Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1994. (IV. 13.) MKM rendelet

az Országos szakértői és Országos vizsgáztatási névjegyzék elkészítéséről, a névjegyzékre történő felvétel eljárási kérdéseiről, valamint a felvétel meghosszabbításának feltételeiről

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 94. §-a (1) bekezdésének i) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - szakképzés tekintetében a munkaügyi miniszterrel és a szakképesítésért felelős miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) A nevelési-oktatási intézményben szakmai ellenőrzésben való közreműködésre jogosult szakértőket tartalmazó Országos szakértői névjegyzéket szakterületenként kell összeállítani. Szakterület különösen:

a) az óvodai nevelés,

b) az általános iskola kezdő szakaszában folyó nevelő és oktató tevékenység,

c) a napközis és tanulószobai foglalkozás,

d) a kollégiumi nevelés és foglalkozás,

e) szakrendszerű oktatásban az egyes tantárgyak, tantárgycsoportok, illetőleg művészeti oktatásban a tanszakok,

f) az iskolai testnevelés és sport,

g) fogyatékos gyermekek és tanulók óvodai nevelésében, iskolai nevelésében és oktatásában az egyes fogyatékosság típusának megfelelő nevelő, illetőleg nevelő és oktató munka, a pedagógiai szakszolgálatok,

h) a nemzeti és etnikai kisebbségi nevelés, oktatás,

i) az iskolai könyvtár,

j) a felnőttoktatás módszertana,

k) a pedagógiai értékelés,

l) a tanügyigazgatás.

(2) A szakképzés szakmai tantárgyai tekintetében az Országos szakértői névjegyzéket az egészségügyi és szociális gazdasági ágazat tekintetében a népjóléti miniszter, a mező- és erdőgazdasági, élelmiszeripar-gazdasági ág, az elsődleges faipar és fafeldolgozás, valamint a földmérés és földtérképészeti gazdasági ágazat tekintetében a földművelésügyi miniszter, az oktatás és kulturális, továbbá a számítástechnika-alkalmazói ágazat tekintetében a művelődési és közoktatási miniszter, a többi szakmai tantárgy tekintetében - a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 3. § (2) bekezdésének e) pontja alapján szakképesítésért felelős miniszter (a továbbiakban: szakképesítésért felelős miniszter) javaslatának beszerzése után - a munkaügyi miniszter (a továbbiakban a földművelésügyi miniszter, a művelődési és közoktatási miniszter, a munkaügyi miniszter és a népjóléti miniszter együtt: jegyzékért felelős miniszter) által meghatározott szakmai területenként kell összeállítani.

2. §

(1) Az Országos szakértői névjegyzékbe, valamint az alapvizsgaelnöki, illetve érettségi vizsgaelnöki feladat ellátására megbízhatók névsorát tartalmazó Országos vizsgáztatási névjegyzékbe (a továbbiakban együtt: névjegyzék) való felvételhez benyújtott pályázatok elbírálását végző bizottságban (a továbbiakban: bírálóbizottság) - a művelődési és közoktatási miniszter és a szakképesítésért felelős miniszter képviselői mellett - az országos pedagógus szakmai szervezetek, a pedagógusképzésben részt vevő egyetemek és főiskolák összesen tizenöt képviselővel vesznek részt.

(2) A bírálóbizottság tagjainak névsorát a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, és a jegyzékért felelős miniszter által irányított minisztérium (a továbbiakban: jegyzékért felelős minisztérium) hivatalos lapjában közzé kell tenni.

(3) A bírálóbizottság működéséhez szükséges feltételekről a Művelődési és Közoktatási Minisztérium gondoskodik. A bírálóbizottság megválasztja tisztségviselőit és megállapítja működésének rendjét. A bírálóbizottság működésének rendjét a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.

3. §

(1) A névjegyzékbe való felvétel pályázat útján történik. A pályázat bármikor benyújtható.

(2) Az Országos vizsgáztatási névjegyzékre és az Országos szakértői névjegyzékre történő felvétellel kapcsolatos pályázatot a Művelődési és Közoktatási Minisztériumba, az Országos szakértői névjegyzék szakképzés szakterületei esetén pedig a jegyzékért felelős minisztériumba kell benyújtani. A minisztériumok a pályázatokat nyilvántartásba veszik, véleményezik és a bírálóbizottság ülésszaka előtt tizenöt nappal átadják a bírálóbizottság részére.

