7/1998. (III. 11.) NM rendelet
a fiatalkorúak pártfogó felügyeletének végrehajtási szabályairól
A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bv. tvr.) 103. §-ának (7) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel, a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § (1) A megyei gyámhivatal mellett működő hivatásos pártfogó (a továbbiakban: hivatásos pártfogó) látja el a pártfogó felügyeletét, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.)
a) 82. §-ának (2) bekezdése alapján pártfogó felügyelet alá helyezett fiatalkorúnak,
b) 119. §-a értelmében pártfogó felügyelet alatt álló
ba) fiatalkorúnak,
bb) olyan személynek, aki a pártfogó felügyelet tartama alatt tölti be a 18. életévét,
bc) olyan személynek, aki fiatalkorban elkövetett bűncselekmény miatt pártfogó felügyelettel együttjáró felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése, próbára bocsátása, javítóintézetből ideiglenes elbocsátása, illetve a vele szemben alkalmazott vádemelés elhalasztása időpontjában a tizennyolcadik életévét betöltötte [a továbbiakban az a)-b) együtt: pártfogolt].
(2) Jogszabálynak a hivatásos pártfogóra vonatkozó rendelkezéseit a fiatalkorúak pártfogó felügyelete esetében a megyei gyámhivatal mellett működő hivatásos pártfogóra megfelelően kell alkalmazni.
2. § (1) A pártfogó felügyelettel kapcsolatban jogszabályban meghatározott feladatokat a pártfogolt lakóhelye szerint illetékes megyei gyámhivatal mellett működő hivatásos pártfogó közvetlenül, önállóan látja el, és kezeli a pártfogó felügyelettel kapcsolatos hatósági iratokat.
(2) Ha a pártfogolt nem lakóhelyén kíván tartózkodni, valamint, ha a bíróság, illetve az ügyész magatartási szabályként tartózkodási helyéül nem a lakóhelyét állapítja meg, a pártfogó felügyeletet a tartózkodási hely szerint illetékes megyei gyámhivatal mellett működő hivatásos pártfogó látja el.
3. § (1) Hivatásos pártfogó a külön jogszabályban meghatározott képesítésű személy lehet. A hivatásos pártfogó egyidejűleg legfeljebb 45 fő pártfogó felügyeletét láthatja el.
(2) A hivatásos pártfogókat irányító személy vezetői feladatai ellátása mellett legfeljebb 25 fő pártfogó felügyeletét láthatja el.
(3) A hivatásos pártfogó feladata különösen
a) segítség nyújtása a pártfogolt számára a társadalomba való beilleszkedéséhez, a bűnismétlés elkerüléséhez,
b) annak ellenőrzése, hogy a pártfogolt betartja-e az előírt magatartási szabályokat.
4. § (1) A hivatásos pártfogó a pártfogolttal, illetve a kiskorú pártfogolt törvényes képviselőjével együtt feltárja a bűncselekmény elkövetéséhez vezető okokat, valamint a bűnismétlés vonatkozásában fennálló, a fiatalkorút veszélyeztető körülményeket és ezek megszüntetése érdekében - a magatartási szabályok figyelembevételével - pártfogolási tervet készít. A terv tartalmazza
a) a feltárt okok és körülmények megnevezését, valamint a megszüntetésükhöz szükséges teendőket, így különösen
aa) a pártfogolt feladatait,
ab) a kiskorú pártfogolt törvényes képviselőjének feladatait,
ac) a hivatásos pártfogó feladatait;
b) azoknak az intézményeknek, személyeknek a megnevezését, akiknek a segítségét a terv megvalósításához célszerű igénybe venni.
(2) A hivatásos pártfogó tanácsot ad a pártfogolt iskolai, munkahelyi, egészségi, szociális és egyéb problémái megoldásához, az ehhez szükséges támogatások igénybevételéhez, valamint szükség esetén személyesen eljár a pártfogolt érdekében.
(3) A hivatásos pártfogó feladatai ellátása során együttműködik a pártfogolt lakó-, illetve tartózkodási helye szerinti gyermekjóléti szolgálattal. Ennek keretében a hivatásos pártfogó
a) a pártfogó felügyelet kezdetekor tájékozódik a pártfogolt esetleges korábbi gondozásának, védelembe, illetve nevelésbe vételének tapasztalatairól,
b) a gyermekjóléti szolgálat meghívására részt vesz az esetmegbeszéléseken, illetve pártfogoltja ügyében esetmegbeszélés tartását kezdeményezi,
c) kezdeményezheti, hogy a gyermekjóléti szolgálat javasolja a települési önkormányzatnak olyan új ellátások bevezetését, amelyek speciális képzésekkel, foglalkoztatási lehetőségekkel, hasznos szabadidő programokkal segítik a pártfogolt fiatalok iskolai hátrányainak leküzdését, szakképzettségének megszerzését, munkafoglalkoztatását és szabadidejének hasznos eltöltését,
d) szakmai javaslatot készít a c) pontban jelzett új ellátási formák kialakítására.
(4) A hivatásos pártfogó gyermekvédelmi intézkedést kezdeményez kiskorú pártfogoltja érdekében az illetékes jegyzőnél, illetve városi gyámhivatalnál, ha az a pártfogolt kiskorú környezetében kialakult súlyos veszélyeztető helyzet megszüntetése vagy egyéb ok miatt szükségesnek látszik. A gyámhivatalnál kezdeményezett intézkedés megtételéről a hivatásos pártfogó értesíti a pártfogolt lakóhelye szerint illetékes jegyzőt.
5. § (1) A fiatalkorú büntetőügyében eljáró ügyészség, illetve bíróság felkérésére elkészítendő környezettanulmányhoz a hivatásos pártfogó tájékozódik a fiatalkorú
a) vér szerinti családjánál, törvényes képviselőjénél,
b) lakóhelye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálatnál, a fiatalkorú esetleges korábbi gondozásának, gyermekvédelmi gondoskodásban részesítésének tapasztalatairól.
(2) A környezettanulmányban a hivatásos pártfogó kiemeli azokat a bűncselekmény elkövetésében közrejátszó okokat, illetve körülményeket, amelyek külön magatartási szabály előírásával megszüntethetőek, illetve megváltoztathatóak lennének.
6. § (1) A pártfogolt a vádemelés elhalasztása, próbára bocsátása, felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése, illetve a szabadságvesztésből történő szabadulása, illetőleg a javítóintézetből történt ideiglenes elbocsátását követően a Bv. tvr. 103. §-ának (4) bekezdésében meghatározottak szerint köteles jelentkezni a lakó-, illetve tartózkodási helye szerint illetékes hivatásos pártfogónál.
(2) A szabadságvesztésből szabadult pártfogolt a személyi igazolványa átvétele végett - szabadulását követő negyvennyolc órán belül - köteles jelentkezni a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságon is.
(3) A 2. § (2) bekezdésében szabályozott esetben a szabadságvesztésből szabadult pártfogolt a tartózkodási helye szerint illetékes hivatásos pártfogónál és rendőrkapitányságon köteles jelentkezni; személyi igazolványát a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság a büntetés-végrehajtási intézet megkeresésére küldi meg a tartózkodási hely szerint illetékes rendőrkapitányságnak.
(4) A pártfogó felügyelet ellátása során a hivatásos pártfogó, valamint a rendőrség egymást tájékoztatva, együttműködve jár el.
7. § A Bv. tvr. 96. §-ának b) pontja szerinti munkakötelezettség nem vonatkozik arra a pártfogoltra, aki nevelési-oktatási intézmény nappali tagozatának tanulója, vagy foglalkoztatást elősegítő képzésben vesz részt, és az eltartása családon belül vagy otthont nyújtó ellátás keretében biztosított.
8. § (1) Ha a bíróság a Bv. tvr. 97. §-a (2) bekezdésének d) pontjában foglalt magatartási szabályt megállapította, a büntetés-végrehajtási intézet, a javítóintézet a keresményt, a letéti pénzt vagy annak meghatározott részét, illetőleg a munkáltató a munkabér meghatározott részét a jogcím megjelölésével
a) kiskorú pártfogolt esetén a törvényes képviselő lakóhelye szerint illetékes gyámhivatal székhelye szerinti pénzintézetnél nyitott, gyámhatósági fenntartásos betétbe vagy folyószámlára (a továbbiakban együtt: betét),
b) nagykorú párfogolt esetén a pártfogolt által megjelölt pénzintézetnél a pártfogolt nevére nyitott folyószámlára
utalja.
(2) Ha a kiskorú pártfogolt betéttel nem rendelkezik, a hivatásos pártfogó az (1) bekezdés szerinti bírósági határozat végrehajtása érdekében annak kézhezvételét követően haladéktalanul megkeresi az illetékes gyámhivatalt a betét megnyitásának elrendelése céljából.
(3) A pénzintézet a betétből kiskorú pártfogolt esetén a gyámhivatal engedélyező határozata alapján a törvényes képviselő kezeihez teljesíthet kifizetést. A pénzfelvétel engedélyezéséhez a hivatásos pártfogó egyetértése szükséges.
(4) A nagykorú pártfogolt a folyószámlájára utalt összegből pártfogója előzetes egyetértésével kérhet kifizetést. A folyószámlán kezelt összegről szóló pénzintézeti értesítést a pártfogolt havonta bemutatja a hivatásos pártfogónak.
9. § (1) A hivatásos pártfogó a pártfogolt pártfogó felügyeletét
a) a vádemelés elhalasztása esetén az ügyész,
b) a próbára bocsátás, felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása esetén a bíróság,
c) feltételes szabadságra bocsátás, javítóintézetből történő ideiglenes elbocsátás, továbbá a szabadságvesztés kitöltése utáni elrendelés esetén a büntetés-végrehajtási bíró
határozata alapján látja el.
(2) A pártfogó felügyelet
a) vádemelés elhalasztása esetén az ügyész által megjelölt időpontig,
b) próbára bocsátás esetén a bíróság határozatában megjelölt időpontig,
c) felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidőig,
d) feltételes szabadságra bocsátás esetén a büntetés hátralevő részéig, de legalább egy évig,
e) szabadságvesztés kitöltése esetén a bíróság által meghatározott ideig,
f) javítóintézetből történő ideiglenes elbocsátás esetén pedig a javítóintézeti nevelés hátralevő részéig, de legalább egy évig és legfeljebb a tizenkilencedik életév betöltéséig
tart.
10. § (1) A hivatásos pártfogó a 9. § (1) bekezdése a) és b) pontjában felsorolt esetekben az ügyész, illetve a bíróság határozatának kézhezvétele után haladéktalanul értesíti a pártfogoltat és a kiskorú pártfogolt törvényes képviselőjét a pártfogó felügyeletet elrendelő határozatról, a pártfogó felügyelet kezdő időpontjáról, a pártfogó személyéről és elérhetőségéről, és felhívja az értesítetteket, hogy a megjelölt időpontban és helyen keressék fel.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt időpontot legkésőbb a határozat kézhezvételétől számított 15. napra kell kitűzni.
(3) A hivatásos pártfogó a pártfogoltat és a kiskorú pártfogolt törvényes képviselőjét tájékoztatja
a) a pártfogó felügyelet céljáról, a pártfogó szerepéről,
b) a Bv. tvr. 96. §-ának b)-d) pontjaiban meghatározott magatartási szabályokról,
c) az ügyész, illetve a bíróság által megállapított magatartási szabályokról,
d) a magatartási szabályok megszegésének következményeiről,
e) a kötelező jelentkezések időpontjáról, illetve azokról az időpontokról, amikor a pártfogolt szükség esetén felkeresheti a pártfogót.
