Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

9/1994. (III. 10.) FM rendelet

vágósertések és vágómarhák vágás utáni minősítéséről

Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a kereskedelmi célú vágóállat-termelés, valamint a minőségi hús, hústermék előállítása érdekében a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) E rendelet hatálya azokra a természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra terjed ki, akik bel-, illetve külkereskedelmi értékesítés vagy közfogyasztás céljából vágóhidat vagy vágóhelyet üzemeltetnek (a továbbiakban: vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője), valamint azokra, akik az e tevékenység ellátásában termelőként, minősítőként vagy eljáró szervként részt vesznek.

(2) E rendelet előírásait a külkereskedelmi értékesítésre vagy közfogyasztásra kerülő, e rendelet szerint minősített vágósertésekre (METJ 93-22-01) és vágómarhákra (METJ 93-12-01) (a továbbiakban együtt: vágóállat) kell alkalmazni.

2. §

A rendelet alkalmazásában:

a) bőrös sertés: a levágott sertés kivéreztetve, a gerinc hosszanti középvonalában kettéhasítva, nyelv, szőr, köröm, nemi szervek, belsőség (szív, máj, tüdő és bélgarnitúra) nélkül, de szalonnával és rekeszizommal;

b) lehúzott (szalonna nélküli) sertés: a levágott sertés kivéreztetve, a gerinc hosszanti középvonalában kettéhasítva, nyelv, bőr, köröm, nemi szervek, belsőség (szív, máj, tüdő és bélgarnitúra) és szalonna nélkül, külső és belső felületein a zsiradéktól letisztítva (tőkehús-szabvány szerinti megmunkálással); [az a) és b) pontok a továbbiakban együtt: hasított sertés];

c) hasított marha: a levágott marha kivéreztetve, bőr, bélgarnitúra, fej és lábvégek nélkül; a fej a nyakszirtcsont és az első nyakcsigolya, a lábak a hajlatokban kerülnek levágásra; a teheneknél tőgy, a hímivarúaknál nemi szervek nélkül;

d) hasított féltest: a hátgerinc felezésével kettéválasztott állattest;

e) negyed marha: a vágott féltest a bordák mentén a gerincre merőlegesen szétvágva;

f) első negyed marha: a kettévágott féltest első része;

g) hátsó negyed marha: a kettévágott féltest hátsó része;

h) súly: tömeg, súlymértékben számítva;

i) melegsúly: az a), b), c) pont szerint előkészített hasított sertés, illetve marha, szúrás után nem több mint 45 perccel mért súlya;

j) hasított hideg súly: a meleg súlyból konverziós tényezővel számított érték;

k) hasított sertés színhústartalma: a levágott sertés teljes csontozásával nyert tiszta vörös, harántcsíkolt izmok súlyának és a teljes hasított súlyának a hányadosa;

l) besorolási osztályok: a hasított sertésnél a becsült színhústartalom %-os értéke alapján, a hasított marha esetében a húsosság és a faggyússág alapján megállapított kategóriák;

m) azonosító jel: a tulajdonos azonosságának megállapítására alkalmas vágóállatjelölés;

n) minősítés: a rendeletben meghatározott feltételek szerinti osztályba sorolás;

o) minősítő: a minősítésre jogosult természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság;

p) minősítő módszer: a sertéseknél mérőrendszerből és a hozzá tartozó regressziós egyenletből, marha esetében pontosan rögzített követelményrendszerből áll.

Minősítés

3. §

(1) Valamennyi 50-120 kg meleg súlyú hasított sertést, valamint súlyhatár nélkül valamennyi hasított marhát minősíteni kell.

(2) A minősítés feltételeit vágósertés esetében az 1. számú melléklet, vágómarha esetében pedig a 2 számú melléklet tartalmazza.

4. §

Az 1. § (2) bekezdése szerinti vágóállatot a termelő vágás előtt köteles olyan azonosító jellel ellátni, amely a vágóállat azonosítását a feldolgozásig lehetővé teszi.