(3) A pályázatnak tartalmaznia kell:

a) a névjegyzékbe való felvételi kérelmet, annak megjelölését, hogy melyik névjegyzékbe kérik a felvételt,

b) a részletes szakmai önéletrajzot,

c) az erkölcsi bizonyítványt,

d) a pedagógus munkakör betöltésére jogosító vagy a felsőfokú iskolai végzettséget tanúsító oklevél hitelesített másolatát,

e) a tíz év gyakorlati idő meglétét tanúsító igazolást vagy a szakterületen végzett kutatómunka leírását,

f) legalább két, a jelentkező szakmai tevékenységét értékelő szakmai ajánlást.

(4) A névjegyzékbe való felvételi kérelem - külön-külön pályázattal - benyújtható mind a kettő névjegyzékre, illetőleg az Országos szakértői névjegyzék több szakterületére.

(5) Nem szükséges az erkölcsi bizonyítvány csatolása, ha a munkáltató igazolja, hogy a jelentkező olyan munkakörben dolgozik, amelyben az alkalmazás előfeltétele a büntetlen előélet.

(6) A (2) bekezdés d) pontjában előírt oklevél hitelességét az oklevél másolatán, a (2) bekezdés e) pontjában előírt gyakorlati idő meglétét tanúsító igazolásban foglaltak valódiságát - a munkavégzés időtartamát igazoló okiratok alapján - a pályázó által elkészíteti igazoláson a munkáltató vagy a tankerületi oktatásügyi központ záradékkal igazolja.

(7) Szakképzés esetén a (6) bekezdésben meghatározott igazolást a szakterület szerint illetékes munkáltatói érdekképviseleti szervezet is kiadhatja.

4. §

(1) A bírálóbizottság évente keltő alkalommal tart ülést a beérkezeti pályázatok elbírálására:

a) március 1-10. közötti időszakban az előző év szeptember 1-jétől a tárgyév február 1-jéig beérkezett pályázatok elbírálására,

b) október 1-10. közötti időszakban a február 2-tól augusztus 31-ig beérkezett pályázatok elbírálására.

(2) Az ülésszak indokolt esetben meghosszabbítható.

(3) Abban az esetben, ha a szakértők vagy a vizsgaelnökök részére a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, szakképzés területén a szakképesítésért felelős miniszter továbbképzést szervezett, a névjegyzékben szereplő szakértő, illetve vizsgaelnök nyilvántartása - a nyilvántartásra megállapított határidő lejártát követően - akkor hosszabbítható meg, ha részt vett a továbbképzésen, és azt sikeresen befejezte.

(4) A bírálóbizottság az (1) bekezdésben meghatározott ülésén dönt a névjegyzékből való kivétel, illetve törlés kérdéséről is.

(5) A bírálóbizottság tagja saját pályázatának elbírálásában és az őt érintő döntések meghozatalában nem működhet közre.

(6) Törölni kell a nevét a névjegyzékből annak,

a) aki kéri,

b) akit öt évnél hosszabb ideje vettek fel a névjegyzékbe, s a felvételét nem hosszabbították meg,

c) aki elhunyt.

(7) Törölni kell a nevét a névjegyzékből annak, akit büntetőeljárás keretében, jogerős ítélettel eltiltottak foglalkozásának gyakorlásától.

(8) Törölhető a neve a névjegyzékből annak, aki - neki felróható okból - több alkalommal nem vállalta el a szakértői, illetve vizsgaelnöki megbízást, vagy a feladatának nem telt eleget.

(9) A bírálóbizottság pályázat nélkül dönt a névjegyzékben szereplők nyilvántartásának a meghosszabbításáról.

5. §

(1) Az Országos vizsgáztatási névjegyzék összeállítása és a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában történő közzététele a művelődési és közoktatási miniszter feladata.

