Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1995. (I. 18.) IM rendelet

a bírósági dolgozók munkakörének és képesítési feltételének meghatározásáról, ügyviteli vizsgájáról

A bíróságokról szóló, többször módosított 1972. évi IV. törvény 80/C. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a bírósági tisztviselőre, ügykezelőre és a fizikai alkalmazottra (a továbbiakban együtt: bírósági dolgozó) terjed ki.

(2) A Legfelsőbb Bíróság dolgozójára a rendelet hatálya nem terjed ki. A megyei bírósági végrehajtó, a megyei bírósági végrehajtójelölt, a helyi bíróságnál, illetőleg a megyei bíróságnál szolgálati viszonyban álló végrehajtási ügyintéző munkaköréről és képesítési követelményéről, valamint vizsgájáról külön jogszabály rendelkezik.

2. §

(1) A szolgálati viszony (munkaviszony) létesítésekor a kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója a bírósági dolgozóval írásban közli a dolgozó munkakörének a munkavégzés jellegére utaló elnevezését, és a munkakör ellátásához szükséges képesítési feltételeket, ideértve a bírósági munka sajátos ismereteiről számot adó ügyviteli vizsga (a továbbiakban: ügyviteli vizsga) letételének a kötelezettségét.

(2) A bírósági dolgozók munkakörének elnevezését és a munkakör ellátásához szükséges képesítési feltételeket az 1. számú melléklet tartalmazza.

(3) Bírósági szolgálati viszony (munkaviszony) csak olyan dolgozóval létesíthető, aki a munkaköre ellátásához szükséges iskolai (főiskolai, egyetemi) képesítéssel, szakirányú képesítéssel vagy szakismerettel rendelkezik.

(4) A kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója a képesítés megszerzésére kivételesen indokolt esetben - határidő megjelölésével - halasztást engedélyezhet. A képesítés megszerzéséig csak határozott időre szóló szolgálati viszony (munkaviszony) létesíthető, amely a képesítés megszerzésekor határozatlan idejűvé alakítható át.

3. §

(1) A határozatlan időre szóló szolgálati viszonnyal már rendelkező bírósági tisztviselő és ügykezelő a munkaköre ellátásához szükséges iskolai képesítési a kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója által megjelöli - legfeljebb azonban e rendelet hatálybalépésétől számított 5 éven belül - köteles megszerezni.

(2)[1] A képesítés megszerzése nem terheli azt a bírósági tisztviselőt és ügykezelőt,

a) aki legalább 10 éve bíróságon tisztviselői vagy ügykezelői munkakörben dolgozik, vagy

b) akit e rendelet hatálybalépése előtt a vizsga letétele alól mentesítették.

(3) Ha a bírósági tisztviselő, ügykezelő a képesítést az előírt határidőig nem szerzi meg, és nem esik a (2) bekezdés hatálya alá, a kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója a bírósági szolgálati viszonyt megszüntetheti. A képesítési feltételekkel nem rendelkező bírósági tisztviselő és ügykezelő a képesítéshez kötött munkakörben tovább nem foglalkoztatható.

4. §

(1) A bírósági tisztviselő és ügykezelő - kivéve a felsőfokú végzettségű tisztviselőt - az 1. számú mellékletben megjelölt munkakörökben ügyviteli vizsgát tesz.

(2) Az ügyviteli vizsgát a szolgálati viszony kezdetétől számított 2 éven belül kell letenni. Ügyviteli vizsga nélkül csak határozott időre szóló szolgálati viszony létesíthető.

(3)[2] A határozatlan időre szóló szolgálati viszonnyal rendelkező bírósági tisztviselő és ügykezelő, ha korábban sikeres ügyviteli vizsgát nem tett, az ügyviteli vizsgát - e rendelet hatálybalépésétől számított két éven belül - köteles letenni.

(4)[3] Az ügyviteli vizsga kötelezettsége alóli mentességre a 3. § (2) bekezdését, a nem teljesítésének következményeire a 3. § (3) bekezdését - a 9. § (3) bekezdésére is figyelemmel - kell alkalmazni.

5. §

(1) A bírósági tisztviselő és ügykezelő szakmai oktatásban vesz részt. A szakmai oktatás célja az, hogy a résztvevő az ügyvitel szabályait és a munkakörével kapcsolatos egyéb szükséges tudnivalókat elsajátítsa, és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja. Az oktatást úgy kell megszervezni, hogy a dolgozó a vizsgakötelezettségének határidőben eleget tehessen.

(2) Az ügyviteli vizsgára készülők a szükséges ismereteket tanfolyam keretében vagy egyéni tanulás útján sajátítják el.

(3) Tanfolyamot vagy konzultációt kell szervezni a Fővárosi Bíróságon és a megyei bíróságokon (a továbbiakban: megyei bíróság), valamint azon a helyi bíróságon és munkaügyi bíróságon, ahol az ügyviteli vizsgára kötelezettek száma legalább az ötöt eléri, és ezt a megyei bíróság elnöke szükségesnek tartja.

6. §

(1) A bírósági tisztviselőnek és ügykezelőnek az ügyviteli vizsgára a megyei bíróság elnökénél - a beosztása és szolgálati helye feltüntetésével - írásban kell jelentkeznie. A vizsga helyét és időpontját a megyei bíróság elnöke - a vizsga előtt legalább 15 nappal - állapítja meg, és erről a vizsgára jelentkezőt írásban értesíti.

(2) Az ügyviteli vizsgát háromtagú bizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnöke a megyei bíróság elnöke, aki további elnököt és tagokat nevez ki 5 évi időtartamra.

7. §

(1) Az ügyviteli vizsga írásbeli és szóbeli részből áll.

(2)[4] Az írásbeli vizsga tárgyai és követelményei:

a) helyesírás, fogalmazás (egyszerű végzés vagy megkeresés szerkesztése);

b) másolás gépírással 10 percen át, percenként 70 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel;

c) gépírás diktálásra 10 percen át, percenként 90 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel; vagy magnetofonszalagról való leírás 10 percen át, 90 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel; vagy számítógép, szövegszerkesztő kezelése, adatlapkitöltés, adatkezelés, nyilvántartás (gépírás helyett)

a beosztástól függően.

(3) A szóbeli vizsga tárgyai:

a) az igazságügyi szervezet és a bírósági dolgozók szolgálati viszonyának főbb szabályai,

b) jogi alapismeretek; a polgári peres és nemperes, valamint a büntetőeljárás ügyvitel szempontjából fontos szabályai,

c) a bírósági ügyvitel szabályai,

d) büntető- és polgári ügyben jegyzőkönyv-szerkesztés,

e) a kézbesítés szabályai,

f) a bírósági eljárás illetékszabályai, g) a bírósági gazdasági ügyek intézésének fontosabb szabályai, h) statisztikai alapismeretek.

8. §

(1) Az írásbeli vizsgát a vizsgabizottság vagy kiküldött tagjának jelenlétében kell letenni.

(2) Az írásbeli vizsga eredményét a vizsgabizottság értékeli, és a szóbeli vizsga letételére csak azt bocsátja, aki az írásbeli vizsga követelményeinek megfelelt.

(3) A szóbeli vizsgán a vizsgabizottságnak arról kell meggyőződnie, hogy a vizsgázó elsajátította-e az irányadó szabályokat, és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja-e.

9. §

(1) Az eredményes vizsgáról a vizsgabizottság a 2. számú melléklet szerinti bizonyítványt állítja ki. A vizsgázó felkészültségéhez igazodóan a vizsga "megfelelt", "jó" vagy "kitűnő" eredménnyel minősíthető.

(2) Ha a bizottság a vizsgázó felkészültségét nem találja megfelelőnek, a vizsga megismétlésére utasítja, és meghatározza azt a legrövidebb időt - legfeljebb 3 hónapot -, amelynek letelte után a vizsgázó újabb vizsgára jelentkezhet.

(3) Az írásbeli vizsgát többször is meg lehel ismételni. A szóbeli vizsga ismétlésére a vizsgázót csak egyszer lehet utasítani. A vizsgák ismételésére az első sikertelen vizsgától számított 2 év alatt van lehetőség.

10. §

(1) A bizottság az írásbeli és szóbeli vizsgáról valamennyi vizsgázó eredményéi feltüntető jegyzőkönyvet készít. A vizsgák eredményéről a vizsgázó szolgálati helye szerint illetékes bírósági elnököt is értesíti.

(2) A vizsga iratanyagát a megyei bíróság elnöki iratai között kell őrizni, és a vizsga eredményét a dolgozó személyi anyagába be kell jegyezni.

11. §

(1)[5] A megyei bíróság elnöke - az 1. számú mellékletben meghatározott eseteken kívül - előírhatja, hogy a bírósági tisztviselő és ügykezelő az ügyviteli vizsgán felül a munkaköre ellátásához szükséges, sajátos ismereteket nyújtó továbbképzésen vegyen részt, és a szerzett ismeretekről beszámoljon.

(2)[6] A továbbképzésről és a beszámolásról a megyei bíróság elnöke gondoskodik. Ilyen továbbképzésről és a beszámolásról a megyei bíróság elnöke értesíti a dolgozó szolgálati helye szerinti bíróság elnökét. Továbbképzést és beszámolót az Igazságügyi Minisztérium is szervezhet.

