Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1997. (III. 7.) IKIM rendelet

a Magyar találmányok külföldi bejelentése célelőirányzat eljárási rendjéről

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 49. §-ának o) pontjában kapott, felhatalmazás alapján a Magyar találmányok külföldi bejelentése célelőirányzat (a továbbiakban: célelőirányzat) felhasználásáról és kezeléséről - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § A támogatás célja elősegíteni a magyar találmányok - ideértve a növény- és állatfajták - külföldi bejelentését, a magyar szellemi termékexport bővítése, illetve a külföldön értékesített magyar áruk utánzásának megakadályozása érdekében.

2. § (1) A célelőirányzat forrása a mindenkori éves költségvetési törvényben jóváhagyott összegű előirányzat. A célelőirányzat bevételeit és kiadásait a Magyar Államkincstár által vezetett előirányzati felhasználási számlán kell nyilvántartani, és kezelni.

(2) A célelőirányzat bevételi forrása a célelőirányzat terhére nyújtott támogatások visszafizetései, beleértve ezen rendelet hatálybalépését megelőzően a Központi Műszaki Fejlesztési Alap, illetve a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogram terhére kötött szerződésekben meghatározott visszafizetési kötelezettségeket is.

3. § (1) A célelőirányzat a következő jogcímeken használható fel:

a) külföldi szabadalmi bejelentés költségei,

b) a külföldi szabadalmi oltalom fenntartásának költségei,

c) a célelőirányzat működtetésével, felhasználásával, nyilvántartásával, a meghirdetéssel, a pályázatok bírálásával, szervezési feladatokkal kapcsolatos személyi és tárgyi feltételek költségei.

(2) A célelőirányzatból támogatás pályázati rendszer keretében nyerhető el.

4. § (1) Pályázatot magyar állampolgárságú magánszemélyek, valamint azok a belföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok nyújthatnak be, amelyeknél a feltalálók több mint 50%-ban magyar állampolgárok, és amelyre a szabadalmi igény, illetve a szabadalom 50%-ot meghaladó részarányban magyar jogosultat illet meg.

(2) Magyar jogosultként kell figyelembe venni azokat a belföldi székhelyű gazdasági társaságokat, amelyben a magyar államnak vagy magyar személynek (személyeknek) van többségi részesedése.

(3) Nem pályázhat, illetve nem részesülhet támogatásba az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, valamint magánszemély, amely/aki ellen csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás van folyamatban, illetve az államháztartás bármely más alrendszerével szemben lejárt tartozása van.

(4) Az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a pályázatról pályázati felhívást tesz közzé az Ipari és Kereskedelmi Közlönyben, két országos napilapban, a Magyar Szabadalmi Hivatal hivatalos lapjában.

(5) A pályázatnak tartalmaznia kell a támogatási cél fennállását alátámasztó speciális követelmények mellett

a) a pályázó rövid bemutatását, főbb adatait,

b) a támogatás tárgyát és nemzetközi irányultságát,

c) az összköltségigényt, annak forrásait és azok rendelkezésre állását,

d) a várható gazdasági előnyöket,

e) a pályázó nyilatkozatát a (3) bekezdésben foglaltakról.

5. § A pályázatok elbírálásának alapvető kritériumai a következők:

a) a találmány szabadalmi oltalomszerzési esélyei a bejelentésre megjelölt országokban;

b) a találmány külföldi értékesítésének várható lehetőségei, gazdasági hatásai.

6. § (1) A célelőirányzatot a minisztérium kezeli.

(2) A döntést előkészítő munkák ellátásával (beleértve a pályázatok szakmai véleményeztetését, szervezési feladatokat, ellenőrzést) a minisztérium szakértőket bízhat meg.

(3) A 3. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott költségek az éves forrás max. 10%-áig finanszírozhatók.

7. § (1) A pályázatok elfogadásáról, illetve elutasításáról, továbbá a támogatás mértékéről, folyósításának feltételeiről és ütemezéséről, a visszafizetés formájáról és ütemezéséről a Bíráló Bizottság állásfoglalásait figyelembe véve az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) dönt.

(2) A Bíráló Bizottság elnökét és helyettesét a miniszter nevezi ki. A Bíráló Bizottság tagjait a miniszter kéri fel.

A Bíráló Bizottság 15 főből áll úgy, hogy a Bizottságban a tudomány, az érintett minisztériumok és országos hatáskörű szervek, gazdasági és szakmai kamarák, valamint a szakmai érdekképviseleti szervezetek képviselve legyenek.

8. § (1) A 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti költségekhez nyújtott támogatások kizárólag visszafizetési kötelezettséggel adhatók.

(2) A támogatás feltételeiről, a visszafizetési kötelezettség feltételeiről, ütemezéséről a minisztérium és a nyertes pályázó szerződésben állapodik meg.

(3) A támogatás folyósítása utólagosan, a számlákon és a kifizetéseket igazoló dokumentumokon alapuló elszámolás szerint történik.

9. § (1) A támogatás mértéke a 3. § (1) bekezdés a), illetve b) pontja szerinti bejelentési, illetve a fenntartási költségek (ÁFÁ-val együtt) max. 90%-áig terjedhet.

(2) A célelőirányzat terhére három évet meghaladó kötelezettség nem vállalható, a támogatás folyósítása - a kötelezettségvállalások áthúzódásának függvényében - legfeljebb öt költségvetési évre terjedhet ki.

(3) A célelőirányzatból támogatás visszamenőlegesen, illetve már befejezett tevékenységhez nem igényelhető.

10. § (1) A támogatás visszafizetését a szerződés megkötésének időpontjától számítva, a bel- és külföldi értékesítés árbevételének terhére, maximum 10 éven belül kell teljesíteni, amelynek formái:

a) az értékesítés árbevételének százalékában megállapított fizetési kötelezettség,

b) a támogatás kamatmentes visszafizetése.

(2) A találmány bel- és külföldi értékesítésének kell tekinteni:

a) a találmány tárgyának a gazdasági tevékenység körében való rendszeres előállítását, használatát és forgalomba hozatalát (a továbbiakban együtt: hasznosítás),

b) a szabadalom hasznosításának más részére történő engedélyezését (licenciáját), valamint

c) a szabadalom teljes vagy részleges átruházását.

11. § Az elbírálás eredményéről a benyújtástól számított 90 napon belül írásban kap értesítést a pályázó.

12. § (1) A minisztérium a célelőirányzat felhasználásáról és gazdálkodásáról, az államháztartás pénzügyi információs rendszeréről, az államháztartás alrendszereinek tervezési, beszámolási és adatszolgáltatási kötelezettségéről, valamint a központi költségvetés végrehajtásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 158/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 32-33. §-a előírásai szerint évközi (féléves) és éves beszámolót készít. A beszámoló összeállításánál figyelembe kell venni a költségvetési szervek beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségéről rendelkező kormányrendeletet.

(2) A minisztérium a célelőirányzatról szóló elemi költségvetési beszámolót az általa megbízott könyvvizsgálóval hitelesíti.

(3) A támogatás rendeltetésszerű és a támogatási szerződéseknek megfelelő felhasználásának ellenőrzéséről a minisztérium vagy megbízottja gondoskodik.

13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba.

(2) A Központi Műszaki Fejlesztési Alap, illetve a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogram terhére a Magyar találmányok külföldi bejelentése témában kötött szerződések jelen rendelet hatálybalépése napján átszállnak a minisztériumra.

(3) A rendelet hatálybalépését követően benyújtott pályázatoknál ezen rendelet szerint kell eljárni.