2/1995. (II. 10.) HM rendelet

a fogságfenyítés bírósági felülvizsgálatáról szóló 1994. évi XCIII. törvény végrehajtása során a fegyveres erőkre háruló feladatokról

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 10. § i) pontjában kapott felhatalmazás alapján a fogságfenyítés bírósági felülvizsgálatáról szóló 1994. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) végrehajtására - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A 6/1987. (IX. 5.) HM rendelettel kiadott - és többször módosított - Magyar Köztársaság Fegyveres Erőinek Szolgálati Szabályzata (a továbbiakban: Szolgálati Szabályzat) XI. fejezetének rendelkezéseit, továbbá a XII. fejezetnek a 842. pontját - a 2. § (1) bekezdésében meghatározott eljárásban - az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

2. §

(1) Az olyan fegyelemsértés miatt indult fegyelmi ügyben, amiért fogságfenyítés is kiszabható (Szolgálati Szabályzat 772. pont), az eljárás lefolytatására a Hvt. 64. § (4) és (5) bekezdésének, illetve - azzal összhangban - a Szolgálati Szabályzat 756-765., a 768., a 770., a 773., a 778-781., továbbá a 782-784., illetve - értelemszerűen - a 799-800. pontjainak rendelkezései az irányadók.

(2) A fegyelmi eljárásban az írásbeliség kötelező.

(3) A fogságfenyítésbe a Szolgálati Szabályzat 736. pontja alapján történt fogva tartást - előállítás esetén a Katonai Rendészeti Utasítás 134. pontjában meghatározottak szerint - be kell számítani.

3. §

(1) A fegyelmi eljárás elrendelésének közlésekor az eljárás alatt álló katonát ki kell oktatni, hogy a védelmére - saját költségén - védőt hatalmazhat meg.

(2) A védő a fegyelmi eljárás bármely szakaszában részt vehet, ennek során

a) észrevételt, indítványt tehet, a meghallgatott személyekhez kérdéseket intézhet, az ügy iratait megismerheti;

b) az eljárás alatt álló katonával ellenőrzés nélkül érintkezhet.

(3) Az eljárási cselekményekről a védőt - szükség esetén rövid úton - értesíteni kell. A védő távolmaradása az eljárási cselekmény megtartásának nem akadálya.

4. §

(1) A fegyelmi fenyítést kiszabó parancs - a Szolgálati Szabályzat 784. pontjában foglaltakon kívül - tartalmazza:

a) annak meghozatala helyét és idejét,

b) a fogságfenyítésbe a 2. § (3) bekezdése alapján beszámítandó fogva tartás tartamát,

c) a fenyített katonáknak e rendelet 5. §-a szerinti jogorvoslati jogát,

d) a fenyítést kiszabó parancsnok nevét és beosztását.

(2) A fenyítést tartalmazó parancs egy példányát a kihirdetésekor a fenyített katonának át kell adni [Hvt. 26. § (4) bekezdés a) pont], aki azt a parancs eredeti példányán az aláírásával igazolja.

5. §

A fenyített katona a fenyítés kihirdetését követő negyvennyolc órán belül a fenyítést kiszabó parancsnoknál közvetlenül vagy - a kiképzési időn túl, illetve munkaszüneti napon - a katonai szervezet egységügyeletese útján az elöljáró parancsnokhoz felülvizsgálati panaszt jelenthet be. A szóban előadott kérelmei jegyzőkönyvbe kell foglalni.

6. §

A fenyítést kiszabó parancsnok a felülvizsgálati panaszt és a fegyelmi ügy iratait negyvennyolc órán belül az elbírálásra illetékes közvetlen elöljáró parancsnokhoz terjeszti fel.