(4) A hivatásos pártfogó a tájékoztatás alkalmával a pártfogoltat figyelmezteti arra, hogy a pártfogó felügyelet tartama alatt az ügyész, illetve a bíróság határozatát köteles állandóan magánál tartani, és ha a rendőrség igazoltatja, a határozatot a személyi igazolvánnyal együtt bemutatni.
(5) A (3)-(4) bekezdés szerinti tájékoztatásról jegyzőkönyvet kell készíteni és annak egy példányát a pártfogolt, valamint a kiskorú pártfogolt törvényes képviselője részére kell átadni. A törvényes képviselő esetleges távolmaradása az eljárásnak nem akadálya, a jegyzőkönyvet azonban részére meg kell küldeni.
(6) A pártfogó felügyeletet elrendelő határozatról, a pártfogó felügyelet kezdő időpontjáról, a pártfogó személyéről, illetve a pártfogolt tájékoztatásának megtörténtéről a hivatásos pártfogó értesíti
a) a pártfogolt lakó-, illetve tartózkodási helye szerinti rendőrkapitányságot,
b) kiskorú pártfogolt esetében a törvényes képviselő lakóhelye szerinti, utógondozás alatt álló pártfogolt esetén a pártfogolt lakó-, illetve tartózkodási helye szerinti gyermekjóléti szolgálatot.
(7) A hivatásos pártfogó személyéről és a pártfogolt tájékoztatásának megtörténtéről a pártfogó felügyeletet elrendelő ügyészt, illetve bíróságot is tájékoztatni kell.
(8) A hivatásos pártfogó a tájékoztatást követő 30 napon belül készíti el a 4. § (1) bekezdése szerinti pártfogolási tervet.
11. § (1) A hivatásos pártfogó a 9. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott esetekben a büntetés-végrehajtási bíró határozatáról szóló értesítés, illetve a büntetés-végrehajtási intézet, a javítóintézet megkeresése alapján haladéktalanul intézkedik a pártfogó felügyelet előkészítéséről.
(2) A hivatásos pártfogó a büntetés-végrehajtási intézetben, a javítóintézetben meghallgatja a pártfogoltat és ennek figyelembevételével, valamint az intézettel együttműködve segítséget nyújt társadalmi beilleszkedéséhez, lakhatása megteremtéséhez, munkába állásához, szükség esetén családi körülményeinek, illetve törvényes képviseletének rendezéséhez.
(3) A hivatásos pártfogó az intézet közreműködésével tájékoztatja a pártfogoltat a (2) bekezdésben foglaltak alapján tett intézkedései eredményéről, és felhívja, hogy a szabadulását, ideiglenes elbocsátását követő negyvennyolc órán belül, hol, mely időpontban és kinél jelentkezzen.
(4) A tájékoztatás időpontjáról a hivatásos pártfogó a kiskorú pártfogolt törvényes képviselőjét is értesíti, és felhívja a megjelenésre.
(5) A pártfogó felügyelettel kapcsolatos további intézkedésekre a 10. § (3)-(6), illetve (8) bekezdéseinek rendelkezéseit kell alkalmazni.
12. § (1) A hivatásos pártfogó ellenőrzi a pártfogolt tanulmányi és egyéb kötelezettségeinek teljesítését, a lakóhelyén, a munkahelyén tanúsított magatartását, és beszámoltatja életkörülményeiről.
(2) Ha a pártfogó felügyelet ellátása a pártfogolt vagy környezete magatartása miatt akadályba ütközik, a hivatásos pártfogó igénybe veheti a rendőrség segítségét.
13. § (1) A hivatásos pártfogó rendszeres ellenőrzései, tapasztalatai alapján a pártfogolt magatartásáról, körülményeinek alakulásáról - jogszabályban meghatározott jelentési, kezdeményezési kötelezettségei teljesítésén kívül - szükség szerint tájékoztatja az ügyészt, a bíróságot és a javítóintézetet.
(2) A hivatásos pártfogó tájékoztatja az ügyészt, illetve a bíróságot - ideiglenes elbocsátás esetén a javítóintézetet - arról is, ha a pártfogó felügyelet letelt, és az alatt a pártfogolt kifogástalan magatartást tanúsított, vagy egyéb okból megszűnt a pártfogó felügyelet.
14. § (1) A hivatásos pártfogó a 13. § (1) bekezdésében szabályozott tájékoztatáson kívül javaslatot tesz
a) az illetékes megyei főügyészségnek
aa) vádemelésre, ha a pártfogolt a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi,
ab) szabadságvesztés végrehajtása elrendelésének indítványozására, ha a felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a magatartási szabályokat súlyosan megszegi,
ac) ha a próbára bocsátott a magatartási szabályokat megszegi, a próbára bocsátás időtartama meghosszabbításának, illetve, ha súlyosan megszegi, javítóintézeti nevelés elrendelésének vagy büntetés kiszabásának,
ad) ha a feltételes szabadságra bocsátott a magatartási szabályokat megszegi, a feltételes szabadság megszüntetésének,
ae) ha a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott a magatartási szabályokat megszegi, az ideiglenes elbocsátás megszüntetésének
indítványozására;
b) az illetékes büntetés-végrehajtási bírónak
ba) a szabadságvesztés kitöltése után elrendelt pártfogó felügyelet meghosszabbítására, megszüntetésére, továbbá
bb) az aa) pontban megjelölt eset kivételével, valamennyi esetben a magatartási szabályok megváltoztatására.
(2) A javaslatban a részletes indokolás mellett, meg kell jelölni a bizonyítékokat, az eljáró bíróságot, határozatának számát és keltét, a pártfogó felügyelet - határozat szerinti - kezdetének és megszűnésének időpontját. A rendelkezésre álló bizonyítékokat csatolni kell a javaslathoz.
15. § (1) A pártfogolt köteles haladéktalanul értesíteni a hivatásos pártfogót, ha sorkatonai szolgálatra behívó parancsot kap. Az értesítésben meg kell jelölni a bevonulás helyét és idejét.
(2) A hivatásos pártfogó a pártfogolt bevonulását követő 15 napon belül értesíti a katona állományilletékes parancsnokát a pártfogó felügyeletről. Az értesítéssel egyidejűleg a hivatásos pártfogó megküldi a pártfogolt iratanyagát az illetékes parancsnoknak, és minderről tájékoztatja a pártfogó felügyeletet elrendelő ügyészt, illetve bíróságot.
(3) Ha a pártfogó felügyelet alatt álló katona szolgálati viszonya megszűnt, az állományilletékes parancsnok értesítése alapján a pártfogó felügyeletet a továbbiakban a hivatásos pártfogó látja el.
16. § A hivatásos pártfogói tevékenységgel összefüggő adatkezelésről külön jogszabály rendelkezik.
Záró rendelkezések
17. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
a) hatályát veszti a fiatalkorúak pártfogó felügyeletéről, a javítóintézeti nevelésről és egyes eljárási rendelkezésekről szóló 6/1980. (VI. 24.) OM rendelet ,
b) visszavonásra kerül a hivatásos pártfogó felügyelet szervezéséről és feladatairól szóló 131/1970. (MK 15.) MM utasítás.
(3) A folyamatban levő ügyeket, illetve a pártfogó felügyelet alatt álló pártfogoltak iratanyagát, a pártfogó felügyelet további ellátása céljából legkésőbb e rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül a gyámhatóság és a területi gyermekvédelmi szakszolgálat átteszi a gyámügyi és a pártfogói feladatokat ellátó megyei, fővárosi közigazgatási hivatal igazgatási szervéhez.
Dr. Kökény Mihály s. k.,
népjóléti miniszter