Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

184/1996. (XII. 11.) Korm. rendelet

a területfejlesztési koncepciók és programok, valamint a területrendezési tervek egyeztetésének és elfogadásának rendjéről

A Kormány a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény (a továbbiakban: Tft.) 27. §-a (1) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a területi tervezés eljárási szabályainak érvényesítése érdekében a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § (1) Területfejlesztési koncepció [Tft. 5. § m) pont], illetőleg területfejlesztési program [Tft. 5. § n) pont] az ország, illetve egy térség (a régió, a megye, a kiemelt térség és a kistérség) területére készül.

(2) A regionális és a kiemelt térségi területfejlesztési koncepciót össze kell hangolni az országos területfejlesztési koncepcióval, a megyei és a kistérségi területfejlesztési koncepciót pedig az országos, a regionális és a kiemelt térségi koncepcióval.

(3) A területfejlesztési koncepció, valamint a területfejlesztési program módosítására az új területfejlesztési koncepció, illetve program egyeztetése és elfogadása rendjének szabályait kell alkalmazni.

(4) A területfejlesztési koncepció és program módosításának költségeit - eltérő megállapodás vagy rendelkezés hiányában - a módosítással érintett terv kidolgozására, készítésére kötelezett viseli.

2. § (1) Területrendezési terv az ország, a régió, a megye, a kiemelt térség és a megye egy térsége területére készül.

(2) A térség nagyságrendjét, illetve az elfogadás szintjét tekintve a területrendezési tervek egymásra épülő rendszert alkotnak.

(3) A kiemelt térség és a régió területrendezési terve nem lehet ellentétes az ország területrendezési tervével, a megye területrendezési terve pedig az ország, a kiemelt térség és a régió területrendezési tervével.

(4) A (2) bekezdés szerinti összhang biztosítása érdekében

a) az országos és a kiemelt térségek területrendezési tervének módosítását a más térség területrendezési tervében érvényesíteni kell;

b) a más térségek területrendezési tervének módosítása - amennyiben a módosításnak kihatása van az országos, illetőleg a magasabb térség területrendezési tervére - csak az ország és a kiemelt térségek területrendezési terve egyidejű módosítása mellett történhet.

(5) A területrendezési terv módosításának költségeit - eltérő megállapodás vagy rendelkezés hiányában - a módosítással érintett terv kidolgozására, készítésére kötelezett viseli.

(6)[1] A módosításra az új területrendezési terv egyeztetésének és elfogadásának rendjére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy az elfogadott területrendezési terv módosítása - az előkészítő és a javaslattevő fázis összevonásával - egyfázisú tervezési és egyeztetési folyamat keretén belül is elvégezhető.

3. § (1) A területfejlesztési koncepciók és programok nem lehetnek ellentétben az elfogadott területrendezési tervekben foglaltakkal.

(2) A területrendezési terveknek figyelembe kell venniük a térséget érintő területfejlesztési koncepciókban és programokban foglaltakat.

A területfejlesztési koncepciók és programok egyeztetése

4. §[2] A területfejlesztési koncepciók és programok egyeztetésében - az e rendelet 5-9. §-aiban meghatározottak szerint - a következők vesznek részt:

a) az Országos Területfejlesztési Tanács;

b) a területfejlesztési és területrendezési feladatok ellátásának irányításáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter);

c)[3] a Tft. 17. §-a (6) bekezdésének b) pontjában és (7) bekezdésében meghatározott miniszterek - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter a közigazgatás- és területpolitikai feladattal megbízott politikai államtitkár útján -, valamint az érintett országos hatáskörű szervek vezetői;

d) a regionális területfejlesztési tanácsok;

e) a térségi fejlesztési tanácsok;

f) a megyei területfejlesztési tanácsok;

g) a megyei önkormányzat közgyűlése;

h) a fővárosi önkormányzat közgyűlése;

i) a megyei jogú város közgyűlése;

j)[4] az országos önkormányzati szövetségek;

k)[5] az országos gazdasági kamarák, a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek országos szakmai kamarái és a szakmai társadalmi szervezetek;

l) az érintett területi gazdasági kamarák, a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek területi szakmai kamarája és a szakmai társadalmi szervezetek területi szervei;

m) az érintett területi államigazgatási szervek;

n) az érintett területfejlesztési önkormányzati társulások;

o) az érintett települési önkormányzatok;

p) az érintett felsőoktatási intézmények.

5. §[6] (1) Az országos területfejlesztési koncepciót a miniszter dolgozza ki. Az érintett miniszterek részt vesznek az országos területfejlesztési koncepció feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

(2) Az országos területfejlesztési koncepciót véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-k) pontjaiban meghatározottaknak.

