Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

36/1998. (VIII. 18.) BM rendelet

a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása költségeinek normatíváiról, tételeiről, elszámolási és belső ellenőrzési rendjéről

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 153. §-a (1) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása költségeinek normatíváiról, tételeiről, elszámolási és belső ellenőrzési rendjéről a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. § (1) Az Országos Választási Iroda (a továbbiakban: OVI), a területi választási iroda (a továbbiakban: TVI) és a helyi választási iroda (a továbbiakban: HVI) vezetője

a) felelős a választás pénzügyi tervezéséért, lebonyolításáért és elszámolásáért;

b) gondoskodik a választás céljára szolgáló pénzeszközöknek a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal (a továbbiakban: KÖNYV Hivatal), illetve az illetékes önkormányzat számvitelén belüli elkülönített kezeléséről;

c) gyakorolja a választás pénzeszközei feletti kötelezettségvállalási és utalványozási jogot.

(2) Az e rendeletben meghatározott feladatokra biztosított pénzeszközöket az (1) bekezdés b) pontjának hatálya alá nem tartozó szervezeteknek is számvitelileg elkülönítetten kell kezelniük.

2. § (1) A választások helyi és területi feladatai előkészítésének és lebonyolításának pénzügyi fedezetéül az 1. számú mellékletben felsorolt tételek, normatívák alapján megállapított költségvetési fedezet szolgál.

(2) A pénzügyi fedezet számításánál a választópolgárok számát a központi személyadat- és lakcímnyilvántartásnak a választás évének január 1-jei lakosságszáma alapján kell figyelembe venni.

A pénzügyi fedezet biztosítása

3. § (1) Az OVI vezetője az 1. számú mellékletben meghatározott normatív összegek alapulvételével a választásokhoz előleget folyósít:

a) a TVI vezetője részére a területi választási bizottság (a továbbiakban: TVB) és a TVI működési kiadásaira, valamint a TVI vezetőjén keresztül a HVI-k részére a települést megillető normatív összegek erejéig, továbbá az országgyűlési egyéni választókerületi választási irodák (a továbbiakban: OEVI), valamint a helyi választási bizottságok költségeinek fedezetére;

b) a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat (a továbbiakban: TÁKISZ) működési kiadásaira.

(2) Az OVI vezetője

a) az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott előleget a fővárosi, megyei közgyűlés hivatalának bankszámlájára,

b) az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott előleget a megyei TÁKISZ-ok Magyar Államkincstárnál vezetett előirányzat-felhasználási keretszámláira, illetve a fővárosi TÁKISZ bankszámlájára

utalja át a szavazás napját megelőző 25. napig.

(3) A működési kiadások körébe tartozó nem normatív tételek, valamint a felhalmozási kiadások pénzügyi fedezetének biztosításáról az OVI vezetője külön intézkedésben rendelkezik.

4. § A TVI vezetője a szavazás napját megelőző 20. napig átutalja a 3. § (1) bekezdésének a) pontja alapján megállapított előleget az illetékes települési önkormányzatok polgármesteri hivatalai, körjegyzőség esetén a körjegyzőség bankszámlájára.

A pénzeszközök felhasználási módja

5. § (1) A központi feladatok végrehajtására biztosított források felhasználásáról - így a jóváhagyott kiadási terv előirányzatain belül az egyes feladatpontok közötti átcsoportosításról, a kiadási terv tartalékának jogcím szerinti felhasználásáról - az OVI vezetője intézkedik.

(2) A választás helyi és területi pénzeszközeinek felhasználása a következők szerint történik:

a) a személyi juttatások, a munkaadókat terhelő járulékok és a dologi kiadások címen biztosított összegek jogcímei között a választási iroda vezetője a feladatellátás érdekében szabadon átcsoportosíthat;

b) a szavazatszámláló bizottsági jegyzőkönyvvezetők és a HVI tagok díja között a HVI vezetője a feladat ismeretében szabadon átcsoportosíthat;

c) többletköltséget - az OVI vezetője által elrendelt többletfeladatokat kivéve - csak a szavazatszámláló bizottságba bevont póttagokkal kapcsolatosan, valamint a Ve. 21. §-ának (4) bekezdése szerinti kiadások mértékéig, valamint a választópolgárok számának jelentős növekedése esetén lehet igényelni a feladattípusú elszámolással egyidőben;

d) feladatelmaradás, valamint a szavazókörök számának csökkenése esetén az adott feladatra, szavazókörre biztosított valamennyi normatívát vissza kell utalni;

e) az a) pontban szereplő kiadások vonatkozásában az átcsoportosítási jog a TÁKISZ-igazgatót is megilleti.

Az elszámolás módja

6. § (1) A költségvetési szerv a pénzeszközök felhasználásáról feladatonként számol el, a tényleges kiadásokról analitikus nyilvántartást vezet, főkönyvi kivonatot készít.

(2) A feladat típusú elszámolást a 2., 3., 4. és 5. számú melléklet szerint kell elkészíteni. A választás tényadatai alapján kell megállapítani, hogy a költségvetési szervet milyen összegű pénzügyi fedezet illeti meg.