(3)[7]

(3)[8] A továbbképzésre és a beszámolóra az ügyviteli vizsgára vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni a következő eltérésekkel:

a) a beszámoló szóban történik 3 tagú bizottság előtt,

b) a szóbeli beszámolón a munkakör ellátásához szükséges sajátos ismeretekből kell számot adni,

c) a bizottságban való részvételre a megyei bíróság elnöke esetenként kéri fel a sajátos ismeretekkel rendelkező bírákat, bírósági tisztviselőket vagy a bírósággal szolgálati viszonyban nem álló más szakembereket,

d) a beszámolóról jegyzőkönyv készül, amelyben a beszámoló tényét és sikeres vagy sikertelen minősítését kell feltüntetni. A jegyzőkönyv egy példányát a bírósági tisztviselőnek vagy ügykezelőnek át kell adni, egy példányát a megyei bíróság elnöki iratai között kell őrizni.

12. §

A megyei bíróság elnöke előírhatja, hogy a fizikai alkalmazott (szakmunkás, gépkocsivezető, felvonókezelő stb.) a munkakörének megfelelő képzésen vagy továbbképzésen vegyen részt.

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) az ügyviteli vizsgabizottság elnökének és tagjának a megyei bíróság elnöke által e rendelet hatálybalépése előtt történt kinevezése - a kinevezés időtartamára - hatályban marad.

Dr. Vastagh Pál s. k.,

igazságügy-miniszter

1. számú melléklet a 2/1995. (I. 18.) IM rendelethez[9]

Az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges képesítési feltételek

 A munkakör megnevezése Képesítési feltétel
   
 1. A bírósági vezetők és a bírákhoz kapcsolódó tisztviselői munkakörök: 
   
 1.1. A megyei bíróság elnöke, elnökhelyettese, kollégiumvezetője és helyettese, a titkárság vezetője, a Pesti Központi Kerületi Bíróság, a Budai Központi Kerületi Bíróság elnöke, elnökhelyettese és csoportvezető bírája, a megyei bíróság székhelyén működő helyi bíróság, a munkaügyi bíróság elnöke, elnökhelyettese mellé beosztott tisztviselő középiskolai érettségi, gépírói szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga
 1.2. A Fővárosi Bíróságon, a megyei bíróságon a munkaügyi vezető és a jogi beosztásúak személyügyi és munkaügyeit intéző tisztviselő Államigazgatási Főiskola vagy középiskolai érettségi és középfokú munkaügyi, illetőleg személyügyi ügyintézői szakismeret, bírósági ügyviteli vizsga
 1.3. A megyei bíróságon, a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, a Budai Központi Kerületi Bíróságon, a megyei bíróság székhelyén működő helyi bíróságon, a munkaügyi bíróságon a nem jogi beosztásúak személyügyi és munkaügyi ügyeit intéző tisztviselő középiskolai érettségi és középfokú munkaügyi, illetőleg személyügyi ügyintézői szakismeret, bírósági ügyviteli vizsga
 1.4. A megyei bíróság személyügyi nyilvántartója középiskolai érettségi, gépírói szakvizsga, számítógépes szakismeret, bírósági ügyviteli vizsga
 1.5. A megyei bíróságokon, a helyi bíróságokon és a munkaügyi bíróságokon az előzőekben nem említett valamennyi iroda és irattár vezetője és tisztviselője, kivéve a közjegyzői irattárat középiskolai érettségi, irattárosi szakvizsga vagy a Rendelet 11. §-ában szabályozott beszámoló, bírósági ügyviteli vizsga
 1.6. Függetlenített belső ellenőr Közgazdaságtudományi Egyetem vagy Pénzügyi és Számviteli Főiskola, vagy közgazdasági vagy gimnáziumi érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés
 1.7. Hivatásos pártfogó jogi vagy pedagógiai ismereteket nyújtó egyetemi végzettség, illetve pedagógiai vagy Államigazgatási Főiskola
 1.8. A közjegyzői irattár vezetője és helyettes vezetője jogi egyetemi végzettség
 1.9. A közjegyzői irattárba beosztott tisztviselő középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 1.10. Végrehajtási ügyintéző a 11/1994. (IX. 8.) IM rendeletben szabályozottak szerint
 1.11. Cégszerkesztő középiskolai érettségi, gépírói szakvizsga, számítógépes szakismeret, bírósági ügyviteli vizsga
 1.12. A megyei bíróság könyvtárának vezetője szakirányú főiskolai végzettség, középfokú könyvtárosi végzettség
 1.13. A megyei bíróság könyvtárába beosztott könyvtáros és helyi bírósági könyvtáros középiskolai érettségi, alapfokú könyvtárosi képesítés vagy a Rendelet 11. §-ában szabályozott beszámoló
 1.14. A megyei bíróság statisztikai csoport vezetője közgazdasági érettségi vagy gimnáziumi érettségi és alapfokú statisztikai képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 1.15. A megyei bírósági, a helyi bírósági és a munkaügyi bírósági statisztikus közgazdasági érettségi vagy gimnáziumi érettségi és alapfokú statisztikai képesítés, vagy a Rendelet 11. §-ában szabályozott beszámoló, bírósági ügyviteli vizsga
 1.16. A mikrofilm-laboratórium vezetője középiskolai érettségi, mikrofilmrendszer-tervező és -szervező képesítés
 1.17. Titkos ügykezeléssel megbízott tisztviselő és ügykezelő középiskolai érettségi, a Rendelet 11. §-ában szabályozott beszámoló, bírósági ügyviteli vizsga
   