6. §[7] (1) Az Országos Területfejlesztési Koncepcióban meghatározott tervezési-statisztikai régiók területére készítendő területfejlesztési koncepciót és programot a regionális fejlesztési tanács dolgozza ki és fogadja el.

(2)[8] A régió területfejlesztési koncepcióját és programját véleményezésre meg- kell küldeni a 4. § a)-c), valamint e)-p) pontjaiban meghatározottakon kívül a szomszédos regionális fejlesztési tanácsoknak, az Országos Munkaügyi Tanácsnak, az Oktatási Hivatalnak, az érintett regionális átképző központoknak, az Országos Szakképzési Tanácsnak, valamint az érintett regionális idegenforgalmi bizottságoknak is.

7. §[9] (1) A kiemelt térségekre [Tft. 5. § f) pont] vonatkozó területfejlesztési koncepciót és programot az érintett regionális fejlesztési tanács, régióhatáron túlterjedő térség esetében az érintett regionális fejlesztési tanácsok közötti megállapodás alapján kijelölt szerv dolgozza ki.

(2) Ha a kiemelt térség területén a területfejlesztési feladatok ellátására térségi fejlesztési tanácsot [Tft. 15. § (1) bekezdés] hoztak létre, a területfejlesztési koncepciót és programot e tanács dolgozza ki.

(3) A kiemelt térségre vonatkozó területfejlesztési koncepció és program véleményezésénél a 6. § (2) bekezdése szerint kell eljárni.

8. §[10] (1) A megyei (fővárosi) területfejlesztési koncepciót és programot a megyei területfejlesztési tanács (fővárosi közgyűlés) dolgozza ki és fogadja el.

(2)[11] A megyei területfejlesztési koncepciót és programot véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-e), valamint g)-p) pontjaiban meghatározottakon kívül a szomszédos megyei területfejlesztési tanácsoknak, a fővárossal szomszédos megye esetén a fővárosi önkormányzat közgyűlésének, a megyei munkaügyi tanácsoknak, az Oktatási Hivatalnak, az érintett regionális átképző központoknak, az Országos Szakképzési Tanácsnak, valamint az érintett regionális idegenforgalmi bizottságoknak is.

9. § (1) A kistérségi területfejlesztési koncepciót és programot a területfejlesztési önkormányzati társulás dolgozza ki, és hagyja jóvá.

(2)[12] A kistérségi területfejlesztési koncepciót és programot véleményezésre meg kell küldeni a 4. § f)-i) és o) pontjaiban meghatározottakon kívül a szomszédos kistérségi területfejlesztési társulásoknak is.

(3) A szomszédos országokkal közös területfejlesztési koncepciók és programok véleményezésére és elfogadására, az érintett térségnek megfelelő területfejlesztési koncepció, illetve program véleményezésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

10. § (1) A területfejlesztési koncepcióhoz és programhoz - annak környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait bemutató - vizsgálati elemzést* kell készíteni.

(2) A vizsgálati elemzés elkészítéséről a területfejlesztési koncepció és program kidolgozója gondoskodik.

* A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 43-44. §-ai.

A területrendezési tervek egyeztetése

11. §[13] (1) Az országos területrendezési tervet véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-k) pontjában meghatározottakon kívül a Magyar Tudományos Akadémiának.

(2) Több megye (megye és főváros) közös területrendezési tervét véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-p) pontjaiban meghatározottakon kívül a szomszédos régióknak, a Magyar Tudományos Akadémiának, valamint az érintett regionális idegenforgalmi bizottságoknak.

(3) A kiemelt térség területrendezési tervét véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-p) pontjaiban meghatározottakon kívül a Magyar Tudományos Akadémiának, valamint az érintett regionális idegenforgalmi bizottságoknak.

(4) A megye területrendezési tervét véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)-f) és h)-p) pontjaiban meghatározottakon kívül a szomszédos megyéknek, a Magyar Tudományos Akadémiának, valamint az érintett regionális idegenforgalmi bizottságoknak.

12. § Az ország területrendezési tervét a miniszter dolgozza ki. Az érintett miniszterek részt vesznek az ország területrendezési tervek feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

13. §[14] Több megye területrendezési tervét az érintett megyei önkormányzatok, a Közép-Magyarországi Régió érintettsége esetén a Fővárosi Önkormányzat bevonásával - a tetvezési társulásra vonatkozó megállapodás alapján - közösen dolgozzák ki, és illetékességi területükre vonatkozó részét összehangoltan hagyják jóvá.

