület;

c) a lakás alagsorban van (a lakószoba padlószintje legalább 15 cm-rel a terepszint alatt);

d) a lakás három- vagy többszintes lakóépület földszintjén vagy első emeletén van, és lakószobáinak ablaka az épület zárt udvarára néz;

e) a lakás országos közforgalmú vasútvonal szélső vágányától mért 50 m vagy autópálya bevezető szakaszának szélétől mért 15 m távolságon belül fekvő épületben van, és legalább egy lakószobájának ablaka a vasútvonalra, illetve az autópályára néz;

f) a lakás felvonó nélküli épület IV. vagy ennél magasabb emeletén van.

5. Több növelő, illetve csökkentő tényező figyelembevétele esetén sem haladhatja meg az emelés, illetve a csökkentés együttes összege a 25%-ot.

6. A lakbért a lakás teljes hasznos alapterületének figyelembevételével kell megállapítani.

7. A lakás havi bérének összege: a lakás hasznos alapterülete négyzetméterének és a 3-4. pont alapján alkalmazható módosító tényezők figyelembevételével megállapított havi lakbér mértékének a szorzata. A lakbér összegét forintra kerekítve kell megállapítani.

II. A bérbeadó által a bérlő részére nyújtott külön szolgáltatások, különösen

a) beépített bútorhasználat;

b) vízellátás és csatornahasználat biztosítása;

c) felvonóhasználat biztosítása;

d) kapunyitás biztosítása;

e) központi fűtés és melegvíz-ellátás;

f) a közös használatra szolgáló helyiségekben lévő olyan berendezések használata, amelyeknek egyedi fogyasztása mérhető;

g) rádió- és televízióadók vételének biztosítása;

h) szemétszállítás;

i) egyéb külön meghatározott szolgáltatás.

3. számú melléklet a 3/1994. (II. 3.) BM rendelethez

Értelmező rendelkezések

1. Szolgálati lakás: a BM szerv kezelésében lévő állami tulajdonú lakás, továbbá az önkormányzati tulajdonú, de a Tv. hatálybalépésekor jogszabály alapján a Belügyminisztérium fegyveres testületi szolgálati lakásának minősülő lakás, a rendőrség körzeti megbízottjának elhelyezésére szolgáló lakás, melyekre a BM szerveket bérlőkijelölési jog illeti meg.

2. Munkaköri szolgálati lakás: a belügyminiszter által meghatározott munkakör, beosztás betöltéséhez kötött lakás.

3. Bérlőkiválasztási joggal terhelt önkormányzati tulajdonú lakás: amelyre a Tv. hatálybalépésekor jogszabály, megállapodás vagy ezt követően az önkormányzat és a BM szerv megállapodása a BM szerv részére többszöri vagy egyszeri bérlőkiválasztási jogot biztosít.

4. Lakásügyi szerv: a lakással rendelkezni jogosult BM szerv lakásügyeket intéző szervezeti egysége.

5. A szolgálati jogviszony bérlőnek felróható okból való megszüntetésének minősül a lakásszabályok alkalmazása szempontjából, ha

a) a bérlő kezdeményezi a szolgálati jogviszony megszűnését;

b) a szolgálati jogviszony

- fegyelmi büntetés,

- hivatásos szolgálatra méltatlanná válás,

- elbocsátás,

- jogerős, végrehajtandó szabadságvesztés büntetés,

- fegyelmi eljárás eredményeként nyugállományba helyezés,

- az egészségügyi alkalmatlanság kivételével a szolgálatra, illetve a feladat ellátására való alkalmatlanság,

- összeférhetetlenség meg nem szüntetése miatt szűnik meg.

6. Elhelyezésre jogosult jogcím nélküli lakáshasználó: aki részére a bérbeadó a bérleti szerződésben cserelakás biztosítását vállalta.

7. Belügyi szolgálati jogviszony: a rendelet mellékletében felsorolt BM szervnél töltött hivatásos köztisztviselői, közalkalmazotti jogviszony. Ez idő számításánál figyelmen kívül kell hagyni a máshol eltöltött, de szolgálati jogviszonyként elismert szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti munkaviszonyban töltött időt.

8. Lakáshasználati idő: a bérlő halála előtt és a bérlő halálát követően életvitelszerűen a lakásban való lakás időtartama.

Tartalomjegyzék