Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

154/1996. (X. 16.) Korm. rendelet

a képzési normatívák bevezetéséről a felsőoktatásban[1]

A Kormány a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 9/B. §-ának (2) bekezdésében, valamint a Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetéséről szóló 1995. évi CXXI. törvény 47. §-ának (7) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed

a) az állami felsőoktatási intézményekre,

b) a külön megbízás alapján államilag finanszírozott felsőfokú szakemberképzést folytató nem állami felsőoktatási intézményekre.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya

a) a katonai és a rendvédelmi felsőoktatási intézményekre,

b) az egyházi felsőoktatási intézmények hitélettel összefüggő képzésére.

2. § Az 1. § (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt felsőoktatási intézmények az 1996/97-es tanévben az intézményekben tanuló hallgatók, az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában megjelölt felsőoktatási intézmények az 1996. szeptember 1-jét követően felvett hallgatók után normatív képzési támogatásban részesülnek.

3. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében megjelölt felsőoktatási intézmények az államilag finanszírozott felsőfokú szakemberképzésben részt vevő magyar állampolgárságú és - nemzetközi megállapodás vagy jogszabály alapján azonos elbírálás alá eső - külföldi állampolgárságú

a) első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú nappali, esti, levelező szakképzésben,

b) nappali, esti, levelező első alapképzésben,

c) nappali első kiegészítő alapképzésben,

d) nappali első szakirányú továbbképzésben

részt vevő hallgatói után a képesítési követelmények szerinti tanulmányi időszakra részesülnek normatív képzési támogatásban.

(2) A részképzésben részt vevő - ideértve a nemzetközi megállapodás vagy jogszabály alapján a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos elbírálás alá eső külföldi állampolgárságú - hallgatók után a képzés tényleges időtartamára igényelhető a képzési támogatás.

A finanszírozott hallgatói létszám meghatározása

4. § (1) A Kormány - a művelődési és közoktatási miniszter előterjesztése alapján - a megelőző költségvetési év márciusában - a munkaerőpiaci igények és az államilag finanszírozott összhallgatói létszám figyelembevételével - meghatározza a következő tanévben felvehető államilag finanszírozott hallgatói összlétszámot.

(2) A művelődési és közoktatási miniszter - a Felsőoktatási és Tudományos Tanács állásfoglalása alapján - a felvételt megelőző költségvetési év márciusában dönt (főbb szakmai csoportok szerint)

a) a különféle képzési szinteken első évre felvehető, államilag finanszírozott intézményenkénti hallgatói létszámról, és

b) a nem állami felsőoktatási intézményeknek adható, államilag finanszírozott intézményenkénti hallgatói létszámról szóló megbízásokról.

A képzési előirányzat meghatározása

5. § (1) A felsőoktatási intézményeknek képzési előirányzatuk költségvetési támogatási részét a (2) bekezdésben, valamint a 6-8. §-ban foglaltak szerint az éves költségvetés részeként kell megtervezni.

(2) A képzési előirányzat költségvetési támogatási része a finanszírozási szakcsoportonkénti normatívák és a finanszírozási szakcsoportonkénti egyenértékű hallgatólétszám szorzatainak összege.

(3) Az egyetemi szintű művészeti szakokon - a szakok sajátosságainak figyelembevételével - a programfinanszírozási előirányzatból, pályázati rendszerben, a képzési normatíva 25-50%-ának megfelelő, differenciált összegű kiegészítő támogatást kell biztosítani.

(4) A nemzetközi megállapodás vagy jogszabály alapján a magyar hallgatókkal azonos elbírálás alá eső külföldi állampolgárságú hallgatók esetében a szakcsoporti képzési normatíva 15%-ának megfelelő kiegészítő támogatást kell biztosítani - pályázati rendszerben - a nemzetközi kapcsolatok támogatására rendelkezésre álló előirányzatokból.

(5) A képzési előirányzat intézményi bevételt képező részét az állami felsőoktatási intézmények javaslatai alapján - a Felsőoktatási és Tudományos Tanács véleményének figyelembevételével - a művelődési és közoktatási miniszter határozza meg.

6. § A finanszírozási szakcsoportokat az elismert terhelés (a képesítési követelményekben és a tantervekben meghatározott tantervi óraszám, gyakorlatigényesség és évfolyamelőadás típus, valamint a képzés szintje és szakiránya) szempontjából hasonló szakok alkotják.

