Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

230/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet

az egyes sajátos műemlékfajták védelmére vonatkozó részletes szabályokról

A műemlékvédelemről szóló 1997. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 60. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

Történeti kertek

1. § (1) A történeti kertek védelmével azok történeti, illetőleg kertépítészeti értékei megőrzését kell biztosítani.

(2) A történeti kert teljes eredeti területének védelmétől akkor lehet eltekinteni, ha az egyes leválasztott területrészek a leválasztást követően már visszafordíthatatlanul átalakultak, illetve beépültek.

2. § (1) A történeti kert védelemre érdemes értékei állapotának, állagának a védelem céljaival ellentétes megváltoztatása tilos.

(2) A történeti kertek fenntartása és használata során biztosítani kell

a) a kert szerkezetének, általános elrendezésének, az úthálózata rendszerének, a történeti vagy más szempontból jelentős értékű növényállomány megóvását, a kert földtani és felszínalaktani adottságainak fennmaradását,

b) a vízfolyások és más, a védelem céljaival összhangban álló területek fenntartását,

c) az építészeti és képzőművészeti tartozékok, így különösen a kerítések, kapuk, kerti építmények, pavilonok, hidak, lépcsők, padok, szobrok, kutak, grották, műromok, támfalak megőrzését,

d) a kert védelemre érdemes értékeit nem veszélyeztető állatvilága és életfeltételei biztosítását.

(3) A védelemre érdemes értékek megőrzése érdekében a kerten vagy annak egy részén a látogatást a műemlékvédelmi hatóság korlátozhatja vagy megtilthatja.

(4) A történeti kert állagára, állapotára kihatással lévő tevékenység folytatása során biztosítani kell a kert fennmaradásához és sértetlenségéhez szükséges környezeti feltételeket.

(5) A védelmi célokkal ellentétes használatot, hasznosítási módot a műemlékvédelmi hatóság megtilthatja.

Romemlékek

3. § Műemlék ingatlanon és területen a műemlékvédelmi hatóság engedélyt, egyéb védett területen szakhatósági hozzájárulást romemlékek feltárására akkor adhat, ha a romok konzerválása (állagvédelme) vagy a helyszínen való megóvásának más módja (pl. visszatemetés) biztosított vagy biztosítható.

4. § A romemlékek fenntartására és jó karban tartására vonatkozó kötelezettség keretében az építményfajta sajátosságára tekintettel

a) a földfelszín alatt lévő és takart romemléknél a földfelszínnek a benne rejlő romok állapotát megőrző munkákkal,

b) a részben vagy egészben a földfelszín felett elhelyezkedő romok esetében az állékonyság biztosításával, a romok konzerválásával és a biztonságos látogathatóság feltételének megteremtésével

kell eleget tenni.

Temetők

5. § (1) A temetők az ország történelmének, kultúrájának és művészetének olyan sajátos kifejezői, illetve emlékei, amelyek mindenki számára a hozzátartozók, illetve a társadalom kiemelkedő személyiségei iránti kegyelet és emlékezés helyeiként a múlttal való közvetlen kapcsolatot őrzik.

(2) A temetők védelme során a különböző nemzetiségek és vallások sajátosságait és hagyományait tiszteletben kell tartani, és érvényesíteni kell.

6. § (1) Egyedi védelem alá kell helyezni azokat a síremlékeket (síremlékcsoportokat, sírépítményeket), amelyek művészi értékük alapján arra érdemesek, akkor is, ha azok védett temetőterületen helyezkednek el.

(2) A védett temetőben (temetőrészben) lévő és 1945. december 31-e előtt emelt síremlékek e rendelet alapján védettek, hacsak a védetté nyilvánításról szóló jogszabály (határozat) más időhatárt nem állapít meg.

(3) A védett temetők tartozékának kell tekinteni azok hagyományos növényzetét és természeti értékeit is, valamint a kegyeleti célból telepített emlékfákat, az eredeti megjelölésükkel együtt.

7. § (1) Temető területének védetté nyilvánításakor arról is kell rendelkezni, hogy a temetőben a további betemetés engedélyezett-e, vagy sem.

(2) Az e rendelet hatálybalépésekor védett temetők esetében 1998. december 31-ig külön rendelet határozza meg a betemetés céljára felhasználni engedélyezett vagy abból kizárt területet.

(3) Védett temetőben vagy annak részén a betemetés feltételeként előírható a sírjel formai jellege, illetve anyaga.

8. § (1) A műemlékvédelem szabályainak betartásáért a temető tulajdonosa ( fenntartója) felel.

(2) A temető vagy egyes részeinek műemléki védettségéről és az ezzel kapcsolatos szabályokról a temetőben való kifüggesztéssel tájékoztatást kell adni.

9. § (1) A műemlékként védett temető területét a település településrendezési tervében és helyi építési szabályzatában adottságként kell kezelni, és annak a településszerkezetben méltó helyet kell biztosítani.

(2) A temetőnek a települési környezetbe való harmonikus beilleszkedéséről a környezet használati és beépítési módjának meghatározása során is gondoskodni kell.

(3) Lezárt, illetőleg felekezeti vagy más okból nem látogatható temetőben is biztosítani kell a műemléki értékek fennmaradását, illetve dokumentálását célzó munkák elvégzését.

10. § (1) A műemléki védelem alatt álló, lezárt temető vagy temetőrész a műemléki érdekek figyelembevételével, a műemléki értékek fenntartása és a síremlékek megőrzése és gondozása biztosítása mellett, megfelelő tervezési és engedélyezési eljárást követően közcélokat szolgáló kegyeleti parkká alakítható.

(2) A temetőkre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni abban az esetben is, ha a védett síremlék (családi sírbolt, mauzóleum stb.) már megszűnt egykori temető megmaradt emléke, vagy ha eredetileg sem temetőben, hanem egyéb helyen épült.

11. § Ez a rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék