87/1998. (V. 6.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi árujelzőinek oltalmára vonatkozó részletes szabályokról

A védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (a továbbiakban: Vt.) 121. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

A termékek ellenőrzése

1. § (1) A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek, beleértve a borokat és az egyéb szeszes italokat is (a továbbiakban együtt: termékek) földrajzi árujelzőivel kapcsolatban, a Vt. 104. §-ában meghatározott oltalomképességi feltétel érvényesítése érdekében ellenőrizni kell

a) a Vt. 113. §-a szerinti lajstromozási eljárásban, illetve a termékleírás módosítása esetén azt, hogy a termékek, amelyeken a földrajzi árujelzőt használják, megfelelnek-e a termékleírásban foglalt követelményeknek;

b) a termékek kereskedelmi forgalmában feltüntetett földrajzi árujelzők használata során, a termék előállítása, az országba történő behozatala és forgalomba hozatala bármely szakaszában pedig a termékleírásban foglalt követelmények betartását.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott rendelkezések nem érintik a termékek előállításával és forgalomba hozatalával kapcsolatban az egyéb jogszabályokon alapuló ellenőrzési és intézkedési feladatok ellátását.

A termékleírás

2. § (1) A termékek földrajzi árujelzőinek lajstromozására irányuló bejelentés részét képező termékleírásnak tartalmaznia kell:

a) a földrajzi árujelző megnevezését;

b) a termék megnevezését, amellyel kapcsolatban a földrajzi árujelzőt használják;

c) a termék bemutatását, beleértve - szükség szerint - az előállításhoz felhasznált nyersanyagok, a főbb fizikai, kémiai, mikrobiológiai és érzékszervi tulajdonságok feltüntetését;

d) a termék előállítási módjának, valamint - szükség szerint - a hagyományos helyi módszerek ismertetését;

e) a földrajzi terület meghatározását, amelyről származó termék megjelölésére a földrajzi árujelzőt használják, borok esetében a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 1997. évi CXXI. törvény 4. §-ának (5) bekezdése alapján lehatárolt termőhelyet, az élelmiszerekhez hagyományosan használt földrajzi nevek esetén a Vt. 118. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerinti tenyésztési terület meghatározását is;

f) részletes ismertetést a termék és a földrajzi környezet, illetve származás közötti kapcsolatról, annak igazolására, hogy a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője ennek a kapcsolatnak tulajdonítható;

g) a földrajzi árujelzőnek a terméken való feltüntetésére vonatkozó előírásokat.

(2) A földrajzi árujelző lajstromozására irányuló eljárás során, illetve az oltalom fennállása idején a jogosultak módosíthatják a termékleírást, különösen a tudományos-műszaki fejlődés újabb eredményei alapján, vagy a földrajzi terület újbóli meghatározása esetén.

Az ellenőrző szervek

3. § (1) A termékek földrajzi árujelzőinek oltalmával kapcsolatban az 1. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott ellenőrzési feladatokat a Magyar Eredetvédelmi Tanács (a továbbiakban: Tanács) állásfoglalása alapján a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) látja el.

(2) A Tanács tizenöt tagú. Tagjait az előállítók, a tudomány, a fogyasztóvédelmi szervezetek, az ellenőrzés, valamint a Minisztérium és a Magyar Szabadalmi Hivatal képviselőiből a földművelésügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) kéri fel.

(3) A Tanács a borok tekintetében az 1. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott ellenőrzési feladatokra Bor Eredetvédelmi Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) hoz létre.

(4) A Tanács, illetve a Bizottság ügyrendjét a miniszter hagyja jóvá, titkársági feladataikat a Minisztérium látja el.

(5) Külföldi szervnél végzett ellenőrzés eredményét a földrajzi árujelző oltalmával kapcsolatos eljárásban e szerv hozzájárulásával, továbbá nemzetközi szerződés vagy viszonosság esetén lehet figyelembe venni. A viszonosság kérdésében a Magyar Szabadalmi Hivatal elnökének állásfoglalása irányadó. A külföldi ellenőrzés eredményének figyelembevételéről a Magyar Szabadalmi Hivatal értesíti a Tanácsot, illetve a Bizottságot.

4. § Az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott ellenőrzési feladatokat a következő szervek látják el:

a) a borokra: az Országos Borminősítő Intézet;

b) az egyéb termékekre: a termék előállítása során a megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomások közül az, amelynek illetékességi területén a földrajzi árujelzőnek megfelelő földrajzi hely fekszik, a termék forgalmazása során pedig a fogyasztóvédelmi szervek.

Az eljárás

5. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott ellenőrzési eljárás

a) a földrajzi árujelző lajstromozása kapcsán, illetve a termékleírás módosítása esetén a jogosult annak igazolására irányuló kérelme alapján indul meg, hogy a termékek, amelyeken a földrajzi árujelzőt használják, megfelelnek a termékleírásban meghatározott követelményeknek;

b) a termék kereskedelmi forgalmában feltüntetett földrajzi árujelző használata során hivatalból vagy annak megállapítására irányuló kérelemre indul, miszerint a földrajzi árujelző használatában a termékleíráshoz képest olyan súlyos és másként nem orvosolható hiányosságok tapasztalhatók, amelyek a Vt. 111. §-ának (3) bekezdése alapján az oltalom megszűnését eredményezhetik.

(2) Az eljárás eredményeként az ellenőrző szerv az eljárás megindításától számított 6 hónapon belül a kérelemnek helyt ad, vagy a kérelmet elutasítja. Hiánypótlásra való felhívás esetén vagy egyéb indokolt esetben az ellenőrző szerv a határidőt egy ízben legfeljebb 6 hónappal meghosszabbíthatja.

(3) A földrajzi árujelző oltalmával kapcsolatban a Vt. 112. §-ának (1) bekezdése szerint a Magyar Szabadalmi Hivatal hatáskörébe tartozó eljárásban az ellenőrző szerv határozatát kell figyelembe venni a termékleírás követelményeinek való megfelelés kérdésében.

(4) Az ellenőrző szerv előtti eljárás során felmerülő költségeket a kérelmező viseli.

6. § (1) A termékek földrajzi árujelzőinek lajstromozását és az oltalom megszűnését a Minisztérium hivatalos lapjában is meg kell hirdetni.

(2) A termékleírást - a borok kivételével - a földrajzi árujelző lajstromozását követően fel kell venni a Magyar Élelmiszerkönyvbe.

Hatálybalépés, átmeneti rendelkezések

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba; rendelkezéseit a földrajzi árujelzőkkel kapcsolatban a hatálybalépésekor folyamatban lévő lajstromozási eljárásokban, valamint érvényes oltalmak tekintetében is alkalmazni kell.

(2) A Vt. 118. §-ának (3) bekezdése alapján oltalomban részesülő eredetmegjelölésekhez az e rendelet hatálybalépésétől számított egy éven belül termékleírást kell benyújtani a Magyar Szabadalmi Hivatalhoz.

Közelítés az Európai Közösségek jogszabályaihoz

8. § E rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályával összeegyeztethető szabályozást tartalmaz: a Tanács 2081/92/EGK rendelete a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék