20/1997. (XII. 19.) MüM rendelet
a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet módosításáról
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényben (a továbbiakban: Mvt.) kapott felhatalmazás alapján - az érintett munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetekkel, illetőleg a 13. § (1) bekezdésének tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a a következő (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:
[Az Mvt. 23. §-ának (1) bekezdéséhez]
"(3) A felülvizsgálat eredményét a felülvizsgálónak írásba kell foglalnia, és - ha a felülvizsgálatot nem az üzemeltető munkáltató végezte - az üzemeltető munkáltató rendelkezésére bocsátania. Az üzemeltető munkáltató a felülvizsgálatot követő vizsgálatig köteles ezt a dokumentációt megőrizni.
(4) Az (1) bekezdés alá tartozó munkaeszközt (gépet) a telephelyen kívül csak akkor lehet üzemeltetni, ha az azon elhelyezett jelzésről nyilvánvalóan megállapítható, hogy a felülvizsgálatot a (2) bekezdésben meghatározott időszaknak megfelelően elvégezték."
2. § Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az Mvt. 64. §-ának (4) bekezdéséhez]
"5. § (1) A munkáltató minden munkabalesetet, ideértve a bányászati munkabalesetet is (a továbbiakban együttesen: munkabaleset), a bekövetkezését követően köteles haladéktalanul nyilvántartásba (a továbbiakban: munkabaleseti nyilvántartás) venni.
(2) A munkabaleseti nyilvántartás - az Mvt. 64. § (3) bekezdésében megjelölteken túlmenően - az alábbi adatokat tartalmazza:
a) a munkabaleset - minden évben 1-es sorszámmal kezdődő - számát;
b) a sérült munkakörét;
c) a sérülés időpontját, helyszínét, jellegét;
d) a sérült ellátására tett intézkedést;
e) annak tényét, hogy a sérült folytatta-e a munkáját.
(3) A munkabaleseti nyilvántartást a munkáltató székhelyén vagy a munkáltató nyilvántartását vezető szervezeténél (irodánál) összesítve, és minden területileg elkülönült szervezeti egységénél külön-külön vezetni kell."
3. § Az R. 6. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi szöveg (1) bekezdésre változik:
"(2) Az (1) bekezdésben leírt vizsgálat dokumentációját a munkabaleseti nyilvántartásban szereplő sorszámmal kell ellátni. Ezt a sorszámot a munkabaleseti jegyzőkönyvön is fel kell tüntetni."
4. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az Mvt. 74. §-ához)
"11. § A munkahelyi munkavédelmi program elkészítésére vonatkozó javaslat munkáltató részéről történő elutasítása esetén kollektív munkaügyi vita kezdeményezhető a 2. számú mellékletben meghatározott I. veszélyességi osztályba tartozó és 50 főnél több munkavállalót foglalkoztató, valamint a II. veszélyességi osztályba tartozó és 300 főnél több munkavállalót foglalkoztató munkáltatóval szemben."
5. § (1) Az R. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az Mvt. 83. §-ának a) pontjához]
"(2) Szakértői engedélyt az kaphat, aki az adott szakterületen - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - egyetemi (főiskolai) végzettséggel és felsőfokú munkavédelmi (munkabiztonsági) szakképesítéssel, legalább 5 év munkabiztonsági gyakorlattal, valamint a szakértői működésről szóló külön jogszabályban előírt feltételekkel, illetőleg műszaki szakterület és mérnöki végzettség esetén mérnöki vagy építész kamarai tagsággal rendelkezik."[1]
(2) Az R. 12. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Vissza kell vonni a szakértői engedélyt, ha utólag ismertté válik olyan körülmény, amely szerint az engedély kiadásának feltételei nem voltak meg, illetve visszavonható, amennyiben a szakértő a szakértői engedélyben foglaltaktól eltérően vagy nem az e rendeletben és a szakértői működésről szóló külön jogszabályokban előírt követelményeknek megfelelően fejt ki szakértői tevékenységet."
