50/1997. (IX. 10.) IKIM rendelet
a minisztérium, valamint a közvetlen felügyelete alatt álló szervek, továbbá a kijelölt szervezetek polgári védelmi feladatairól és a tevékenység irányításáról
A polgári védelemről szóló 1996. évi XXXVII. törvény 42. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a mentésben való részvétel szabályairól, a polgári védelmi szakhatósági jogkörről és a miniszterek polgári védelmi feladatairól szóló 196/1996. (XII. 22.) Korm. rendelet 14. és 19. §-aiban foglaltakra - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztériumra (a továbbiakban: minisztérium), a közvetlen felügyelete alatt álló szervekre, továbbá a miniszter által polgári védelmi feladatok végrehajtására kijelölt szervezetekre terjed ki.
2. § A szervek és szervezetek polgári védelmi feladatai végrehajtásának irányítását, a Polgári Védelem Országos Parancsnokság szervezeteivel való együttműködést a minisztérium kijelölt helyettes államtitkára a védelmi felkészítési, honvédelmi igazgatási, gazdaságmozgósítási, valamint polgári védelmi feladatok megoldására létrehozott önálló szervezeti egység bevonásával végzi.
3. § A minisztérium a kereskedelmi forgalomba kerülő élelmiszereket a megelőző radiológiai, biológiai és vegyi (a továbbiakban: rbv.) védelemre vonatkozó megjelenő népjóléti miniszteri rendeletben közzétett hatósági előírások alapján folyamatosan ellenőrizteti.
4. § Az Országos Sugárfigyelő Jelző és Ellenőrző Rendszerbe kijelölt stacioner és mobil rbv. mérőállomások működésére és feladataira a Szervezeti és Működési Szabályzataikban foglaltak az irányadók. A mérőállomások működtetésének és fejlesztésének költségeit a minisztérium saját költségvetésében tervezi.
5. § A minisztérium az 1993. évi IL. törvény alapján a mentéshez és a központi szállítási feladatok megoldásához szükséges, de a szokásos forgalomban nem beszerezhető üzemanyagokat a biztonsági készletekből biztosítja.
6. § Az átmenetileg ellátatlanná vált lakosság élelmiszerekkel történő ellátásában való közreműködésre és a területi védelmi szervekkel való együttműködési feladatok megoldására, a felelősök kijelölésére a minisztérium intézkedési tervet készít.
7. § Együttműködve a Honvédelmi Minisztériummal, a Magyar Honvédséggel, a BM Polgári Védelem Országos Parancsnoksággal, mérlegelve a bekövetkezett és várható változásokat, a lakosság légiriasztását, valamint az elsötétítést és a fényálcázást végző szervezetet a minisztérium jelöli ki.
8. § Az életvédelmi létesítmények építésére, a meglévők megerősítésére kidolgozott műszaki szabályokat figyelembe véve, a minisztérium feltárja a szükséges építőanyag és építőipari kapacitásokat, a technikai eszközök gyártását - igények szerint - a védelmi felkészülési tevékenység keretén belül tervezi.
9. § A Belügyminisztériumnak a lakosság és a polgári védelmi szervezetek egyéni védőeszközeire és felszereléseire vonatkozó minősített időszaki igénybejelentése alapján a minisztérium
a) feltárja az ezeket gyártó kapacitásokat;
b) a gazdálkodó szervezetekkel megköti a gyártással kapcsolatos előszerződéseket, kapacitásfenntartási szerződéseket;
c) szükség esetén a gyártást indíttatja;
d) a költségvetési lehetőségeknek megfelelően ezen eszközökből tartalékot képez.
10. § A minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló szervek, valamint a miniszter által kijelölt szervezetek vezetői felelősek a polgári védelmi feladatok megoldásáért, irányítják és ellenőrzik az erre irányuló tevékenységet. Ezen belül
a) a Szervezeti és Működési Szabályzatban gondoskodnak a polgári védelmi tevékenység szervezeti kereteinek és végrehajtási rendjének meghatározásáról;
b) intézkednek a dolgozók - a település polgári védelmi sorolásának megfelelő - kollektív védelmi feltételeinek megteremtéséről. Ennek érdekében biztosítják a meglévő életvédelmi létesítmények karbantartását, más célú hasznosítás esetén az eredeti funkció gyors visszaállításának lehetőségét, a szükségóvóhelyek kialakításának feltételeit;
c) kidolgoztatják a szükséges és indokolt polgári védelmi terveket, és a területi polgári védelmi szervekkel egyeztetik azokat;
d) gondoskodnak a dolgozók polgári védelmi felkészítéséről.
11. § A rendelet hatálya alá tartozó szervek és szervezetek polgári védelmi felkészülési tevékenységét jogosultak ellenőrizni:
a) az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter,
b) a helyettes államtitkár,
c) a helyettes államtitkár által kijelölt szervezeti egység vezetője,
d) felkérés alapján a PVOP parancsnoka, illetve megbízottja.
12. § A minisztérium személyi állományát érintő polgári védelmi felkészülési tevékenységet a Gazdasági Igazgatóság végzi, amelyért annak vezetője a felelős.
13. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.