Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1998. (XII. 9.) KüM rendelet

a magyar állampolgárok hazatéréséhez nyújtható konzuli segítségről

A konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény kihirdetéséről szóló 1987. évi 13. törvényerejű rendelet 3. §-ának (3) bekezdése, valamint a külügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 152/1994. (XI. 17.) Korm. rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A Magyar Köztársaság konzuli szolgálata a külföldön tartózkodó, bajba jutott magyar állampolgár hazatéréséhez, kérelemre, a következő támogatást és segítséget nyújthatja:

a) útmutatást és tanácsadást a rászorultnak ahhoz, hogy hazatérését saját erejéből megoldja,

b) aktív közreműködést abban, hogy a rászorult saját vagy más forrásból anyagi segítséghez jusson,

c) megfelelő biztosíték esetén külügyi átutalást biztosít,

d) amennyiben az a)-c) pontokban foglaltak szerinti megoldásra nincs lehetőség, kivételesen indokolt esetben a visszafizetésről szóló írásbeli kötelezettségvállalás ellenében konzuli kölcsönt nyújt,

e) útlevelet vagy hazatérési igazolványt állít ki a bajba jutott magyar állampolgár részére.

(2) A segítségnyújtás formáját, módját és terjedelmét az azt igénylő magyar állampolgár rászorultságának, anyagi lehetőségeinek - beleértve az általa megjelölt biztosítékot is -, valamint a fogadó ország viszonyainak mérlegelésével és a 9. § (2) bekezdésének figyelembevételével a konzuli tisztviselő határozza meg.

2. § Az 1. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti útmutatás és tanácsadás különösen az alábbiakból állhat:

a) segítségnyújtás kereskedelmi bankátutalás megszervezéséhez,

b) hozzátartozó vagy más személy telefonon vagy más módon történő értesítése,

c) gyorsátutalási lehetőségekről felvilágosítás,

d) a fogadó államban hatályos, külföldiek munkavállalására vagy anyagi támogatására vonatkozó szabályokról tájékoztatás.

3. § Ha az 1. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a hazatéréshez szükséges pénz gyors átutalása más módon nem valósítható meg, a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya gondoskodik arról, hogy a Külügyminisztérium számlájára befizetett forintösszeg valutaellenértékét a külképviselet a kérelmezőnek haladéktalanul kifizesse.

4. § (1) Amennyiben a hazatérés az 1. § (1) bekezdésének a)-c) pontjaiban foglalt segítségnyújtási formák útján nem biztosítható, a konzuli tisztviselő rendkívül indokolt esetben olyan módon is nyújthat az önhibáján kívül arra rászoruló, ideiglenesen külföldön tartózkodó magyar állampolgárnak segítséget, hogy az érintett személy hazatéréséhez kölcsönt biztosít (konzuli kölcsön).

(2) A kölcsön nyújtása esetén a konzuli tisztviselő és a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya köteles megvizsgálni a kölcsön visszatérülésének esélyét, különösen a kölcsönt igénybe vevő anyagi és jövedelmi viszonyait, illetve azt, hogy a kölcsön milyen mellékkötelezettségekkel biztosítható. A visszatérülést valószínűsítő fedezet, valamint a mellékkötelezettségek hiánya esetén a kölcsön megtagadható.

(3) A kölcsönt igénybe vevő köteles a kölcsönt a megjelölt határidőn belül visszafizetni. A kölcsön visszafizetésére a Polgári Törvénykönyv szabályai az irányadók. A konzuli kölcsön felvételét tanúsító okirat közvetlenül végrehajtó közokirat, melynek formáját a melléklet tartalmazza.

(4) A kiskorú gyermek vagy várandós anya Magyarországra történő hazatérése esetén, a 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 167. §-ának rendelkezései szerint, fokozott gondossággal kell eljárni.

