4/1995. (VIII. 4.) MüM rendelet

a külföldiek magyarországi munkavállalásának engedélyezéséről szóló 7/1991. (X. 17.) MüM rendelet módosításáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 7. §-ának (3) és (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. §

(1) A külföldiek magyarországi munkavállalásának engedélyezéséről szóló 7/1991. (X. 17.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép, egyidejűleg az R. bevezető mondata az "1991. évi IV. törvény" szövegrészt követően az "(Flt.)" szövegrésszel egészül ki:

"(1) A rendelet hatálya kiterjed a Magyarországon munkaviszony, valamint munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (a továbbiakban együtt: munkaviszony) keretében munkát végző külföldi természetes személyre (a továbbiakban: külföldi) és a külföldit foglalkoztató munkáltatóra (1992. évi XXII. törvény 73. §)."

(2) Az R. 1. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép, egyidejűleg a (2) bekezdés az alábbi c) ponttal egészül ki:

[(2) E rendelet alkalmazásában:]

"b) a munkaviszonnyal esik egy tekintet alá, ha a külföldi magyarországi munkavégzésére

1. a belföldi munkáltatóval kötött magánjogi szerződés teljesítése érdekében a külföldi munkáltatóval fennálló jogviszonya (kirendelés) alapján, illetőleg

2. meghatározott munka (munkaegység) elvégzéséhez szükséges begyakorlottság megszerzését célzó képzés (betanító képzés) során

kerül sor;

c) munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony különösen a közalkalmazotti jogviszony, a szövetkezeti tag munkaviszony jellegű, illetőleg vállalkozási jellegű jogviszonya, a bedolgozói jogviszony, a vállalkozási, a megbízási szerződésen alapuló jogviszony, valamint a gazdasági társaság tagjának a társaság működésében való személyes közreműködésére vagy munkavégzéssel megvalósuló mellékszolgáltatásra irányuló jogviszonya."

2. §

(1) Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A munkaügyi központ a külföldi munkavállalását engedélyezi, ha

a) a munkáltató a munkavállalási engedély iránti kérelem (a továbbiakban: kérelem) benyújtását legalább hatvan nappal, idénymunka esetén legalább harminc nappal megelőzően a munkaerőigényét bejelentette [Flt. 22. § (4) bekezdés],

b) az a) pontban meghatározott időponttól kezdődően a munka elvégzésére megfelelő képzettséggel rendelkező, kiközvetíthető [Flt. 25. § (2) bekezdés b)-d) pontja] magyar munkaerő nem áll rendelkezésre, és

c) a külföldi alkalmazása egyéb foglalkoztatási szempontok mérlegelése alapján is feltétlenül indokoltnak mutatkozik, továbbá

d) az Flt. 7. §-ának (6) bekezdése szerinti kizáró okok nem állnak fenn."

(2) Az R. 3. §-a az alábbi (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A munkaügyi központ a jogosultság feltételeinek igazolása esetén, az (1) bekezdés a)-c) pontjában foglalt szempontok vizsgálata nélkül adja ki az engedélyt:

a) a nemzetközi szervezetek, illetve az általuk megbízott tanácsadó szervezetek által kirendelt szakértő,

b) évenként, a megelőző év december 31-i munkajogi állományi létszámának két százalékát meg nem haladó mértékben, a többségi külföldi tulajdonban lévő gazdasági társaság által foglalkoztatni kívánt külföldi

munkavégzéséhez.

(4) Az (1) bekezdés a) pontja, valamint a b) pontból a munkaerő-igénybejelentés időpontjára vonatkozó rendelkezés

a) a felsőfokú iskolai végzettséget igénylő munkakör ellátására kirendelt vagy ilyen munkakörben foglalkoztatni kívánt külföldiek,

b) a betanító képzésre kirendelt külföldiek, valamint

c) az előzetes csoportos keretengedély iránti kérelem esetében nem alkalmazandó."

