140/1998. (VIII. 25.) Korm. rendelet
az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet módosításáról
Az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet módosításáról[1]
A Kormány a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 30. §-ának (2) bekezdésében, a 31. §-a (2) bekezdésének a) pontjában, 31. §-ának (6) bekezdésében, valamint 72. §-ának k) és l) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §[2] Az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló - többször módosított - 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:
a) az állami felsőoktatási intézményekben, továbbá nem állami felsőoktatási intézményekben az Oktatási Minisztérium és az intézmények közötti megállapodás alapján az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első szakirányú továbbképzésben, valamint első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben nappali tagozaton tanulmányokat folytató magyar állampolgárságú hallgatókra,
b) külön jogszabály vagy nemzetközi megállapodás alapján a felsőoktatási intézmények külföldi állampolgárságú, államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatóira.
(2) A rendelet hatálya
a) az államilag finanszírozott esti vagy levelező tagozatos alapképzésben, első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő,
b) esti vagy levelező tagozaton kiegészítő alapképzésben tanulmányokat folytató,
c) a képzés formájára tekintet nélkül az alapképzésben, kiegészítő alapképzésben második vagy további végzettséget és szakképzettséget szerző
hallgatókra csak e rendelet kifejezett rendelkezése esetén, az ebben megfogalmazott eltérésekkel terjed ki.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a doktori képzésben részt vevő hallgatókra - a 7. és 8. § kivételével -,
b) az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatókra. A költségtérítés mértékét az állami felsőoktatási intézmény a felsőoktatási törvényben foglaltak alapján önmaga állapítja meg, és külön szabályzatban rendelkezik e képzés során biztosított esetleges intézményi támogatásokról és fizetendő egyéb díjakról, térítésekről,
c) a katonai és rendészeti felsőoktatási intézmények hallgatóira,
d) az államilag finanszírozott kiegészítő alapképzésben a honvédség hivatásos állományú tagjaként részt vevő hallgatókra,
e) az Ftv. 82. és 83. §-aiban szabályozott felvételi eljárás során fizetendő díjakra."
2. § Az R. 2. §-ának (2) bekezdése a következő d) és e) pontokkal egészül ki:
(A Szabályzatban rendelkezni kell különösen)
"d) a külföldi állampolgárságú hallgatók támogatásáról, díjfizetéséről,
e) a nyári szakmai gyakorlat alatt járó támogatásról."
3. § Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Köztársasági ösztöndíjban a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos, első alapképzésben és első kiegészítő alapképzésben részt vevő hallgatóinak 1%-a részesülhet két lezárt félév (egy tanévnek megfelelő oktatási időszak) után."
4. § Az R. 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A köztársasági ösztöndíj havi összege a megelőző év végén hatályos kötelező legkisebb munkabér összege."
5. § Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 3. § (6) bekezdésének b) pontjában meghatározott tankönyv- és jegyzettámogatásban az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, továbbá állami ösztöndíjban részesülő doktori képzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatók részesülnek."
6. § Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § A felsőoktatási intézmények rendelkezésére álló kollégiumi (diákotthoni) férőhelyek szorgalmi és vizsgaidőszakban csak az államilag finanszírozott első alapképzésben és első kiegészítő alapképzésben, továbbá az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő nappali tagozatos, valamint az állami ösztöndíjban részesülő doktori képzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatók elhelyezésére szolgálhatnak. Ettől eltérni csak a hallgatói önkormányzat egyetértésével lehet. A kollégiumi (diákotthoni) férőhelyek elosztási rendjéről, a kollégiumi (diákotthoni) felvételi eljárásról a Szabályzat rendelkezik."
7. § Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az államilag finanszírozott nappali tagozat első évfolyamára beiratkozott, az első alapképzésben, az első kiegészítő alapképzésben, az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben és az első szakirányú továbbképzésben, valamint esti, levelező tagozaton az első alapképzésben tanulmányokat folytató hallgatók az első két félévben - amennyiben az megismételt oktatási időszak (félév, tanév) - havi tandíjként a hallgatói normatíva 3%-át fizetik."
8. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. § (1) Az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első szakirányú továbbképzésben és első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben nappali tagozaton, továbbá az első alapképzésben és akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, esti, levelező tagozaton tanulmányokat folytató hallgató egy hónapra (ezzel arányos oktatási időszakra) megállapított tandíja - amennyiben az megismételt oktatási időszak (félév, tanév) - a költségvetési törvényben meghatározott hallgatói normatíva összegének 10%-át nem haladhatja meg, kivéve a 13. § (2) bekezdésében foglalt esetet.
(2) A felsőoktatási intézmény a Szabályzatban meghatározott feltételekkel tandíjmentességet biztosíthat, illetve tandíjkedvezményt adhat."
9. § Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) Tandíjmentesség illeti meg az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben nappali, valamint az első alapképzésben és az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, esti vagy levelező tagozaton tanuló hallgatót.
(2) Tandíjmentesség illeti meg az egyszakos tanári oklevéllel már rendelkező, valamint az egy tanári szakon tanulmányokat folytató hallgatókat a nappali, esti és levelező tagozatokon a második tanári szakképzettség megszerzésekor.
(3) Tandíjmentesség illeti meg a második vagy további alapképzésben, kiegészítő alapképzésben részt vevő gyermekgondozási segélyben, illetve gyermeknevelési támogatásban részesülő hallgatót.
(4) Az (1)-(2) bekezdésben felsorolt hallgatók esetében a tandíjmentesség csak a képesítési követelményekben vagy más tantervi dokumentumokban meghatározott képzési időtartamra biztosítható. A (3) bekezdésben felsorolt hallgatók esetében a tandíjmentesség csak a gyermekgondozási segély, illetőleg a gyermeknevelési támogatás folyósításának időtartamára biztosítható.
(5) A tanulmányi pontrendszer szerinti (kredit rendszerű) képzést folytató felsőoktatási intézményekben is a képesítési követelményekben, illetőleg a tantervi dokumentumokban rögzített képzési időszakra biztosítható a tandíjmentesség, és a tanulmányi pontok teljesítésétől függő további követelményeket a Szabályzatban kell rögzíteni.
(6) Az (1) bekezdésben felsorolt hallgatók a tandíjmentesség kedvezményét csak egy felsőoktatási intézményben (karon, szakon) vehetik igénybe, és ezt a Szabályzatban rögzíteni kell. A hallgatónak a beiratkozás alkalmával fegyelmi felelősség terhe mellett kell nyilatkoznia arról, hogy a tandíjmentesség kedvezményét mely intézményben (karon, szakon) veszi igénybe."
10. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"23. § Az 1997. január 1-jén hallgatói jogviszonyban álló és államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben tanulmányokat folytató nappali tagozatos hallgatók havi tandíja - a megismételt oktatási időszak (félév, tanév) idejére - a költségvetési törvényben meghatározott hallgatói normatíva 3%-a."
11. § Az R. 24. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az 1997. január 1-jén hallgatói jogviszonyban álló és államilag finanszírozott esti vagy levelező tagozaton kiegészítő alapképzésben részt vevő, továbbá - a képzés formájától függetlenül - a második vagy további végzettséget, illetve szakképzettséget szerző hallgató számára a 23. §-ban megállapított tandíjon túl a felsőoktatási intézmény Szabályzatában kiegészítő tandíjat állapíthat meg."
12. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A felsőoktatási intézmények e rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül kötelesek Szabályzatukat módosítani.
(3) Az intézmény 1998. évi költségvetésében az R. alapján megtervezett - és a tandíjmentességben részesülők körének kibővítése következtében nem teljesülő - átlagtandíj-bevétel pótlásáról, költségvetési forrásból az Oktatási Minisztérium gondoskodik, amelynek intézményi felhasználása az R. 21. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint történik.
(4)[3] 1998. december 31-ig tandíjmentesség illeti meg a második vagy további alapképzésben, a kiegészítő alapképzésben részt vevő gyermekgondozási segélyben, illetve gyermeknevelési támogatásban nem részesülő szülőt gyermekük hároméves koráig.
(5)[4] E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 14. és 25. §-a hatályát veszti.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Az 140/1998. (VIII. 25.) Korm. rendelet címe a 82/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[2] Az 140/1998. (VIII. 25.) Korm. rendelet 1. §-ának bevezető mondata a 82/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[3] Az 140/1998. (VIII. 25.) Korm. rendelet 12. § 4. bekezdése a 82/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[4] Az 140/1998. (VIII. 25.) Korm. rendelet 12. § 5. bekezdése a 82/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg