Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet

az önkéntes tűzoltóságokra vonatkozó részletes szabályokról

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. §-a (1) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

Az önkéntes tűzoltóság feladata

1. § (1) Az önkéntes tűzoltóság tűzmegelőzési tevékenysége során működési területén

a) segíti az önkormányzat jogszabályokban meghatározott tűzmegelőzési feladatait;

b) segíti a települések területén a jogszabályokban, kötelezően alkalmazandó szabványokban és hatósági előírásokban foglalt tűzvédelmi követelmények érvényesülését, különös tekintettel a tűzoltás alapvető feltételeit biztosító szabályokra;

c) részt vesz a lakosság tűzvédelmi felvilágosításában, a tűzvédelmi propagandában.

(2) Az önkéntes tűzoltóság tűzoltási és műszaki mentési tevékenysége érdekében:

a) folyamatosan gondoskodik a készenléti szolgálat ellátásáról;

b) gondoskodik a tűzoltás előfeltételeinek biztosításáról;

c)[1] elkészíti a működési területéhez tartozó településre a Riasztási és Segítségnyújtási Tervet, továbbá külön jogszabályban foglaltak szerint a működési területén lévő kiemelt létesítményre a Tűzoltási Tervet; azt egyezteti a működési terület szerinti hivatásos önkormányzati tűzoltósággal, és jóváhagyásra megküldi a megyei tűzoltóparancsnoknak.

d) külön jogszabályban foglaltak szerint tűzoltási és műszaki mentési feladatokat lát el;

e) a hivatásos állami tűzoltóság utasítására kivonul a működési területén kívül keletkezett tűz oltására, illetőleg műszaki mentésre;

f) jelzi a működési területén keletkezett tűzesetet, műszaki mentést a hivatásos állami tűzoltóságnak, és eleget tesz jogszabályban meghatározott egyéb jelentési kötelezettségének;

g) az országos parancsnok, illetőleg az önkormányzat képviselő-testülete elrendelésére rendkívüli készenléti szolgálatot tart.

(3) Az önkéntes tűzoltóság a tűzvizsgálat érdekében

a) haladéktalanul tájékoztatja az illetékes hivatásos önkormányzati tűzoltóságot az általa eloltott, illetőleg a más által eloltott és hozzá bejelentett tűzesetről;

b) a tűzvizsgálatot végző hivatásos önkormányzati tűzoltóság kiérkezéséig gondoskodik a tűzeset helyszínének őrzéséről.

(4) Az önkéntes tűzoltóság gondoskodik szakfelszereléseinek és egyéni védőeszközeinek karbantartásáról.

(5) Az önkéntes tűzoltóság - jogszabályban meghatározottak szerint - tűzvédelmi szolgáltatást végezhet.

(6) A tűzoltó egyesület alapszabályában foglaltak, illetőleg a települési önkormányzattal kötött szerződés szerint gondoskodik az (1) bekezdésben, a (2) bekezdés b)-d) és f) pontjaiban, valamint a (3)-(4) bekezdésekben foglalt feladatok ellátásáról.

Az önkéntes tűzoltóság működése

2. § (1) Az önkéntes tűzoltóságnak legalább napi négy készenléti szolgálatot ellátó tűzoltóval kell rendelkeznie, továbbá olyan létszámú önkéntes tűzoltó folyamatos riaszthatóságáról kell gondoskodnia, hogy a (3) bekezdésben előírt tűzoltó eszközöket és szakfelszereléseket működtetni tudják.

(2) Az önkéntes tűzoltóságnak a működési területén történt tűzesethez, műszaki mentéshez a hozzá beérkezett jelzést követően legalább egy gépjárműfecskendővel, négy fős létszámmal, 07.00 - 16.00 óra között nyolc percen belül, 16.00 és 07.00 óra között pedig 10 percen belül meg kell kezdenie a kivonulást.

(3)[2] Az önkéntes tűzoltóságnak legalább egy középkategóriájú gépjárműfecskendővel és legalább egy középkategóriájú tartalék gépjárműfecskendővel vagy vízszállító járművel kell rendelkeznie. A gépjárműveket fűthető szertárban, állandó készenlétben kell tartani. A tűzoltó gépjárműveknek és az azokon elhelyezett felszereléseknek meg kell felelni a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok hasonló tűzoltó gépjárműveire vonatkozó előírásoknak. A kötelezően málházandó anyagok és felszerelések felsorolását a rendelet függeléke tartalmazza.

