19/1997. (XII. 18.) MüM rendelet
a kollektív szerződések regisztrálási rendjéről és az ezzel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségről
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 38. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Érdekegyeztető Tanács egyetértésével - a következőket rendelem el:
1. § A kollektív szerződést a Munkaügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a szerződést kötő felek bejelentési kötelezettsége alapján nyilvántartásba veszi.
2. §[1] (1) A szerződő felek a kollektív szerződés megkötését követő 30 napon belül kötelesek a bejelentő adatlapot a minisztérium részére megküldeni (bejelentési kötelezettség).
(2) A bejelentési kötelezettség valamennyi kollektív szerződésre vonatkozik.
(3) Az (1) bekezdésben előírt bejelentési kötelezettség teljesítésével egyidejűleg a több munkáltató, valamint a munkáltatói érdekképviseleti szervezet által kötött kollektív szerződésnek a szerződést kötő felek által eredeti aláírással ellátott példányát a minisztériumban letétbe kell helyezni.
3. § (1) A bejelentési kötelezettség a módosított kollektív szerződésre is vonatkozik, továbbá a felek kötelesek bejelenteni a kollektív szerződés személyi hatályának változását, a kollektív szerződés felmondását, valamint hatályának megszűnését.
(2)[2] A bejelentési kötelezettséget az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programról (OSAP) szóló kormányrendelettel megállapított adatlapon kell teljesíteni. Az adatlap kitöltése a munkáltató, több munkáltató által kötött kollektív szerződés esetében a munkáltatók által megbízott munkáltató, illetve a munkáltatói érdekképviseleti szervezet kötelessége.
4. § (1) A kollektív szerződés hatálybalépését az e rendeletben szabályozott bejelentési kötelezettség nem érinti.
(2) A minisztérium a kollektív szerződésre vonatkozó bejelentő adatlapot, a megküldött kollektív szerződést nyilvántartási számmal látja el, az adatlapot, illetve a kollektív szerződést dokumentumtárba helyezi, és a feleket a nyilvántartásba vételről - a nyilvántartási szám közlésével - tájékoztatja.
(3) A kollektív szerződés nyilvántartási száma, a szerződő felek általános adatai, a kollektív szerződés időbeli hatályának feltüntetésével nyilvántartó könyvben kerülnek bejegyzésre. A nyilvántartó könyv tartalma számítógépes adatbázisban tárolásra kerül.
5. § (1) A nyilvántartó könyv tartalma nyilvános. A bejelentő adatlap, illetve a megküldött kollektív szerződés kizárólag statisztikai célra használható, és a (2) bekezdésben foglalt kivétellel mással csak akkor közölhető, továbbá abban az esetben adható át, valamint hozható nyilvánosságra, ha ehhez az adatszolgáltató felek előzetesen írásban hozzájárultak.
(2) A megküldött kollektív szerződésbe az adott ágazatban működő munkáltatóknak és szakszervezeteknek betekintési joguk van.
(3)[3] A bejelentő adatlapokból készülő statisztikai elemzések az adatszolgáltatókra vonatkozó azonosító adatot nem tartalmazhatnak. A minisztérium az elemzéseket évente az Országos Munkaügyi Tanácsban helyet foglaló munkáltatói és munkavállalói érdek-képviseleti szervezetek számára megküldi.
6. § (1) E rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a már megkötött, illetőleg hatályban lévő kollektív szerződésekre is alkalmazni kell.
(2) A rendelet hatálybalépéséig, illetőleg az 1998. február 28-ig megkötött kollektív szerződések esetében a 2. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a bejelentési kötelezettség határideje a rendelet hatálybalépésétől, illetőleg a kollektív szerződés megkötésétől számított 60 nap.
Kiss Péter s. k.,
munkaügyi miniszter
Melléklet a 19/1997. (XII. 18.) MüM rendelethez[4]
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 9/2002. (XII. 20.) FMM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.01.01.
[2] Megállapította a 9/2002. (XII. 20.) FMM rendelet 2. §-a. Hatályos 2003.01.01.
[3] Módosította az 1999. évi CXXII. törvény 59. § (1) bekezdése. Hatályos 2000.01.01.
[4] Hatályon kívül helyezte a 9/2002. (XII. 20.) FMM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.01.01.