7. § A képzési normatívák a különböző finanszírozási szakcsoportok oktatási, oktatássegítési és az oktatási tevékenység ellátásához közvetlenül kapcsolódó feladatok, valamint az attól el nem különíthető kutatási feladatainak elismert személyi és dologi terheit tartalmazzák. A képzési normatívák meghatározása az oktatói és az oktatássegítési személyi juttatások átlagának és a dologi támogatásának összegszerű megállapításával történik.

8. § (1) Az egyenértékű hallgatólétszámot a nappali tagozatokon, illetőleg más formában (esti, levelező) folyó képzés, valamint a szakok és szakpárok - a 6. §-ban meghatározott módon - eltérő terhelése alapján kell meghatározni.

(2) A felsőoktatási intézmények az (1) bekezdés szerint meghatározott éves átlagos egyenértékű hallgatólétszám alapján kapják meg a képzési előirányzat támogatási részét, amelynél a gazdasági év végén a tényleges, egyenértékű hallgatói átlaglétszám alapján történik az elszámoltatás. Az előirányzat korrekciójára a következő gazdasági évben kerül sor.

9. § A Kormány - a művelődési és közoktatási miniszter és a pénzügyminiszter előterjesztése alapján - a képzési előirányzatok költségvetési támogatásának megtervezéséhez - a Felsőoktatási és Tudományos Tanács állásfoglalásának figyelembevételével - a költségvetési év tervezésével összhangban dönt

a) az 1. számú melléklet szerinti, a finanszírozási szakcsoportonként differenciált - minőséget is kifejező - képzési normatívák összegéről,

b) a 2. számú melléklet szerinti, a felsőoktatási szakok finanszírozási szakcsoportokba történő besorolásáról, valamint

c) a 3. számú melléklet szerinti, az egyenértékű hallgatólétszám meghatározásához a képzési tagozatokhoz, formákhoz és a szakok számához rendelhető szorzószámokról,

illetve évenként gondoskodik az indokolt korrekciókról, és azokat nyilvánosságra hozza.

10. § A finanszírozási szakcsoportonként differenciált képzési normatívák támogatásának mértéke az éves költségvetésben meghatározott feltételek figyelembevételével módosulhat.

Átmeneti és záró rendelkezések

11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A nem állami felsőoktatási intézmények az 1996. szeptember 1-jéig felvett hallgatóik után 1997. január 1-jétől, a költségvetési törvényben meghatározott mértékű - külön megbízásban rögzített - állami támogatásban részesülnek.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 154/1996. (X. 16.) Korm. rendelethez

A finanszírozási szakcsoportonként differenciált képzési normatívák

Az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben meghirdetett szakok képzési normatívájának összege egyenlő a szaknak megfelelő főiskolai finanszírozási szakcsoport normatívájának kétharmadával.

2. számú melléklet a 154/1996. (X. 16.) Korm. rendelethez[2]

A felsőoktatási szakok finanszírozási szakcsoportok szerinti besorolása

3. számú melléklet a 154/1996. (X. 16.) Korm. rendelethez

Az egyenértékű hallgatólétszám meghatározása és a szakokhoz rendelhető szorzószámok

1. A hallgatói létszám meghatározásakor

1-es szorzószámmal kell számolni:

a nappali tagozatokon az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, az első alapképzésben, az első kiegészítő alapképzésben és az első szakirányú továbbképzésben tanuló hallgatók képzési normatíváját,

1/3-os szorzószámmal kell számolni:

az esti képzési formában az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, az első alapképzésben tanuló hallgatók képzési normatíváját,

1/4-es szorzószámmal kell számolni:

a levelező képzési formában az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, az első alapképzésben tanuló hallgatók képzési normatíváját.

(A rendelet szempontjából a szakok képesítési követelményeiben és a tantervekben rögzített nappali képzés közvetlen összóraszáma 1/3-ának, illetőleg 1/4-ének teljesítése alapján sorolható be a képzés esti, illetőleg levelező képzési formába.)

2. A szakpáronként jóváhagyott képzésben

- ha a szakok eltérő finanszírozási csoportba tartoznak, akkor a szakcsoporti normatívák felét-felét;

- ha csak egyik szakon tanul a hallgató, akkor a szakcsoporti normatíva 3/4-ét kell biztosítani képzési támogatásként.

3. A korábban meghirdetett ún. "C", illetőleg "minor" szakos képzésben a szakcsoporti normatíva felét kell biztosítani képzési támogatásként.

Lábjegyzetek:

[1] Az 154/1996. (X. 16.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének III. pontja az 102/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[2] Az 154/1996. (X. 16.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének III. pontja az 102/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék