Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet

a magán-munkaközvetítői tevékenységről

A Kormány foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 6. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § A megyei (fővárosi) munkaügyi központon kívül munkaközvetítést (magán-munkaközvetítést) belföldi székhellyel rendelkező jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, valamint egyéni vállalkozó folytathat, ha e rendeletben foglalt feltételeknek megfelel, és a székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ központi szervezeti egysége (a továbbiakban: munkaügyi központ) nyilvántartásba vette.

2. § (1) A rendelet alkalmazásában

a) magán-munkaközvetítés: a munkaügyi központ munkaközvetítői tevékenységén kívül végzett olyan tevékenység, amely arra irányul, hogy elősegítse a munkát keresők és a munkát kínálók találkozását munkaviszony, megbízási jogviszony létesítése céljából, ideértve a magyar állampolgárok külföldre, külföldi állampolgárok Magyarországra való közvetítését is,

b) külföldi az: aki nem magyar állampolgár,

c) munkaviszony: az Flt. 58. § (5) bekezdés a) pontjában meghatározott munkaviszony,

d) megbízási jogviszony: a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény 474-483. §-ában meghatározott jogviszony.

(2) Külföldi munkavégzésre irányuló magán-munkaközvetítés esetén az (1) bekezdés c) és d) pontjában meghatározott jogviszony tartalmára a fogadó ország vonatkozó jogszabályai az irányadók.

(3) Nem tartozik a rendelet hatálya alá az a tevékenység, amelynek keretében

a) a helyi önkormányzat munkanélküliek részére foglalkoztatásuk elősegítése érdekében munkát ajánl fel,

b) az oktatási intézmény a vele tanulói, hallgatói jogviszonyban állók részére, álláskeresés céljából a munkaadókkal találkozót szervez (állásbörze), valamint

c)[1]

A magán-munkaközvetítő nyilvántartásba vétele

3. § (1) A kérelmezőt a munkaügyi központ akkor veszi nyilvántartásba, ha

a) a cégjegyzékbe vagy - ha a működés feltétele más bírósági vagy hatósági nyilvántartásba vétel - az előírt nyilvántartásba bejegyezték, és társasági szerződése, alapító okirata, alapszabálya a magán-munkaközvetítői tevékenység folytatását tartalmazza, illetve az egyéni vállalkozó magán-munkaközvetítésre jogosító vállalkozói igazolvánnyal,

b) a kérelmező vagy az általa foglalkoztatott legalább egy személy a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott szakmai képesítéssel, gyakorlattal, valamint

c) a tevékenység gyakorlására irodahelyiséggel, továbbá

d) az 5. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben a rendelet szerinti vagyoni biztosítékkal rendelkezik.

(2) Ha a magán-munkaközvetítő a tevékenységét több telephelyen folytatja, az (1) bekezdés b)-c) pontjában foglalt feltétellel valamennyi telephelyén rendelkeznie kell.

4. § (1) A nyilvántartásba vételre irányuló kérelmet a rendelet 2. számú mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani, melyhez a 3. § (1) bekezdésében foglaltak igazolására az alábbi okmányokat kell csatolni:

a) a cégbejegyzés, bírósági nyilvántartásba vételről szóló végzés, vállalkozói igazolvány három hónapnál nem régebbi hiteles másolatát, valamint a társasági szerződés, alapító okirat, alapszabály magán-munkaközvetítői tevékenységet is tartalmazó, három hónapnál nem régebbi hitelesített kivonatát,

b) a 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott képesítést igazoló oklevél hiteles másolatát, illetve a rendelet által meghatározott szakterületen eltöltött gyakorlati időre vonatkozóan a munkáltató által kiállított működési bizonyítványt,

c) a 3. § (1) bekezdés d) pontja esetében a pénzintézettel kötött eredeti letéti szerződést.

(2) A kérelmezőnek a kérelmében nyilatkoznia kell arról, hogy a tevékenység gyakorlására a kérelemben feltüntetett módon berendezett, telefonnal ellátott irodahelyiséggel rendelkezik. Az irodahelyiség használati jogát igazolnia kell.

