Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

6/1980. (VI. 24.) OM rendelet

a fiatalkorúak pártfogó felügyeletéről, a javítóintézeti nevelésről és egyes eljárási rendelkezésekről[1]

A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bv. tvr.) 103. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján - az igazságügyminiszterrel, a belügyminiszterrel , a népjóléti miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a legfőbb ügyésszel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával , valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:[2][3]

A fiatalkorú pártfogó felügyelete

1. § (1) A fiatalkorúak pártfogó felügyeletére (a továbbiakban: pártfogó felügyelet) a Bv. tvr. szabályai mellett az e rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

(2)[4] A gyámhatóság mellett működő hivatásos és a társadalmi pártfogókra az 1/1974. (VI. 27.) OM rendelet (a továbbiakban: Gyer.), a 3/1979. (IV. 19.) OM rendelet , valamint a 131/1979. (M. K. 15.) MM utasítás rendelkezéseit, az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(3) Jogszabálynak hivatásos, illetve társadalmi pártfogókra vonatkozó rendelkezéseit, fiatalkorúek pártfogó felügyelete esetén a gyámhatóságra vagy a kirendelése alapján eljáró pártfogóra kell alkalmazni.

(4)[5] E rendelet alkalmazása szempontjából gyámhatóság a községi, a nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága (vb) szakigazgatási szerve, a megyei városi tanács kerületi hivatala, a fővárosi kerületi tanács vb művelődésügyi, valamint a városi tanács vb igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve.

(5) A gyámhatóság látja el a pártfogó felügyeletét annak is, aki

- a pártfogó felügyelet tartama alatt tölti be a tizennyolcadik életévét;

- fiatalkorban elkövetett bűncselekmény miatt a Btk. 119. §-a alapján pártfogó felügyelettel együttjáró felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése, próbára bocsátása, javítóintézetből ideiglenes elbocsátása időpontjában a tizennyolcadik életévét betöltötte.

2. § (1) A pártfogó felügyelet során a fiatalkorú állandó lakóhelye szerint illetékes gyámhatóság a mellette működő hivatásos és társadalmi pártfogók közreműködésével soron kívül jár el.

(2) Ha a fiatalkorú nem állandó lakóhelyén kíván tartózkodni, illetve a bíróság magatartási szabályként tartózkodási helyéül nem az állandó lakóhelyét állapítja meg, a pártfogó felügyeletet a tartózkodási hely (a továbbiakban: ideiglenes lakóhely) szerint illetékes gyámhatóság látja el. Ilyen esetekben az állandó lakóhely szerinti gyámhatóság a vonatkozó iratokat megküldi az ideiglenes lakóhely szerint illetékes gyámhatóságnak.

3. § (1) A gyámhatóság az illetékességi területén működő hivatásos, illetőleg társadalmi pártfogót a kirendelő határozatban felhatalmazhatja, hogy a pártfogó felügyelettel és az utógodozással kapcsolatos jogszabályokban meghatározott feladatokat - e rendelet 11. §-a (1)-(2) bekezdésében, valamint a 12. §-a (1) bekezdésében foglaltak kivételével - önállóan, közvetlenül a gyámhatóság nevében lássa el (a továbbiakban ebben az értelemben: gyámhatóság, illetve pártfogó).

(2) A pártfogó felügyelettel kapcsolatos hatósági iratokat a gyámhatóságnál kell kezelni.

4. § (1) A munkáltató (nevelési-oktatási intézmény) elősegíti a pártfogó felügyelet alatt álló fiatalkorú beilleszkedését a társadalomba, fokozott gondot fordít munkájának segítésére, szakmai fejlődésére, tanulására, életkörülményeinek rendezésére, támogatja a pártfogó munkát. A munkáltató e feladatok ellátásáról a társadalmi szervezetek, valamint a fiatalkorú segítésére kijelölt személy közreműködésével gondoskodik.

(2) A munkáltató haladéktalanul tájékoztatja a gyámhatóságot, illetve a pártfogót, ha a fiatalkorú munkafegyelme, magatartása kifogásolható, vagy ha munkaviszonya bármilyen ok miatt megszűnt.

5. § (1) A fiatalkorú próbára bocsátása, illetve felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése esetén a gyámhatóság által meghatározott időben, a szabadságvesztésből történt szabadulása, illetőleg a javítóintézetből történt ideiglenes elbocsátását követően pedig negyvennyolc órán belül az állandó lakóhelye szerint illetékes gyámhatóságon, a megjelölt helyen és személynél köteles jelentkezni.

(2) A szabadságvesztésből szabadult fiatalkorú a személyi igazolványa átvétele végett - szabadulását követő negyvennyolc órán belül - köteles jelentkezni az állandó lakóhelye szerint illetékes városi vagy kerületi rendőrkapitányságon (a továbbiakban: rendőrkapitányság) is.

(3) A 2. § (2) bekezdésében szabályozott esetben a fiatalkorú az ideiglenes lakóhlye szerint illetékes gyámhatóságon és rendőrkapitányságon köteles jelentkezni, személyi igazolványát az állandó lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság a büntetés- végrehajtási intézet megkeresésére küldi meg az ideiglenes lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságnak.

(4) A pártfogó felügyelet ellátása során a gyámhatóság, illetve a pártfogó, valamint a rendőrség egymást tájékoztatva, együttműködve jár el.

6. § (1) A pártfogó felügyelet és az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket [Bv. tvr. 94. § (2) bek.] a fiatalkorú személyi igazolványába nem szabad bejegyezni.

(2) A Bv. tvr. 96. §-ának b) pontja szerinti munkakötelezettség nem vonatkozik arra a fiatalkorúra, aki a középfokú nevelési-oktatási intézmény nappali tagozatának tanulója és az eltartása családon belül vagy állami gondozásban biztosított.

7. § A Bv. tvr. 97. §-a (2) bekezdésének a) pontja alkalmazásakor a fiatalkorú, illetve a szülei állandó lakóhelyétől eltérő tartózkodási helyet csak akkor lehet megjelölni, ha ezt jelentős körülmény (a fiatalkorúra káros környezet, megfelelő elhelyezkedési lehetőség, a munkahely és az állandó lakóhelye közötti távolság stb.) indokolja.

8. § (1) Ha a bíróság (büntetés-végrehajtási bíró) a Bv. tvr. 97. §-a (2) bekezdésében e) vagy f) pontjában foglalt magatartási szabályt megállapította, a büntetés-végrehajtási intézet, a javítóintézet a keresményt, a letéti pénzt vagy annak meghatározott részét, illetőleg a munkáltató a munkabér meghatározott részét a jogcím megjelölésével átutalja a gyámhatóság, illetve a pártfogó által megjelölt OTP folyószámlabetétre (csekkszámlabetétre).

(2) A folyószámlabetétet a fiatalkorú nevére kell megnyitni. Az OTP a folyószámlabetétből csak a fiatalkorú és a gyámhatóság, illetve a pártfogó rendelkezése szerinti személy (személyek) együttes aláírására teljesíthet kifizetést. A névaláírás mintának az Országos Takarékpénztárnál való felvételéről a gyámhatóság gondoskodik.

(3) A folyószámlán elhelyezett összegek felhasználásáról - a bizonyító okmányok alapján - a gyámhatóság, illetve a pártfogó elszámolást készít, ha a pártfogó felügyelet megszűnik, vagy ha a bíróság e magatartási szabályt megváltoztatja, illetve megszünteti. Az esetleges fennmaradó összeget a pártfogolt kapja meg, a bizonyító okmányokat pedig irattárba kell helyezni.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt intézkedések a Gyer. 142-144. §-ának rendelkezéseit nem érintik.

9. § (1) A büntetés-végrehajtási intézet a fiatalkorú feltételes szabadságra bocsátásának, illetőleg a szabadságvesztés kitöltésének várható időpontja előtt két hónappal az intézet helye szerint illetékes büntetés-végrehajtási bírónak javaslatot tesz a pártfogó felügyelet elrendelése kérdésében (Btk. 119. § Bv. tvr. 93. §).

