Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13/1995. (VII. 12.) PM rendelet

a jövedéki ellenőrzés alól elvont termék vámhivatal által történő lefoglalásának, elkobzásának és megsemmisítésének részletes szabályairól

A jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) 79. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A vámhivatal a Jszt. 68. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján elkobzás alá eső jövedéki terméket (a továbbiakban: lefoglalt termék) hatósági tanú jelenlétében, jegyzőkönyv felvételével foglalja le.

(2) A vámhivatal a lefoglalt terméket - a jövedéki eljárás lefolytatása során történő beazonosításra alkalmas módon - azonosítójellel, jelzéssel látja el.

(3) A lefoglalásról készített jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell

a) a lefoglalást végző vámhivatal megnevezését;

b) a lefoglalás helyét, időpontját, okát, körülményeit;

c) a lefoglalt termék megnevezését, mennyiségét;

d) az alkalmazott azonosítójel, jelzés leírását;

e) az eljárásnál jelen lévők, közreműködők személyi adatait;

f) a lefoglalt termékkel kapcsolatos intézkedéseket (a tárolás helyét, módját, a lefoglalt termék átadás-átvételének elismerését), továbbá minden olyan körülményt, amelynek az eljárás további lefolytatása során jelentősége lehet;

g) a lefoglalást szenvedő arra vonatkozó figyelmeztetését, hogy panaszjogával élhet.

(4) A jegyzőkönyvet az eljárásban közreműködők aláírják. A lefoglalást szenvedő aláírásának hiánya a lefoglalásnak nem akadálya, de az aláírás megtagadását a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.

(5) A jegyzőkönyv egy példányát át kell adni a lefoglalt termék tulajdonosának (a továbbiakban: ügyfél) is.

2. §

(1) A vámhivatal a lefoglalást követően a lefoglalt terméket - annak biztonságos megőrzése érdekében - saját vagy bérelt raktárába, illetve a tárolásra a vámhivatallal szerződést kötött jövedéki alany telephelyére, tárolóhelyére elszállítja.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti elszállításnak akadálya van, a vámhivatal a lefoglalt termék megtalálásának helyén gondoskodik a biztonságos megőrzésről. Ehhez a lefoglalt terméket vagy a lefoglalt termék csomagolását, tárolótartályát hivatalos zárral (ólomzár, pecsétzár) látja el, és megvonja a lefoglalt termék tulajdonosának, birtokosának a lefoglalt termék feletti rendelkezési jogosultságát.

(3) Ha a (2) bekezdés szerinti esetben a lefoglalt termék értéke az 1 millió forintot meghaladja, a vámhivatal saját őrzést is ad, vagy egy arra szakosodott vállalkozással a lefoglalt terméket őrizteti.

(4) A lefoglalt termék elszállításával, biztonságos őrzésével kapcsolatos költségek az ügyfelet terhelik, ha a termék jövedéki ellenőrzés alóli elvonása alapján kiszabott jövedéki bírság megállapítására jogerős határozat születik. Ellenkező esetben a felmerült költségeket az állam viseli.

3. §

A lefoglalás megszüntetéséről vagy a lefoglalt termék elkobzásáról, valamint a 2. § (4) bekezdése szerinti költségekről a vámhivatal a jövedéki ügyben hozott határozatában rendelkezik.

4. §

Ha az ügyfél nem kérte a 3. § szerinti, jogerőssé vált határozat bírósági felülvizsgálatát, a vámhivatal az elkobzott termék megsemmisítéséről vagy értékesítéséről intézkedik.

5. §

(1) Az elkobzott terméket, ha annak megsemmisítését rendeli el a Jszt., a vámhivatal felügyelete mellett, hatósági tanú jelenlétében kell megsemmisíteni.

(2) A megsemmisítésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell

a) a megsemmisítésről intézkedő vámhivatal megnevezését;

b) az elkobzást kimondó jogerős határozat számát;

c) a megsemmisítés helyét, időpontját, módját;

d) a megsemmisített jövedéki termék pontos megnevezését, mennyiségét, azonosító adatait, a lefoglalt dologgal való azonosságának megállapítását;

e) a jelenlévő közreműködők nevét, személyi adatait, aláírását.

(3) A megsemmisítést

a) a dohány, a dohánygyártmány, a kávé és a fűszerpaprika-őrlemény esetében elégetéssel, szétbontással és idegen vagy szennyező anyaggal való összekeveréssel, illetve szennyező folyadékkal való leöntéssel, eláztatással,

b) a szesz, szeszes ital, a cukorcefre, a sör esetében hulladéktelepen való kiürítéssel, kiöntéssel,

c) a dohány, a dohánygyártmány esetében - az a) pontban foglaltakon kívül - darálással, tüzelési célra történő brikettálással, a dohányanyag, a füstszűrő, a papíranyag szétválasztásával, a dohányanyag komposztálásával vagy újrafeldolgozásával, a fóliagyártásra való felhasználással,

d) a szesz, szeszes ital esetében - a b) pontban foglaltakon kívül - a szeszgyártási termék denaturált szesz vagy ecet gyártására, illetve egyéb ipari célra való felhasználásával, a pálinka, a borpárlat újrafinomításával vagy gyümölcscefre dúsítására való felhasználásával, a szeszes italok, valamint a cukorcefre szeszgyártási terméknek történő feldolgozásával,

e) a kávé termék esetében - az a) pontban foglaltakon kívül - a csomagolás kibontása utáni tisztítással, bedarálással és úrjafeldolgozással, vagy tüzelési célra történő brikettálással, illetve komposztálással,

f) kőolajtermék és egyéb kőolajszármazék esetében újrafeldolgozással és (vagy) szabványosított termékké alakítással lehet teljesíteni.

6. §

(1) A Jszt. 68. §-a (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott elkobzott termék értékesítésével a vámhivatal jövedéki engedéllyel rendelkező jövedéki alanyt bízhat meg, kizárólag pályázat, versenytárgyalás útján.

(2) Az értékesítési árból legalább az értékesítéssel kapcsolatos, az államot terhelő költségeket fedezni kell. A fennmaradó összeget a jövedéki bírság bevételek között kell elszámolni.

(3) Amennyiben az értékesítésre tett intézkedések nem vezettek eredményre - az elkobzott termék nem volt értékesíthető -, a vámhivatal az elkobzott terméket az 5. §-ban foglaltak szerint megsemmisíti. A megsemmisítésről készített jegyzőkönyvhöz ez esetben csatolni kell azokat az iratokat, amelyek az értékesítés eredménytelenségét bizonyítják.

7. §

(1) A lefoglalt termékről a vámhivatal olyan nyilvántartást köteles vezetni, amelybe a lefoglalt termékkel kapcsolatos valamennyi intézkedés bevezetésre kerül.

(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásnak tartalmaznia kell

a) az ügyfél nevét, adatait, székhelye (lakhelye) pontos címét;

b) a lefoglalt termék megnevezését, mennyiségét;

c) a lefoglalás időpontját, helyét;

d) a lefoglalt termék őrzési helyét, az azonosításához szükséges adatokat;

e) a lefoglalás megszüntetését elrendelő határozat számát, keltét;

f) az elkobzást elrendelő jogerős határozat számát, keltét;

g) a megsemmisítés időpontját, helyét, módját;

h) az értékesítésre történő átadás időpontját, helyét, az értékesítéssel megbízott jövedéki alany adatait;

i) az értékesítés időpontját, adatait.

8. §

(1) Ha a Jszt. 68. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerint elkobzás alá eső jövedéki terméket az állami adóhatóság, a rendőrség, a fogyasztóvédelmi felügyelőség vagy a közterületi felügyelet foglalja le, köteles az 1. § szerint eljárni, a lefoglalt termék biztonságos őrzésére a 2. § (2) bekezdésében foglaltak szerint intézkedni, és a lefoglalásról a területileg illetékes vámhivatalt haladéktalanul értesíteni.

(2) A vámhivatal az értesítést követően haladéktalanul köteles a lefoglalt dolgot és a jegyzőkönyvi iratokat átvenni, és az eljárást a Jszt. és e rendelet rendelkezései szerint lefolytatni.

9. §

E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Bokros Lajos s. k.,

pénzügyminiszter