 1.18. Számítástechnikai csoport: 
   
 1.18.1. Csoportvezető felsőfokú szakirányú végzettség vagy középiskolai érettségi és számítástechnikai szakirányú végzettség
 1.18.2. Számítástechnikai rendszerszervező felsőfokú szakirányú végzettség vagy középfokú számítástechnikai rendszerszervező végzettség
 1.18.3. Számítástechnikai rendszerszervező-programtervező felsőfokú szakirányú végzettség vagy középfokú információs vagy számítástechnikai rendszerszervező és programozó végzettség
 1.18.4. Számítástechnikai programtervező-programozó felsőfokú szakirányú végzettség vagy középfokú számítástechnikai programozó végzettség
 1.18.5. Számítógép programozó-operátor középfokú számítástechnikai végzettség
 1.18.6. Számítástechnikai karbantartó középfokú szakirányú információs vagy számítástechnikai végzettség
 1.18.7. Ügykezelő általános iskola, gépírói szakvizsga, alapfokú számítástechnikai ismeretek, bírósági ügyviteli vizsga
  
 2. A bírósági vezetőkhöz és a bírákhoz kapcsolódó ügykezelői munkakörök:
   
 2.1. A megyei bíróság és valamennyi helyi bíróság és a munkaügyi bíróság vezetői mellé beosztott ügykezelő középiskolai érettségi vagy általános iskola vagy szakiskola és ezek mellett gépírói szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga
 2.2. Bírákhoz vagy leíró irodákba beosztott ügykezelő (jegyzőkönyvvezető) középiskolai érettségi vagy általános iskola vagy szakiskola és ezek mellett gépírói szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga
 2.3. Gépíró, leíró középiskolai érettségi vagy általános iskola vagy szakiskola és ezek mellett gépírói szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga
 2.4. A mikrofilm-laboratóriumba beosztott ügykezelő általános iskola, mikrofilmrendszer-tervező és -szervező szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga
 2.5. Irodakezelő általános iskola, bírósági ügyviteli vizsga
  
 3. A Megyei Bíróság Gazdasági Hivatalánál tisztviselői és ügykezelői munkakörök:
   
 3.1. Gazdasági Hivatal vezetője (igazgató) szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség
 3.2. Gazdasági Hivatal vezetőhelyettese szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy közgazdasági vagy gimnáziumi érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.3. A megyei bíróság gazdasági hivatalánál ügykezelői munkakör általános iskola, bírósági ügyviteli vizsga
 3.4. Belső ellenőr szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy közgazdasági vagy gimnáziumi érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés
   
 3.5. Illetménycsoport: 
   
 3.5.1. Csoportvezető szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy közgazdasági vagy gimnáziumi érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.5.2. Csoportvezető-helyettes közgazdasági érettségi és pénzügyi vagy számviteli szakképesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.5.3. Bérszámfejtő középiskolai érettségi, számítástechnikai ismeret
 3.5.4. Társadalombiztosítási ügyintéző középiskolai érettségi és középfokú társadalombiztosítási szakképesítés
 3.5.5. Nyugdíj-előkészítő középiskolai érettségi és középfokú társadalombiztosítási szakképesítés
   