(2) A büntetés-végrehajtási intézetből a feltételes szabadságra bocsátás kedvezménye nélkül szabaduló fiatalkorú pártfogó felügyelet alá helyezése akkor mellőzhető, ha a fiatalkorúnak a büntetés- végrehajtási intézetben tanúsított magatartása és rendezett családi környezete alapján feltételezhető, hogy pártfogó felügyelet nélkül is képes a társadalomba beilleszkedni.

10. § (1) A gyámhatóság a pártfogó felügyelet ellátásáról intézkedik, ha a fiatalkorút

a) a bíróság próbára bocsátotta, felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, vagy

b) a büntetés-végrehajtási bíró feltételes szabadságra bocsátotta, a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátotta, továbbá, ha a szabadságvesztés kitöltése után pártfogó felügyelet alá helyezte.

(2) A pártfogó felügyelet

- próbára bocsátás esetén egy évig, illetve a bíróság határozatában megjelölt időpontig,

- felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidőig,

- feltételes szabadságra bocsátás esetén a büntetés hátrtalevő részéig, de legalább egy évig,

- szabadságvesztés kitöltése esetén a bíróság által meghatározott ideig,

- javítóintézetből történő ideiglenes elbocsátás esetén pedig egy évig, de legfeljebb a tizenkilencedik életév betöltéséig tart.

11. § (1) A gyámhatóság a 10. § (1) bekezdése a) pontjában felsorolt esetekben a bíróság értesítésének vétele után haladéktalanul környezettanulmányt készít a fiatalkorúról és részére pártfogóul általában hivatásos pártfogót rendel ki. A pártfogó kirendelésénél figyelembe veszi, hogy a gyógypedagógiai nevelésre szoruló fiatalkorú szakszerű felügyeletben részesüljön.

(2) A pártfogót kirendelő határozat tartalmazza: a Bv tvr. 96. §-ának c)-d) pontjaiban meghatározott magatartási szabályokon kívül a bíróság által megállapított magatartási szabályokat, a pártfogó felügyelet tartamát, továbbá a 3. § (1) bekezdés szerinti felhatalmazást, valamint a fiatalkorú figyelmeztetősét arra, hogy a pártfogó felügyelet tartama alatt a bíróság, illetve a gyámhatóság határozatát a személyi igazolványa betétjeként köteles állandóan magánál tartani.

(3) A határozat egy példányát a gyámhatóság megküldi a pártfogó felügyelet alatt állónak és törvényes képviselőjének (gondozójának), a bíróságnak, az illetékes rendőrkapitányságnak, valamint az egyéb érdekelteknek (büntetés-végrehajtási intézet, javítóintézet, ügyészség, nevelőintézet, gyermek- és ifjúságvédő intézet, munkáltató, nevelési-oktatási intézmény).

(4) A gyámhatóság, illetve a pártfogó az (1) bekezdésben meghatározott eljárás után a fiatalkorút törvényes képviselőjével (gondozójával) együtt - kivéve az intézeti gyámot - soron kívül megidézi, tájékoztatja a jogszabályokban meghatározott, valamint a bíróság által megállapított magatartási szabályokról, azok megszegésének következményeiről, és a megfelelő életmódra útmutatást ad számára. Az erről készült jegyzőkönyv egy példányát a fiatalkorú, valamint a törvényes képviselője (gondozója) részére kell átadni. A törvényes képviseló (gondozó) esetleges távolmaradása az eljárásnak nem akadálya, a jegyzőkönyvet azonban részére meg kell küldeni.

12. § (1) A gyámhatóság a 10. § (1) bekezdésében b) pontjában meghatározott esetekben a büntetés-végrehajtási bíró határozatáról szóló értesítést, illetve a büntetés-végrehajtási intézet, a javítóintézet megkeresése alapján haladéktalanul intézkedik a pártfogó felügyelet előkészítéséről és a pártfogó kirendeléséről.

(2) A gyámhatóság, illetve a pártfogó a büntetés-végrehajtási intézetben, a javítóintézetben meghallgatja a fiatalkorút és ennek figyelembevételével, valamint az intézettel együttműködve segíti társadalmi beilleszkedését, lakása, munkahelye biztosítását, családi körülményeinek javítását, szükség esetén törvényes képviselete rendezését.

