Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

58/1997. (XII. 21.) NM rendelet

a foglalkozási betegségek és fokozott expozíciós esetek bejelentéséről és kivizsgálásáról szóló 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet módosításáról

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 64. §-ának (4) bekezdésében, valamint az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Eüak.) 38. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A foglalkozási betegségek és fokozott expozíciós esetek bejelentéséről és kivizsgálásáról szóló 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a Magyar Köztársaság területén

a) a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 9. §-ának (1) bekezdése és 87. §-ának 9. pontja szerinti szervezett munkavégzésre (a továbbiakban: szervezett munkavégzés),

b) bármely munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony alapján végzett munkatevékenységre."

(2) Az R. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A rendkívüli munkavégzési körülmények esetén (pl. mentés, katasztrófa-elhárítás), illetve a fegyveres erőknél, rendvédelmi szerveknél és nemzetbiztonsági szolgálatoknál munkavégzésre irányuló, valamint a büntetés-végrehajtási jogviszonyban álló személyek foglalkozási betegségeinek bejelentésére, nyilvántartására és kivizsgálására az illetékes miniszter által - a népjóléti miniszterrel egyetértésben - kiadott külön jogszabály az irányadó."

2. § Az R. 2. §-a az alábbi f) ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"f) halálos foglalkozási megbetegedés: olyan halálhoz vezető megbetegedés, ahol a halál oka a foglalkozási megbetegedés vagy annak szövődménye."

3. § (1) Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az orvosi tevékenység körében észlelt, a 2. számú mellékletben szereplő foglalkozási betegséget, foglakozási eredetű heveny vagy idült mérgezést (a továbbiakban: foglalkozási betegség), valamint az 1. számú mellékletben szereplő vegyi anyagok, továbbá zaj okozta fokozott expozíciós esetet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak (a továbbiakban: ÁNTSZ) a munkáltató székhelye szerint illetékes városi (fővárosi kerületi) intézetéhez (a továbbiakban: városi intézet) be kell jelenteni, ki kell vizsgálni és elfogadásuk esetén nyilvántartásba kell venni."

(2) Az R. 3. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Abban az esetben, ha az első észlelő orvos a foglalkozási betegség kórisméjét nem tudja biztonsággal megállapítani, a bejelentést mellőzi és a munkavállalót további vizsgálatok végzésére foglalkozás-egészségügyi szakrendelésre vagy az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézetbe (a továbbiakban: OMFI) utalja be."

4. § Az R. 4. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Amennyiben a betegellátó az Eüak. 15. § (1) bekezdésében foglaltak szerint a foglalkozási eredetű megbetegedéssel vagy fokozott expozícióval kapcsolatos bejelentését az érintett lakóhelye, illetve tartózkodási helyes szerint illetékes városi intézethez továbbította, a városi intézet a tudomására jutott bejelentést haladéktalanul továbbítja az érintett munkahelye szerint illetékes városi intézethez a bejelentőlap egyidejű megküldésével. A bejelentés átadásáról a betegellátót írásban értesíti."

5. § (1) Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A foglalkozási megbetegedés és a fokozott expozíciós eset keletkezésének körülményeit a városi intézet a (2) bekezdés szerinti személyek és szervek bevonásával vizsgálja ki. Az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt esetben a foglalkozási megbetegedés és a fokozott expozíciós eset keletkezése körülményeinek kivizsgálását a városi intézet saját hatáskörében végzi."

(2) Az R. 5. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3)-(7) bekezdések számozása (4)-(8) bekezdésre változik:

"(3) A kivizsgálás során figyelembe kell venni az Eüak. 4. § (4) bekezdésében, illetve 33. § (1) bekezdésében foglaltakat."

(3) Az R. 5. §-ának - a (2) bekezdéssel megállapított - (4) bekezdésének első fordulata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Halálos kimenetelű vagy tömeges foglalkozási megbetegedés kivizsgálására a városi intézet az (1)-(2) bekezdésekben foglaltakon túl bevonja a megyei intézetet, valamint"

(4) Az R. 5. §-ának - a (2) bekezdéssel megállapított - (6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(6) A kivizsgálás vezetője az 5. számú melléklet szerinti vizsgálati lapokat hét példányban állítja ki. A vizsgálati lap egy-egy példányát a munkáltató, a munkavállaló (halálos foglalkozási megbetegedés esetén a hozzátartozó), a városi intézet, a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosa, valamint a társadalombiztosítási kifizetőhely, ennek hiányában az illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztár (kirendeltség) kapja meg. Két példányt a megyei intézet kap meg, amelyből egyet megőriz, egyet pedig a bejelentő lappal együtt továbbít az OMFI részére."

6. § Az R. 3. számú mellékletének II. 2. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(Az esetek nyilvántartása)

"2. A Szolgálat megyei (fővárosi) intézete a bejelentett foglalkozási betegségekkel, fokozott expozíciós esetekkel kapcsolatos, az 1. pont szerint csoportosításban nyilvántartott adatokat negyedévenként - a fokozott expozíciós eseteknél félévenként - az OMFI által kiadott útmutató szerint - összesíti. Az összesítést a tárgynegyedévet (félévet) követő hónap 15. napjáig az OMFI-hez továbbítja."

7. § (1) Ez a rendelet 1998. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az R. 1. §-ának (4) bekezdése, valamint 6. §-ából az "illetékes megyei, illetőleg" szövegrész hatályát veszti.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R.

a) 4. §-ának (1) és (2) bekezdéseiben a "megyei" szövegrész helyébe a "városi" szövegrész lép,

b) 3. számú mellékletének I.3., I.4. és II.1. pontjaiban a "megyei (fővárosi)" szövegrészek helyébe a "városi (fővárosi kerületi)" szövegrészek lépnek,

c) 4. számú mellékletéből a "Munkavállaló neve:" szövegrész helyébe a "Munkavállaló neve: ........................ TAJ száma: .............................." szövegrész, valamint az "Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) intézetének véleménye" szövegrész helyébe az "Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat városi (fővárosi kerületi) intézetének véleménye" szövegrész lép,

d) 3. §-ának (5)-(6) bekezdéseiből, 4. §-ának (1) bekezdéséből, 3. számú mellékletének II.3. pontjából, továbbá 5. számú mellékletéből az "OMÜI" szövegrész helyébe az "OMFI" szövegrész lép.