(4) Az önkéntes tűzoltóságnak olyan hírközponttal kell rendelkeznie, amely folyamatos rádiókapcsolatot tud biztosítani a hivatásos tűzoltósággal, illetőleg a tűzoltóság kivonult egységeivel. Az önkéntes tűzoltóság és a hivatásos tűzoltóság között ezen túlmenően távbeszélő-kapcsolatot is biztosítani kell.

(5) A tűzoltó egyesület az (1)-(4) bekezdésekben meghatározottakról - ha rendelkezésére álló személyi és tárgyi feltételek függvényében - az alapszabályában, illetőleg a települési önkormányzattal kötött szerződésben foglaltaknak megfelelően gondoskodik.

3. § (1) Az önkéntes tűzoltóság működési területét úgy kell megállapítani, hogy annak legtávolabbi pontjára a beérkezett jelzés vételétől számított 25 percen belül kiérkezzen.

(2)[3] Az önkéntes tűzoltóság a működési területén lévő gazdálkodó szervekkel a létesítményi tűzoltósági feladatok ellátására - a megyei tűzoltóparancsnok előzetes hozzájárulásával - megállapodhat, de az nem akadályozhatja saját feladatainak ellátását. A megyei tűzoltóparancsnok a megállapodás megkötéséhez nem járul hozzá, ha a megállapodásban vállaltak veszélyeztetik a központi költségvetés által finanszírozott feladatok teljesítését.

Az önkéntes tűzoltók és az önkéntes tűzoltóság szervezete

4. § (1)[4] Önkéntes tűzoltói feladatokat az láthat el, aki a foglalkozás-egészségügyi szolgálat vizsgálata alapján egészségileg alkalmas a tűzoltói szolgálatra, és rendelkezik a beosztása betöltéséhez külön jogszabályban meghatározott tűzoltó szakmai képesítéssel.

(2) Az önkéntes tűzoltó éves egészségügyi alkalmassági felülvizsgálaton köteles részt venni, amelynek költségét az önkéntes tűzoltóság fenntartója viseli.

(3) Az önkéntes tűzoltóságnál a 18 évesnél fiatalabb tűzoltókból ifjúsági tűzoltóság is alakítható létszámuk azonban a szolgálatszervezésnél nem vehető figyelembe. Az ifjúsági tűzoltók tűzoltási és műszaki mentési tevékenységet nem végezhetnek.

5. § (1) Az önkéntes tűzoltóság rajokból áll. A raj létszáma hat fő, kivételes esetben a szolgálatot négy fő is elláthatja.

(2) Az önkéntes tűzoltóság tagja beosztása szerint lehet tűzoltóparancsnok, tűzoltóparancsnok-helyettes, rajparancsnok, szertáros, híradó ügyeletes, szerkezelő, gépjárművezető, sugárvezető és beosztott tűzoltó. Az egyes beosztások - a parancsnoki és a parancsnok-helyettesi beosztás kivételével - összevontan is betölthetők.

(3) Az önkéntes tűzoltóság szolgálat szervezéséről a parancsnok köteles gondoskodni. Ennek keretében elkészíti havi bontásban a szolgálati idő beosztásokat, gondoskodik a szolgálati napló, az eseménynapló, valamint az adatszolgáltatásokhoz előírt egyéb nyomtatványok folyamatos vezetéséről.

(4) Az önkéntes tűzoltóság ügyelete köteles soron kívül jelenteni a megyei tűzoltó-parancsnokság ügyeletére a gépjárműveinek vonulóképtelenségét, a késedelmesen végrehajtható vonulást, valamint a vonulóképességet korlátozó egyéb körülményeket.

(5) A tűzoltó egyesület az (1)-(5) bekezdésekben foglaltakról alapszabályában meghatározottak szerint gondoskodik.

6. § (1)[5] A készenléti szolgálatot ellátó önkéntes tűzoltó helyi adó megfizetése alóli mentesítését az önkéntes tűzoltóság parancsnoka köteles kezdeményezni.