(3) A gyámhatóság, illetve a pártfogó az intézet közreműködésével tájékoztatja a fiatalkorút a (2) bekezdésben foglaltak alapján tett intézkedései eredményéről, a pártfogót kirendelő határozatot részére megküldi és felhívja, hogy a szabadulását, ideiglenes elbocsátását követő negyvennyolc órán belül, hol, mely időpontban és kinél jelentkezzen.

(4) A pártfogó felügyelettel kapcsolatos további intézkedésekre a 11. § rendelkezéseit az (1)-(3) bekezdés szerinti eltérésekkel kell alkalmazni.

13. § (1) A gyámhatóság, illetve a pártfogó ellenőrzi a fiatalkorú tanulmányi és egyéb kötelezettségeinek teljesítését, a lakóhelyén, a munkahelyén tanúsított magatartását és beszámoltatja életkörülményeiről.

(2) Ha a pártfogó felügyelet ellátása a fiatalkorú vagy környezete magatartása miatt akadályba ütközik, a gyámhatóság, illetve a pártfogó igénybe veheti a rendőrség segítségét.

14. § (1) A gyámhatóság, illetve a pártfogó rendszeres ellenőrzései, tapasztalatai alapján a fiatalkorú magatartásáról, körülményeinek alakulásáról - jogszabályban meghatározott jelentési, kezdeményezési kötelezettségei teljesítésén kívül - szükség szerint tájékoztatja a bíróságot és a javítóintézetet.

(2) A gyámhatóság, illetve a pártfogó tájékoztatja a bíróságot - ideiglenes elbocsátás esetén a javítóintézetet - akkor is, ha a pártfogó felügyelet letelt és az alatt a pártfogolt kifogástalan magatartást tanúsított, vagy egyéb okból megszűnt a pártfogó felügyelet.

15. § (1) A gyámhatóság, illetve a pártfogó a 14. § (1) bekezdésében szabályozott tájékoztatáson kívül javaslatot tesz

a) az első fokon eljárt bíróság szerint illetékes ügyésznek, ha a felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a magatartási szabályokat súlyosan megszegi, a szabadságvesztés végrehajtása elrendelésének indítványozására;

b) az illetékes megyei főügyészségnek,

ha a próbára bocsátott a magatartási szabályokat megszegi, a próbára bocsátás időtartama meghosszabbításának, illetve, ha súlyosan megszegi, javítóintézeti nevelés elrendelésének vagy büntetés kiszabásának,

ha a feltételes szabadságra bocsátott a magatartási szabályokat megszegi, a feltételes szabadság megszüntetésének,

ha a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott a magatartási szabályokat megszegi, a javítóintézeti nevelés folytatása elrendelésének

indítványozására;

c) az illetékes büntetés-végrehajtási bírónak

a szabadságvesztés kitöltése után elrendelt pártfogó felügyelet meghosszabbítására, megszüntetésére, továbbá

valamennyi esetben a magatartási szabályok megváltoztatására.

(2) A kellően megindokolt javaslatban meg kell jelölni a bizonyítékokat, az eljáró bíróságot, határozatának számát és keltét, a pártfogó felügyelet - határozat szerinti - kezdetének és megszűnésének időpontját. A rendelkezésre álló bizonyítékokat csatolni kell a javaslathoz. Javaslatáról a gyámhatóság, illetve a pártfogó tájékoztatja az illetékes rendőrkapitányságot is.

(3) A gyámhatóság, illetve a pártfogó szabálysértés miatt felelősségre vonás végett a rendőrkapitánysághoz fordul, ha a szabadságvesztés kitöltése után pártfogó felügyelet alá helyezett fiatalkorú a magatartási szabályokat megszegi (Bv. tvr. 93. §).

16. § (1) Ha a rendőrség, az ügyész, a bíróság értesítést küld arról, hogy a fiatalkorúval szemben büntetőeljárás indult és ennek eredményeként pártfogó felügyelet alá helyezése várható, a gyámhatóság a Gyer. 71. és 73. §-ában foglalt rendelkezések szerint jár el. Ebben az esetben pártfogóul lehetőleg azt a személyt kell kirendelni, aki a fiatalkorú pártfogását a büntetőeljárás bejezése után is ellátja.

