Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1999. (VIII. 18.) HM rendelet

a rádió-mérőszolgálati tevékenység és a rádiózavar-elhárítás rendjéről a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban

A frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Ft.) 3. §-a (2) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az Ft. 3. §-a (3) bekezdésének j), l) pontjára, a 4. § (1) bekezdésének b) pontjára, továbbá a kormányzati célú frekvenciagazdálkodás szervezetének létrehozásáról, valamint a kormányzati frekvenciagazdálkodás rendjéről szóló 17/1994. (II. 9.) Korm. rendelet előírásaira figyelemmel - a kormányzati célú frekvenciagazdálkodás egyes tevékenységeiről a következőket rendelem el:

I. Fejezet

ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK

1. § E rendelet alkalmazásában

1. EMC (elektromágneses összeférhetőség) vizsgálat: az egyes rádiószolgálatok és rádiótávközlő berendezéseik összeférhetőségének, egymásra gyakorolt hatásának vizsgálata a zavarmentes együttes működés feltételeinek megállapítása céljából.

2. Frekvencia-megfigyelés: a frekvenciagazdálkodó szervezetnek a frekvenciasáv tervezett, összehangolt felhasználását, az adatszolgáltatást és az információgyűjtést segítő, a rádió-mérőszolgálat útján végzett frekvenciaspektrum megfigyelő és értékelő tevékenysége.

3. Rádió-mérőszolgálati tevékenység: a frekvenciagazdálkodó szervezet egyik alaptevékenysége a rádiótávközlési szolgálatok rádiózavar-mentes megvalósításának és működésének biztosításához.

4. Rádiómérés: a rádióhullámok vételén alapuló, mindazon mérések összessége, melyeket az ellenőrzés, a rádiózavar-elhárítás, a frekvencia-megfigyelés és egyéb rádió-mérőszolgálati tevékenységek ellátása érdekében hajt végre.

5. Rádiózavar: nem kívánt elektromágneses energiának valamely rádiótávközlési szolgálatban a vételre gyakorolt hatása, amely az átvitel minőségének olyan csökkenésében, az információ olyan torzulásában, illetőleg veszteségében jelentkezik, ami elkerülhető lett volna a nem kívánt energia megjelenése nélkül.

6. Rádiózavar-elhárítás: rádiózavar megszüntetése zavarvizsgálat végrehajtásával és rádiózavar-elhárító intézkedések alkalmazásával.

7. Zavarvizsgálat: a rádiózavar-elhárítás érdekében végzett rádiómérések, vizsgálatok, adatgyűjtések és elemzések összessége.

II. Fejezet

A RENDELET ALKALMAZÁSI KÖRE

2. § (1) A rendelet alkalmazási köre kiterjed a kormányzati célú rádiótávközléssel kapcsolatos frekvenciagazdálkodási tevékenységre vonatkozóan:

a) a rádió-mérőszolgálati tevékenységre;

b) a rádiózavar-elhárítás és az ellenőrzés a) ponton kívüli feladataira.

(2) A rendelet alkalmazási köre kiterjed a kormányzati célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó szervekre és szervezetekre:

a) a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatalra (a továbbiakban: hatóság);

b) a 204/1997. (XI. 19.) Korm. rendelettel megállapított Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázatának 20. számú melléklete szerinti kormányzati célú frekvenciát felhasználó szervekre (a továbbiakban: felhasználó).

(3) A belügyminiszter irányítása, felügyelete alá tartozó felhasználót a Belügyminisztérium képviseli. Egyedi, sürgősségi esetekben és a rádiómérések során, ha a hatóság és a felhasználó közvetlen kapcsolatba kerül, a kapcsolatot kezdeményező tájékoztatja a Belügyminisztériumot.

(4) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a két- vagy többoldalú nemzetközi megállapodás alapján a Magyar Köztársaságban tevékenykedő külföldi fegyveres szervek frekvenciahasználatával összefüggő esetekben e rendelet előírásait kell alkalmazni.

III. Fejezet

AZ ELJÁRÁS RENDJE

Rádió-mérőszolgálati tevékenység

3. § (1) A tevékenység kiterjed a rádiózavar-elhárítással, az ellenőrzéssel, a frekvencia-megfigyeléssel és az adatszolgáltatással összefüggő mérésekre.

(2) A tevékenység megvalósulhat hatósági kezdeményezésre, bejelentésre, illetőleg felkérésre.

(3) A hatóság külön megállapodás alapján a felhasználó és más szervek mérőkapacitását a rádió-mérőszolgálati tevékenységhez igénybe veheti, illetőleg a felhasználót saját mérőkapacitásával támogathatja.

(4) A mérőkapacitások (3) bekezdés szerinti alkalmazása a hatóság és a felhasználó között térítésmentes, más szervek vonatkozásában a térítés - külön rendelkezés hiányában - megállapodásban rögzítettek szerint történik.

Rádiózavar-elhárítás

4. § A hatóság a kormányzati célú rádiószolgálatok üzemében észlelt rádiózavar esetén a felhasználó bejelentésére, illetőleg saját rádiómérései alapján zavarvizsgálatot végez vagy kezdeményez. A polgári hírközlési hatóság felkérésére a felhasználónál zavarvizsgálatot végez.

5. § A rádiózavart elszenvedő felhasználó a zavarbejelentést megelőzően megvizsgálja a zavart rádiótávközlő állomás (a továbbiakban: állomás) műszaki állapotát, a rádiószolgálatra vonatkozó szabályok betartását, illetőleg a természeti körülményeket a nem rádiózavartól származó vételi hiba felfedésére, ellenőrzi a hatóság által meghatározott műszaki követelmények és feltételek betartását.

6. § (1) A rádiózavart a hatóságnál írásban lehet bejelenteni.

(2) A bejelentés tartalmazza:

a) a bejelentő adatait (név, cím, telefonszám);

b) a zavart állomás, rádiótávközlő hálózat (a továbbiakban: hálózat) üzemeltetőjének megnevezését, telephelyét;

c) a zavart állomás, hálózat rádióengedélyének számát;

d) a zavart frekvenciá(ka)t;

e) az észlelt rádiózavar leírását [a feltételezett zavar jellege, zavarás intenzitása, hatása az állomás, hálózat rendeltetésszerű használatára, a zavarás időpontja(i), időtartama, gyakorisága, a feltételezett zavarforrás megnevezése, települési helye vagy iránya és egyéb rendelkezésre álló információk];

f) a rendelkezésre álló, zavarást bizonyító dokumentumokat;

g) a bejelentés keltét.

(3) Kiemelt biztonságot igénylő rádiószolgálat (légiforgalmi rádiónavigációs, rádiólokációs) és kiemelt eseményt biztosító rádiószolgálatok rádiózavarása esetén a zavar szóban is bejelenthető, annak utólagos írásos megerősítésével.

7. § (1) A zavarvizsgálatot a hatóság a bejelentés kézhezvételekor megkezdi. Egyidejűleg több felhasználótól érkező zavarbejelentés esetén a zavarvizsgálat sorrendjét a hatóság vezetője állapítja meg.

(2) A hatóság a zavarvizsgálat végrehajtása érdekében a felhasználótól (bejelentőtől) adatszolgáltatást kérhet, illetőleg a polgári hírközlési hatóságtól adatszolgáltatást kezdeményezhet.

(3) A hatóság a rádiózavar okának megállapítására:

a) bármely állomást, hálózatot, nagyfrekvenciás villamos berendezést, illetőleg nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezést rádiómérés útján ellenőrizhet;

b) bármely kormányzati célból engedélyezett állomást, hálózatot, nagyfrekvenciás villamos berendezést, illetőleg nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezést (annak tartozékaival együtt) az alkalmazás helyszínén megvizsgálhat, amennyiben az a) pont alapján zavaró jelleg állapítható meg;

c) együttműködik a rádiózavar elhárításában érintett felhasználó zavarkivizsgáló szervezetével.

(4) A zavarvizsgálatról a hatóság jegyzőkönyvet vesz fel, amelyet 5 évig megőriz.

(5) A jegyzőkönyv megállapítása alapján a hatóság előzetesen szóban, majd írásban megerősítve kezdeményezi:

a) a rádiózavart okozó felhasználónál a rádiózavarás megszüntetését az Ft. 21. §-ának (4) és (5) bekezdése szerint;

b) a polgári hírközlési hatóságnál a rádiózavar vizsgálatát és annak elhárítását, amennyiben a zavarást nem kormányzati célú állomás, hálózat, illetőleg rádiótávközlő berendezés okozza;

c) a bejelentőnél, illetőleg a polgári hírközlési hatóságnál az Ft. 21. §-ának (5) bekezdése alapján a rádiózavart elszenvedő rádiótávközlő berendezés megváltoztatását.

(6) A rádiózavart okozó felhasználó - a rendeltetéséből adódó feladatok végrehajtása mellett - haladéktalanul megteszi a tőle elvárható intézkedést a költségek egyidejű viselésével.

(7)[1] A zavarvizsgálat végrehajtásáról, főbb megállapításairól és a tett intézkedésekről a hatóság a bejelentőt, illetőleg amennyiben érintett, a polgári hírközlési hatóságot írásban tájékoztatja.

8. § (1) A rádiózavart bejelentő a bejelentését visszavonhatja, a bejelentés óta történtek részletes leírása és a visszavonás indokolása mellett. A hatóságok a felkérés, illetőleg a kezdeményezés visszavonásának okáról egymást tájékoztatják.

(2) A bejelentő a rádiózavar-elhárításról kapott tájékoztató után írásban nyilatkozik az eredményességről és a rádiózavar megszűnéséről.

9. § A hatóság a rádiózavar-elhárítást rendkívüli állapot, szükségállapot és veszélyhelyzet idején soron kívül végzi.

10. § (1) A hatóság a rádiózavar-elhárítást a felhasználó indokolása alapján soron kívül végzi:

a) nemzetközi szerződés, megállapodás és más állami kötelezettségvállalás fennállása esetén;

b) fontos nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági ok fennállása esetén.

(2) A hatóság a zavarvizsgálatot nemzetközi zavarbejelentésre soron kívül megkezdi abban az esetben is, ha a zavarbejelentés a polgári hírközlési hatóságtól érkezik.

Ellenőrzés

11. § (1) A hatóság a jogszerű frekvenciahasználat követelményei, feltételei megtartásának és biztosításának érdekében hatósági ellenőrzést végez a felhasználóknál, amely kiterjed:

a) rádiótávközlő berendezések és azokból létrehozott állomások, hálózatok vonatkozásában:

- a frekvenciakijelölési határozatban, a rádióengedélyben, valamint a típus (egyedi) engedélyben, illetőleg a megfelelőség alapvető követelményeiben meghatározott műszaki előírások és feltételek teljesítésére,

- állomások, hálózatok rádióforgalmazására és a forgalmazási szabályok megtartására;

b) nagyfrekvenciás villamos berendezések, valamint nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezések vonatkozásában kizárólag rádiózavar okozása esetén:

- a nagyfrekvenciás villamos berendezés engedélyében meghatározott műszaki előírások és feltételek vizsgálatára,

- a megfelelőség alapvető követelményei megtartásának vizsgálatára,

- a berendezés használatával kapcsolatos feltételek megtartására.

(2) Az ellenőrzés végrehajtását az Ft. 3. § (3) bekezdés d), e) és f) pont és a 4. § (1) bekezdés b) pont felhatalmazása alapján kiadott miniszteri rendeletek szabályozzák.

Frekvencia-megfigyelés

12. § A hatóság frekvencia-megfigyelési feladatokat hajt végre:

a) frekvenciagazdálkodási feladatainak - kiemelten a spektrumgazdálkodás, a hatósági eljárások - támogatására;

b) megelőzésként a rádiószolgálatok rádiózavar-mentes működési feltételeinek biztosítására;

c) polgári hírközlési hatóság kezdeményezésére.

13. § (1) A hatóság az állomások, hálózatok műszaki jellemzőit méri:

a) elemzések készítéséhez a sávfelosztás és a frekvenciakiosztási tervek elkészítése céljából;

b) adatok gyűjtéséhez az állomások működéséről a sáv és a frekvencia kijelölhetőségének, illetőleg a felhasználás engedélyezhetőségének vizsgálata céljából;

c) statisztikai információk gyűjtéséhez a sávfoglaltság műszaki és felhasználási jellemzőiről az adatszolgáltatási tevékenység érdekében.

(2) A hatóság EMC vizsgálatokat végez:

a) a frekvenciakiosztási tervek elkészítéséhez;

b) a frekvenciakijelölési és a rádióengedélyezési eljárás támogatásához;

c) a lehetséges rádiózavar-források feltérképezéséhez;

d) a rádiótávközlő berendezések, nagyfrekvenciás villamos berendezések, valamint nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezések elektromágneses összeférhetőségének megállapítására.

Nemzeti és nemzetközi rádió-mérőszolgálati tevékenység

14. § A hatóság a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, a polgári hírközlési hatóság, illetőleg az Észak-atlanti Szerződés Szervezete illetékes szervének felkérésére nemzeti és nemzetközi együttműködésben rádió-mérőszolgálati tevékenységet lát el:

a) a Nemzetközi Távközlési Egyesület Rádiószabályzatában meghatározott rádiószolgálatok rádiózavar-mentes működésének biztosítása,

b) a frekvenciasáv felosztásának szükség szerinti megváltoztatása

érdekében.

IV. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

15. § A rádiómérés - a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény 6. §-ának (1) bekezdése értelmében - joghatással járó tevékenység. A hatóság a rádióméréseket hitelesített vagy használati etalonnal ellenőrzött mérőeszközzel végzi.

16. § A rádiómérő, ellenőrző és a rádiózavar-elhárító szolgálat működési rendjét a hatóság vezetője állapítja meg.

17. § (1) A rádiómérés útján, illetőleg a személyes (helyszíni) ellenőrzés során szerzett frekvenciaadatokat, információkat a hatóság csak az 2. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenységek hatósági eljárásaiban, valamint az Ft. 4. §-ának (3) bekezdésében meghatározott adatszolgáltatások érdekében - a vonatkozó jogszabályok betartásával - használhatja fel.

(2) A hatóság rádiómérés útján megfigyelt (rögzített) rádióforgalmazások információtartalmát kizárólag a forgalmazási szabályokkal összefüggő jogsértések megállapítására és bizonyítására - a vonatkozó jogszabályok betartásával - használhatja.

18. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Szabó János s. k,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] A 10/1999. (VIII. 18.) HM rendelet 7. § 7. bekezdése a 78/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék