Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

41/1995. (XI. 29.) FM rendelet

a vágósertés garantált áron történő állami felvásárlásáról

Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ipari és kereskedelmi miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:[1]

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed a vágósertést (METJ 93-22-01, BTO 012310 3220) tenyésztő, feldolgozó természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli gazdasági és egyéb társaságra, továbbá a földművelésügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) által elismert, a vágósertés termékpályán működő terméktanácsra (a továbbiakban: terméktanács).

(2) E rendelet előírásait a piaci forgalomba kerülő, külön jogszabályban meghatározott minősítési rendszer szerint minősített, a rendelet mellékletében meghatározott besorolási osztály előírásainak megfelelő minőségű vágósertésre és meghatározott garantált árra, valamint állatlétszámra kell alkalmazni.

2. § (1) A garantált áron történő állami felvásárlás feltételéül előírt állatlétszám megállapításánál a január 1. és március 31. napja között kezdeményezett felvásárlás esetén a tárgyévet megelőző év szeptember 30-án, az április 1. és december 31. napja között kezdeményezett felvásárlás esetén pedig a tárgyévet megelőző év december 31-én, az egy-egy megyére, illetve a fővárosra érvényes, a KSH által végzett állatszámlálás során megállapított létszámot kell figyelembe venni.

(2) Az e rendelet szerinti garantált ár a vágósertés tartási helyéhez legközelebbi, a terméktanáccsal előzetesen egyeztetett és az állami felvásárlást lebonyolító szervezet által kijelölt átvételi helyre szállított és ott átadott vágósertésre vonatkozik.

(3) A vágósertés súlyának megállapításakor a ténylegesen mért súlyból öt kilogrammot le kell vonni. Az így megállapított súly az elszámolás alapja.

(4) A vágósertésnek a Tv.-ben foglaltak szerint meghirdetett irányárát a miniszter a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben teszi közzé.

(5) Az e rendelet alapján meghirdetett garantált ár, valamint az irányár az általános forgalmi adót, illetve a kompenzációs felárat nem tartalmazza.

3. § (1) Az állam nevében a miniszter kötelezettséget vállal arra, hogy amennyiben egy megyében, illetve a fővárosban az e rendelet mellékletében megállapított állatlétszámot elérő vagy azt meghaladó mennyiségű vágósertés felajánlására kerül sor, és a rendelet szerint felajánlott vágósertés piaci ára a mellékletben közölt garantált ár alá csökken, a mellékletben meghatározott besorolási osztályhoz tartozó hányad (a továbbiakban együtt: kvóta) garantált áron történő állami felvásárlásáról a Tv. 10. §-a (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt források terhére gondoskodik.

(2) Ha az állami felvásárlásra felajánlott mennyiség az (1) bekezdés alapján megállapított mértéket eléri vagy azt meghaladja, a felvásárlási kötelezettség a teljes, az e rendelet előírásainak egyébként megfelelő, de legfeljebb a 6. § szerint jelzett állatlétszámra vonatkozik.

4. § (1) Az e rendelet melléklete szerinti besorolási osztály előírásainak megfelelő vágósertés a minősítést követően - az állam áru feletti rendelkezési jogának egyidejű fenntartása mellett - kerül a pályázó tulajdonába.

(2) Ha a minősítés során megállapítják, hogy az állami felvásárlásra felajánlott vágósertés a mellékletben meghatározott minőségnek nem felel meg - a vágósertést felajánló (a továbbiakban: termelő) és az állami felvásárlást végző szervezet közötti eltérő megállapodás hiányában - az áru harminc napig az állami felvásárlást végző szervezet felelős őrzésébe kerül. Ebben az esetben a beszállítás, a vágás, a feldolgozás és a tárolás költségeit a termelő viseli. Harminc nap elteltével az állami felvásárlást végző szervezet jogosult az árut értékesíteni.

(3) A vágósertés átadása és minősítése közötti időszakban az állatban senkinek fel nem róható okból bekövetkező kárt a termelő és az állam egymás közt egyenlő arányban viseli.

5. § (1) A termelő a vágósertésének állami felvásárlása iránti igényét legalább huszonöt nappal a vágósúly elérését megelőzően a terméktanácsnál - ideértve annak helyi szerveit és megbízottait is - jelentheti be. A bejelentéssel egyidejűleg a termelőnek nyilatkoznia kell

a) az állami felvásárlásra felkínált vágósertés darabszámáról,

b) a vágósertés tartási helyéről,

c) az állami átvételre történő felajánlás darabszám szerinti ütemezésére vonatkozó javaslatáról.

(2) A termelőnek a bejelentéssel egyidejűleg írásban nyilatkoznia kell arról is, hogy

a) tőle garantált áron sem veszik át a vágósertést, illetve vele ilyen szerződést sem kötöttek,

b) kéri az általa megjelölt darabszámú vágósertés garantált áron történő állami felvásárlását,

c) elfogadja a minősítést végző szerv által végzett minősítés eredményét,

d) vállalja, hogy amennyiben a minősítés során az állami felvásárlásra felajánlott vágósertés minősége a jogszabályban írt feltételeknek nem felel meg, a felmerült költségeket megfizeti, és rendelkezik az e rendeletben foglalt minőségi előírásoknak meg nem felelő áruról,

e) ismeri és elfogadja a vágósertés garantált áron történő állami felvásárlásának részletes feltételeit,

f) legkésőbb az állat állami felvásárlására történő átadásáig kiváltja a marhalevelet.

(3) A termelő a (2) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozatát annak megtételétől számított húsz napig visszavonhatja. A nyilatkozat késedelmes visszavonásából eredő többletköltséget a termelő köteles megtéríteni.

6. § A terméktanács a termelők bejelentését követően haladéktalanul megküldi írásban a Földművelésügyi Minisztérium Agrárrendtartási Hivatalának (a továbbiakban: Hivatal) a következőket:

a) az 5. § (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltaknak megfelelő javaslatát a vágósertés állami felvásárlására,

b) a tájékoztatást a vágósertés piaci áralakulásáról,

c) részletes tájékoztatást az 5. § (1) bekezdésében foglalt adatokról,

d) nyilatkozatát arról, hogy valamennyi, az állami felvásárlást kezdeményező termelő az 5. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozatot megtette,

e) nyilatkozatát arról, miszerint vállalja az állami felvásárlással összefüggésben a termelők tájékoztatását.

7. § A piaci zavar jelzése a terméktanács feladata. Az ezzel kapcsolatban felmerült költségeket a terméktanács saját maga fedezi.

8. § (1) A miniszter a terméktanács írásos értesítésének 6. § szerinti, hiánytalan kézhezvételét követő tíz napon belül - a Tv. 3. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti tárcaközi bizottság (a továbbiakban: Bizottság) véleménye alapján - dönt:

a) a vágósertés állami felvásárlásáról,

b) az állami felvásárlás területi kiterjedéséről,

c) az állami felvásárlás kezdő és - szükség szerint - befejező időpontjáról.

d) a vágósertések tartási helyéhez legközelebb eső, állami felvásárlást lebonyolító szervezet kijelöléséről és - szükség szerint - az általuk felvásárlásra, feldolgozásra kerülő állatlétszámról.

(2) Az (1) bekezdés szerinti döntésről a miniszter a Hivatalon keresztül közleményt ad ki. A közleményt a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.

(3) A terméktanács (1) bekezdés szerinti írásos értesítését követően beérkező újabb felvásárlási igényeket - az e rendeletben foglaltak szerint - külön kell elbírálni.

9. § (1) Az állami felvásárlást lebonyolító szervezet - a terméktanáccsal együttműködve - gondoskodik az állatok felvásárlásának megszervezéséről. Ennek keretében a termelőnek az állatok átvételi ütemezésére az 5. § (1) bekezdésének c) pontja szerinti nyilatkozatát lehetőleg figyelembe kell venni.

(2) A vágósertés átvétele, vágóhídra történő szállítása, vágása és tárolása alkalmával a feldolgozottsági fok függvényében az állami felvásárlást végző szervezet folyamatosan biztosítja az állatok elkülönített kezelését, azonosíthatóságát, tárolását, továbbá az állami felvásárlással kapcsolatos gazdasági műveletek pénzügyi és számviteli szempontból való elkülönítését.

(3) Az állami felvásárlásra átadott vágósertés a termelő és az állami felvásárlást lebonyolító szervezet közötti jogviszonyból eredő követelés biztosítékául vagy fedezetéül nem szolgálhat, kivéve, ha a vágósertés - a minősítéstől függően - e rendelet alapján egyébként nem kerül állami tulajdonba.

10. § (1) Az e rendelet alapján állami felvásárlás keretében átvett vágósertés ellenértékét a minősítés elfogadását követő harminc napon belül kell kifizetni.

(2) Késedelmes fizetés esetén a termelő a külön jogszabályban foglaltaknak megfelelő mértékű késedelmi kamatra tarthat igényt.

11. § Az e rendeletben foglaltak végrehajtásáról a miniszter a Hivatalon keresztül gondoskodik.

12. § (1) Az e rendeletben foglaltakon túl további piaci beavatkozásra (intervenció) a Tv. rendelkezései szerint kerülhet sor.

(2) Állategészségügyi indokok miatt történő állami felvásárlásra külön jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A vágósertés termékpályát érintő, e rendelet által nem szabályozott feltételekről a külön jogszabályokban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 15/1994. (IV. 22.) és az 56/1994. (XI. 4.) FM rendeletek hatályukat vesztik. A rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében a BTO-ra vonatkozó utalást 1996. január 1-jétől kezdve kell alkalmazni.

(2) Amennyiben a termékpálya résztvevőinek többsége már tagja a terméktanácsnak - a 3. § (1) bekezdése szerinti kedvezményben csak a terméktanács tagja vagy ahhoz írásos nyilatkozattal csatlakozók részesülhetnek.

Dr. Lakos László s. k.,

földművelésügyi miniszter

Melléklet a 41/1995. (XI. 29.) FM rendelethez

Az e rendelet alapján felvásárlásra kerülő vágósertés besorolási osztálya, garantált ára és annak mennyisége:

Érvényes 1996. január 1. napjától.

Állami felvásárlás megkezdésének feltétele:

A terméktanács a megyei, illetve a fővárosi állományi létszám két százalékát elérő vagy azt meghaladó, értékesítésre felkínált és legalább garantált áron sem átvett állatlétszám esetén kezdeményezzen állami felvásárlást.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1996. évi LXXIV. törvény 1. §-a szerint az ipari és kereskedelmi miniszter alatt ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi minisztert kell érteni.

Tartalomjegyzék