(2) A gyámhatóság az (1) bekezdésben foglaltak szerint intézkedhet akkor is, ha a fiatalkorút a szabadságvesztés kitöltése után nem helyezték pártfogó felügyelet alá, továbbá, ha javító-nevelő munkára vagy pénzbüntetésre ítélték, illetőleg kitiltását rendelték el.

(3) A gyámhatóság intézkedéséről tájékoztatja az értesítést küldő szervet.

(4) A javító-nevelő munkára ítélt fiatalkorú részére a Gyer. 73. §-a alapján kirendelt pártfogó tevékenysége ajavító- nevelő munka végrehajtásáról rendelkező jogszabályban foglaltakra nem terjed ki.

17. § (1) Ha a fiatalkorút a bíróság végrehajtandó szabadságvesztésre vagy javítóintézeti nevelésre ítélte és erről, illetve a büntetés-végrehajtási intézetbe, javítóintézetbe történt befogadásáról a gyámhatóság értesítést kapott, intézkedik annak érdekében, hogy a fiatalkorú szabadulása, illetőleg elbocsátása idejére megfelelő környezetbe kerüljön.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a gyámhatóság a szülővel (gondozóval), tartásra köteles hozzátartozóval szemben szükség esetőn alkalmazhatja a Gyer. 71. §-ában megjelölt intézkedéseket, továbbá a büntetés-végrehajtási intézet, javítóintézet közreműködésével kapcsolatot létesít a fiatalkorúval.

18. § A gyámhatóság a fiatalkorúak eredményes utógondozása érdekében a Bv. tvr. IX. Fejezete rendelkezéseinek alkalmazása során együttműködik a nevelési-oktatási intézményekkel, a gyermek- és ifjúságvédő intézetekkel, valamint a nevelőintézeti, nevelőotthoni és a büntetés-végrehajtási intézeti utógondozókkal is.

A javítóintézeti nevelés

19. §[6] -28. §

Eljárási rendelkezések

29. §[7]

Záró rendelkezések

30. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg hatályukat vesztik

- a Gyer. 76-80. §-sai,

- a nevelőintézeteknek a 184/1969. (M. K. 23.) MM utasítással kiadott rendtartás 5. §-a (1) bekezdésének második fordulata, 24. §-ának (4) bekezdése, 27. §-a, 28. §-ának (3) bekezdése, 29. §-a és a gyógyítónevelésre vonatkozó rendelkezései,

- a gyermek- és ifjúságvédő intézetekben a 115/1978. (M. K. 11.) OM utasítással bevezetett rendtartás 7. §-a (2) bekezdésének k) pontjában a gyógyítóneveléssel, valamint a 17. §-ának (1) bekezdésében a javító-nevelő munkára ítéléssel kapcsolatos szabályai.

Melléklet a 6/80. (VI. 24.) OM rendelethez[8]

Lábjegyzetek:

[1] A Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökének feladatkörét a belügyminiszter vette át az 1987. évi VII. törvény 2. §-a értelmében. Lásd még a 17/1988. (III. 29.) MT és a 20/1988. (IV. 8.) MT rendeletet.

[2] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[3] A Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökének feladatkörét a belügyminiszter vette át az 1987. évi VII. törvény 2. §-a értelmében. Lásd még a 17/1988. (III. 29.) MT és a 20/1988. (IV. 8.) MT rendeletet.

[4] Az 1/1974.(VI. 24.) OM rendelet hatályon kívül helyezte a 12/1987. (VI. 29.) MM rendelet.

[5] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

[6] A 6/1980. (VI. 24.) OM rendelet 19-28. §-át a 30/1997. (X. 11.) NM rendelet 76. § 3. bekezdésének a) pontja hatályon kívül helyezte

[7] Idejétmúlt rendelkezést tartalmaz, szövegének közlését mellőzzük.

[8] A 6/1980. (VI. 24.) OM rendelet mellékletét a 30/1997. (X. 11.) NM rendelet 76. § 3. bekezdésének a) pontja hatályon kívül helyezte

Tartalomjegyzék