152/1999. (X. 22.) Korm. rendelet

a haditechnikai eszközök beszerzésére vonatkozó eljárási szabályokról

A Kormány a haditechnikai eszközök beszerzésére vonatkozó eljárási szabályokról a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 96. §-a (1) bekezdésének f) pontja által adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

ELSŐ RÉSZ

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet hatálya

A rendelet hatálya alá tartozó szervezetek

1. § E rendelet hatálya alá tartoznak az alábbi szervezeteknek a 2. § szerinti beszerzései:

a) a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség, valamint költségvetési szervei;

b) a Belügyminisztérium és költségvetési szervei;

c) a nemzetbiztonsági szolgálatok;

d) a védelmi célú tartalékolást szolgáló szervezetek;

e) a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és költségvetési szervei.

A rendelet hatálya alá tartozó beszerzések

2. § A rendelet (a továbbiakban: R.) hatálya kiterjed a közbeszerzéseknek az éves költségvetési törvényben meghatározott értékhatárt elérő értékű haditechnikai eszközök és szolgáltatások (a továbbiakban: haditechnikai eszközök) beszerzésére, kivéve, ha a beszerzésre az egyes beszerzések

nemzetbiztonsági és titokvédelmi okok miatti sajátos szabályairól szóló kormányrendeletet kell alkalmazni.

3. § Az 1. §-ban meghatározott szervezetek a 2. §-ban rögzített értékhatárt el nem érő értékű - a központosított közbeszerzés hatálya alá nem tartozó - haditechnikai eszköz beszerzéseik során is jogosultak e rendelet szabályai szerint eljárni.

4. § E rendelet hatálya nem terjed ki

a) azon haditechnikai eszközök beszerzésére, amelyek a Kbt. 6. §-ának b)-j) pontjai és a 9. §-ának (2) bekezdése alapján nem esnek a Kbt. hatálya alá;

b) azon - államtitkot vagy szolgálati titkot érintő, illetőleg nemzetbiztonsági vagy honvédelmi érdekkel összefüggő - haditechnikai eszközök beszerzéseire, amelyek vonatkozásában a Kormány Nemzetbiztonsági Kabinetje a rendelet alkalmazását kizáró előzetes döntést hozott.

Értelmező rendelkezések

5. § E rendelet alkalmazásában

a) haditechnikai eszköz: a jelen rendelet mellékletében felsorolt eszközök és szolgáltatások;

b) életciklus költség: egy haditechnikai eszköznek vagy rendszernek a várható élettartamára vonatkozó közvetlen, közvetett, visszatérő és vissza nem térő, valamint más kapcsolódó - a fejlesztésben, a működésben, a fenntartásban és a támogatásban felmerülő vagy várhatóan felmerülő - költségek összessége;

c) interoperabilitás (együtt alkalmazhatóság): a technikai rendszerek vagy egységek azon képessége, hogy más rendszereknek vagy egységeknek szolgáltatást nyújtsanak, illetve azoktól szolgáltatást fogadjanak.

Az eljárás általános szabályai

Az eljárás alapelvei

6. § A rendelet hatálya alá eső beszerzések során a Kbt. előírásai szerint kell eljárni az ezen rendeletben meghatározott eltérésekkel.

7. § A beszerzés során a Kbt. 24. §-ában foglaltakon túl a gazdaságosság, a honvédelem és a nemzetbiztonság, továbbá az állami és szolgálati titok védelmének szempontjait egyaránt figyelembe kell venni. A beszerzés során fokozottan figyelembe kell venni a mindenkori környezetvédelmi előírásokat.

MÁSODIK RÉSZ

A BESZERZÉSI ELJÁRÁS RÉSZLETES SZABÁLYAI

Az eljárás fajtái

8. § A haditechnikai eszközök beszerzése nyílt, meghívásos vagy a Kbt. szerinti tárgyalásos, illetve szűkítéses tárgyalásos eljárás útján történhet. Tárgyalásos eljárásra csak akkor kerülhet sor, ha azt a Kbt. vagy a rendelet megengedi.