5. §

(1) A termelő vagy képviselője, valamint a vágóhíd, illetve a vágóhely üzemeltetője a minősítés eredménye ellen kifogással élhet az Országos Hús- és Tejellenőrzési Főfelügyeletnél (a továbbiakban: főfelügyelet).

(2) Kifogásolt minősítés esetén a termelő vagy képviselője, valamint a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője helyszíni ellenőrzést kezdeményezhet a főfelügyeletnél.

(3) A minősítés ellenőrzésének költségeit a kifogás benyújtója viseli, ha a minősítés megfelelő volt.

6. §

(1) A hasított féltesteket a meleg súly mérésekor kell minősíteni és tanúsító jelöléssel ellátni.

(2) A hasított sertést nagybetűs jellel (S/EUROP), a hasított marhát betű- (EUROP) és számjellel (1...5) kell ellátni. A betűknek, illetve számoknak legalább 2 cm nagyságúaknak kell lenniük. A jelölésre használható bármilyen nem mérgező, véletlenszerűen eltávolíthatatlan, hőálló tinta, ráakasztott címke vagy más elismert módszer. A jelölést a kereskedelmi értékesítésig vagy a feldolgozásig tilos eltávolítani.

7. §

(1) A minősítő köteles a súlymérés és a minősítés adatait a vágóállat más azonosító adataival együtt hitelt érdemlően és utólag is ellenőrizhető módon jegyzőkönyvben rögzíteni. A jegyzőkönyv tartalmazza

a) a súlymérési adatokat:

- a vágóállat hasított meleg súlyát;

b) a minősítési adatokat:

ba) vágósertés esetén:

- bőrös vágásmódnál: a szalonna- és izomvastagság mért értékeit,

- lehúzott vágásmódnál: a zsíros bőr, a szalonnás féltest, a lehúzott, letisztított csontos hús súlyát,

- a minősítési osztály betűjelét, valamint a színhústartalom százalékát;

bb) vágómarha esetén: a húsossági osztály betűjelét, a faggyússági fokozat számjelét, a kor- és ivarjelölést;

c) az azonosító adatokat:

- a vágás helyét és időpontját,

- a vágóállatra vonatkozó azonosító adatokat,

- a termelő személyi adatait,

- a minősítő nevét és működési engedélyének számát. A felvett adatok valódiságáért a minősítő felelősséggel tartozik.

(2) A minősítőnek és a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetőjének az (1) bekezdés szerinti jegyzőkönyvet a minősítés időpontjában kell kitölteni, és azt a kereskedelmi értékesítésig vagy a feldolgozásig, de legalább a vágást követő 12 hónapig meg kell őriznie.

(3) A minősítés adatai a termelő és a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője fizetési megállapodásának, valamint a vállalati, üzemi termelés elszámolásának bizonylati alapjául szolgálnak.

8. §

(1) A földművelésügyi miniszter által a termékpályán elismert terméktanács (a továbbiakban: terméktanács) információs rendszerének keretében központi adatbankot (a továbbiakban: adatbank) működtet. A terméktanács az adatok gyűjtésével és feldolgozásával független szervezetet is megbízhat.

(2) A minősítő a minősítés eredményéről napi jelentést köteles készíteni, és azt a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetőjének átadni, valamint az adatbanknak megküldeni. A jelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a minősítő nevét és működési engedélyének számát;

b) a vágások helyét;

c) a hasított sertés vagy marha meleg súlyának mért értékét;

d) a minősítési osztályok betű-, marha esetében a számjelét is;

e) marha esetében a kor- és ivarjelölést;

f) a minőségi osztályok százalékos megoszlását és az adott osztályhoz tartozó színhús százalékát.

(3) A vágóhíd, illetve a vágóhely üzemeltetője köteles megküldeni az adatbanknak a minőségi osztályokhoz tartozó árat.

(4) A vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője a minősítés eredményéről köteles tájékoztatni a termelőt vagy képviselőjét.

(5) Az adatbank köteles a főfelügyelet részére folyamatosan és térítésmentesen átadni a minősítés ellenőrzéséhez szükséges valamennyi adatot.

(6) Az adatbank az adatok feldolgozásának, illetve értékelésének eredményeit a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) Agrárrendtartási Hivatala, a terméktanács, a kutató-fejlesztő és minőségellenőrzési intézetek, a tenyésztési hatóság, az érintett termelők, a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője, valamint ezek képviseleti szerveinek rendelkezésére bocsátja.

(7) Az adatbank a központi adatbankban levő, a (2) bekezdésbe nem tartozó adatokat az adatok szolgáltatójára utaló módon csak az érintett szervezet hozzájárulásával hozhatja nyilvánosságra. Ennek hiányában az adatok csak alapadatként használhatók fel.

A minősítő

9. §

(1) A vágóállatok vágás utáni minősítését kizárólag a minősítési tevékenységre kiképzett, elismert és a tevékenysége végzésére engedéllyel rendelkező természetes személyek végezhetik. A minősítés végzésére vonatkozó engedélyt a főfelügyelet adja ki.

(2) Az engedély kiadásának személyi feltételei:

a) egészségügyi alkalmasság, megfelelő látóképesség;

b) minimum középfokú iskolai végzettség és a minősítési szaktanfolyam eredményes elvégzését tanúsító érvényes állami bizonyítvány.

(3) Az engedély kiadásának tárgyi feltételei:

a) az engedélyezett minősítő módszernek megfelelő típusvizsgálattal és hitelesítéssel rendelkező minősítő eszköz;

b) a nyilvántartás vezetéséhez szükséges eszközök, illetve nyomtatványok.

(4) A minősítő a minősítési tevékenységéért a Ptk. rendelkezései szerint anyagi felelősséggel tartozik.

(5) Amennyiben a minősítést jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság végzi, e tevékenysége ellátásának feltétele, hogy a minősítést végző alkalmazottai vagy tagjai megfeleljenek a (2) és (3) bekezdésben előírt személyi és tárgyi feltételeknek.

10. §

(1) Az engedély határozott időtartamra szól, amely a minősítő kérelmére a 9. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott feltételek felülvizsgálata alapján meghosszabbítható.

(2) A főfelügyelet a minősítőt a minősítő azonosíthatóságát szolgáló bélyegzővel látja el, és erről nyilvántartást vezet.

(3) A minősítéshez szükséges és a főfelügyelet által jóváhagyott nyomtatványokat a minősítő köteles beszerezni.

(4) A főfelügyeletnek évente közzé kell tennie a minősítők listáját a minisztérium hivatalos lapjában.

11. §

(1) A minősítő köteles a működés feltételeinek változásait a főfelügyelettel a változás bekövetkeztekor haladéktalanul írásban közölni.

(2) A főfelügyelet a működési engedélyt visszavonja, vagy felfüggeszti

a) a minősítő tevékenységének beszüntetésére vonatkozó nyilatkozata alapján;

b) a minősítő halála esetén;

c) az előírásoknak meg nem felelő működés vagy a feltételek kedvezőtlen változása esetén;

d) a külön jogszabályban meghatározott feltételek nem teljesítése esetén;

e) a jogszabályoknak meg nem felelő nyilvántartás, jelentés, továbbá az ellenőrzés által feltárt valótlan minősítési eredmények alapján.

(3) A minősítő tevékenységének megszüntetésekor vagy engedélyének visszavonásakor a korábbi minősítésekre vonatkozó nyilvántartásokat, dokumentumokat, valamint a bélyegzőt köteles átadni a főfelügyeletnek. A főfelügyelet köteles ezt jegyzőkönyvben rögzíteni.

12. §

(1)[1] A minősítőt a minősítési tevékenységének ellátásáért szerződés alapján díjazás illeti meg.

(2) A minősítő a vágóállat-termelővel, illetve a vágóhíd vagy vágóhely üzemeltetőjével, továbbá hús kis- vagy nagykereskedővel nem állhat munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban, és tőlük munkabért vagy bármilyen egyéb járandóságot a minősítő tevékenysége gyakorlásával összefüggésben semmilyen jogcímen nem kaphat.

(3) A minősítő nem lehet vágóállat-tenyésztő, -hizlaló, hús kis- vagy nagykereskedő, valamint vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője vagy tulajdonosa.

13. §

(1) A jóváhagyott minősítési módszerek alkalmazásához szükséges műszerek és eszközök típusvizsgálatát el kell végezni.

(2) A típusvizsgálatot a szükséges feltételekkel és felkészültséggel rendelkező és azt hivatalos dokumentumokkal igazoló, a főfelügyelet által kijelölt szervezet végezheti el. A típusvizsgálat költségei a megrendelőt terhelik.

(3) A minősítő eszközök, berendezések üzemben tartója köteles gondoskodni az évenkénti hitelesítésről, valamint a főfelügyelet által elrendelt alkalomszerű hitelesítésről.

(4) A hitelesítést csak a főfelügyelet engedélyével rendelkező szakértő végezheti.

(5) A típusvizsgálat végzésére kijelölt szervezetek és a hitelesítésre jogosult szakértők jegyzékét a minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.

Eljáró szervek

14. §

A vágóállatok vágás utáni minősítésének irányításával, szervezésével és a minősítési tevékenység végzésével kapcsolatos feladatokat

a) a minisztérium;

b) a főfelügyelet;

c) a terméktanács, valamint

d) az adott feladat végrehajtásában - oktatásban, továbbképzésben, vizsgáztatásban, valamint adatfeldolgozásban - közreműködő szervezetek, intézmények látják el.

15. §

(1) A minisztérium a minősítés irányítási, szervezési feladatainak keretében

a) a nemzetközi előírásokkal összhangban levő minősítési rendszert dolgoz ki, és gondoskodik annak működéséről, valamint továbbfejlesztéséről;

b) a minősítési rendszer működésével kapcsolatos feladatok végrehajtására jogszabályokat ad ki;

c) a minősítés feltételrendszerének biztosítása és a jogszabályok végrehajtása érdekében finanszírozási rendszert dolgoz ki és működtet;

d) megteremti a minősítési rendszer működésének szervezeti feltételeit;

e) gondoskodik a minősítéssel kapcsolatos állami feladatok megszervezéséről;

f) segíti a minősítés területén a folyamatos nemzetközi együttműködést.

(2) A minisztérium a minősítés hatósági feladatainak keretében

a) engedélyezi az alkalmazható minősítő módszereket;

b) független szervezetet bíz meg a minősítési módszerek folyamatos korszerűsítésével, ellenőrzésével, hitelesítésével, illetve esetleges vitás ügyekben a szakértői tevékenység ellátásával;

c) kijelöli a minősítő és ellenőrzést végző személyek oktatására jogosult intézményeket, és jóváhagyja az oktatás, továbbképzés szakmai és vizsgáztatási követelményrendszerét.

16. §

(1) A vágóállatok vágás utáni minősítésével és a minősítő tevékenység végzésével kapcsolatos hatósági feladatokat a főfelügyelet részben önállóan, részben az illetékes állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás közreműködésével látja el. A főfelügyelet feladatainak keretében

a) engedélyeket ad ki;

b) ellenőrzést végez vagy végeztet;

c) felülvizsgálatot tart;

d) kijelöli a típusvizsgálat végzésére és a hitelesítésre jogosultakat;

e) nyilvántartást vezet az engedélyhez kötött tevékenységekről, a minősítőkről, valamint az engedélyezett minősítő berendezésekről;

f) ellátja a külön jogszabály által hatáskörébe utalt feladatokat.

(2) A főfelügyelet engedélyezi

a) a minősítő működését;

b) a jóváhagyott minősítő módszerekhez kapcsolódóan alkalmazásra kerülő típusvizsgálattal és hitelesítéssel rendelkező műszerek, eszközök használatát;

c) a minősítési tevékenység végzésére jogosító dokumentációkat.

(3) A főfelügyelet rendszeresen, szúrópróbaszerűen vagy bejelentés alapján ellenőrzi

a) a minősítő szakmai tevékenységét;

b) az oktatási, képzési tevékenységet;

c) a minősítő személyi és tárgyi feltételeit;

d) az engedélyezett minősítő módszereket, és szükség esetén javaslatot tesz azok módosítására;

e) az új módszerek alkalmazhatóságát;

f) az adatszolgáltatást.

(4) A főfelügyelet elrendelheti a jóváhagyott minősítő módszerek, illetve a regressziós egyenletek meghatározott hibahatárok közötti alkalmazhatóságának felülvizsgálatát.

(5) A főfelügyelet

a) megszervezi a működéséhez szükséges információs rendszert és nyilvántartást;

b) a kijelölt szakintézmények bevonásával gondoskodik az oktatással, továbbképzéssel, vizsgáztatással kapcsolatos feladatok végrehajtásáról;

c) folyamatosan figyelemmel kíséri a szakterület nemzetközi eredményeit és együttműködik a külföldi szakmai szervezetekkel.

(6) A főfelügyelet valamennyi vágóhídon, illetve vágóhelyen köteles előre meghatározott terv szerint a minősítésre vonatkozó teljes körű ellenőrző vizsgálatot végezni, és annak eredményét dokumentálni.

17. §

A terméktanács a minősítéssel kapcsolatos feladatok keretében

a) országos minősítési adatbankot tart fenn, és ellátja a minősítőktől beérkező minősítési eredmények, valamint egyéb információk tárolását, feldolgozását és szolgáltatását;

b) közreműködik a minősítéssel összefüggő árrendszer kialakításában;

c) segíti a termékpálya szereplőinek minősítéssel kapcsolatos érdekazonosságának kialakítását, illetve fenntartását;

d) tagjai révén részt vállal az oktatási, továbbképzési teendők, valamint a minősítő módszerek továbbfejlesztési munkáinak ellátásában.

Záró rendelkezések

18. §

(1) Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

(2)[2] 1995. december 31-ig a minősítés 9. §-ban előírt személyi és tárgyi feltételeiről a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője köteles gondoskodni.

(3)[3] 1995. december 31-ig a minősítési engedélyt ki lehet adni a 9. § (2) bekezdésének b) pontjában előírt középiskolai végzettség és állami bizonyítvány nélkül is, a szakképzettséget igazoló tanúsítvány alapján.

(4) A vágósertés minősítésére vonatkozó rendelkezéseket kötelezően csak a 60 db/órás vagy annál nagyobb műszaki vágókapacitású vágóhidak, illetve vágóhelyek üzemeltetőjére kell alkalmazni.

(5)[4] A 60 db/órás műszaki vágókapacitásnál kisebb vágóhidak, valamint vágóhelyek esetén a rendeletben meghatározott feltételek megteremtéséig, de legkésőbb 1995. december 31-ig a napi gyakorlatban használt átvételi, illetve minősítési módszerek alkalmazhatóak.

(6)[5] A vágómarha minősítésére vonatkozó rendelkezéseket kötelezően, az agrárrendtartási szabályozással összhangban, de legkésőbb 1999. január 1-jétől kezdődően kell alkalmazni.

(7)[6] A 9. §-ban foglalt feltételeknek megfelelő, a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetőjének alkalmazásában lévő személy is végezhet minősítést - átmenetileg - 1997. június 25. napjától 1998. március 31. napjáig.

(8)[7] A minősítési tevékenységgel kapcsolatos költségeket az érintett vállalatok saját pénzalapjukból fedezik.

(9)[8] A vágóállatot a 4. § szerinti azonosító jellel 1995. december 31-ig a vágóhíd, illetve vágóhely üzemeltetője köteles ellátni.