Vagyoni biztosíték

5. § (1) A magán-munkaközvetítői tevékenység folytatásának a vagyoni biztosíték akkor feltétele, ha a magán-munkaközvetítés külföldi munkavégzésre irányul, vagy a magán-munkaközvetítő a munkát kereső részére díjat számol fel.

(2) A 3. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott vagyoni biztosíték a kérelmező által pénzintézetnél lekötött és elkülönítetten kezelt pénzbeli letét, amelynek összege 300 000 forint, külföldi munkavégzésre irányuló magán-munkaközvetítés esetén 500 000 forint.

(3) Vagyoni biztosítékként csak olyan letéti szerződés vehető figyelembe, amely tartalmazza, hogy

a) a letét kizárólag a magán-munkaközvetítés során keletkezett, a munkát kereső részéről felmerülő kártérítési igény (pl. közvetítési díj, utazási költségek) kielégítésére használható fel,

b) a pénzintézet a letét terhére a munkát kereső részére az a) pont szerinti kártérítést a magán-munkaközvetítő kártérítési kötelezettségét megállapító jogerős bírói ítélet, vagy a feleknek a kártérítésre irányuló egyezsége alapján fizet,

c) a kifizetés összegéről és időpontjáról a pénzintézet a magán-munkaközvetítőt nyilvántartó munkaügyi központot és a magán-munkaközvetítőt a kifizetéstől számított három munkanapon belül írásban tájékoztatja.

(4) A magán-munkaközvetítőnek a felhasznált vagyoni biztosítékot a kifizetést követő harminc napon belül pótolni, és ennek megtörténtét legkésőbb a pótlásra megállapított határidő utolsó napján a munkaügyi központban igazolnia kell.

(5) Ha a magán-munkaközvetítőt a munkaügyi központ a nyilvántartásból törli, a letéti szerződés a törlést követően legkorábban hat hónap elteltével szüntethető meg. Amennyiben a magán-munkaközvetítéssel okozott kártérítés megállapítása iránt a magán-munkaközvetítő ellen a munkát kereső kérelmére indult bírósági eljárás van folyamatban, a letét megszüntetésére csak a bírósági eljárás jogerős befejezését követően kerülhet sor. A letét megszüntetésének a lehetőségéről a munkaügyi központ a pénzintézetet tájékoztatja.

(6) A pénzbeli letétet a magán-munkaközvetítői tevékenységet megszüntetett szervezet képviselőjének, illetve az egyéni vállalkozónak kell visszafizetni.

A munkaügyi központ nyilvántartása

6. § (1) A munkaügyi központ a magán-munkaközvetítőkről folyamatos sorszámmal ellátott nyilvántartást vezet.

(2) Ha a magán-munkaközvetítő a tevékenységét több munkaügyi központ illetékességi területén lévő telephelyein folytatja, a magán-munkaközvetítő nyilvántartásba vételére illetékes munkaügyi központ a telephely szerinti munkaügyi központot a nyilvántartásba vételről, a bejegyzett adatok változásáról, valamint a nyilvántartásból való törlésről tájékoztatja.

(3) Amennyiben a 3. §-ban foglaltak tekintetében a nyilvántartásba vételt követően változás következik be, a munkaügyi központ a megváltozott körülmények alapján dönt a korábban bejegyzett adatok módosítása, vagy a magán-munkaközvetítő nyilvántartásból való, 13. § szerinti törlése felől.

(4) Ha a (3) bekezdésben megjelölt változás a magán-munkaközvetítő székhelyének más munkaügyi központ illetékességi területére történő áthelyezését érinti, a bejelentést a korábbi székhely szerinti munkaügyi központnál kell előterjeszteni. Az illetékességből áttett iratok alapján az új székhely szerinti munkaügyi központ határoz a magán-munkaközvetítő nyilvántartásba vételéről.

(5) A munkaügyi központnak az általa nyilvántartásba vett magán-munkaközvetítőkről vezetett nyilvántartása tartalmazza:

a) a magán-munkaközvetítő nyilvántartásba vételét tartalmazó határozat számát, keltét,

b) a magán-munkaközvetítő nevét, szervezeti formáját, székhelyét, telephelyét,

c) a képviseletre jogosultak nevét, címét,

d) hogy a magán-munkaközvetítés belföldre vagy külföldre, a munkát kereső részére ingyenesen vagy díjazás ellenében történik,

e) a vagyoni biztosíték mértékét, ha a nyilvántartásba vételnek feltétele,

f) a nyilvántartásból való törlést elrendelő határozat számát, keltét, a törlés indokát.

(6)[2] A munkaügyi központ a nyilvántartásba vett adatokról a Gazdasági Minisztériumot negyedévenként tájékoztatja. Az adatszolgáltatás módját és tartalmát a Minisztérium határozza meg.

(7) A munkaügyi központ és a Gazdasági Minisztérium által vezetett nyilvántartásba bárki betekinthet.

A magán-munkaközvetítői tevékenység gyakorlása

7. § (1) A magán-munkaközvetítő a tevékenységét a nyilvántartásba vételről szóló határozat kézhezvételét követően kezdheti meg.

(2) A magán-munkaközvetítő a nyilvántartásba vételről rendelkező határozat számát az üzleti kapcsolataiban, levelezésében köteles folyamatosan használni, a nyilvántartásba vételről kiállított határozatot az irodahelyiségben jól látható helyen kifüggeszteni.

(3) A magán-munkaközvetítés során tilos

a) az ügyfelek között hátrányos megkülönböztetést tenni nemük, koruk, nemzetiségük, fajuk, származásuk, vallásuk, politikai meggyőződésük, munkavállalói érdekképviseleti szervezethez tartozásuk vagy ezzel összefüggő tevékenységük, továbbá minden egyéb, a foglalkozással össze nem függő körülmény miatt,

b) olyan személy közvetítése, aki - életkora miatt - a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény értelmében munkaviszonyt nem létesíthet,

c) a munkát kereső közvetítése nem létező állásba, valamint olyan állásba (illetve a munkáltató azon telephelyén lévő állásba), ahol sztrájk van, a sztrájk ideje alatt,

d) olyan munkaerőigény kielégítése, amely jogszabálysértő feltételeket tartalmaz,

e) olyan személyi adatok rögzítése, nyilvántartása, felhasználása, amelyekre a munkát keresők alkalmasságának a megítéléséhez nincs szükség, amelyek a keresett munkával nincsenek közvetlen összefüggésben.

(4) Nem minősül hátrányos megkülönböztetésnek a munka jellegéből vagy természetéből egyértelműen következő megkülönböztetés.

8. § A magán-munkaközvetítőnek a munkát keresőt tájékoztatni kell a felajánlott munkakör főbb sajátosságairól, így különösen a foglalkoztatás helyéről, idejéről, munkaidőrendről, műszakbeosztásról, várható kereseti lehetőségről.

9. § (1) Ha a magán-munkaközvetítői tevékenység az Flt. 6. § (2) bekezdése szerinti külföldi munkavállalásra irányul, a magán-munkaközvetítőnek a fogadó ország jogszabályairól - különösen a foglalkoztatással, a külföldiek munkavállalásával, az idegenrendészettel kapcsolatos szabályokról - a közvetítést megelőzően a munkát keresőt írásban, hiteltérdemlően tájékoztatni kell. A tájékoztatás elmulasztásával, vagy a téves tájékoztatással a magán-munkaközvetítő a munkát keresőnek okozott kárért felelősséggel tartozik.

(2) Külföldi állampolgár magyarországi munkavégzésre csak a külföldiek magyarországi munkavállalásának engedélyezéséről szóló jogszabályok figyelembevételével közvetíthető.

10. § A magán-munkaközvetítőnek a székhelyében, a 3. §-ban meghatározott feltételekben bekövetkezett változást, továbbá a tevékenysége megszüntetését nyolc napon belül a nyilvántartást vezető munkaügyi központnak be kell jelentenie.

