107/1999. (VII. 6.) Korm. rendelet

a közgazdasági felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló, módosított 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § A közgazdasági felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló, módosított 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet 3. számú melléklete kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt főiskolai szintű "gazdaságdiplomácia és nemzetközi menedzsment" szak képesítési követelményeivel.

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 107/1999. (VII. 6.) Korm. rendelethez

[3. számú melléklet a 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelethez]

Főiskolai szintű "gazdaságdiplomácia és nemzetközi menedzsment szak" szak képesítési követelményei

1. Képzési cél

Főiskolai végzettséggel rendelkező közgazdászok képzése, akik - a módosított 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet 1. számú melléklet 1. pontján túlmenően - legalább 2 idegen nyelv magas szintű, speciális szakmai ismeretekkel bővített tudásával, a nemzetközi kapcsolatépítés és szervezés, a nemzetközi intézményi és vállalati menedzsment, továbbá az európai integrációs folyamat elméleti és gyakorlati ismereteivel rendelkeznek. A végzett hallgatók alkalmasak a legszélesebb értelemben vett gazdasági, társadalmi, kulturális, önkormányzati és egyéb külkapcsolatok szervezésére, irányítására, valamint az ország euroatlanti csatlakozása és tagsága kormányzati, intézményi és vállalati szintű feladatainak ellátására.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Közgazdász Gazdaságdiplomácia és nemzetközi menedzsment szakon.

3. A képzési idő

7 félév a 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet 1. számú melléklet 3. pontjának figyelembevételével, mely képzési idő 1 félév szakmai gyakorlatot is tartalmaz.

4. A képzés főbb tanulmányi területei [a 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet 1. számú melléklet 4. pontján túlmenően]

Közgazdasági szakismeretek: gazdasági integráció, nemzetközi menedzsment, nemzetközi marketing-euromarketing, PR elmélete és gyakorlata, világgazdasági régiók, nemzetközi pénzügyek, vezetési és szervezési alapismeretek, konjunktúrakutatás és országelemzés.

Egyéb (gazdaságdiplomáciai, jogi stb.) szakismeretek: nemzetközi kapcsolatok, nemzetközi intézmények, európai közösségi jog, európai politikai integráció, nemzetközi jogi ismeretek, általános és gazdaságdiplomáciai ismeretek, nemzetközi protokoll és etikett, közéleti kommunikáció és retorikai ismeretek, kultúraközi menedzsment, tárgyalási stratégiák és taktikák, idegen nyelv és üzleti idegen nyelv, a nemzetközi érintkezés szabályai idegen nyelven, kontrasztív országismeret idegen nyelven.

EU-specializáció szaktárgyai: az EU külső kapcsolatai, az EU és Magyarország gazdasági és kereskedelmi kapcsolatai, EU-programok, EU-intézmények és vállalatok humánmenedzsmentje, nemzetközi és európai intézmények idegen nyelven.

Tartalomjegyzék