241/1997. (XII. 19.) Korm. rendelet
az építésügy körébe tartozó tevékenységek ellátásához szükséges hatósági nyilvántartások létesítésének és működésének feltételeiről
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének j) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya az Étv. 58. §-ának (1) bekezdésében meghatározott építésügy körébe tartozó hatósági nyilvántartásokra (a továbbiakban együtt: nyilvántartás) terjed ki.
(2) A nyilvántartás vezetésére kötelezett hatóságok és szervezetek e feladatokat társulási formában is végezhetik.
2. § A rendelet hatálya alá tartozó nyilvántartások térképi alapját - a külön jogszabályok alapján vezetett és nyilvántartott - állami földmérési alaptérképek és az ingatlan-nyilvántartási térképek képezik.
3. § (1)[1] Ha települési (fővárosban a kerületi) önkormányzat másként nem rendelkezik, a településrendezési terveket és a helyi építési szabályzatokat, közműnyilvántartásokat (a külterületi nyomvonalas létesítményeket tartalmazó nyilvántartások kivételével) és a helyi érték védelemmel kapcsolatos nyilvántartásokat az Étv. 52. §-ának (1) bekezdésében meghatározott építésügyi hatóság vezeti.
(2) Ha a 3. § (1) bekezdésében meghatározott nyilvántartást nem az építésügyi hatóság vezeti, akkor azt 1 példányban - felhasználás céljából - az építésügyi hatóság részére is meg kell küldeni.
(3) A főváros vonatkozásában az Étv. 14. §-ában meghatározott településrendezési tervek és építési szabályzatok nyilvántartásának összehangolásáról, továbbá a fővárosi önkormányzat által jóváhagyott településszerkezeti terv, fővárosi szabályozási keretterv, valamint a fővárosi építési keretszabályzat nyilvántartásáról a főjegyző gondoskodik.
Az építésügyi hatóságok által vezetett nyilvántartások
4. § (1) Az Étv. 52. §-ának (1) bekezdésében meghatározott építésügyi hatóság tartja nyilván
- a telekalakítási engedélyek mellékletét képező terveket,
- az építmény-nyilvántartást, a felvonó- és mozgólépcsőkhöz kapcsolódó hatósági intézkedésekkel együtt,
- az építéshatósági ellenőrzések jegyzőkönyveit.
(2) Az Étv. 52. §-ának (2)-(3) bekezdésében meghatározott kiemelt ügyekben eljáró építésügyi hatóság tartja nyilván
a) a közigazgatási területén az (1) bekezdésben foglaltakat, ezen túlmenően,
b) az építésügyi hatósági eljárások tekintetében az illetékességi területébe tartozó települések esetében településenként
- az építésügyi hatósági eljárások keretében kiszabott bírságok és azok behajtásának nyilvántartását,
- a bauxitcementtel készült építmények jegyzékét,
- a lakásépítéssel, megszűnéssel kapcsolatos nyilvántartást,
- az építéshatósági ellenőrzések jegyzőkönyveit.
(3) Építésügyi hatósági ügyekben a közigazgatási hivatalok nyilvántartása az illetékességi területükhöz tartozó valamennyi település vonatkozásában
- a hatósági építésfelügyeleti ellenőrzések jegyzőkönyveit
tartalmazza.
(4) Az építésügyi hatóságok az (1)-(3) bekezdésben meghatározott nyilvántartásokon túlmenően jegyzékben tartják nyilván a saját hatáskörben kiadott határozatokat és mellékleteit.
(5) A nyilvántartást végző - 15 napon belül díjmentesen köteles - az általa vezetett nyilvántartás 1 példányát átadni a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező építésügyi hatóság részére.
(6) A külterületen lévő nyomvonalas és kapcsolódó létesítményeket külön jogszabály rendelkezéseinek megfelelően kell nyilvántartani.
5. § (1) A nyilvántartásokat a hatósági munka hatékony, folyamatos működtetése érdekében naprakészen kell vezetni.
(2) A műszaki nyilvántartás anyagát más iratanyagoktól elkülönítve biztonságosan kell elhelyezni. A nyilvántartás anyaga nem selejtezhető.
(3) A műszaki nyilvántartást legalább kézzel vezetett és szerkesztett rendszerben kell működtetni.