(10) A terméktanács miniszteri elismeréséig a 17. §-ban meghatározott feladatokat a Húsipari Szövetség látja el, azonban az adatok gyűjtésére és feldolgozására - a minisztérium Agrárrendtartási Hivatalának egyetértésével - független szervezetet kell megbíznia.

(11)[9]

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 9/1994. (III. 10.) FM rendelethez

I.

Hasított sertések osztályba sorolása

A vágás utáni osztályba sorolásnál a következő besorolási osztályokat kell alkalmazni:

1. A 3. § (1) bekezdése szerinti 50-120 kg hasított súlyú sertés esetében:

2. A 120 kg-ot meghaladó hasított súlyú sertések esetében:

II.

Az osztályba sorolás az alábbiak szerint történik:

1. Az osztályba sorolást objektív mérésen alapuló becsléssel, de nem feltétlenül műszerrel kell végezni.

2. A hasított sertés (vágott test) osztályba sorolása, illetve minősítése során olyan módszert kell alkalmazni, amely a hasított sertés értékét az összsúlyhoz viszonyított színhús aránya alapján határozza meg.

3. A színhústartalom meghatározása becsléssel történik, amelynek a hasított sertés súlyának és/vagy a hátszalonna vastagságának meghatározott pontokon történő objektív mérésén kell alapulnia

a) a becslési eljárás során alkalmazott regressziós egyenletek közzététele és esetleges módosítása a földművelésügyi miniszter feladata;

b) a hasított sertés kereskedelmi értéke nem kizárólag az osztályba sorolástól függ.

4. A hasított sertés színhústartalmának meghatározására csak statisztikailag igazolható becslési eljárás használható

a) az osztályba sorolási módszerek engedélyezésénél az értékbecslés eredő hibája nem haladhatja meg az St=2,5 értéket;

b) a színhústartalom meghatározására szolgáló módszer ellenőrzése során az országos vagy területi vágósertés-termelés olyan reprezentatív mintáját kell alkalmazni, amely legalább 120 darab hasított sertés boncolási eredményének értékelésén alapul. Az ún. meghatározottsági tényező (korrelációs koefficiens négyzete) nem lehet kisebb R2=0,64 értéknél.

III.

A rendelet hatálybalépésének napjáig engedélyezett, Magyarországon alkalmazható becslési módszerek és érvényes, ellenőrzött regressziós egyenletek

1. Bőrös, hasított sertések minősítésére

a) Reflexiós elven működő szúrószondás minősítőrendszer esetén:

Az oldalszalonna és az izom vastagságát az 1. számú ábrán jelölt l-es és 2-es mérési pontokon, a hátizom sávjában kell mérni.

b) A ZP (kétpontos) minősítő módszer alkalmazása esetén:

2. Lehúzott (szalonna nélküli) sertés minősítése esetén:

IV.

A súlymérést az alábbiak szerint kell elvégezni:

1. A súlymérést a vágást követően, haladéktalanul, de legkésőbb a szúrás után 45 percen belül kell elvégezni (meleg súly mérése).

2. A hasított hideg súly meghatározása a meleg súly 2%-kal történő csökkentésével történik.

3. Abban az esetben, ha egy adott vágóhídon - műszaki, technológiai okok miatt - nem tudják betartani a 45 perces időkorlátot a szúrás és a mérlegelés között, akkor a főfelügyelet engedélyével ezen periódus meghosszabbítható oly módon, hogy a 2%-os csökkentést minden további eltelt negyedóra után 0,1% ponttal mérséklik.

V.

Az osztályba sorolás alapján a féltestek jelölését az alábbiak szerint kell elvégezni:

1. A fél testeket a hátsó comb bőrén vagy a csülök bőrrel fedett részén kell jelölni, az osztályba sorolásnak megfelelő betűjellel.

2. A jelölésre olyan ráakasztott címke is használható, amely nem távolítható el és nem rongálható meg.

3. A féltestek osztályba sorolását a minősítő saját engedélyszámát tartalmazó bélyegzővel tanúsítja, amelyet az (1) bekezdésben meghatározott helyeken kell elhelyezni.

