Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1996. (V. 10.) BM rendelet

a megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 101. §-a (1) bekezdésének m) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Alapvető rendelkezések

1. § A gépjárműre megkülönböztető fény- és hangjelző készüléket, valamint a járműre figyelmeztető jelzést adó készüléket - a 4. § és a 9. § (2) bekezdésében foglaltak kivételével - csak az erre feljogosító, érvényes hatósági engedély birtokában lehet felszerelni és használni.

2. § E rendelet alkalmazásában

a) megkülönböztető fény- és hangjelzést adó készülékek (a továbbiakban: megkülönböztető jelzést adó készülékek): a gépjárműre szerelt rögzített vagy mozgatható üzemmódú (mobil), villogó kék fényjelzést adó készülék és sziréna, vagy váltakozó hangmagasságú hangjelzést adó készülék;

b) figyelmeztető jelzést adó készülék: a járműre felszerelt villogó sárga lámpa.

A megkülönböztető jelzést adó készülék engedélyezése

3. § (1) A megkülönböztető jelzést adó készülékek felszerelése a közérdekből üzemben tartott gépjárművekre engedélyezhető.

(2) Közérdekből történő üzemben tartási cél: az emberi életet, a testi épséget, az egészséget, a vagyoni javakat, az emberi környezetet közvetlenül fenyegető veszély elhárítása, a kármentés, a közbiztonság, a nemzetbiztonság és belső rend védelme.

(3) A megkülönböztető jelzést adó készülékek felszerelése engedélyezhető arra a gépjárműre is, amelyet rendszeresen olyan irányítási, felügyeleti jogot gyakorló személy használ, aki a megkülönböztető jelzést adó készülékeket a (2) bekezdésben felsorolt célból a helyszínre történő kiérkezés érdekében működteti és e készülékek alkalmazásának hiányában bekövetkező késedelem a közvetlen veszély elhárítását, illetve a kármentést hátrányosan befolyásolná.

4. § (1) Nem kell hatósági engedély a megkülönböztető jelzést adó készülékek felszereléséhez

a) az Országos Mentőszolgálat gépjárművére;

b) a mentésre, sürgős betegszállításra külön jogszabály szerint engedéllyel rendelkező betegszállító szervezet gépjárművére;

c) a hivatásos állami tűzoltóság gépjárművére;

d) a Belügyminisztérium Tűzoltóság Országos Parancsnoksága előzetes hozzájárulása alapján a hivatásos önkormányzati tűzoltóság, az önkéntes, illetőleg létesítményi tűzoltóság gépjárműveire, ha az üzemeltetés célja megfelel a 3. § (2) bekezdésében meghatározott feltételeknek és a gépjárműre vonatkozó, e rendeletben meghatározott előírásoknak.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottakon kívül nem kell hatósági engedély a külön jogszabály szerinti védett személyeket jogszabályban meghatározott módon szállító és azt kísérő, zárt csoportban közlekedő (közrefogott) gépjárművekre sem.

5. § (1) A megkülönböztető jelzést adó készülékek - a (2) bekezdésben meghatározottak kivételével - csak olyan gépjárműre szerelhetők fel, amelynek üzemeltetőjét, üzemeltetési célját a gépjárművön felirattal, jelzéssel jól látható módon megjelölik. Az üzemeltetés céljára, a feliratra, a jelzésre vonatkozó adatokat a kérelemben fel kell tüntetni, és az engedélyezéstől számított három napon belül a feliratot, jelzést a gépjárművön el kell helyezni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételeket nem kell teljesíteni a rendőrség védett személyeket szállító, kísérő, biztosító gépjárműveire, továbbá a rendőrség, a vám- és pénzügyőrség és a határőrség bűnüldözési célból üzemeltetett járműveire, valamint a büntetés-végrehajtás, a nemzetbiztonsági szolgálatok gépjárműveire felszerelt megkülönböztető jelzést adó készülékek esetében.

(3) A 3. § (3) bekezdésében megjelölt személyek által használt gépjármű esetében az (1) bekezdés rendelkezésének teljesítése alól az engedélyező hatóság felmentést adhat, eltérést engedélyezhet.

6. § A gépjárműre felszerelt megkülönböztető jelzést adó készüléket az engedélyben foglalt feltételek szerint és a közúti közlekedés szabályairól szóló külön jogszabályban meghatározott rendelkezések megtartásával lehet működtetni.

7. § (1) A gépjárművet a megkülönböztető jelzést adó készülék működtetésének időtartama alatt - a 4. § (2) bekezdésében meghatározott gépjárművek kivételével - csak az vezetheti, aki a külön jogszabályban előírt egészségügyi és pályaalkalmassági követelményeknek megfelel.

(2) A mozgó üzemmódú (mobil), megkülönböztető fényjelzést adó készüléket csak a feladat végrehajtásához szükséges időtartamra lehet a gépjárműre felszerelni.

A megkülönböztető jelzést engedélyező hatóságok

8. § (1) A megkülönböztető jelzést adó készülékek felszereléséhez és használatához szükséges hatósági engedély iránti kérelmet első fokon

a) a mentőszolgálatok - kivéve a 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti betegszállítást végző szervezeteket -, a bányamentő szolgálatok, a polgári védelmi szervek, valamint a vám- és pénzügyőrség gépjárműveire a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság,

b) a rendőrség, a Magyar Honvédség, a határőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok gépjárműveire, e szerveknek a gépjármű forgalmi engedélyének és rendszámának kiadására elsőfokú hatósági jogkörrel felruházott szervezeti egysége,

c) egyéb járművekre az Országos Rendőr-főkapitányság Igazgatásrendészeti főosztálya

bírálja el, és dönt az engedély kiadásáról vagy a kérelem megtagadásáról.