14. § Kiemelt térség területrendezési tervének elkészítéséről a miniszter gondoskodik. Az érintett miniszterek részt vesznek a terv feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

15. § A megye területrendezési tervét a megyei önkormányzat dolgozza ki.

16. § A szomszédos országgal közös területrendezési terv egyeztetésének és elfogadásának rendjére e rendeletnek a kiemelt térségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

A területfejlesztési koncepciók és programok, valamint a területrendezési tervek kidolgozásának és elfogadásának eljárási rendje

17. § (1)[15] A területrendezési terv kidolgozásáért felelős szerv a terv elkészítésére tervezési jogosultsággal rendelkező személy számára megbízást adhat.

(2) A területrendezési tervezésre jogosultak körét és a szakképesítési feltételeket külön jogszabály állapítja meg.

18. § A területrendezési tervet - a külön jogszabály rendelkezéseinek megfelelően - szakmai tartalmának elbírálása érdekében meg kell küldeni a tervtanácsnak. A tervtanács szakvéleményét a tervdokumentációhoz csatolni kell.

19. §[16] A területfejlesztési koncepciók és programok, valamint a területrendezési terveknek (a továbbiakban együtt: területi terv) az elfogadás szempontjából fontos dokumentációját meg kell küldeni az egyeztetésben résztvevők részére. A megbízónak gondoskodnia kell arról, hogy az eredeti méretarányú tervlapokat és rajzi mellékleteket tartalmazó teljes dokumentáció megtekinthető legyen.

20. § (1) A területi terv kidolgozója határidő kitűzésével felhívja az együttműködő és véleményező szerveket javaslataik közlésére.

(2) A véleményezésre a kistérség területfejlesztési koncepciója és programja esetén legalább harminc, egyébként hatvan napot kell biztosítania.

(3) Az egyeztetés során tett írásbeli észrevételeket - a tervezői válaszokkal kiegészítve - az egyes munkafázisok dokumentációjához kell csatolni.

21. § (1) A kidolgozott és a véleményező szervekkel egyeztetett területi terv tervezetét a döntéshozó elé kell terjeszteni. Az előterjesztésben fel kell tüntetni

a) azokat a tartalmi kérdéseket, amelyekben nem alakult ki egyetértés,

b) az előterjesztő álláspontját az el nem fogadott javaslatokról, és

c) a részletesen indokolt ellenvéleményeket.

(2) Az egészében vagy egyes részfejezeteiben elfogadott területi tervet közzé kell tenni a következők szerint:

a) a regionális, megyei és kiemelt térségi területi tervet az érintett megyei önkormányzatok hivatalos lapjában, vagy a szervezeti és működési szabályzatukban megállapított módon;

b) a kistérség területfejlesztési koncepcióját és programját az érintett települési önkormányzatok hivatalos lapjában, vagy a szervezeti és működési szabályzatukban megállapított módon.

22. § (1) A kidolgozó szerv országos, illetve helyi napilapban vagy más alkalmas módon köteles tájékoztatni az érintett települési önkormányzatokat és lakosságot:

a) a tervezés megindításáról, a terv készítésének céljáról és a terv által megoldható kérdések jellegéről;

b) az egyes fő munkarészek elkészültéről;

c) a lakossági észrevételek megtételének lehetőségéről és módjáról;

d) a terv elfogadásáról és az elfogadó határozat tartalmáról.

(2)[17] Az elfogadott területi terveket a külön jogszabályban meghatározott módon nyilván kell tartani és meg kell őrizni, illetve a nyilvánosság számára a hozzáférhetőséget biztosítani kell.

Hatályba léptető rendelkezés

23. § Ez a rendelet 1997. március 1-jén lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 76/2009. (IV. 8.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2009.04.23.

[2] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[3] Megállapította a 183/1998. (XI. 11.) Korm. rendelet 11. § -a. Hatályos 1998.11.19.

[4] Megállapította a 112/1997. (VI. 27.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 1997.07.05.

[5] Megállapította a 112/1997. (VI. 27.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 1997.07.05.

[6] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[7] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[8] Módosította a 307/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 42. § (4) bekezdése h) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[9] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 4. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[10] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 5. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[11] Módosította a 307/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 42. § (4) bekezdése h) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[12] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 6. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[13] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[14] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 8. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[15] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 9. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[16] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 10. § -a. Hatályos 2001.02.17.

[17] Megállapította a 23/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 11. § -a. Hatályos 2001.02.17.

Tartalomjegyzék