13/1995. (VII. 12.) PM rendelet

a jövedéki ellenőrzés alól elvont termék vámhivatal által történő lefoglalásának, elkobzásának és megsemmisítésének részletes szabályairól

A jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) 79. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A vámhivatal a Jszt. 68. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján elkobzás alá eső jövedéki terméket (a továbbiakban: lefoglalt termék) hatósági tanú jelenlétében, jegyzőkönyv felvételével foglalja le.

(2) A vámhivatal a lefoglalt terméket - a jövedéki eljárás lefolytatása során történő beazonosításra alkalmas módon - azonosítójellel, jelzéssel látja el.

(3) A lefoglalásról készített jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell

a) a lefoglalást végző vámhivatal megnevezését;

b) a lefoglalás helyét, időpontját, okát, körülményeit;

c) a lefoglalt termék megnevezését, mennyiségét;

d) az alkalmazott azonosítójel, jelzés leírását;

e) az eljárásnál jelen lévők, közreműködők személyi adatait;

f) a lefoglalt termékkel kapcsolatos intézkedéseket (a tárolás helyét, módját, a lefoglalt termék átadás-átvételének elismerését), továbbá minden olyan körülményt, amelynek az eljárás további lefolytatása során jelentősége lehet;

g) a lefoglalást szenvedő arra vonatkozó figyelmeztetését, hogy panaszjogával élhet.

(4) A jegyzőkönyvet az eljárásban közreműködők aláírják. A lefoglalást szenvedő aláírásának hiánya a lefoglalásnak nem akadálya, de az aláírás megtagadását a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.

(5) A jegyzőkönyv egy példányát át kell adni a lefoglalt termék tulajdonosának (a továbbiakban: ügyfél) is.

2. §

(1) A vámhivatal a lefoglalást követően a lefoglalt terméket - annak biztonságos megőrzése érdekében - saját vagy bérelt raktárába, illetve a tárolásra a vámhivatallal szerződést kötött jövedéki alany telephelyére, tárolóhelyére elszállítja.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti elszállításnak akadálya van, a vámhivatal a lefoglalt termék megtalálásának helyén gondoskodik a biztonságos megőrzésről. Ehhez a lefoglalt terméket vagy a lefoglalt termék csomagolását, tárolótartályát hivatalos zárral (ólomzár, pecsétzár) látja el, és megvonja a lefoglalt termék tulajdonosának, birtokosának a lefoglalt termék feletti rendelkezési jogosultságát.

(3) Ha a (2) bekezdés szerinti esetben a lefoglalt termék értéke az 1 millió forintot meghaladja, a vámhivatal saját őrzést is ad, vagy egy arra szakosodott vállalkozással a lefoglalt terméket őrizteti.

(4) A lefoglalt termék elszállításával, biztonságos őrzésével kapcsolatos költségek az ügyfelet terhelik, ha a termék jövedéki ellenőrzés alóli elvonása alapján kiszabott jövedéki bírság megállapítására jogerős határozat születik. Ellenkező esetben a felmerült költségeket az állam viseli.

3. §

A lefoglalás megszüntetéséről vagy a lefoglalt termék elkobzásáról, valamint a 2. § (4) bekezdése szerinti költségekről a vámhivatal a jövedéki ügyben hozott határozatában rendelkezik.

4. §

Ha az ügyfél nem kérte a 3. § szerinti, jogerőssé vált határozat bírósági felülvizsgálatát, a vámhivatal az elkobzott termék megsemmisítéséről vagy értékesítéséről intézkedik.

5. §

(1) Az elkobzott terméket, ha annak megsemmisítését rendeli el a Jszt., a vámhivatal felügyelete mellett, hatósági tanú jelenlétében kell megsemmisíteni.

(2) A megsemmisítésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell

a) a megsemmisítésről intézkedő vámhivatal megnevezését;

b) az elkobzást kimondó jogerős határozat számát;

c) a megsemmisítés helyét, időpontját, módját;

d) a megsemmisített jövedéki termék pontos megnevezését, mennyiségét, azonosító adatait, a lefoglalt dologgal való azonosságának megállapítását;

e) a jelenlévő közreműködők nevét, személyi adatait, aláírását.

