Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

45/1997. (XII. 17.) NM rendelet

az Országos Család- és Gyerekvédelmi Intézetről, valamint a Család- és Gyermekvédelmi Szakmai Kollégiumról

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 162. §-a (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

Az Országos Család- és Gyermekvédelmi Intézet

1. § (1) A Gyvt. 102. §-ában meghatározott Országos Család- és Gyermekvédelmi Intézet (a továbbiakban: Módszertani Intézet) a Bölcsődék Országos Módszertani Intézetének jogutódja.

(2) A Módszertani Intézet tevékenységi körébe tartozik a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatással kapcsolatos módszertani, információs, képzési, kutatási és nemzetközi vonatkozású feladatok ellátása.

(3) Módszertani Intézet alapító okiratát a népjóléti miniszter közleményben teszi közzé.

A Család- és Gyermekvédelmi Szakmai Kollégium

2. § (1) A Család- és Gyermekvédelmi Szakmai Kollégium (a továbbiakban: Kollégium) a család- és gyermekvédelem területére vonatkozó vagy azt érintő kérdésekben véleményező, javaslattevő szakmai tanácsadó testület.

(2) A Kollégium véleményt nyilvánít

a) a család- és gyermekvédelem területére vonatkozó szakmai koncepciókról,

b) a működési területét érintő oktatási kérdésekről,

c) a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmény létesítésével, működésével, fejlesztésével, felügyeletével, ellenőrzésével kapcsolatos szakmai kérdésekről,

d) a szakterületét érintő módszertani szakmai levelekről, iránymutatásokról,

e) a gyermekjóléti alapellátási és a gyermekvédelmi szakellátási intézmények, szolgálatok esetében a vezetői kinevezés szakmai követelményeiről.

(3) A Kollégium javaslatot tesz

a) a módszertani levelek, útmutatók kidolgozására,

b) az adatgyűjtés rendszerére.

(4) A Kollégium közreműködik a szakmai minőségbiztosítás feltételeinek és követelményeinek kidolgozásával, a követelmények aktualizálásával és a minőség tanúsításával kapcsolatos állásfoglalások kialakításában.

(5) A Kollégium feladatainak ellátása érdekében együttműködik a Módszertani Intézettel.

3. § A Kollégium a Népjóléti Minisztérium, a gyermekjóléti alapellátást és a gyermekvédelmi szakellátást biztosító intézmények, az azokat fenntartó szervek, a gyermekvédelem területén működő érdekvédelmi szervezetek felkérésére vagy saját kezdeményezésére jár el.

4. § (1) A Kollégium tagjainak számát a népjóléti miniszter állapítja meg. A Kollégium tagjait a népjóléti miniszter felkérésére az elismert szakmai szervezetek, valamint az egyes szakterületeken illetékes felsőoktatási intézmények jelölik.

(2) Kollégiumi tagságra az a személy jelölhető, aki az adott területen kiemelkedő szakmai tevékenységet folytat.

(3) A Kollégium tagjainak megbízatása négy évre szól, a tagokat a jelölés alapján a népjóléti miniszter nevezi ki.

(4) A Módszertani Intézet vezetője hivatalból tagja a Kollégiumnak.

(5) A Kollégium tagjai közül elnököt és titkárt választ. A Kollégium elnökét és titkárát a miniszter erősíti meg 4 éves időtartamra.

(6) Amennyiben a 4 éves időtartam alatt a kollégiumi tagság megszűnik - a megüresedéstől számított 60 napon belül - a küldő szervezetnek kell a hátralévő időtartamra jelöltet állítani.

(7) A Kollégium személyi összetételét a népjóléti miniszter tájékoztatóban teszi közzé.

5. § (1) A Kollégium a megalakulását követő 60 napon belül elfogadja ügyrendjét és éves munkatervét, amelyeket megküld a Népjóléti Minisztériumnak.

(2) A Kollégium ülése akkor határozatképes, ha azon a tagok több mint a fele jelen van. A Kollégium javaslatait, állásfoglalásait az ülésen jelen levő tagok több mint felének egyetértése esetén hozza meg.

(3) A Kollégium az ügyrendjében meghatározott gyakorisággal, de évente legalább egy alkalommal, illetőleg szükség szerint tartja üléseit. A Kollégium üléseire tanácskozási joggal meg kell hívni a Népjóléti Minisztérium képviselőjét, továbbá az ülés tárgya szerint érintett szervezet vezetőjét, illetőleg más érintett személyeket.

Záró rendelkezések

6. § (1) Ez a rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a nevelőszülő és szociális gondozó szakképesítések szakmai és vizsgáztatási követelményeinek kiadásáról szóló 38/1996. (XI. 5.) NM rendelet mellékletében:

a)

"sorszámOKJ azonosító számSzakképesítés megnevezéseBevezetésének kezdő időpontjaAlkalmazásának utolsó napjaVizsga szervezője az iskolarendszeren kívüli oktatásbanSzakképesítés központi programjának engedélyszámaMegjegyzés
47.68 9 3314 12 20 02nevelőszülőa rendelet hatálybalépésének időpontjavisszavonásigMEDINFO Országos Orvostudományi Intézet és Könyvtár Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Módszertani Osztály"

szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:

"sorszámOKJ azonosító számSzakképesítés megnevezéseBevezetésének kezdő időpontjaAlkalmazásának utolsó napjaVizsga szervezője az iskolarendszeren kívüli oktatásbanSzakképesítés központi programjának engedélyszámaMegjegyzés
47.68 9 3314 12 20 02nevelőszülőa rendelet hatálybalépésének időpontjavisszavonásigOrszágos Család- és gyermekvédelmi Intézet, technikai szervezője: Népjóléti Képzési Központ"

b) a II.3. pont első mondata helyébe a következő szövegrész lép:

"Nevelőszülő az a nagykorú, cselekvőképes személy lehet, aki alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, a külön jogszabályban meghatározott nevelőszülői felkészítő tanfolyamot eredményesen elvégezte, illetőleg, aki személyiségére és életkörülményeire tekintettel alkalmas arra, hogy a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődését egyéni gondozási-nevelési terv alapján biztosítsa."

c) a IV.1. pont helyébe a következő szövegrész lép:

"1. A szakmai vizsgára jelentkezés feltételei

- alapfokú iskolai végzettség,

- a nevelőszülői felkészítő tanfolyam eredményes elvégzése,

- 120 óra elméleti képzésen való személyes részvételről szóló igazolás (max. 12 óra távollét fogadható el igazoltnak) a KOP-ban meghatározott eredményes beszámolók alapján,

- 100 óra irányított szakmai gyakorlat (mely a következő három részből áll: családon kívül, intézményekben végzett gyakorlat; családon belüli gyakorlat az egész család működésére kiterjesztetten; és családon belüli gyakorlat kifejezetten egy, a családba helyezett gyermekre összpontosítva) teljesítésének igazolása az e célra kidolgozott gyakorlati munkafüzetről,

- 80 óra esetmegbeszélésen való részvétel igazolása,

- élettörténetet, vagy esetet, vagy problémaismertetőt bemutató záródolgozat, melyen szintén szerepel az esetmegbeszélő csoport vezetőjének értékelése és aláírása."

Dr. Kökény Mihály s. k.,

népjóléti miniszter

Tartalomjegyzék