 3.6. Pénzügyi csoport: 
   
 3.6.1. Csoportvezető szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy középiskolai érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.6.2. Csoportvezető-helyettes középiskolai érettségi és pénzügyi vagy számviteli szakképesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.6.3. Főkönyvi könyvelő középiskolai érettségi és felsőfokú könyvelői szakképesítés, számítástechnikai ismeret
 3.6.4. Utalványozó középiskolai érettségi, középfokú pénzügyi, számviteli szakképesítés, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
 3.6.5. Elnöki letétkezelő középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
 3.6.6. Érvényesítő középiskolai érettségi, középfokú pénzügyi, számviteli szakképesítés, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
 3.6.7. Pénztáros középiskolai érettségi, számítástechnikai ismeret
 3.6.8. Pénztárellenőr szakirányú főiskolai végzettség vagy középiskolai érettségi, középfokú pénzügyi, számviteli képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
   
 3.7. Technikai és anyagellátási csoport: 
   
 3.7.1. Csoportvezető és csoportvezető-helyettes középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 3.7.2. Anyagkönyvelő középiskolai érettségi és középfokú könyvelői képesítés
 3.7.3. Raktáros általános iskola és középfokú anyag- és raktárgazdálkodási képesítés
 3.7.4. Leltárfelelős középiskolai érettségi
 3.7.5. Munkavédelmi és tűzvédelmi felelős szakirányú középiskolai érettségi és munkavédelmi, tűzvédelmi szakképesítés
   
 3.8. Bevételi csoport: 
   
 3.8.1. Csoportvezető szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy középiskolai érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.8.2. Csoportvezető-helyettes középiskolai érettségi és szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.8.3. Gyermektartásdíj ügyintéző középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
 3.8.4. Bevételi ügyintéző középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 3.8.5. Kontírozó könyvelő középiskolai érettségi és középfokú könyvelői képesítés, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
 3.8.6. Könyvelő középiskolai érettségi és középfokú könyvelői képesítés, bírósági ügyviteli vizsga, számítástechnikai ismeret
   
 3.9. Bírói letéti csoport: 
   
 3.9.1. Csoportvezető szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy középiskolai érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.9.2. Csoportvezető-helyettes középiskolai érettségi és szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.9.3. Értékletét-kezelő középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 3.9.4. Készpénzletét-kezelő középiskolai érettségi és középfokú könyvelői képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
   
 3.10. Bűnjelcsoport: 
   
 3.10.1. Csoportvezető szakirányú egyetemi vagy szakirányú főiskolai végzettség, vagy középiskolai érettségi és felsőfokú szakirányú képesítés, bírósági ügyviteli vizsga
 3.10.2. Csoportvezető-helyettes középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 3.10.3. Bűnjelkezelő középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
   
 3.11. GH-iroda: 
   
 3.11.1. Csoportvezető középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga, számítógép-kezelői ismeret
 3.11.2. Gépíró, leíró általános iskola, gépíró szakvizsga, bírósági ügyviteli vizsga, számítógép-kezelői ismeret
 3.11.3. Iktató és más ügyviteli feladatot végző dolgozó általános iskola, bírósági ügyviteli vizsga
   
 3.12. Gondnoksági csoport: 
   
 3.12.1. Csoportvezető középiskolai érettségi, bírósági ügyviteli vizsga
 3.12.2. Gondnok középfokú műszaki, technikusi végzettség, szakterületéhez tartozó szakvizsga (tűzvédelmi, munkavédelmi, gépjármű-előadói)
 3.12.3. Energetikus műszaki középiskolai képesítés, energetikusi szakképesítés
 3.12.4. Anyagbeszerző középiskolai érettségi, gépjárművezetői jogosítvány
 3.12.5. Műhelyvezető általános iskola és az adott szakmának megfelelő szakmunkás-bizonyítvány
   
 4. Fizikai munkakörök: 
   
 4.1. Gépkocsivezető általános iskola és hivatásos gépjáművezetői jogosítvány
 4.2. Műhelyvezető, szakmunkás általános iskola és az adott szakmának megfelelő szakmunkás-bizonyítvány
 4.3. Felvonókezelő általános iskola és felvonókezelői szakvizsga
 4.4. Távbeszélőközpont-kezelő általános iskola
 4.5. Portás, rendész általános iskola
 4.6. Kézbesítő, hivatalsegéd általános iskola
 4.7. Anyagmozgató segédmunkás általános iskola
 4.8. Házfelügyelő általános iskola

2. számú melléklet a 2/1995. (I. 18.) IM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.07.25.

[2] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.07.25.

[3] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.07.25.

[4] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 3. §-a. Hatályos 1996.07.25.

[5] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 4. §-a. Hatályos 1996.07.25.

[6] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 4. §-a. Hatályos 1996.07.25.

[7] Hatályon kívül helyezte az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1996.07.25.

[8] Számozását módosította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.07.25.

[9] Megállapította az 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet 4. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1996.07.25.

Tartalomjegyzék