(3) A megsemmisítést

a) a dohány, a dohánygyártmány, a kávé és a fűszerpaprika-őrlemény esetében elégetéssel, szétbontással és idegen vagy szennyező anyaggal való összekeveréssel, illetve szennyező folyadékkal való leöntéssel, eláztatással,

b) a szesz, szeszes ital, a cukorcefre, a sör esetében hulladéktelepen való kiürítéssel, kiöntéssel,

c) a dohány, a dohánygyártmány esetében - az a) pontban foglaltakon kívül - darálással, tüzelési célra történő brikettálással, a dohányanyag, a füstszűrő, a papíranyag szétválasztásával, a dohányanyag komposztálásával vagy újrafeldolgozásával, a fóliagyártásra való felhasználással,

d) a szesz, szeszes ital esetében - a b) pontban foglaltakon kívül - a szeszgyártási termék denaturált szesz vagy ecet gyártására, illetve egyéb ipari célra való felhasználásával, a pálinka, a borpárlat újrafinomításával vagy gyümölcscefre dúsítására való felhasználásával, a szeszes italok, valamint a cukorcefre szeszgyártási terméknek történő feldolgozásával,

e) a kávé termék esetében - az a) pontban foglaltakon kívül - a csomagolás kibontása utáni tisztítással, bedarálással és úrjafeldolgozással, vagy tüzelési célra történő brikettálással, illetve komposztálással,

f) kőolajtermék és egyéb kőolajszármazék esetében újrafeldolgozással és (vagy) szabványosított termékké alakítással lehet teljesíteni.

6. §

(1) A Jszt. 68. §-a (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott elkobzott termék értékesítésével a vámhivatal jövedéki engedéllyel rendelkező jövedéki alanyt bízhat meg, kizárólag pályázat, versenytárgyalás útján.

(2) Az értékesítési árból legalább az értékesítéssel kapcsolatos, az államot terhelő költségeket fedezni kell. A fennmaradó összeget a jövedéki bírság bevételek között kell elszámolni.

(3) Amennyiben az értékesítésre tett intézkedések nem vezettek eredményre - az elkobzott termék nem volt értékesíthető -, a vámhivatal az elkobzott terméket az 5. §-ban foglaltak szerint megsemmisíti. A megsemmisítésről készített jegyzőkönyvhöz ez esetben csatolni kell azokat az iratokat, amelyek az értékesítés eredménytelenségét bizonyítják.

7. §

(1) A lefoglalt termékről a vámhivatal olyan nyilvántartást köteles vezetni, amelybe a lefoglalt termékkel kapcsolatos valamennyi intézkedés bevezetésre kerül.

(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásnak tartalmaznia kell

a) az ügyfél nevét, adatait, székhelye (lakhelye) pontos címét;

b) a lefoglalt termék megnevezését, mennyiségét;

c) a lefoglalás időpontját, helyét;

d) a lefoglalt termék őrzési helyét, az azonosításához szükséges adatokat;

e) a lefoglalás megszüntetését elrendelő határozat számát, keltét;

f) az elkobzást elrendelő jogerős határozat számát, keltét;

g) a megsemmisítés időpontját, helyét, módját;

h) az értékesítésre történő átadás időpontját, helyét, az értékesítéssel megbízott jövedéki alany adatait;

i) az értékesítés időpontját, adatait.

8. §

(1) Ha a Jszt. 68. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerint elkobzás alá eső jövedéki terméket az állami adóhatóság, a rendőrség, a fogyasztóvédelmi felügyelőség vagy a közterületi felügyelet foglalja le, köteles az 1. § szerint eljárni, a lefoglalt termék biztonságos őrzésére a 2. § (2) bekezdésében foglaltak szerint intézkedni, és a lefoglalásról a területileg illetékes vámhivatalt haladéktalanul értesíteni.

(2) A vámhivatal az értesítést követően haladéktalanul köteles a lefoglalt dolgot és a jegyzőkönyvi iratokat átvenni, és az eljárást a Jszt. és e rendelet rendelkezései szerint lefolytatni.

9. §

E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Bokros Lajos s. k.,

pénzügyminiszter