(4) A műszaki nyilvántartás vezetésével legalább szakirányú (építőipari, földmérő stb.) középfokú szakképesítésű köztisztviselőt kell megbízni.
(5) A nyilvántartás rendjéről, az adatokba való betekintés módjáról és az adatoknak külső személy (szerv) részére való szolgáltatásáról szabályzatban kell rendelkezni.
Egyéb szervezetek által vezetett nyilvántartások
6. § (1) A közművezetékek kezelői (üzemeltetői) a működési területükön lévő közművezeték hálózatokról, a nyomvonalas jellegű létesítmények, berendezések és műtárgyak méreteiről, kapacitásáról, anyagáról, műszaki állapotáról, továbbá a szolgáltatásuk igénybevételéhez szükséges egyéb jellemző adatokról kötelesek nyilvántartást vezetni - a rájuk vonatkozó jogszabályban rögzített - szakmai előírások és követelmények szerint.
(2) Az Étv. 5. §-ának (4) bekezdése szerint meghatározott tervtanácsok a hozzájuk benyújtott építészeti-műszaki terv dokumentációról és az azokkal kapcsolatos állásfoglalásokról vezetnek nyilvántartást.
(3)[2] Az építésfelügyeletet ellátó szerv vezeti a felelős műszaki vezetők és a műszaki ellenőrök Névjegyzékét.
Az adatokba való betekintés és szolgáltatás
7. § (1) Az építésügy körében vezetett nyilvántartásokba az érdekeltek érdekeltségük arányában betekinthetnek, ez a szolgáltatás díjmentes.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott nyilvántartások adatairól másolat, kivonat, illetőleg a részadatokat összesítően tartalmazó kivonat is - a másolat, illetőleg a kivonat készítésének közvetlen költségeinek áthárításával - kérhető.
Záró és egyéb rendelkezések
8. § Ha a tulajdonos (kezelő, használó) tudomást szerez arról, hogy az építmény valamelyik betonszerkezetének állaga megváltozott (anyaga töredezett, porladt vagy elszíneződött), köteles haladéktalanul az építmény felülvizsgálatára a külön jogszabályban feljogosított szervnél az építmény felülvizsgálatát megrendelni. Amennyiben a vizsgálat megállapítása szerint az építményt vagy egyes szerkezeteit bauxitcement felhasználásával készítették, a tulajdonos a vizsgálat eredményét 30 napon belül köteles bejelenteni az építmény helye szerint illetékes kiemelt ügyekben eljáró építésügyi hatóságnak.
9. § (1) Ha a jelenleg vezetett nyilvántartás e rendelet előírásaitól eltér, akkor azt 1999. január 1. napjáig a rendeletben foglaltaknak megfelelően át kell alakítani.
(2) A tervező és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló 1996. évi LVIII. törvény hatálybalépése előtt vezetett Tervezői Névjegyzékek iratanyagát - az irattározásra vonatkozó szabályok szerint - továbbra is a névjegyzék vezetésére korábban kijelölt hatóságok tárolják.
(3) Az építésügyi hatósági nyilvántartások rendszerét a közigazgatási hivatalok - legalább 2 évente - ellenőrzik. Az ellenőrzést a rendelet hatálybalépésétől számított egy év elteltével kell megkezdeni.
(4) Az e rendeletben meghatározott nyilvántartások nem érintik az irattározásról és iratkezelésről külön jogszabályban meghatározott rendelkezéseket.
10. § (1) Ez a rendelet 1998. január 1. napján lép hatályba.
(2)[3] A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az építésfelügyeletről szóló 23/1992. (I. 28.) Korm. rendelet műszaki nyilvántartásról szóló 19/1974. (Ép. Ért. 24.) ÉV utasítás és az azt módosító 21/1983. (XII. 28.) ÉVM rendelet 7. §-a hatályát veszti.
(3) Az Étv. 62. §-a (2) bekezdésének d) pontja alapján kiadandó, az építőipari kivitelezési tevékenység gyakorlásának részletes szabályairól szóló KTM-IKIM-KHVM együttes rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az építőipari kivitelezési tevékenység gyakorlásáról szóló 84/1990. (IV. 27.) MT rendelet.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1998/25. száma. Megjelent 1998.03.25.
[2] Beiktatta a 87/2000. (VI. 15.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2000.06.23.
[3] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1998/2. száma. Megjelent 1998.01.16.