63/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet
az önkéntes ifjúsági építőtáborokról[1]
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a magyar és a külföldi fiataloknak önkéntes ifjúsági építőtábor (a továbbiakban: építőtábor) keretei közötti, munkaviszony alapján történő foglalkoztatására.
(2) Az építőtábor olyan foglalkoztatási formát jelent, amelyben legfeljebb három hetes turnusokban, a szorgalmi időn kívül, egyidejűleg legalább tíz fiatal foglalkoztatására kerül sor, és a munkavégzés időtartama alatt a fiatalok közös elhelyezéséről, ellátásáról, valamint - a foglalkoztató és az építőtábor szervezője közötti eltérő megállapodás hiányában - a szabadidő kulturált eltöltéséről a foglalkoztató gondoskodik.
(3) Külföldi fiatalok építőtábor keretei között történő foglalkoztatására - a Magyarországon tanuló külföldi fiatalok kivételével - kizárólag a 6. § c) pontjában foglaltak szerinti szerződés alapján kerülhet sor.
2. § (1) Az építőtáborban munkát végezhet minden, munkaviszony létesítésére jogosult fiatal, aki közoktatási intézménnyel vagy felsőoktatási intézménnyel nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonyban áll, illetőleg jogviszonya a munkavégzés évében szűnik meg.
(2) A fiataloknak építőtábor keretei közötti munkavégzéséhez a háziorvos, házi gyermekorvos, ifjúsági orvos (ideértve az ifjúsági orvosi feladatokat ellátó iskolaorvost), illetőleg a foglalkozás-egészségügyi szakorvos által kiadott, előzetes munkaalkalmassági és egészségügyi alkalmasságról szóló igazolás szükséges.
(3) A jelentkezéshez csatolni kell az (1) bekezdés szerinti közoktatási intézmény vagy felsőoktatási intézmény által kiadott iskolalátogatási bizonyítványt.
3. §[2] (1) Az építőtábor szervezője olyan, Magyarországon nyilvántartásba vett
a) társadalmi szervezet,
b) társadalmi szervezetek szövetsége,
c) egyház,
d) alapítvány, közalapítvány,
e) költségvetési intézmény,
f) helyi önkormányzat,
g) az e) pontba nem tartozó oktatási intézmény,
h) iskolaszövetkezet
lehet, amely e tevékenységét a székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ központi szervezeti egységének bejelentette.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt munkaügyi központ központi szervezeti egysége az építőtábor szervezésével foglalkozó szervezeteket - az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény alapján nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartásba vett szervezőkről a Munkaügyi Minisztériumot félévente tájékoztatja.
(3) A foglalkoztató és az építőtábor szervezője kizárólag egymástól elkülönült jogi személy, illetőleg jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság lehet.
4. § (1) Az építőtábor keretei közötti munkavégzéssel kapcsolatos kérdéseket, így különösen
a) az elvégzendő munkát, az egészséget és biztonságot nem veszélyeztető munkavégzés személyi és tárgyi feltételeit, körülményeit, a turnusok kezdő és befejező időpontját, az elvégzendő munkafolyamat részletes leírását,
b) a fiatalokat megillető pénzbeli és természetbeni juttatásokat - ideértve az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Városi Intézetének (a továbbiakban: ÁNTSZ) által kiadott engedélynek megfelelő elhelyezést, tisztálkodási és étkezési lehetőséget -, azok feltételeit, mértékét, illetőleg a táborvezetőséget megillető természetbeni juttatásokat,
c) az elhelyezésért és a szállásért a fiatal által fizetendő térítés összegét,
d) a fiatalok szabadideje kulturált eltöltésének biztosításával kapcsolatos megállapodást,
e) amennyiben a szálláshely és a munkahely közötti távolság a két kilométert meghaladja, a fiatalok oda- és visszautaztatásával, illetőleg a közigazgatási határon kívüli belföldi lakóhely és szálláshely közötti egyszeri oda- és visszautaztatással kapcsolatos megállapodást,
f) a szervező és a foglalkoztató közötti kapcsolattartás módját, valamint
g) a szervezésből, a táborvezetőség foglalkoztatásából, a szabadidő kulturált eltöltésének biztosításából, a fiatalok utaztatásából eredő költségek megosztásáról és viseléséről szóló megállapodást
a szervező és a foglalkoztató közötti szerződés tartalmazza.