5. § (1) A konzuli kölcsönből támogatott hazatérést az eset összes körülményének figyelembevételével a leggazdaságosabb módon kell megvalósítani.

(2) Konzuli kölcsönből az útiköltség mellett kizárólag az utazással közvetlenül összefüggő költségek fedezhetők.

(3) A konzuli kölcsön készpénz formájában csak kivételes esetben - az utazást megelőzően és az út alatt felmerülő étkezési és hasonló elkerülhetetlen költségek mértékéig - nyújtható.

(4) A konzuli kölcsönt meg kell tagadni, ha megállapítást nyert, hogy az azt igénylő személy korábban a segítségnyújtással visszaélt, a konzuli tisztviselőt lényeges körülmény vonatkozásában félrevezette, vagy korábbi tartozását nem fizette meg.

6. § (1) Ha a fogadó országban természeti katasztrófa, háború vagy fegyveres összeütközések miatti események az ott tartózkodó magyar állampolgárok életét, testi épségét közvetlenül fenyegetik, a konzuli tisztviselő köteles megtenni minden, az adott körülmények között elvárható intézkedést, hogy hazatérésüket biztosítsa.

(2) A konzuli tisztviselő fenti kötelezettsége azokra az állampolgárokra terjed ki, akik ott-tartózkodásukat, illetve hazatérési szándékukat a konzuli tisztviselőnél bejelentették.

(3) Ha a menekítéssel kapcsolatban felmerült költségek viseléséről külön intézkedés nem történik, az ezzel kapcsolatban felmerült és igazolt költségek a hazatért személyt terhelik.

7. § (1) Az 1. § (1) bekezdésének a)-d) pontjai szerinti eljárás a bajba jutott magyar állampolgár kérelmére indul.

(2) A konzuli tisztviselő köteles kétséget kizáróan meggyőződni a kérelmező magyar állampolgárságáról és személyazonosságáról.

(3) A kérelemben részletesen ki kell fejteni a kérelem indokát és a rászorultságot alátámasztó körülményeket. A kérelmező adja meg a neki valószínűsíthetően támogatást nyújtó családtagok, más személyek vagy szervezetek (pl. a munkáltató) adatait, konzuli kölcsön iránti kérelem esetén a kérelmező rendelkezésére álló bankszámla számát, illetve nevezze meg a biztosítékként szóbajöhető vagyontárgyait vagy a kezes személyét.

8. § (1) Az 1. §-ban foglalt eljárásokkal kapcsolatban felmerülő távirati, telefon- és más kommunikációs költség megtérítésére nem alkalmazandók az 1/1996. (III. 29.) KüM rendelet mellékletének 21. a) és b), valamint 22-24. pontjai.

(2) Az 1/1996. (III. 29.) KüM rendelet mellékletének 17. pontja szerinti díj abban az esetben számítható fel, ha annak összege a nyújtott konzuli kölcsön mértékéhez képest nem aránytalanul magas.

9. § (1) A konzuli kölcsön finanszírozásához szükséges pénzösszeget a Külügyminisztérium működési költségvetésétől elkülönítetten kell megtervezni, és kezelni.

(2) Az elkülönített alap felhasználásáról és kezeléséről a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya gondoskodik, és dönt a kölcsön folyósításáról.

(3) Amennyiben a konzuli kölcsönt határidőn belül nem térítik vissza, a Konzuli Főosztály az adóst a fizetésre felszólítja. Egyidejűleg értesíti a külképviseleteket arról, hogy az 5. § (4) bekezdése értelmében az érintettnek konzuli kölcsön nem nyújtható.(4) Az ismételten eredménytelen felszólítás után a Külügyminisztérium dönt a végrehajtási eljárás megindításáról vagy a követelés leírásáról.

10. § A rendeletben szabályozott eljárásokra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Martonyi János s. k.,

külügyminiszter

Melléklet a 2/1998. (XII. 9.) KüM rendelethez

Tartalomjegyzék