(2) Másodfokon

a) az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott esetekben az Országos Rendőr-főkapitányság Igazgatásrendészeti főosztálya,

b) az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott esetekben az Országos Rendőr-főkapitányság közbiztonsági főigazgatója

jár el.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott polgári védelmi szervek részére a megkülönböztető jelzést adó készülékek felszereléséhez a BM Polgári Védelmi Országos Parancsnokság előzetes hozzájárulása szükséges.

A figyelmeztető jelzést adó készülékek engedélyezése

9. § (1) Figyelmeztető jelzést adó készülék felszerelésére és használatára hatósági engedély adható

a) a jogszabályban megengedett hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó járművet rendszeresen kísérő,

b) az elromlott jármű vontatását vagy a közúton elromlott jármű hibaelhárítását rendszeresen végző

járműre, ha a jármű üzemeltetési célja azt indokolja; a figyelmeztető jelzés felszerelését első fokon a területileg illetékes városi (kerületi) rendőrkapitányság, másodfokon a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság engedélyezi.

(2) Nem kell hatósági engedély a figyelmeztető jelzést adó készülék felszereléséhez

a) az út vagy közmű építésére, fenntartására (javítására), illetőleg tisztítására szolgáló,

b) a kommunális szemétszállítást végző,

c) a jogszabályban előírt hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó méretű

járműre.

A megkülönböztető jelzést adó és a figyelmeztető jelzést adó készülékek engedélyezésének közös szabályai

10. § (1) A megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésére jogosító engedély legfeljebb három évig terjedő időtartamra adható.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott engedélyezés tényét és időtartamát a jármű forgalmi engedélyébe és a gépjármű-nyilvántartásba is be kell jegyezni.

(3) A 4. § (1) bekezdésében megjelölt gépjármű üzemeltetője a készülékek felszerelését és leszerelését a forgalmi engedélybe bejegyzett tulajdonos lakcíme (székhelye, telephelye) szerint illetékes rendőrkapitányságon, a készülékek felszerelését vagy leszerelését követő nyolc napon belül köteles a (2) bekezdésben meghatározott nyilvántartásba, illetőleg engedélybe bejegyeztetni.

11. § A hatósági engedély érvényessége megszűnik, ha

a) az engedélyt a hatóság visszavonta, vagy az üzemeltetőt a megkülönböztető jelzést adó készülékek, illetve a figyelmeztető jelzést adó készülékek leszerelésére kötelezte,

b) a jármű üzemben tartási célja megváltozott, vagy a járművet elidegenítették,

c) az engedély időbeni hatálya lejárt,

d) a járművet a forgalomból kivonták.

Az engedély visszavonása

12. § A hatóság a megkülönböztető jelzést adó készülékek, vagy a figyelmeztető jelzést adó készülék felszerelésére és használatára vonatkozó engedélyt visszavonja, ha

a) a gépjármű vagy a jármű nem felel meg az engedélyezés jogszabályban meghatározott feltételeinek, vagy ha a visszavonást az engedély birtokosa kéri,

b) az engedély birtokosa a külön jogszabályban meghatározott, a megkülönböztető jelzést adó készülékek vagy a figyelmeztető jelzést adó készülék elhelyezésére, felszerelésére vonatkozó üzemeltetési, műszaki előírásokat megszegi,

c) az engedély érvényessége a 11. § b)-d) pontja szerint megszűnt.

A megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzést adó készülék leszerelésére kötelezés

13. § (1) Ha a megkülönböztető jelzést adó készülékek, vagy a figyelmeztető jelzést adó készülék felszerelése nincs engedélyhez kötve, vagy ha a felszerelést a forgalmi engedély és a rendszámtábla kiadására a 8. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott szerv engedélyezte, a 12. §-ban meghatározott feltételek esetén az illetékes rendőrkapitányság kötelezi az üzemeltetőt a jelzést adó készülékek leszerelésére.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott gépjárművek, illetve járművek tekintetében az a rendőrkapitányság illetékes, ahol a gépjármű vagy jármű forgalmi engedélyébe bejegyzett tulajdonos lakcíme (székhelye, telephelye) van.

Vegyes és záró rendelkezések

14. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) Aki a rendelet hatálybalépésekor megkülönböztető jelzést adó készülék felszerelésére érvényes engedéllyel rendelkezik, köteles az engedélyt 1996. június 30-ig az e rendelet szerint hatáskörrel rendelkező engedélyező szervnek bemutatni.

(3) Az engedélyező szerv a bemutatástól számított 90 napon belül az engedélyt megújítja, illetőleg visszavonja, ha a gépjármű az e rendeletben meghatározott feltételeknek nem felel meg.

15. § Aki a 14. § (1) bekezdésében meghatározott bemutatási kötelezettségének az előírt határidőre nem tesz eleget, annak az engedélye 1996. június 30-án érvényét veszíti.

16. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 20/1990. (VIII. 6.) BM rendelet 12. §-a, valamint a 8/1994. (IV. 13.) BM rendelet hatályát veszti.

Tartalomjegyzék