Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/1997. (VIII. 14.) MüM rendelet

az alkalmi munkavállalói könyv formájáról, kitöltéséről, elkészítéséről és elosztásáról

Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szóló 1997. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Alk. tv.) 12. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alkalmi munkavállalói könyv formájának, kitöltésének, elkészítésének és elosztásának szabályairól a következőket rendelem el:

1. § (1)[1] Az AM könyv 105 x 148 mm méretű, ragasztott, éltűzött formájú, papírborítóval készülő kiskönyv, fedlapján és az első oldalán a Magyar Köztársaság címerével és nyomtatott sorszámmal.

(2) Az AM könyv - a rendelet mellékletében foglaltak szerint - magában foglalja a munkavállaló és a kiállító adatait, az alkalmi munkavállalással kapcsolatos tájékoztatást, kitöltési útmutatót, valamint az év valamennyi napjának megfelelő, az alkalmi munkavállalás esetén kitöltendő rovatot és közteherjegy helyeit tartalmazó sorszámozott lapokat.

2. § A kiállító az AM könyvet az Alk. tv. 5. §-ának (7) bekezdésében meghatározott igazolás kiadásával egyidejűleg érvényteleníti a közteherjegyek felülbélyegzésével. A kiállító az igazolás kiadása után lezárja az AM könyvet, továbbá bejegyzi azt, hogy az Alk. tv. 5. §-ának (7)-(8) bekezdésében meghatározott szerveknek a szükséges adatokat továbbította.

3. § (1)[2] Az alkalmi munkavállalói könyv (a továbbiakban: AM könyv) elkészítéséről az Országos Munkaügyi Kutató- és Módszertani Központ (a továbbiakban: OMKMK) gondoskodik. Az AM könyv csak az OMMK megrendelése alapján állítható elő.

(2) Az AM könyveket a megyei (fővárosi) munkaügyi központok az (1) bekezdésben megjelölt szervnél igényelhetik.

(3) A megyei (fővárosi) munkaügyi központok gondoskodnak arról, hogy illetékességi területükön a kirendeltségeiknek megfelelő számú AM könyv álljon rendelkezésre. A munkaügyi központok kirendeltségei a velük megállapodást kötött települési önkormányzatok jegyzőinek a megfelelő számú AM könyvet átadják.

4. § (1) Ez a rendelet 1997. szeptember 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit azonban az Alk. tv. 12. §-ának (2) bekezdése alapján kiadott AM könyvekre már alkalmazni kell.

(2) Az AM könyv az 1. § (2) bekezdésében említett kitöltendő rovatot 1997-ben szeptember 1-jétől december 31-ig tartalmazza.

Melléklet a 12/1997. (VIII. 14.) MüM rendelethez

Az alkalmi munkavállalói könyv mintája

1. oldal

3. oldal

4. oldal

Tájékoztató[3]

A munkáltató és e könyv tulajdonosa között egy napra szóló munkaszerződés jön létre, ha e könyvnek az adott naphoz tartozó rovatait a munkáltató kitölti és ő, valamint a munkavállaló aláírásával rögzíti a munka megkezdésének tényét.

Egyidejűleg több, legfeljebb öt napra is létesíthető munkaviszony. Ilyenkor a fent leírt, a munka megkezdéséhez kapcsolódó kötelezettségeket az adott napokra vonatkozóan egyidejűleg kell teljesíteni.

A munkáltató ugyanazzal a munkavállalóval legfeljebb folyamatosan öt napig, egy naptári hónapon belül legfeljebb 15 napig, egy éven belül legfeljebb 90 napig létesíthet Alkalmi Munkavállalói Könyvvel munkaviszonyt. A munkavállaló egy naptári évben legfeljebb 120 napig létesíthet Alkalmi Munkavállalói Könyvvel munkaviszonyt.

Az Alkalmi Munkavállalói Könyv közokirat, amelybe bejegyzést csak a kiállító és a munkáltató tehet. Az Alkalmi Munkavállalói Könyvet a munkavállalónak vagy megállapodás esetén a munkáltatónak a munkavégzés helyén kell tartania.

A munkáltató a foglalkoztatással kapcsolatos járulékfizetési és személyi jövedelemadó-előleg levonási kötelezettségének, valamint kapcsolódó bejelentési kötelezettségének úgy tehet eleget, hogy a munkavégzés napján e könyv "munkáltató aláírása" rovatába megfelelő értékű közteherjegyet ragaszt be, és azt aláírásával érvényesíti. Az egyidejűleg több, legfeljebb öt napra létesített munkaviszony esetén a közteherjegy(ek)et az utolsó napon kell beragasztani. A beragasztandó közteherjegy értéke a munkavállalónak a ténylegesen kifizetett munkadíjtól függ, az alábbi táblázatokban foglaltak szerint.

