10/1998. (I. 28.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság Kormánya és a Svéd Királyság Kormánya között a szervezett bűnözés, a kábítószerek és pszichotróp anyagok illegális kereskedelme, a terrorizmus és a súlyos bűncselekmények más formái elleni küzdelemben való együttműködés tárgyában kötött, Budapesten, 1997. április 23-án aláírt Megállapodás kihirdetéséről

(A Megállapodás jóváhagyásáról szóló jegyzékváltás 1997. október hó 15. napján megtörtént.)

1. § A Kormány a Magyar Köztársaság Kormánya és a Svéd Királyság Kormánya között a szervezett bűnözés, a kábítószerek és pszichotróp anyagok illegális kereskedelme, a terrorizmus és a súlyos bűncselekmények más formái elleni küzdelemben való együttműködés tárgyában kötött, Budapesten, 1997. április 23-án aláírt Megállapodást e rendelettel kihirdeti.

2. § A Megállapodás magyar nyelvű szövege a következő:

"MEGÁLLAPODÁS

a Magyar Köztársaság Kormánya és a Svéd Királyság Kormánya közötti együttműködésről a szervezett bűnözés, a kábítószerek és pszichotróp anyagok illegális kereskedelme, a terrorizmus és a súlyos bűncselekmények más formái elleni küzdelemben

A Magyar Köztársaság Kormánya és a Svéd Királyság Kormánya (a továbbiakban: Szerződő Felek)

annak tudatában, hogy a szervezett bűnözés, a kábítószerek és pszichotróp anyagok illegális kereskedelme, a nemzeti és a nemzetközi terrorizmus terjedésének növekvő veszélye egy olyan fenyegetettség, amelynek leküzdése széles körű és hatásos nemzetközi együttműködést igényel,

ezért szükségesnek tartva a nemzetközi bűnözés elleni fellépés érdekében az együttműködés megerősítését és fejlesztését,

egyetértve, hogy ennek az együttműködésnek a fennálló jogbiztonság figyelembevételével hatékonyan kell történnie

az egyenlőség, a viszonosság elvétől vezettetve és a Szerződő Felek kölcsönös előnyének a szem előtt tartásával a következőkben állapodnak meg:

1. Cikk

Országaik jogrendjének keretén belül a Szerződő Felek vállalják, hogy együttműködnek a szervezett bűnözéssel, a kábítószerek és pszichotróp anyagok illegális kereskedelmével, a terrorizmussal és a súlyos bűncselekmények más formáival szembeni küzdelemben.

A Szerződő Felek különösen azokban az esetekben működnek együtt, amelyekben az egyik Fél országában elkövetett vagy előkészített bűncselekményekről a másik országban áll rendelkezésre információ, feltéve, hogy az nem ütközik a 4. Cikk rendelkezéseivel.

2. Cikk

A Szerződő Felek közötti együttműködés a jelen Megállapodás céljának és a Szerződő Feleknek a vonatkozó más nemzetközi megállapodások szerinti vállalásainak megfelelően információcserére, személyek utáni nyomozásra és személyazonosításra, valamint egyéb intézkedésekre terjed ki.

Ezenkívül az együttműködés magában foglalja a tapasztalat- és szakembercserét, a jogi tájékoztatást, valamint a Szerződő Felek országaiban tapasztalt bűnözés körülményeinek és alakulásának a közlését.

Jelen Megállapodás nem érinti a kölcsönös bűnügyi és kiadatási segélynyújtással kapcsolatos ügyeket.

3. Cikk

A Szerződő Felek jelen Megállapodás végrehajtásával a következő hatóságaikat bízzák meg:

A Magyar Köztársaság részéről:

Belügyminisztérium,

Országos Rendőr-főkapitányság,

Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága,

Határőrség Országos Parancsnoksága.

A Svéd Királyság részéről:

Országos Rendőri Tanács.

A Szerződő Felek fent említett hatóságai közötti megállapodás alapján e szervek a jelen Megállapodásban vázolt intézkedéseket a hatáskörüknek megfelelő szinten történő közvetlen kapcsolatfelvétel útján valósíthatják meg.

A fent említett hatóságok jelen Megállapodás végrehajtására megállapodásokat köthetnek.

4. Cikk

A Szerződő Felek mindegyike részben vagy egészében visszautasíthat egy kérést, ha az nem egyeztethető össze a felkért Szerződő Fél jogrendjével, vagy sérti a Szerződő Fél szuverenitását vagy biztonságát, illetve ütközik a Szerződő Fél általános jogelveivel vagy más alapvető érdekeivel.

A kérést előterjesztő illetékes hatóságot értesíteni kell a kérés elutasításának indokairól.

5. Cikk

Jelen Megállapodás végrehajtása során személyes adatok, okmányok és egyéb információ átadható, felhasználható és kezelhető, de kizárólag a Szerződő Felek nemzeti jogszabályainak és egyéb rendelkezéseinek alapján.

A jelen Megállapodás keretében bűnüldözési célokra átadott ilyen dokumentációt és információt nem lehet felhasználni a kérésben meghatározott és a Szerződő Fél által jóváhagyott céloktól eltérő célokra az átadó Szerződő Fél hozzájárulása nélkül.

6. Cikk

A Szerződő Felek mindegyike köteles nemzeti jogszabályainak megfelelően titkosan kezelni a másik Szerződő Féltől kapott információt, ha azt titkosnak minősítették. Az átadott információ csak a másik Szerződő Féllel folytatott előzetes konzultáció után hozható nyilvánosságra, vagy adható át harmadik Félnek.

7. Cikk

Jelen Megállapodás meghatározatlan ideig marad érvényben. A Megállapodás attól a naptól számított második hónap első napján lép hatályba, amikor a Szerződő Felek diplomáciai úton értesítik egymást, hogy a hatálybalépéshez szükséges összes nemzeti jogi követelményt teljesítették.

A Megállapodás hatályban marad, hacsak a Szerződő Felek valamelyike diplomáciai úton átadott írásos értesítéssel azt fel nem mondja. A felmondás az értesítés kézhezvételétől számított három hónap elteltével lép hatályba.

Amennyiben a Szerződő Felek egyetértenek, akkor e Megállapodás módosítható és kiegészíthető.

Készült Budapesten, 1997. április hónap 23. napján, két példányban, magyar, svéd és angol nyelven, mindhárom szöveg egyaránt hiteles. Értelmezésbeli eltérések esetén az angol szöveg az irányadó.

A Magyar Köztársaság Kormánya nevében

A Svéd Királyság Kormánya nevében"

3. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, a rendelkezéseit azonban 1997. december hó 1. napjától kell alkalmazni.

(2)[1] E rendelet végrehajtásáról a rendészetért felelős miniszter és az adópolitikáért felelős miniszter gondoskodik.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 88. pontja. Hatályos 2008.05.01.