36/1998. (II. 27.) Korm. rendelet
egyes közigazgatási feladatoknak a gazdasági kamarák részére történő átadásáról[1]
A gazdasági kamarákról szóló 1994. évi XVI. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az országos gazdasági kamarák egyetértésével - a Kormány a következőket rendeli el:
1. §[2] (1) A gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] székhelye szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamara (a továbbiakban: KIK) hatáskörébe tartozik a külön jogszabályban felsorolt termékekkel nagykereskedelmi, kiskereskedelmi, ügynöki és bizományosi tevékenységet, valamint bármely áruval csomagküldő kereskedést folytató gazdálkodó szervezetek, valamint ezek telephelyeinek nyilvántartásba vétele, illetve törlése a külön jogszabályban 1 meghatározottak szerint.
(2)[3] A külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint a KIK hatáskörébe tartozik továbbá
a) az idegenvezetői igazolvány kiadása és visszavonása, valamint
b) az idegenvezetői jogosultsággal rendelkező személyek hatósági nyilvántartásba vétele, illetve törlése.
2. § A csatlakozó vezeték és fogyasztói berendezés létesítésére, biztonsági előírást érintő leszerelésére vagy gázfogyasztó készülékek le- és felszerelésére - külön jogszabályban meghatározott módon - a gázszerelőt foglalkoztató gazdálkodó szervezet vagy gázszerelő tagsága szerint illetékes gazdasági kamara által elfogadott és nyilvántartott gázszerelő jogosult.
3. § A kereskedelmi szálláshelyek osztályba sorolását, valamint a vendéglátó-ipari üzletek kategóriába sorolását - a külön jogszabályban meghatározott feltételek mellett - az abban meghatározott más ellenőrzésre jogosult szervek mellett a KIK is ellenőrzi. A kereskedelmi szálláshelyet, illetve a vendéglátó-ipari üzletet alacsonyabb osztályba (kategóriába) sorolhatja, illetve ha a szálláshely, valamint üzlet a legalacsonyabb osztály (kategória) követelményeinek sem felel meg, a jegyzőnél kezdeményezi a működési engedély visszavonását.
4. § A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az e rendelet hatálya alá tartozó tevékenységekről - a 2. §-ban szabályozott esetet kivéve - országos nyilvántartást vezet, amelyet statisztikai, illetve ellenőrzési célokra az erre feljogosított szervek rendelkezésére bocsát.
5. § Az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: rendelet) 2. §-a (1) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Utazásszervező, illetőleg -közvetítő tevékenységet Magyarországon csak az a belföldi székhelyű utazási vállalkozó folytathat, aki az e rendeletben előírt feltételeknek megfelel, és kérelme alapján az utazási vállalkozó székhelye szerint illetékes kereskedelmi és iparkamara (a továbbiakban: KIK) által vezetett nyilvántartásba bejegyezték. A KIK az utazási vállalkozók nyilvántartását ellenőrzési célokra a települési önkormányzat jegyzőjének rendelkezésére bocsátja."
6. § A rendelet 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (a továbbiakban: MKIK) az utazási vállalkozók nyilvántartását statisztikai célokra a Központi Statisztikai Hivatal részére, ellenőrzési célokra az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium (a továbbiakban: IKIM), a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Nemzeti Bank, valamint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal rendelkezésére bocsátja."
7. § A rendelet 12. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) Az utazási vállalkozó nyilvántartásból való törlését, illetve tevékenységének felfüggesztését az IKIM, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége - ha az utazási vállalkozó a székhelyétől eltérő KIK illetékességi területén is tart fenn irodahelyiséget, az ennek helye szerint illetékes KIK -, valamint az utazási iroda (utazási ügynökség) helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője kezdeményezheti.
(2) A KIK köteles az utazási vállalkozó tevékenységét felfüggeszteni, illetve a vállalkozót törlő határozatát haladéktalanul az IKIM-nek, a szervezet nyilvántartását vezető más szervnek, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségnek, valamint az utazási vállalkozó utazási irodái helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjének, valamint a MKIK-nak megküldeni.
(3) Az IKIM a Turisztikai Értesítőben rendszeresen közzéteszi a nyilvántartásba vett, illetve a tevékenységét felfüggesztett vagy a nyilvántartásból törölt utazási vállalkozóknak a jegyzékét."
8. § (1) A rendelet 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E rendelet utazási vállalkozók működésére vonatkozó rendelkezéseinek megtartását az utazási vállalkozó székhelye, illetőleg irodahelyisége szerint illetékes KIK, a fogyasztóvédelmi ellenőrzésre feljogosított szervek, valamint az utazási vállalkozó utazási irodáinak helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzői ellenőrzik."
(2) A rendelet 4. §, 8. § (4), (5) bekezdésében, 9. §, 10. § (2)-(3), (5) bekezdésében, 11. § (1)-(3) és 15. § (3) bekezdésében az "IKIM" szövegrész "KIK" szövegrészre változik.
9. § Az utazási és utazást közvetítő szerződésről szóló 214/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 3. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) Ha az utazási vállalkozó az általa meghirdetett utazások feltételeit és programját (a továbbiakban: tájékoztató) közzéteszi, annak - úttípustól függően - egyértelműen és pontosan tartalmaznia kell:)
"a) az utazási vállalkozó nevét, székhelyét, a területi kereskedelmi és iparkamara által történt nyilvántartásba vételének számát, telefonszámát és adószámát,"
10. § Ez a rendelet 1998. július 1-jén lép hatályba.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet.
[2] Az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet.
[3] Az idegenvezetésről szóló 41/1995. (VIII. 31.) IKM rendelet.