(3) Az R. 12. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A munkavédelemmel kapcsolatos hatósági jogkört [Mvt. 81. § (1) bekezdés] gyakorló személy az illetékessége alá tartozó munkáltatónál munkabiztonsági szakértői feladatot nem végezhet."
6. § Az R. a következő 13/A. §-sal egészül ki:
"13/A. § E rendelet alkalmazásában munkaképtelen az, aki a baleseti eredetű sérülés vagy egészségkárosodással összefüggő és gyógykezelést vagy rehabilitációt igénylő állapota miatt munkát nem tud végezni, függetlenül attól, hogy erre az időtartamra táppénzben részesül vagy sem."
7. § (1) Ez a rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
- az R. 6. §-ában és a 9. §-ának b) pontjában a "keresőképtelenséget" szövegrész helyébe a "munkaképtelenséget" szövegrész, a 7. § második mondatában a "bányatörvényben" szövegrész helyébe a "bányatörvényben és végrehajtási jogszabályaiban" szövegrész, a 13. § (1) bekezdése első mondatában a "3000 Ft" szövegrész helyébe az "5000 Ft" szövegrész, második mondatában a "nem" szövegrész helyébe a "sem" szövegrész lép;
- az R. 1., 2. és 5. számú melléklete az 1. számú melléklet szerint módosul, valamint az R. 4. számú melléklete helyébe a 2. számú melléklet lép.
1. számú melléklet a 20/1997. (XII. 19.) MüM rendelethez
Az R. 1., 2. és 5. számú mellékletének módosítása
I.
Az R. 1. számú mellékletének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. KÖRFŰRÉSZEK (egy vagy több fűrészlappal, fa vagy hús, illetve hasonló anyagokhoz)"
Az R. 1. számú mellékletének 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. KÉZI LÁNCFŰRÉSZGÉPEK (famegmunkálásra)"
Az R. 1. számú mellékletének 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. DARUK ÉS FUTÓMACSKÁK"
Az R. 1. számú mellékletének 22. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"22. VILLAMOS EMELŐDOB"
Az R. 1. számú mellékletének 23. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"23. KÉZI TÖLTÉSŰ ÉS PRÉSMECHANIZMUSSAL RENDELKEZŐ HÁZTARTÁSI HULLADÉKGYŰJTŐ TEHERJÁRMŰVEK."
Az R. 1. számú mellékletének 25. pontja a következő 5. és 6. alponttal egészül ki:
"25.5. Eső, zuhanó tárgyak hatása elleni védőszerkezetek.
25.6. A 9-11. pontokban meghatározott munkaeszközöknél alkalmazott automatikus mozgású védőszerkezet."
II.
Az R. 2. számú mellékletében az I. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY felsorolás a "10" ágazati számjelet megelőző rovatban kiegészül a következő szövegrésszel:
"02. Erdőgazdálkodási termelés és szolgáltatás (a szolgáltatás kivételével)"
Az R. 2. számú mellékletében a II. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY "02 Erdőgazdálkodási termelés és szolgáltatás" szövegrész helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"02. Erdőgazdálkodási termelés és szolgáltatás (a termelés kivételével)"
Az R. 2. számú mellékletében a II. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY felsorolás az "502." ágazati számjelet követő rovatban kiegészül a következő szövegrésszel:
"64. Posta és távközlés (a posta kivételével)"
Az R. 2. számú mellékletében a III. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY "64. Posta és távközlés" szövegrész helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"64. Posta és távközlés (a távközlés kivételével)"
Az R. 2. számú melléklete 3. pontjának I/c) és II/c) pontok alatti rendelkezései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"I/c) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidővel és minden megkezdett 600 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidővel,"
"II/c) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidővel és minden megkezdett 800 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidővel,"
Az R. 2. számú mellékletének 5. pontja - utolsó bekezdésként - a következő szövegrésszel egészül ki:
"Tanulókat, hallgatókat abban az arányban kell a munkavállalói létszámhoz számítani, amilyen arányt a gyakorlati képzésük képvisel a teljes oktatási idő tartamához képest."