(3) A költségvetési szerv által kiállított, úgynevezett tanúsítványok számviteli feldolgozását elősegítő összesítést és annak az OVI-hoz történő továbbítását a TÁKISZ végzi az OVI vezetőjének külön intézkedése szerint.

(4) A pénzügyi elszámolást az OVI vezetője által kiadott intézkedésben meghatározottak szerint kell elkészíteni. A pénzügyi elszámolás alapján a költségvetési szervet megillető pénzügyi fedezet felhasználásáról szöveges beszámolót kell készíteni, mely alapját képezi a fejezeti kezelésű előirányzatok teljesüléséről az éves zárszámadás keretében elkészített beszámolónak.

A feladat típusú elszámolás lebonyolítása

7. § (1) A HVI vezetője a feladat típusú elszámolást a pénzügyi elszámolást segítő program által előállított, a 2. számú melléklet szerinti adattartalmú munkalapon teljesíti a TVI vezetője részére.

(2) A TÁKISZ a rendelkezésére bocsátott támogatásról elszámolást készít a TVI és az OVI vezetőjének a 3. számú melléklet szerint.

(3) A TVI vezetője

a) a 3. számú melléklet szerinti adattartalmú munkalapon készít elszámolását a TVI részére biztosított pénzügyi fedezetről, az OVI vezetője részére,

b) a 4. számú melléklet szerinti adattartalmú összesítő elszámolást készít a választás lebonyolítására a 3. § szerint biztosított pénzeszközökről,

c) dönt az 5. § (2) bekezdésének b) pontja alapján igényelt többletköltség, valamint c) pontja alapján képződött visszatérítés érvényesítése kérdésében és összegében.

(4) A TVI vezetője a (3) bekezdés a) és b) pontja szerinti elszámolást a pénzügyi elszámolást segítő program igénybevételével teljesíti az OVI vezetője részére.

(5) Az OVI vezetője a pénzügyi elszámolást az 5. számú melléklet szerinti adattartalommal teljesíti.

A feladat típusú elszámolás határideje

8. § (1) A HVI vezetője a 7. § (1) bekezdése szerinti, a TÁKISZ igazgatója a 7. § (2) bekezdése szerinti elszámolást a szavazás napját követő 10 napon belül, a TVI vezetője a 7. § (3) bekezdése szerinti elszámolást a szavazás napját követő 30 napon belül készíti el.

(2) Az OVI vezetője a kiadási terv végrehajtásáról a szavazás napját követő 60 napon belül a 7. § (5) bekezdése szerinti beszámolót terjeszt fel a Belügyminisztérium közgazdasági helyettes államtitkárához.

(3) A (2) bekezdésben foglalt határidőig el nem számolt központi beszerzésekkel az OVI vezetője a költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségeiről szóló kormányrendelet szerinti határidőben és módon számol el.

Vegyes rendelkezések

9. § (1) Az OVI vezetője a TVI, a TVI vezetője az OEVI és a HVI pénzügyi ellenőrzését végzi.

(2) Az e rendeletben meghatározott feladatokat az OVI vezetője a KÖNYV Hivatal útján látja el.

(3) A mellékletekben nem szereplő központi feladatokhoz kapcsolódó megrendeléseket és pénzügyi elszámolásokat az OVI vezetője végzi.

(4) A TVI vezetője a választások pénzügyi kiadásainak elszámolására és ellenőrzésére a választási iroda tagjának ad megbízást.

Időközi választás

10. § (1)[1] Az időközi választáson e rendelet 1. és 2. §-át, 5. §-át, 6. §-ának (1) és (2) bekezdését, 7. §-ának (1) és (2) bekezdését, továbbá (3) bekezdésének c) pontját, valamint 9. §-át kell megfelelően alkalmazni, a jelen §-ban foglalt eltérésekkel.

(2) Az OVI kizárólag a dologi kiadásokra és csak akkor folyósít előleget az időközi választás lebonyolításához, ha azt HVI a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásából történő adatigényléssel egyidejűleg - a normatíva kiszámításához szükséges adatok közlésével - kéri. Az OVI vezetője a HVI-t megillető előleget közvetlenül az illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatala, körjegyzőség esetén a körjegyzőség bankszámlájára utalja.

(3) A HVI vezetőjének és tagjainak díjazására biztosított normatívát az időközi választással érintett választókerület választópolgárai számának alapulvételével kell megállapítani. A személyi juttatások normatíváinak folyósítására csak utólag, a (4) bekezdés szerinti elszámolás jóváhagyását és felterjesztését követően kerül sor.

(4) A 7. § (1) bekezdése szerinti elszámolást a szavazást követően 8 napon belül kell elkészíteni, és felterjeszteni a TVI vezetője részére. A TVI vezetője felelős a HVI elszámolása helyességének ellenőrzéséért. A TVI vezetője az általa jóváhagyott elszámolást legkésőbb a szavazás napját követő 30. napig terjeszti fel az OVI vezetőjéhez. Az elszámolás során nem kell a pénzügyi elszámolást segítő programot használni.