7. §

(1) Az elöljáró parancsnok a felülvizsgálati panaszt öt munkanapon belül bírálja el. Ennek során indokolt parancsával

a) az alaptalan panaszt elutasítja;

b) a fogságfenyítés tartamát - a Szolgálati Szabályzat 776. pontja rendelkezésétől eltérően - enyhítheti, továbbá a fogság végrehajtását felfüggesztheti vagy más, enyhébb fenyítési nemet alkalmazhat;

c) a fegyelmi eljárást a fegyelmi felelősséget kizáró vagy megszüntető ok (a Szolgálati Szabályzat 782-783. pontjai) esetén megszünteti,

d) a fenyítést kiszabó parancsot megalapozatlanság esetén hatályon kívül helyezi, és az ügyet az azt elbíráló parancsnoknak új eljárásra visszaadja.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja vagy b) pontjának első fordulata alkalmazása esetén a fenyített katonát a Tv. 2. § (1) és (3) bekezdéseiben rögzített jogára a parancsban ki kell oktatni.

(3) Az elöljáró parancsnoknak a felülvizsgálati panasz elbírálása során hozott döntését e rendelet 4. § (2) bekezdése szerint kell a fenyített katonának kézbesíteni.

(4) A Tv. 3. § (1) bekezdésében megszabott határidőn belül a fenyített katona a fogságfenyítése bírósági felülvizsgálatára irányuló kérelmét - a kiképzési időn túl vagy munkaszüneti napon - a katonai szervezet egységügyeletesénél is előterjesztheti. A szóban előadott kérelmet jegyzőkönyvbe kell foglalni.

8. §

(1) Ha a fogságfenyítés végrehajtható, az azt kiszabó parancsnok a végrehajtás iránt a Szolgálati Szabályzat 789-791. pontjai szerint intézkedik.

(2) A fogságfenyítés akkor hajtható végre, ha

a) a jogosult e rendelet 5. §-ában meghatározott határidőn belül felülvizsgálati panaszt nem jelentett be;

b) a fenyített katona a fogságfenyítés bírósági felülvizsgálatára irányuló kérelmet nem jelentett be, vagy az ilyen kérelmét a Tv. 3. § (2) bekezdése szerint visszavonta;

c) a bíróság a parancsot helybenhagyta, vagy a fogságfenyítés mértékét csökkentette [Tv. 7. § (1) bekezdése a) pontja vagy a b) pontjának első fordulata].

(3) A Szolgálati Szabályzat 793. pontját a Hvt. 99. §-a (2) bekezdése figyelembevételével kell alkalmazni.

9. §

A Tv. 7. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az állományilletékes parancsnok a katonának hozzá vagy - a kiképzési időn túl, illetve munkaszüneti napon - a katonai szervezet egységügyeleteséhez bejelentett áthelyezési kérelmét a Magyar Honvédség vezérkari főnökéhez - a Határőrség esetében a Határőrség Szervezési Főigazgatójához - intézkedés végett - soron kívül felterjeszti.

10. §

A Tv. hatálybalépésével egyidejűleg a már kiszabott, de foganatba nem vett fogságfenyítés végrehajthatóságát, illetve a már megkezdett ilyen fenyítés még hátralévő részét - a fenyített katona azonnali szabadítása mellett - az állományilletékes parancsnok a Tv. 10. § (3) bekezdése alapján törli.

11. §

A Szolgálati Szabályzat 355. pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Az egységügyeletes biztosítja, hogy a fegyelmi eljárás alatt álló katonával a meghatalmazott védője a laktanya területén is - megfelelő helységben - ellenőrzés nélkül érintkezhessen.

Kiképzési időn túl vagy munkaszüneti napon felveszi a fogsággal fenyített katona felülvizsgálati panaszát, továbbá a bírósági felülvizsgálati, vagy az arra jogosult katona más katonai szervezethez történő áthelyezési kérelmét."

12. §

A rendelet végrehajtásának feltételeit a Magyar Honvédség parancsnoka intézkedésben biztosítja.

13. §

Ez a rendelet a fogságfenyítés bírósági felülvizsgálatáról szóló 1994. évi XCIII. törvény hatálybalépésével egyidejűleg, 1995. február 15-én lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

Keleti György s. k.,

honvédelmi miniszter