(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti térítés a munkavégzés idején hatályos havi kötelező legkisebb munkabér - időarányos - összegének 33 százalékát nem haladhatja meg. A térítés összegét a foglalkoztató a fiatalt megillető munkabérből levonhatja.
5. § A foglalkoztató a fiatalokkal a 4. §-ban meghatározott munkára, időtartamra és feltételekkel egyénileg munkaszerződést köt.
6. § A szervező feladatai:
a) foglalkoztatja a 7. § (2) bekezdésében meghatározott feladatokat ellátó táborvezetőséget, amely minden 25 fő fiatal után legalább 1 főből áll,
b) amennyiben a foglalkoztató a jogszabályban előírt vagy a 4. §-ban foglaltaknak megfelelően megkötött szerződésben vállalt kötelezettségeit nem teljesíti, és ez az építőtáborban részt vevő fiatalok érdekeit sérti, a szervező - a táborvezetőség útján - köteles fellépni a sérelem megszüntetése érdekében, ideértve a fiatalok hazautazásáról való gondoskodást is,
c) külföldi fiatalok csoportos foglalkoztatása céljából a külföldről beutaztatottak tekintetében a külföldi partnerszervezettel együttműködési szerződést köt.
7. § (1) A táborvezetőség tagjaként csak nagykorú, büntetlen előéletű személy foglalkoztatható. A táborvezetőség legalább egy tagja pedagógus végzettségű személy.
(2) A táborvezetőség tagjának kötelezettségei különösen:
a) a 4. § előírásai alapján kötött szerződésben meghatározott kötelezettségeknek megfelelően az építőtábor irányítása,
b) az építőtábor rendjének betartása és a fiatalokkal való betartatása,
c) a foglalkoztató megbízottjával való kapcsolattartás,
d) ha a foglalkoztató a jogszabályban előírt, illetőleg a 4. §-ban foglaltak szerint megkötött szerződésben vállalt kötelezettségét nem teljesíti és ez az építőtáborban résztvevő fiatalok érdekeit sérti, a sérelem megszüntetése érdekében történő fellépés.
8. § Az építőtábor időtartama alatt megbetegedett, illetve egészségi ellátásra szoruló fiatalok egészségügyi ellátáshoz való hozzájutását az építőtábor szervezője, valamint a foglalkoztató a vonatkozó külön jogszabályokban foglaltaknak megfelelően köteles biztosítani.
9. § (1) A foglalkoztató a táborozás megkezdése előtt 8 nappal köteles írásban bejelenteni a munkavégzés helye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központnak az építőtábor keretei között szervezett munkavégzés helyét, kezdő és befejező időpontját, a szervező és a foglalkoztató nevét, székhelyét. Külföldi fiatalok részvétele esetén a foglalkoztató a turnusok megkezdését megelőzően hét nappal köteles továbbá a munkaügyi központnak írásban bejelenteni a külföldi fiatalok nevét, születési helyét, idejét, anyja nevét és lakcímét.
(2) A táborbeli elhelyezési körülmények és az ellátás, valamint az ÁNTSZ felé teljesítendő bejelentési kötelezettség tekintetében a vonatkozó külön jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a szervezőnek a rendeletben meghatározott kötelezettségei a foglalkoztatót terhelik.
10. § A fiatalok foglalkoztatása tekintetében e rendeletben megállapított szabályok betartását a munkavégzés helye szerint illetékes munkabiztonsági és munkaügyi felügyelők ellenőrzik.
11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] A 63/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet 3. § 1-2. bekezdése a 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 16. §-ának megfelelően módosított szöveg
[2] A 63/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet 3. § 1-2. bekezdése a 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 16. §-ának megfelelően módosított szöveg