A beszerzési eljárásokra vonatkozó speciális szabályok

A nyílt eljárás

9. § (1) Az ajánlatkérő a Kbt. 35. §-ának (1) bekezdésében foglaltakon túl, az ott írott módon előnyben részesítheti az ajánlatot, ha az elősegíti a nemzetbiztonsági, illetve a honvédelmi érdeket kielégítő, speciális haditechnikai termelő és szolgáltató kapacitások fenntartását.

(2) Az ajánlatkérő az ajánlati felhívásban előírhatja, hogy az ajánlattevő végezzen a beszerzés tárgyára vonatkozó életciklus költség számításokat.

(3) Az ajánlatkérő biztosítja, hogy egy milliárd forintot meghaladó magyar importszerződés esetén, a szerződéses összeg értékéig az ajánlattevő ellentételezési kötelezettséget vállal, melynek részleteiről a Gazdasági Minisztériummal külön szerződést köt.

A műszaki leírás

10. § Az ajánlatkérő köteles az ajánlati felhívásban vagy a dokumentációban a közbeszerzés tárgyára vonatkozó részletes műszaki leírást (különösen a műszaki és minőségi követelmények, a megfelelőség tanúsítása és ellenőrzése, a minőségbiztosítási rendszer tanúsítása) adni, továbbá a haditechnikai eszközrendszerek esetén a rendszerre vonatkozó követelményeket meghatározni.

Az előminősítési eljárás

11. § Az ajánlatkérő előminősítési eljárás lefolytatására jogosult annak érdekében, hogy a beszerzési eljárás további szakaszában már csak a beszerzés teljesítésére pénzügyi, gazdasági, műszaki és titokvédelmi szempontból alkalmas ajánlattevők vegyenek részt. Az alkalmasságot a Kbt.-ben és az egyes beszerzések nemzetbiztonsági és titokvédelmi okok miatti sajátos szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott módon lehet igazolni.

Az ajánlatok elbírálása

12. § (1) Az ajánlatokat a lehető legrövidebb időn belül el kell bírálni, az eljárás eredményét vagy eredménytelenségét az ajánlati felhívásban meghatározott eredményhirdetési időpontban ki kell hirdetni. Az eredményhirdetés időpontját a Kbt. 55. §-ának (1) bekezdésében meghatározott időpontnál későbbi időpontban is meg lehet határozni, amennyiben azt a beszerzés tárgyának sajátosságai, vagy a beszerzés egyéb körülményei indokolják.

(2) Az ajánlatkérő az eredményhirdetés időpontját - indokolt esetben - egy alkalommal, legfeljebb hatvan nappal elhalaszthatja. Az ajánlatkérő az eredeti határidő lejárta előtt köteles a halasztásról és annak indokáról az összes ajánlattevőt egyidejűleg, közvetlenül, írásban tájékoztatni.

(3) Haditechnikai eszközök beszerzési eljárásának eredményéről nem kell hirdetményt közzétenni.

(4) Az ajánlatkérőnek a szerződés megkötése időpontját az ajánlati felhívásban kell meghatároznia azzal, hogy az nem jelölhető meg az eredményhirdetést követő naptól számított hatvanadik napnál későbbi időpontban.

A tárgyalásos eljárás

13. § (1) Az ajánlatkérő - a Kbt.-ben meghatározott szabályok szerint - tárgyalásos eljárást alkalmazhat a Kbt.-ben meghatározottakon túl:

a) ha a korábban beszerzett dolog részbeni kicserélése vagy bővítése esetén a korábbi nyertes ajánlattevőnek másikkal történő helyettesítése azzal a következménnyel járna, hogy eltérő és nem illeszkedő műszaki technikai jellemzőjű dolgokat kellene beszerezni, vagy az ilyen beszerzés aránytalan műszaki-technikai nehézséget eredményezne a működésben és a karbantartásban; az ilyen legutóbb kötött szerződés óta eltelt időtartam azonban nem haladhatja meg haditechnikai eszköz esetén az öt évet;