11. § (1) A magán-munkaközvetítőnek a tárgyévi tevékenységéről a tárgyévet követő év január 31-éig a nyilvántartást vezető munkaügyi központ által kiadott adatlapon - személyi azonosításra alkalmatlan módon - a következő adatokról kell tájékoztatást szolgáltatni:

a) magyar állampolgárok belföldre történt eredményes munkaközvetítéseinek száma az alábbiak szerint (fő): munkaviszonyba vagy megbízási jogviszonyba közvetítettek létszáma, (ebből a közvetítést megelőzően munkával nem rendelkező munkanélküliek száma), a következő ismérvek alapján: korcsoportonként, nemenként, munkakör szerint (szakmunkás, betanított munkás, segédmunkás, szellemi), nemzetgazdasági ágazatok szerint,

b) a külföldre történt eredményes közvetítések száma országonként, az a) pont szerinti megoszlásban (fő),

c) külföldi állampolgárok magyarországi munkavégzésre történő eredményes közvetítése az a) pont szerinti megoszlásban, állampolgárság szerint (fő).

(2) A munkaügyi központ az (1) bekezdésben foglalt összesített adatokat, valamint az általa a tárgyév december 31-én nyilvántartott magán-munkaközvetítők számát, szervezeti formáját, a tárgyévben nyilvántartásba vett és törölt magán-munkaközvetítők számát (a törlés indokának feltüntetésével) továbbítja az Országos Munkaügyi és Módszertani Központ részére elemzés, feldolgozás, nyilvánosságra hozatal céljából.

A tevékenység ellenőrzése

12. § A magán-munkaközvetítő székhelye, illetve telephelye szerint illetékes munkaügyi központ a magán-munkaközvetítés feltételeinek fennállásával és a tevékenység folytatásával kapcsolatban hatósági ellenőrzést végez.

13. § (1) A munkaügyi központ törli a magán-munkaközvetítőt a nyilvántartásból, ha

a) tevékenysége megszüntetését bejelentette, vagy

b) a 3. § (1) bekezdésben foglalt feltételekkel nem rendelkezik, vagy

c) vagyoni biztosíték nélkül a magán-munkaközvetítésért a munkát keresőtől díjat kér, vagy külföldre közvetít, vagy

d) a vagyoni biztosítékot az előírt határidőre nem pótolta.

(2) Amennyiben a nyilvántartásból való törlésre az (1) bekezdés c) pontjában foglaltak alapján került sor, a magán-munkaközvetítő legkorábban csak a törlést követő hat hónap elteltével vehető újra nyilvántartásba.

(3) A törlésről a munkaügyi központ a magán-munkaközvetítő tevékenységet folytató jogi személyt, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságot nyilvántartó bíróságot, cégbíróságot, a vállalkozói igazolványt kiállító szervet, valamint a letétet kezelő pénzintézetet értesíti.

14. § (1) Ez a rendelet 1998. március 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésekor a Munkaügyi Minisztérium nyilvántartásába bejegyzett magán-munkaközvetítő a tevékenységet akkor folytathatja tovább, ha a rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül az illetékes munkaügyi központ - a rendeletben foglalt feltételek szerint, kérelmére - nyilvántartásba vette.

A Munkaügyi Minisztérium magán-munkaközvetítőkre vonatkozó nyilvántartása 1998. szeptember 1-vel megszűnik.

(3) A munkaügyi központ eljárására az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók.

15. §[3]

16. §[4]

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelethez

A rendelet 3. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt képesítésként fogadható el:

a) szakirányú felsőfokú végzettség, ennek keretében

- Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen,

- Közgazdasági Továbbképző Intézet posztgraduális képzésének személyügyi szakán,

- ELTE Szociológiai Szociálpolitikai Intézet és Továbbképző Központban,

- a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar munkavállalási tanácsadó, valamint emberi erőforrás menedzser szakán,

- a Janus Pannonius Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar humán szervező és személyügyi szervező szakán,

- a József Attila Tudományegyetem munkaügyi kapcsolatok, valamint munka- és pályatanácsadó szakán,