3. §

(1) Az R. 5. §-a az alábbi e), valamint g)-j) ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi e) pont megjelölése f) pontra, a § szövegének megjelölése pedig (1) bekezdésre módosul:

(Nincs szükség engedélyre:)

"e) a többségi külföldi tulajdonban lévő gazdasági társaság felügyelőbizottsági tagjának munkavégzéséhez,"

"g) Magyarországon működő oktatási, felsőoktatási intézménnyel tanulói vagy hallgatói jogviszonyban álló külföldinek a jogviszony fennállása alatt történő munkavégzéséhez,

h) külföldinek - külön jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelően szervezett - építőtábor keretei között történő munkavégzéséhez,

i) Magyarországon nyilvántartásba vett egyházban vagy annak intézményében munkát végző külföldi egyházi személy tevékenységéhez,

j) a Magyarország területén ideiglenesen menedéket élvező külföldinek a befogadó állomáson belüli munkavégzéséhez."

(2) Az R. 5. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdés d) pontja szerinti mentesség nem terjed ki a vezető tisztségviselőnek, illetőleg a közkereseti társaság (gazdasági munkaközösség, jogi személy felelősségvállalásával működő gazdasági munkaközösség) vagy betéti társaság képviseletet ellátó tagjának a társaság tevékenységében való, a vezető tisztségviselői feladatokat, illetőleg a képviseletet meghaladó közreműködésére."

4. §

(1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A kérelmet a külföldit foglalkoztatni kívánó belföldi munkáltató, az 1. § (2) bekezdés b) pontja szerinti esetekben a magánjogi szerződés belföldi alanya, illetőleg a betanító képzést folytató (a továbbiakban: munkáltató) nyújtja be."

(2) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4)-(5) bekezdés megjelölése (5)-(6) bekezdésre módosul:

"(3) A kérelemhez csatolni kell:

a) a külföldinek a munkakör ellátásához szükséges szakképzettségét igazoló okirat hiteles másolatát, valamint hiteles magyar fordítását,

b) a külföldi munkaköri egészségügyi alkalmasságáról szóló igazolást, külföldről származó igazolás esetén az igazolás hiteles másolatát, valamint hiteles magyar fordítását.

(4) Ha a szakképzettségről becsatolt iskolai okirat által tanúsított végzettség megfelelősége tekintetében kétség merül fel, a munkaügyi központ a diploma (bizonyítvány) honosítására (elismerésére) hatáskörrel rendelkező szervet megkeresi, annak igazolása érdekében, hogy a diploma (bizonyítvány) honosításához (elismeréséhez) szükséges feltételek fennállnak-e."

5. §

Az R. az alábbi 11/A. §-sal egészül ki:

"11/A. § A megyei (fővárosi) munkaügyi tanács a 3. § (1) bekezdés c) pontja szerinti egyéb foglalkoztatási szempontok körére javaslatot tehet."

6. §

Az R. 13. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Az ellenőrzés eredményeként a munkaügyi központ az Flt. 7. § (4) bekezdésében meghatározott jogkövetkezmények alkalmazására jogosult."

7. §

Az R. az alábbi 13/A. §-sal egészül ki:

"13/A. § Ez a rendelet a munkaviszony létesítéséhez, a tevékenység gyakorlásához szükséges egyéb feltételeket megállapító, külön jogszabályban foglalt rendelkezések hatályát nem érinti."

8. §

(1) A rendelet 1. §-a, valamint 3-7. §-a a kihirdetését követő 15. napon, a 2. §-a a kihirdetést követő 75. napon lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépését követően benyújtott kérelmekre, illetőleg a 3. §-sal összefüggésben a hatálybalépése után megkezdett munkavégzésre kell alkalmazni.

(2) Az év közben alapított, többségi külföldi tulajdonban lévő gazdasági társaság esetében az R. 3. § (1) bekezdésének a) pontját, valamint b) pontjából a munkaerőigénybejelentés időpontjára vonatkozó rendelkezést az alapítás évében nem kell alkalmazni.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 8. §-ában, valamint 9. §-ának (3) bekezdésében a "6. § (3)-(4) bekezdésében" szövegrész helyébe a "6. § (3)-(5) bekezdésében" szövegrész lép, az R. 10. § (1) bekezdéséből a "munkakönyvvel," szövegrész hatályát veszti.

(4) A rendelet 2. §-ának hatálybalépésével egyidejűleg az R. 3. § (2) bekezdésének bevezető mondatában az "a)-b) pontjában" szövegrész helyébe az "a)-c) pontjában" szövegrész lép, az R. 11. §-a hatályát veszti; ugyanezen időpontig az R. 11/A. §-ában a 3. § (1) bekezdés c) pontján a 3. § (1) bekezdés b) pontját kell érteni.

Kósáné dr. Kovács Magda s. k.,

munkaügyi miniszter