(2) Az Országos szakértői névjegyzéket a művelődési és közoktatási miniszter, szakképzés tekintetében a jegyzékért felelős miniszter állítja össze, és teszi közzé a minisztérium hivatalos lapjában. A Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában az Országos szakértői névjegyzék valamennyi szakterületét közzé kell tenni.

(3) A névjegyzék kiegészítését a bírálóbizottság ülésének befejezését követő hatvan napon belül kell közzétenni.

(4) A kiegészítéseket is magában foglaló egységes névjegyzéket szükség szerint, de legalább háromévenként közzé kell tenni.

6. §

(1) A névjegyzékben szereplők részére - a névjegyzéket összeállító miniszter - sorszámmal ellátott igazolványt állít ki. Az igazolvány közokirat, amely igazolja, hogy tulajdonosa jogosult vizsgaelnöki, illetve szakértői feladatot ellátni.

(2) Az igazolvány tartalmazza:

a) a tulajdonos nevét, születési helyét és idejét, továbbá állandó lakhelyének címét,

b) azt a tevékenységet, amelynek ellátására az igazolvány jogosít,

c) az igazolvány kiállításának és érvényességének idejét,

d) a kiállító minisztérium bélyegzőjének lenyomatát, a kiállító aláírását.

(3)[1] Annak a részére, akit felvettek mind az Országos vizsgáztatási mind az Országos szakértői névjegyzékbe, névjegyzékenként külön-külön igazolványt kell kiállítani. Annak a részére, akit az Országos szakértői névjegyzék több szakterületén vettek nyilvántartásba, akkor kell szakterületenként külön-külön igazolványt kiállítani, ha az egyes szakterületeknél eltérő az igazolvány kiállítására illetékes miniszter.

(4) Az igazolványokról nyilvántartást kell vezetni.

7. §

(1) A pályázó bírálati díjat köteles fizetni.

(2) A bírálati díj összege a pályázat benyújtásakor érvényes kötelező legkisebb munkabér

a) tíz százaléka, az Országos vizsgáztatási névjegyzékbe,

b) huszonöt százaléka, az Országos szakértői névjegyzékbe

benyújtott pályázat esetén.

(3) A pályázatot benyújtó, ha mind a kettő névjegyzékre vagy több szakterületre kéri a felvételét, pályázatonként köteles bírálati díjat fizetni.

(4) A bírálati díjat a jegyzékért felelős miniszter által meghatározott számlára kell befizetni. A díj befizetéséről szóló igazolást csatolni kell a pályázathoz.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 7. napon lép hatályba.

(2) A bírálóbizottságot a hatálybalépést követő 15 napon belül meg kell alakítani.

(3) Az Országos szakértői névjegyzéket és az Országos vizsgáztatási névjegyzéket első alkalommal 1994. december 31-ig kell közzétenni.

(4) A rendelet nem érinti a hatálybalépése előtt benyújtott pályázatok érvényességét.

(5) A bírálóbizottság 1994 első félévében a 4. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott időponttól eltérő időszakban is ülést tarthat a rendelet hatálybalépése előtt benyújtott pályázatok elbírálása céljából.

9. §

(1) Az 1993/94-es tanévben az érettségi és az érettségi képesítő vizsga elnökeinek kijelöléséhez ideiglenes névjegyzéket kell készíteni. A vizsgabizottságok elnökeit az ideiglenes vizsgáztatási névjegyzékről kell felkérni. Ha a névjegyzék nem biztosít megfelelő számban jelöltet, illetve a jelölt a megbízást nem vállalja, elnöki feladatra felkérhető az is, aki nem szerepel az ideiglenes névjegyzékben, de az előírt feltételeknek megfelel.

(2) Az ideiglenes névjegyzéket a bírálóbizottság felülvizsgálja. Az ideiglenes névjegyzékben szereplőket az Országos vizsgáztatási névjegyzék elkészítésekor újabb pályázat benyújtása nélkül figyelembe lehet venni.

(3) Az ideiglenes névjegyzékben szereplők részére a 6. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint kiállított igazolást kell kiállítani.

Dr. Kálmán Attila s. k.,

művelődési és közoktatási minisztériumi politikai államtitkár

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 52. §-a. Hatályos 1994.09.01.