- egyetemek állam- és jogtudományi karán,

- egyetemek közgazdaságtudományi, gazdaságtudományi karán,

- egyetemek bölcsészettudományi kar pszichológiai és szociológiai szakán,

- az Államigazgatási Főiskolán szerzett oklevél, továbbá

- az egyéb diplomával rendelkezők közül a felsőfokú személyügyi gazdálkodó szaktanfolyam elvégzését igazoló oklevél; vagy

b) felsőfokú iskolai végzettség és legalább kétéves, az alábbiakban felsorolt humánpolitikai területen eltöltött gyakorlat:

- az emberi erőforrással való gazdálkodás tervezése,

- munkaköri követelmények meghatározása,

- a munkaerő-szükséglet minőségi és mennyiségi jellemzőinek tervezése,

- munkaerő-kiválasztás,

- munkaerő-közvetítés,

- munkaerő-felvétel,

- a belső utánpótlás tervezése,

- a beilleszkedési folyamat megtervezése és végrehajtásának irányítása,

- teljesítményösztönzési rendszerek kialakítása, ezen belül:

= bérezési alapelvek kialakítása,

= hatékony bérezési és ösztönzési rendszerek kialakítása, bevezetése,

- teljesítményértékelési rendszerek kialakítása és bevezetése,

- munkahelyi képzési és továbbképzési rendszerek kialakítása,

- személyzeti és munkaügyi nyilvántartások rendszerezése, vezetése,

- munkakörülmények vizsgálata; vagy

c) középfokú iskolai végzettség és legalább ötéves, a b) pontban felsorolt humánpolitikai területen eltöltött gyakorlat; vagy

d) a 12/1996. (XII. 29.) MüM rendelettel módosított, 7/1993. (XII. 30.) MüM rendelet mellékleteként kiadott Országos Képzési Jegyzékben meghatározott munkaerő-piaci ügyintéző és munkaerő-piaci menedzser szakképesítés.

2. számú melléklet a 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelethez

KÉRELEM

a magán-munkaközvetítő nyilvántartásba vételéhez

I. A kérelmező adatai:

1. A kérelmező neve, címe, telefonszáma:

...........................................................

2. A szervezet formája:

...........................................................

3. A kérelmező székhelye, címe:

...........................................................

4. A kérelmező telephelye(i),.címe:

...........................................................

5. A képviseletre jogosult személy(ek).neve, címe:

...........................................................

II Nyilatkozatok, csatolandó iratok:

1. A magán-munkaközvetítő tevékenységet

1.1. belföldre

1.2. külföldre, a, következő ország(ok)ba

...........................................................

1.3. belföldre, és külföldre, az alábbi ország(ok)ba

...........................................................

irányuló munkavégzésre folytatom. *

2. A magán-munkaközvetítést a munkát kereső részére

2.1. ingyenesen

2.2 díjfizetés ellenében végzem.*

3. Kijelentem, hogy a tevékenység folytatásához az alábbi berendezéssel ellátott irodahelyiséggel a székhelyemen és a megjelölt telephelyen rendelkezem:

...........................................................

4. A kérelemhez az alábbi mellékleteket csatolom:

4.1. cégbejegyzés, bírósági végzés, vállalkozói igazolvány 3 hónapnál nem régebbi hiteles másolata,

4.2. a magán-munkaközvetítő tevékenységet tartalmazó okirat 3 hónapnál nem régebbi hitelesített kivonata,

4.3. az előírt képesítést, gyakorlatot bizonyító oklevél hiteles másolata, működési bizonyítvány,

4.4. az irodahelyiség használati jogát biztosító okirat hiteles másolata,

4.5. eredeti letéti szerződés a vagyoni biztosítékról.

Dátum ................................................

.............................

a kérelmező cégszerű aláírása

* Megjegyzés: A *-gal jelölt válasz közül a megfelelő aláhúzandó.

Lábjegyzetek:

[1] A 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § 3. bekezdésének c) pontját a 88/2000. (VI. 15.) Korm. rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte

[2] A 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 6. § 6-7. bekezdése az 139/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet 3. § -ának megfelelően módosított szöveg.

[3] A 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 15. §-át a 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 153. § 3. bekezdése hatályon kívül helyezte

[4] A 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 16. §-át a 88/2000. (VI. 15.) Korm. rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte

Tartalomjegyzék