225/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet
a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet módosításáról
1. § (1) A súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló - 158/1996. (X. 25.) Korm. rendelettel módosított - 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet hatálya nem terjed ki azokra a súlyos mozgáskorlátozott személyekre, akik)
"b) életvitelszerűen ágyhoz kötött fekvőbetegek, és szállításuk csak mentőjárművel biztosítható;"
(2) Az R. 1. §-a (3) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"e) munkaviszony: a köztisztviselői, közalkalmazotti jogviszony, a szolgálati viszony, a bírói és ügyészi szolgálati viszony, a szövetkezeti tag munkaviszony jellegű jogviszonya, a munkaviszonynak minősülő egyéb jogviszony, továbbá az egyéni vállalkozói igazolvány alapján megkezdett vállalkozói tevékenység;"
(3) Az R. 1. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) E rendelet alkalmazásában a munkaviszonyban állóval esik egy tekintet alá az a súlyos mozgáskorlátozott személy is, aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló, többször módosított 1991. évi IV. törvény alapján munkanélküli járadékban, illetve keresetpótló juttatásban részesül."
2. § (1) Az R. 3. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szerzési támogatás
a) belföldi kereskedelmi forgalomban történő 2 millió forintot meg nem haladó fogyasztói árú, legfeljebb 1610 cm3 lökettérfogatú benzinüzemű, illetve legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú dízelüzemű személygépkocsi, vagy a megyei (fővárosi) rehabilitációs főorvos (a továbbiakban: megyei rehabilitációs főorvos) javaslata alapján a segédmotoros kerékpárnak minősülő, három- vagy négykerekű jármű (a továbbiakban: segédmotoros rokkantkocsi), illetőleg a járműnek nem minősülő, sík úton önerejéből 6 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes gépi meghajtású kerekesszék (a továbbiakban: kerekesszék) vásárlása esetén a vételárhoz,
b) a Népjóléti Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) előzetes engedélyével a külföldről behozandó, az a) pontban meghatározott személygépkocsi, illetőleg segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vám- és általános forgalmi adó költségének megtérítéséhez nyújtott hozzájárulás.
(2) A szerzési támogatás mértéke a vételár, illetve a vám és általános forgalmi adó együttes költségének 60%-a, legfeljebb azonban 300 000 forint."
(2) Az R. 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik:
"(3) Segédmotoros rokkantkocsi és kerekesszék belföldi forgalomban történő beszerzése esetén a szerzési támogatás szempontjából vételárnak a társadalombiztosítási támogatással csökkentett vételár minősül."
(3) A (2) bekezdéssel átszámozott R. 3. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti kérelemhez a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetője (a továbbiakban: hivatal) által kiállított utalvány másolatát csatolni kell."
3. § (1) Az R. 4. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Szerzési támogatásra való jogosultsága annak a súlyos mozgáskorlátozott személynek állapítható meg,)
"a) aki érvényes vezetői engedéllyel - segédmotoros rokkantkocsi szerzési támogatására irányuló kérelem esetén járművezetői igazolvánnyal - rendelkezik, vagy gépjárművezetői alkalmasságát a szakértői bizottság megállapította, vagy ha vezetői engedéllyel nem rendelkezik, de személygépkocsival történő szállítását érvényes vezetői engedéllyel rendelkező szülője, házastársa vagy a vele legalább egy éve közös háztartásban élő élettársa (a házastárs és az élettárs együtt a továbbiakban: házastárs) írásbeli nyilatkozatban vállalja, valamint"
(2) Az R. 4. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Szerzési támogatásra való jogosultsága állapítható meg annak a személynek,)
"a) aki a vele közös háztartásban élő 3. életévét betöltött súlyos mozgáskorlátozott kiskorú gyermeke (a továbbiakban: gyermek) személygépkocsival történő szállítását írásbeli nyilatkozatban vállalja, ha a szállítás a gyermek tanulói jogviszonya, gyógykezelése, rendszeres intézményi ellátása miatt indokolt, valamint"
(3) Az R. 4. §-ának (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A (2) bekezdés alkalmazásában
a) gyógykezelésnek a havi legalább két alkalommal a súlyos mozgáskorlátozott személy egészsége megőrzése miatt gyógyító intézetbe történő szállítása,
b) intézményi ellátásnak a személyes gondoskodást nyújtó szociális, valamint a gyermek habilitációját, rehabilitációját, fejlesztő foglalkoztatását szolgáló egyéb intézmény - gondozás, nevelés, oktatás céljából történő - rendszeres látogatása
minősül.
(4) Ha a szerzési támogatást segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vásárlásra használják fel az (1) bekezdésben foglaltakat értelemszerűen kell alkalmazni azzal, hogy a megyei rehabilitációs főorvos javaslatát a 8. § (1) bekezdése szerinti kérelemhez mellékelni kell."
4. § Az R. 5. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az átalakítási támogatás)
"a) a vezetés feltételeként külön jogszabály alapján előírt, gyárilag automata sebességváltóval felszerelt személygépkocsi vásárlásához, illetve személygépkocsi segédberendezéssel történő felszereléséhez, átalakításához nyújtott támogatás, továbbá"
5. § (1) Az R. 6. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A közlekedési támogatás összege (3) és (4) bekezdésekben meghatározott szorzószám és a közlekedési támogatás alapösszegének (a továbbiakban: alapösszeg) a szorzata. Az alapösszeg mértéke: 7000 forint/év.
(3) A szorzószámok mértéke:
a) ha a súlyos mozgáskorlátozott személy 1-62 éves korú, és
aa) tanulói jogviszonyban vagy munkaviszonyban áll: 3,5,
ab) ha az aa) pontban foglalt feltételek egyikének sem felel meg: 1;
b) ha a súlyos mozgáskorlátozott személy a 62. életévét betöltötte: 1."
(2) Az R. 6. §-ának (4) bekezdése a következő mondatal egészül ki:
"Ha egy háztartásban több súlyos mozgáskorlátozott személy is eltartónak minősül, akkor az eltartottak számától függetlenül valamennyien jogosultak a növelés összegére."
6. § Az R. 9. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A 8. § (1) bekezdése szerinti kérelemhez mellékelni kell]
"c) a 4. § (2) bekezdésének a) pontjában és az 5. § (6) bekezdésének b) pontjában foglalt esetekben a gyógykezelésre vonatkozó igazolást,"
7. § (1) Az R. 15. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hivatal az általa létrehozott bizottság véleményének figyelembevételével a 11. § (1) bekezdése szerinti határozat alapján
a) a szerzési támogatás tárgyévi kielégítéséről július 31-ig,
b) az átalakítási támogatás kielégítéséről a tárgyévben folyamatosan
dönt.
A bizottság tagjai a MEOSZ területileg illetékes szervezetének meghatalmazott képviselője, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) tisztifőorvosa által megbízott szakorvos, valamint a hivatal által felkért személy."
(2) Az R. 15. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A kielégítésnél előnyben részesíthető az a súlyos mozgáskorlátozott személy, aki]
"d) a szerzési támogatás összegét a 3. § (1) bekezdése szerinti segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vásárlására használja fel,"
(3) Az R. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A hivatal (1) bekezdés szerinti határozata ellen államigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs."
8. § (1) Az R. 17. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hivatal a szerzési és átalakítási támogatás kielégítését megállapító határozatának jogerőre emelkedését követő 15 napon belül névre szóló utalványt állít ki a súlyos mozgáskorlátozott vagy a 4. § (1) bekezdésében szabályozott feltételekkel rendelkező szállítást végző személy részére."
(2) Az R. 17. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az utalvány a kiállításától számított három hónapig érvényes. A hivatal az érvényességet indokolt esetben - az érvényességi időn belül - egy alkalommal a lejárat napjától számított további három hónappal meghosszabbíthatja. A hivatal a lejárt és a fel nem használt utalvány tulajdonosa helyett új jogosultat jelöl ki."
9. § Az R. 21. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A 13. § (1) bekezdése szerinti felülvizsgálatért az orvosi bizottságot vizsgálatonként 700 forint, amennyiben a felülvizsgálatot a súlyos mozgáskorlátozott lakóhelyén végzik el, vizsgálatonként 3000 forint térítési díj illeti meg. Az orvosi bizottság részére a térítési díjat utólagos elszámolás alapján a Minisztérium megtéríti. A mozgássérült lakóhelyén különösen akkor indokolt a vizsgálat elvégzése, ha a közlekedési kedvezmények iránti kérelmet a jegyző a 1. § (2) bekezdésének b) pontja alapján utasította el."
10. § (1) Ez a rendelet 1997. január 1-jén lép hatályba. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 1. §-a (2) bekezdésének c) pontja, valamint a 9. §-a (1) bekezdésének h) pontjából a "valamint a gyógykezelésre" szövegrész hatályát veszti.
(2) Az R. 11. §-ának (3) és (5) bekezdésében a "megyei tisztifőorvoshoz" szövegrész helyébe a "hivatalhoz", a 16. §-ban a "megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe a "hivatal" szó lép.
(3) A R. 2. és 3. számú mellékletében az "Életvitelszerűen ágyhoz kötött fekvőbeteg, ha szállítása csak mentőjárművel biztosítható:" szövegrész helyébe a az "Életvitelszerűen ágyhoz kötött fekvőbeteg, és szállítása csak mentőjárművel biztosítható:" szövegrész lép.
(4) Az R. 4. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
(5) Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) tisztifőorvosa a szerzési és átalakítási támogatásra jogosultak iratanyagát - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - 1997. január 31-ig átadja a hivatal részére.
(6) Az 1996. évben kiállított utalványoknak a 17. § (3) bekezdése szerinti meghosszabbítását a tisztifőorvos végzi.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 225/1996. (XII. 26.) Korm. rendelethez
"4. számú melléklet a 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelethez
A közlekedési támogatás mértékeiről
Mértékek [6. § (2)-(3) bekezdései alapján]*:
Életkor | Tanul, dolgozik | Inaktív támogatás |
év | támogatás Ft/év | Ft/év |
1-62 | 24 500 | 7 000 |
62- | 7 000 | 7 000 |
Mértékek a családfenntartói támogatással együt [6. § (2)-(4) bekezdései alapján]*:
Életkor | Tanul, dolgozik | Inaktív támogatás |
év | támogatás Ft/év | Ft/év |
1-62 | 28 000 | 10 500 |
62- | 10 500 | 10 500 |
*A közlekedési támogatás alapösszege 7000 Ft/év."