(2) A készenléti szolgálatot ellátó tűzoltó polgári védelmi kötelezettség alóli mentességét az önkéntes tűzoltóság parancsnoka köteles a lakóhely szerint illetékes polgármesternek bejelenteni.

(3)[6] Amennyiben az önkéntes tűzoltó a továbbiakban nem lát el készenléti szolgálatot, az önkéntes tűzoltóság parancsnoka ezt köteles haladéktalanul bejelenteni az illetékes önkormányzati szervnél, ha a tűzoltó részére e szerv kedvezményt biztosított.

A tűzoltóság irányítása és felügyelete

7. § (1) Az önkéntes tűzoltóság általános irányítását a létesítő önkormányzatok és a tűzoltó egyesület a köztestület alapszabályában határozzák meg. Az irányításnak ki kell terjednie

a) a tűzoltóság működésének figyelemmel kísérésére;

b) a tűzoltóparancsnok beszámoltatására;

c) a kinevezési és felmentési jogosítványok gyakorlására;

d) a tűzoltóság tagjait megillető jogok és juttatások biztosítására;

e) a kiképzés és rendszeres továbbképzés feltételeinek biztosítására.

(2) A megyei tűzoltóparancsnok szakmai felügyeleti tevékenysége során

a) ellenőrzi az önkéntes tűzoltóság szakmai és az ehhez kapcsolódó munkavédelmi tevékenységét, kezdeményezi a hiányosságok megszüntetését;

b) szervezi a hivatásos és a létesítményi tűzoltóságokkal való együttműködést.

c)[7] jóváhagyja a Tűzoltási Terveket;

d) előzetes egyetértési jogokat gyakorol a létesítményi tűzoltósági feladatok ellátására vonatkozó megállapodásnál.

Az önkéntes tűzoltóság működésének anyagi, technikai, pénzügyi feltételei

8. § (1) Az önkéntes tűzoltóság létesítésére és fejlesztésére, fenntartására és működésére vonatkozó feltételeket a köztestületet alapító önkormányzatok és a tűzoltó egyesület az alapszabályban határozzák meg.

(2)[8] A tűzoltó egyesületek fejlesztésével kapcsolatos központi hozzájárulást az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium költségvetésében kell tervezni.

(3)[9] A központi költségvetés által biztosított hozzájárulás felhasználásáról az önkéntes tűzoltóság és a tűzoltó egyesület minden év február 28-áig köteles elszámolni az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak.

(4) A készenléti szolgálatot ellátó önkéntes tűzoltót a hivatásos tűzoltóságnál rendszeresített egyéni védőeszközökkel kell ellátni.

(5) A tűzoltási és műszaki mentési tevékenységnél alkalmazott járművek, eszközök, berendezések és felszerelések rendszeres karbantartásáról és időszakos biztonságtechnikai felülvizsgálatáról az önkéntes tűzoltóság köteles gondoskodni.

A működési terület vállalásának rendje

9. § (1) A működési terület kijelölésére vonatkozó kérelmet az illetékes megyei tűzoltóparancsnokhoz minden év június 30-áig kell benyújtani, aki azt véleményével együtt 15 napon belül köteles az országos parancsnok részére felterjeszteni.

(2)[10] A kérelemnek tartalmaznia kell a 2-4. §-ok szerinti feltételek teljesülését, valamint az igényelt működési területen levő önkormányzatok és a Magyar Tűzoltó Szövetség javaslatát.

(3)[11] Az országos parancsnok a kérelmet javaslatával ellátva minden év július 31-éig köteles az önkormányzati és területfejlesztési miniszterhez felterjeszteni.

(4)[12]

(5)[13] A működési terület kijelöléséről az önkormányzati és területfejlesztési miniszter minden év augusztus 31-éig dönt, és kezdeményezi, hogy a központi költségvetés az átvállalt feladattal arányos költségfedezetet a következő év január 1-jétől biztosítsa az önkéntes tűzoltóság részére.