A bélyegzőlenyomatnak összetéveszthetetlenül jól olvashatónak kell lennie.

Mérési pontok

1. számú ábra

2. számú ábra

Szalonnaméret (SZ) mm-ben [szalonnavastagság bőrkével együtt a vékonyabb helyen mérve, az ágyékizom felett (musc. glutaeaus medius)].

Húsméret (H) mm-ben [a rövidebb összeköttetés az ágyékizom első (cranialis) végétől a gerinccsatorna felső (dorsalis) hajlatáig].

2. számú melléklet a 9/1994. (III. 10.) FM rendelethez

I.

Hasított marha minősítése

1. A hasított marha minősítésekor és osztályba sorolásakor olyan módszert kell alkalmazni, amely pontosan tükrözi a húsok kereskedelmi használati értékét, ezáltal alapjául szolgálhat az élő állat, illetve az értékesített féltestek árának meghatározásához.

2. A marhahús használati és kereskedelmi értékét a testek húsossága, valamint a zsírossági fok (faggyútartalom) határozza meg. Az osztályba soroláskor e két jellemző jelzést kell feltüntetni.

3. A húsosság kifejezésére az 1. számú ábra szerinti betűjelzést (E U R O P), a faggyússág jelölésére számjelet (1., 2., 3., 4., 5.) kell alkalmazni. Egyidejűleg fel kell tüntetni a kor és az ivar jelzését is.

II.

A minősítést kereskedelmi és szakmai szempontok alapján küllemi bírálattal kell végezni.

III.

A minősítési szempontok az alábbi ismérveket tartalmazzák:

1. Húsosság kifejezésére:

2. Zsírossági fokozatok a féltest külső részén lévő, valamint a mell belső részén lévő zsírszövet alapján:

3. Kor és ivarjelölés

IV.

A súlymérést az alábbiak szerint kell elvégezni:

1. A súlymérést a vágást követően haladéktalanul, de legkésőbb a vágás után 45 percen belül kell elvégezni (meleg súly mérése).

2. A hasított hideg súly meghatározása a meleg súly 2%-kal történő csökkentésével történik.

3. Abban az esetben, ha egy adott vágóhídon - műszaki, technológiai okok miatt - nem tudják betartani a 45 perces időkorlátot a vágás és a mérlegelés között, akkor a főfelügyelet engedélyével ezen periódus meghosszabbítható oly módon, hogy a 2%-os csökkentést minden további eltelt negyedóra után 0,1 % ponttal mérséklik.

V.

A minősítés alapján a féltestek jelölését az alábbiak szerint kell elvégezni:

1. A hasított féltesteket az első és hátsó negyedben kell megjelölni, az osztályba sorolásnak megfelelő betű-szám kombinációval, valamint a kor- és ivarjelöléssel egyidejűleg.

2. A megjelölésre olyan ráakasztott címke is használható, amely nem távolítható el, és nem rongálható meg.

3. A minősítést, illetve a féltestek osztályba sorolását a minősítő saját engedélyszámát tartalmazó bélyegzővel tanúsítja, amelyet az (1) bekezdésben meghatározott helyeken kell elhelyezni.

A bélyegző lenyomatnak összetéveszthetetlenül jól olvashatónak kell lennie.

1. számú ábra

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 77/1997. (X. 31.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.10.31.

[2] Módosította az 5/1995. (IV. 13.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1995.04.16.

[3] Módosította az 5/1995. (IV. 13.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1995.04.16.

[4] Módosította az 5/1995. (IV. 13.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1995.04.16.

[5] Megállapította a 11/1997. (II. 28.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.03.08.

[6] Megállapította a 77/1997. (X. 31.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 1997.10.31.

[7] Megállapította a 77/1997. (X. 31.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 1997.10.31.

[8] Módosította az 5/1995. (IV. 13.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1995.04.16.

[9] Hatályon kívül helyezte a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 3. § (1) bekezdés d) pontja. Hatálytalan 1997.07.01.

Tartalomjegyzék