(5) Az időközi választás során a 2. számú melléklet szerinti munkalap 1.2. pontjának "hozzá kapcsolódó települések száma" és "kapcsolódó települések megnevezése" rovatait, valamint az 1.3. és 1.4. pontok rovatait nem kell kitölteni.

(6) A TVI pénzügyi ellenőrzést végző tagjának díjazására szolgáló összeget a TVI vezetője a HVI elszámolásának felterjesztésekor igényelheti.

(7) A főpolgármester, illetőleg a fővárosi, megyei közgyűlés időközi választása esetén a HVI-re, illetve HVB-re megállapított rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni a TVI-re, illetve a TVB-re.

11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az 1997. november 16. napjára kitűzött országos népszavazás és az 1998. évi országgyűlési képviselőválasztások költségeinek normatíváiról, tételeiről és elszámolási rendjéről szóló 54/1997. (X. 10.) BM rendelet , valamint a módosításról szóló 64/1997. (XI. 12.) BM rendelet.

1. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez[2]

Helyi önkormányzati választások

Tételek és normatívák (forintban)

1/A. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez[3]

Az időközi választások pénzügyi normatívái (forintban)

101Hirdetmény és tájékoztató nyomtatványok költsége szavazókörönként1 100
Kiadások a szavazás napján
10201szavazókörökben2 000
10202helyi választási irodákban3 000
10301Választói nyilvántartások, értesítők elkészítése (megszemélyesítése) választópolgáronként30
104Értesítők, ajánlószelvények kézbesítése, névjegyzék továbbvezetése választópolgáronként30
10502Szavazással összefüggő egyéb dologi kiadások (HVI feladatok dologi kiadásai, helyiségbérlet, közüzemi díj, telefonszámla, szavazófülke stb.)10 000
106Szavazólapok, borítékok10
Személyi juttatások
20103Több szavazókörös település esetén szavazókörönként SZSZB 3 választott tagjának 4000 Ft/fő díja12 000
20105Szavazatszámláló bizottsági póttagok díja több szavazókörös településeken, szavazókörönként4000 Ft/fő*
20106Egy szavazókörös település esetén HVB 5 tagjának 6000 Ft/fő díja, akik egyben ellátják az SZSZB feladatait is30 000
202A szavazatszámláló bizottság mellett működő jegyzőkönyvvezető díja4 000
203A helyi választási iroda tagjainak 4000 Ft/fő díja az alábbi tagokkal elszámolva
20301-1 000 választópolgár 3 tag12 000
203021 001-5 000 választópolgár 4 tag16 000
203035 001-10 000 választópolgár 5 tag20 000
2030410 001-20 000 választópolgár 9 tag36 000
2030520 001-50 000 választópolgár 13 tag52 000
2030650 001-100 000 választópolgár 15 tag60 000
20307100 000 felett választópolgár 20 tag80 000
204HVB választott 3 tagjának 6000 Ft/fő díja18 000
231HVI vezetője munkájának elismerése
23101-1 000 választópolgár15 000
231021 001-5 000 választópolgár17 000
231035 001-10 000 választópolgár20 000
2310410 001-20 000 választópolgár30 000
2310520 001-50 000 választópolgár40 000
2310650 001-100 000 választópolgár50 000
23107100 000 felett választópolgár60 000
23603A TVI pénzügyi ellenőrzési feladattal megbízott tagjának díja, időközi választásonként 5000 Ft, de negyedévenként legfeljebb30 000 Ft
30101Munkaadói jogszabály szerint terhelő járulék

* Póttagok díja: A bizottság munkájában, a szavazás napján, delegált tagok hiányában részt vevő, választott tagok díja. Ha a póttag a szavazás napján a bizottsági munkában nem vesz részt, részére a díj nem fizethető. Ugyanazon időpontban megtartott több választás (népszavazás) esetén a normatívákat csak egyszer lehet figyelembe venni.

2. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez

Helyi önkormányzati választások

Tételek és normatívák (forintban)

Feladat típusú elszámolás munkalapjának adattartalma

HVI

3. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez

Helyi önkormányzati választások

Tételek és normatívák (forintban)

Feladat típusú elszámolás munkalapjának adattartalma

TVI ÉS TÁKISZ

4. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez

Helyi önkormányzati választások

Tételek és normatívák (forintban)

Feladat típusú elszámolás munkalapjának adattartalma

Megyei összesítő

5. számú melléklet a 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelethez

Helyi önkormányzati választások

Tételek és normatívák (forintban)

Feladat típusú elszámolás munkalapjának adattartalma

Országos összesítő

Lábjegyzetek:

[1] A 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelet 10. §-a a 4/1999. (III. 3.) BM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] A 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelet 1. számú melléklete a 80/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[3] A 36/1998. (VIII. 18.) BM rendelet 1/A. számú mellékletét a 4/1999. (III. 3.) BM rendelet 2. §-a iktatta be

Tartalomjegyzék