(6)[14] Amennyiben az önkéntes tűzoltóság nem felel meg azoknak a feltételeknek, amelyek a működési terület biztosításához szükségesek (2-3. §), az illetékes megyei parancsnok az országos parancsnoknál indítványozza a működési terület megvonását. A megvonásról az országos parancsnok javaslata alapján az önkormányzati és területfejlesztési miniszter minden év augusztus 31-éig dönt és egyidejűleg kezdeményezi a központi költségvetési hozzájárulás megszüntetését.

Záró rendelkezés

10. § (1) Ez a rendelet 1996. augusztus 1-jén lép hatályba, működési terület az önkéntes tűzoltóságok részére 1998. január 1-jétől jelölhető ki.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Függelék a 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelethez

Középkategóriájú gépjárműfecskendőn minimálisan elhelyezendő anyagok és felszerelések jegyzéke

a) Védőeszközök és felszerelések

- légzőkészülék (hivatásos tűzoltóságéval kompatibilis)5 készülék
tartalék palack5 db
- légzőálarc5 készlet
- mentőálarc+tömlő1 db
- védőkesztyű6 pár
- gumikesztyű (olaj- és saválló)2 pár
- gumicsizma (olajálló)2 pár
- tűzoltó védőruhaszemélyenként
- tűzoltó védősisak (arcvédővel)személyenként
- tűzoltó védőcsizmaszemélyenként
- mászóöv tartozékokkal5 készlet
- dugólétra 4 részes1 db
- mentőkötél2 db
- 2 részes kihúzós létra1 db

b) Tűzoltó készülékek

- 6 kg-os ABC porral oltó1 db
- 12 kg-os ABC porral oltó1 db
- 10 kg-os habbal oltó2 db
- puttonyfecskendő1 db

c) Szívóoldali felszerelések

- szívótömlő A-1 4 db
- lábszelepes szűrőkosár A1 db
- védőkosár (szűrőkosárhoz)1 db
- egyetemes kapocspárkulcs2 db
- gyűjtő 2B-A1 db
- állványcső 2B1 db
- föld alatti tűzcsapkulcs (+betétkészlet)1 db
- föld feletti tűzcsapkulcs1 db
- szelepkötél2 db
- tömlőkötél2 db

d) Nyomóoldali felszerelések

- nyomótömlő B-20-K6 db
- nyomótömlő C-20-K6 db
- osztó B-CBC1 db
- kombinált sugárcső2 db
- egyetemes kapocspárkulcs2 db
- áttét A-B; B-C1-1 db
- tömlőfoltbilincs B; C4-4 db
- tömítőgyűrű A; B; C4-4 db
- tömlőhíd 2B-2C2 db

e) Kézi szerszámok

- ásólapát2 db
- kapocs2 db
- vasvilla2 db
- biztonságiöv-vágó1 db
- bontóbalta1 db
- feszítővas1 db
- csapszegvágó1 db
- csáklya1 db

f) Jelző- és világítóeszközök

- terelőkúp4 db
- egyéb veszélyt jelző tábla1 db
- forgalomirányító lámpa (tárcsa)1 db
- keresőlámpa1 db
- kézilámpa4 db

g) Híradóeszközök

- két kezelőhelyes URH adó-vevő1 db
- kézirádió2 db

h) Járműtartozékok a KRESZ-előírásoknak megfelelően

Lábjegyzetek:

[1] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § 2. bekezdésének c) pontja a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 2. § 3. bekezdése a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

[3] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 3. § 2. bekezdése a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 3. §-ának megfelelően módosított szöveg

[4] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 4. § 1. bekezdése a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 4. §-ának megfelelően módosított szöveg

[5] Megállapította a 28/2005. (II. 15.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.02.20.

[6] Megállapította a 28/2005. (II. 15.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.02.20.

[7] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 7. § 2. bekezdésének c) és d) pontját a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta be

[8] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 61. pontja. Hatályos 2008.05.01.

[9] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 61. pontja. Hatályos 2008.05.01.

[10] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 9. §-ának 2. bekezdése a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 7. §-ának megfelelően módosított szöveg

[11] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 61. pontja. Hatályos 2008.05.01.

[12] A 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 9. § 4. bekezdését a 163/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet 8. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte

[13] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 61. pontja. Hatályos 2008.05.01.

[14] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 61. pontja. Hatályos 2008.05.01.

Tartalomjegyzék