5. oldal

Az alkalmi foglalkoztatás során kifizetett munkadíj, a közteherjegy és az ellátási alap sávjai

Ha a kifizetett
munkadíj (Ft/nap)
A közteherjegy értéke
(Ft/nap)
Az ellátási alap
(Ft/nap)
1. 1200-15995001370
2. 1600-20998001830
3. 2100-259910002460
4. 2600-309912003300
5. 3100-400015004140

Az alkalmi foglalkoztatás során kifizetett munkadíj, a közteherjegy és az ellátási alap sávjai, ha a munkáltató - külön jogszabályban foglaltak szerint - a munkaügyi központ által munkanélküliként nyilvántartott személyt foglalkoztat

Ha a kifizetett
munkadíj (Ft/nap)
A közteherjegy értéke
(Ft/nap)
Az ellátási alap
(Ft/nap)
1. 1200-15992001370
2. 1600-20994001830
3. 2100-25995002460
4. 2600-30996003300
5. 3100-40008004140

Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás esetén a munkáltatónak nyilvántartást kell vezetnie, amelynek tartalmaznia kell a munkavállaló adatait, az AM könyv sorszámát, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, valamint a munkavállaló aláírását.

Ha a munkáltató csökkentett mértékű közteherjegy lerovására jogosult, a munkanélküli személyekről a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet 2. számú mellékletében meghatározott formanyomtatványon külön nyilvántartást kell vezetnie, és azt a tárgyévet követő év január 15-éig a székhelye szerinti kirendeltségnek meg kell küldenie.

A munkáltató a második táblázatban meghatározott, csökkentett mértékű közteherjegy lerovására akkor jogosult, ha a munkaügyi központ által munkanélküliként nyilvántartott személyt foglalkoztat. A közteherjegy első táblázatban meghatározott általános mértéke és a munkáltató által a munkanélküli foglalkoztatására tekintettel lerótt közteherjegy értéke közötti különbözetnek megfelelő összeget a Munkaerőpiaci Alap a munkáltató részére nyújtott, a munkanélküli foglalkoztatását elősegítő támogatásként átvállalja.

A támogatás igénybevétele esetén a munkavállaló a munkavégzés megkezdése előtt köteles nyilatkozni arról, hogy munkanélküliként nyilvántartott személy.

A csökkentett mértékű közteherjegy csak a munkaügyi kirendeltség által nyilvántartott munkanélküli foglalkoztatása esetén használható. Arról a tényről, hogy a munkavállaló munkanélkülinek minősül, az alkalmazni kívánt személy részére kiállított "Munkanélküliek kiskönyve" nyomtatvány, illetőleg a munkanélküli ellátás megállapításáról szóló határozat alapján lehet meggyőződni. A foglalkoztatás megkezdése előtt a nyilvántartásban rögzíteni kell az alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező személyt munkanélküliként nyilvántartó kirendeltség megnevezését, továbbá a munkavállaló - aláírásával hitelesített - azon nyilatkozatát, hogy munkanélküli.

Ez a rendelet szabályozza a munkaügyi kirendeltség eljárását is, ha a munkáltató a csökkentett értékű közteherjegyet jogalap nélkül vette igénybe.

Az ellátási alap oszlopban meghatározott összeg az alapja a nyugdíjnak és a munkanélküli ellátásnak. A munkavállaló bérjövedelmeként az ellátási alapot, befizetett adóelőlegként ezen ellátási alap 0%-át kell figyelembe venni.

A munkavállalónak a bérjövedelmet nem kötelező bevallania, ha ez kevesebb a 2002. adóévben 433 333 Ft-nál, és adóterhet nem viselő járandóságon kívül más adóköteles jövedelme nem volt.

A beragasztott közteherjegy alapján az alkalmi munkavállalót egészségügyi szolgáltatás és nyugdíjra jogosító szolgálati idő illeti meg.

A munkavállalónak az egészségbiztosítási járulékot nem kell fizetnie, ezért az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira - kivéve a baleseti táppénzt - az alkalmi munkavállaló nem jogosult, és betegszabadság sem illeti meg.

Az alkalmi foglalkoztatás munkaviszony, amely alapján a munkavállaló munkanélküli ellátásra szerezhet jogosultságot.

A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló munkába álláskor elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.

A munkavállalónak a tárgyévet követő január 15-éig az Alkalmi Munkavállalói Könyvet le kell adnia a kiállítónak. A kiállító január 31-ig igazolást ad ki a munkavállalónak, amely többek között tartalmazza a munkaviszony időtartamát és az ellátási alapot. Ezt követően az Alkalmi Munkavállalói Könyvet a munkavállaló visszakapja.

A könyv kiállítója az Alkalmi Munkavállalói Könyv kiállításáról nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a munkavállaló TAJ számát és az adóazonosító jelét.

6. oldal

7. oldal

8-43. oldal

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 3/1998. (I.23.) MüM rendelet 1. §. Hatályos 1998.01.23.

[2] Módosította az 1999. évi CXXII. törvény 59. § (3) bekezdése. Hatályos 2000.01.01.

[3] A melléklet "Tájékoztató" című részét megállapította az 1/2002. (VIII. 23.) FMM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.09.01.

Tartalomjegyzék