Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

36/1998. (II. 27.) Korm. rendelet

egyes közigazgatási feladatoknak a gazdasági kamarák részére történő átadásáról[1]

A gazdasági kamarákról szóló 1994. évi XVI. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az országos gazdasági kamarák egyetértésével - a Kormány a következőket rendeli el:

1. §[2] (1) A gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] székhelye szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamara (a továbbiakban: KIK) hatáskörébe tartozik a külön jogszabályban felsorolt termékekkel nagykereskedelmi, kiskereskedelmi, ügynöki és bizományosi tevékenységet, valamint bármely áruval csomagküldő kereskedést folytató gazdálkodó szervezetek, valamint ezek telephelyeinek nyilvántartásba vétele, illetve törlése a külön jogszabályban 1 meghatározottak szerint.

(2)[3] A külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint a KIK hatáskörébe tartozik továbbá

a) az idegenvezetői igazolvány kiadása és visszavonása, valamint

b) az idegenvezetői jogosultsággal rendelkező személyek hatósági nyilvántartásba vétele, illetve törlése.

2. § A csatlakozó vezeték és fogyasztói berendezés létesítésére, biztonsági előírást érintő leszerelésére vagy gázfogyasztó készülékek le- és felszerelésére - külön jogszabályban meghatározott módon - a gázszerelőt foglalkoztató gazdálkodó szervezet vagy gázszerelő tagsága szerint illetékes gazdasági kamara által elfogadott és nyilvántartott gázszerelő jogosult.

3. § A kereskedelmi szálláshelyek osztályba sorolását, valamint a vendéglátó-ipari üzletek kategóriába sorolását - a külön jogszabályban meghatározott feltételek mellett - az abban meghatározott más ellenőrzésre jogosult szervek mellett a KIK is ellenőrzi. A kereskedelmi szálláshelyet, illetve a vendéglátó-ipari üzletet alacsonyabb osztályba (kategóriába) sorolhatja, illetve ha a szálláshely, valamint üzlet a legalacsonyabb osztály (kategória) követelményeinek sem felel meg, a jegyzőnél kezdeményezi a működési engedély visszavonását.

4. § A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az e rendelet hatálya alá tartozó tevékenységekről - a 2. §-ban szabályozott esetet kivéve - országos nyilvántartást vezet, amelyet statisztikai, illetve ellenőrzési célokra az erre feljogosított szervek rendelkezésére bocsát.

5. § Az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: rendelet) 2. §-a (1) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Utazásszervező, illetőleg -közvetítő tevékenységet Magyarországon csak az a belföldi székhelyű utazási vállalkozó folytathat, aki az e rendeletben előírt feltételeknek megfelel, és kérelme alapján az utazási vállalkozó székhelye szerint illetékes kereskedelmi és iparkamara (a továbbiakban: KIK) által vezetett nyilvántartásba bejegyezték. A KIK az utazási vállalkozók nyilvántartását ellenőrzési célokra a települési önkormányzat jegyzőjének rendelkezésére bocsátja."

6. § A rendelet 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (a továbbiakban: MKIK) az utazási vállalkozók nyilvántartását statisztikai célokra a Központi Statisztikai Hivatal részére, ellenőrzési célokra az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium (a továbbiakban: IKIM), a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Nemzeti Bank, valamint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal rendelkezésére bocsátja."

7. § A rendelet 12. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) Az utazási vállalkozó nyilvántartásból való törlését, illetve tevékenységének felfüggesztését az IKIM, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége - ha az utazási vállalkozó a székhelyétől eltérő KIK illetékességi területén is tart fenn irodahelyiséget, az ennek helye szerint illetékes KIK -, valamint az utazási iroda (utazási ügynökség) helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője kezdeményezheti.

(2) A KIK köteles az utazási vállalkozó tevékenységét felfüggeszteni, illetve a vállalkozót törlő határozatát haladéktalanul az IKIM-nek, a szervezet nyilvántartását vezető más szervnek, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségnek, valamint az utazási vállalkozó utazási irodái helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjének, valamint a MKIK-nak megküldeni.

(3) Az IKIM a Turisztikai Értesítőben rendszeresen közzéteszi a nyilvántartásba vett, illetve a tevékenységét felfüggesztett vagy a nyilvántartásból törölt utazási vállalkozóknak a jegyzékét."

8. § (1) A rendelet 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet utazási vállalkozók működésére vonatkozó rendelkezéseinek megtartását az utazási vállalkozó székhelye, illetőleg irodahelyisége szerint illetékes KIK, a fogyasztóvédelmi ellenőrzésre feljogosított szervek, valamint az utazási vállalkozó utazási irodáinak helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzői ellenőrzik."

(2) A rendelet 4. §, 8. § (4), (5) bekezdésében, 9. §, 10. § (2)-(3), (5) bekezdésében, 11. § (1)-(3) és 15. § (3) bekezdésében az "IKIM" szövegrész "KIK" szövegrészre változik.

9. § Az utazási és utazást közvetítő szerződésről szóló 214/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 3. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) Ha az utazási vállalkozó az általa meghirdetett utazások feltételeit és programját (a továbbiakban: tájékoztató) közzéteszi, annak - úttípustól függően - egyértelműen és pontosan tartalmaznia kell:)

"a) az utazási vállalkozó nevét, székhelyét, a területi kereskedelmi és iparkamara által történt nyilvántartásba vételének számát, telefonszámát és adószámát,"

10. § Ez a rendelet 1998. július 1-jén lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet.

[2] Az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet.

[3] Az idegenvezetésről szóló 41/1995. (VIII. 31.) IKM rendelet.