III.
Az R. 5. számú mellékletének "Milyen jellegű sérülés (károsodás) történt és melyik testrészen?" rovat helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"BALESETI SÉRÜLÉS, MÉRGEZÉS ÉS KÜLSŐ OKOK KÖVETKEZMÉNYEI:
A sérülés, mérgezés és külső okok következményeit lehetőség szerint a Betegségek és az egészséggel kapcsolatos problémák Nemzetközi Statisztikai Osztályozása (BNO-10) kódlistában meghatározott fogalmai szerint kell meghatározni. A fogalmak fő csoportjai:
S00-S09 Fejsérülések
S10-S19 A nyak sérülései
S20-S29 A mellkas sérülései
S30-S39 A has, a hát alsó része, az ágyéki gerinc és a medence sérülései
S40-S49 A váll és a felkar sérülései
S50-S59 A könyök és az alkar sérülései
S60-S69 A csukló és a kéz sérülései
S70-S79 A csípő és a comb sérülései
S80-S89 A térd és a lábszár sérülései
S90-S99 A boka és a láb sérülései
T00-T07 Több testtájékra terjedő sérülések
T08-T14 A törzs, a végtag vagy más testtájék külön megnevezett részeinek sérülése
T15-T19 Természetes testnyílásokon behatolt idegentest hatásai
T20-T32 Égések és maródások
T33-T35 Fagysérülés
T36-T50 Kábítószerek (drogok), gyógyszerek és biológiai anyagok által okozott mérgezések
T51-T65 Elsősorban nem gyógyszerként használt anyagok toxikus hatásai
T66-T78 Külső okok egyéb és külön megnevezett hatásai
T90-T98 A külső okok egyéb és külön megnevezett hatásainak következményei
Az S-kódok egy testtájék sérüléseinek kódolására szolgálnak, míg a T-kódok a többszörös vagy külön megnevezett testtájékok sérüléseit jelölik; ugyancsak T-kódokat alkalmaznak a mérgezések és a külső okok bizonyos egyéb következményeinek jelölésére.
Amennyiben a BNO-10 kódlista szerinti fogalmak alkalmazása nem lehetséges, a rovat kitöltésére a szöveges választ az esemény alapján kell megadni."
Az R. 5. számú mellékletének "A BALESET SÚLYOSSÁGA:" rovat zárójelbe tett szövegének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A BALESET SÚLYOSSÁGA:]
"(62. kódnégyzet)"
Az R. 5. számú mellékletének "A VÉDŐ- ÉS JELZŐBERENDEZÉSEK, EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK ALKALMASSÁGA:" rovat zárójelbe tett szövegének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A VÉDŐ- ÉS JELZŐBERENDEZÉSEK, EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK ALKALMASSÁGA:]
"(63-66. kódnégyzetek)"
Az R. 5. számú mellékletében "A MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ RÉSZVÉTELE, EGYÉB ÉSZREVÉTELEK, MEGJEGYZÉSEK:" rovat második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
[A MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ RÉSZVÉTELE, EGYÉB ÉSZREVÉTELEK, MEGJEGYZÉSEK:]
"Itt kell feltüntetni a munkavédelmi képviselő részvételének tényét a vizsgálatban, valamint azt, hogy volt-e a képviselőnek a munkáltatóétól eltérő megállapítása, véleménye. A munkavédelmi képviselő ezen véleményét, megállapítását - kérésére - külön lapon kell a munkabaleseti jegyzőkönyvhöz csatolni."
Az R. 5. számú mellékletének "ADATSZOLGÁLTATÁS JELLEGE:" rovat zárójelbe tett szövegének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[ADATSZOLGÁLTATÁS JELLEGE:]
"(70. kódnégyzet)".
2. számú melléklet a 20/1997. (XII. 19.) MüM rendelethez
"4. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez
"
Lábjegyzetek:
[1] Lásd a tervező- és szakértő mérnök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló 1996. évi LVIII. törvény 1. §-ának (1) bekezdését.