b) ha az érintett haditechnikai eszköz, illetve rendszer bonyolultsága, komplexitása azt indokolttá teszi;

c) amennyiben nemzetbiztonsági, illetve honvédelmi érdekből a hazai hadiipari termelő vagy szolgáltató kapacitások fenntartása indokolja, hogy egy meghatározott forrásból történjen a beszerzés;

d) amennyiben a beszerzés egy előzetes kutatás-fejlesztési eljárás során, kifejezetten katonai célra és katonai követelmények alapján kifejlesztett eszköz beszerzésére irányul;

e) a nemzetközi katonai tevékenységek egységes technikai biztosítása és az interoperabilitás megteremtése érdekében szükséges, sürgős beszerzések esetén. Ebben az esetben a Kbt. 71/B. §-ának (3) bekezdése szerinti eljárást kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az eljárás eredményét nem kell közzétenni.

(2) Az e rendelet hatálya alá tartozó hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárásokban a Kbt. 71/B. §-ának (2) bekezdését, továbbá a 71/B. §-a (3) bekezdésének utolsó mondatát nem kell alkalmazni. A szűkítéses tárgyalásos eljárás megkezdéséről a Kbt. 9. számú melléklete szerinti hirdetményt kell közzétenni.

Szűkítéses tárgyalásos eljárás

14. § (1) A 13. § (1) bekezdésének b) pontja, továbbá a Kbt. 70. §-a (1) bekezdésének a), illetve e) pontja szerinti esetekben az ajánlatkérő szűkítéses tárgyalásos eljárás tartására jogosult. A szűkítéses tárgyalásos eljárás megkezdéséről a Kbt. 9. számú melléklete szerinti hirdetményt kell közzétenni.

(2) Az ajánlatkérő a részvételi felhívásban köteles tájékoztatni az ajánlattevőket arról, hogy szűkítéses tárgyalásos eljárást kíván lefolytatni.

15. § (1) A szűkítéses tárgyalásos eljárás ajánlattételi szakaszában az ajánlatkérő jogosult az ajánlatok elbírálását két fordulóban végezni.

(2) A szűkítéses tárgyalásos eljárás ajánlattételi szakaszában az ajánlattevők részére közvetlenül megküldött ajánlati felhívás a Kbt. 71/A. §-ának (3) bekezdésében foglaltakon túl tartalmazza, hogy az ajánlatkérő az elbírálás második fordulójában legfeljebb hány ajánlattevővel fog tárgyalni, ezek száma nem lehet kettőnél kevesebb. Ha ez az ajánlati felhívás megküldésekor az ajánlatkérő számára ismert, az ajánlati felhívás tartalmazza azt is, hogy az elbírálás második fordulójában mely részszempontok alapján fogja kiválasztani az eljárás nyertesét.

16. § (1) A szűkítéses tárgyalásos eljárásban érkezett ajánlatok elbírálásának első fordulójában az ajánlatkérő az összes ajánlattevővel, a második fordulóban pedig a (2) bekezdés b) pontja szerint kiválasztott ajánlattevőkkel szabadon tárgyal.

(2) A szűkítéses tárgyalásos eljárásban érkezett ajánlatok elbírálására és az első forduló eredményének kihirdetésére a Kbt. 55-61. §-ait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy

a) az eredményhirdetés időpontjára és annak elhalasztására e rendelet 12. §-ának (1)-(2) bekezdése vonatkozik;

b) nem a nyertes ajánlattevőt kell kiválasztani, hanem azokat az - ajánlati felhívásban meghatározott számú - legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevőket, akikkel az ajánlatkérő az elbírálás további fordulójában tárgyalni fog, a Kbt. 5. számú melléklete szerinti összegezés 4. a) pontját is ennek megfelelően kell kitölteni;

c) a Kbt. 5. számú melléklete szerinti összegezés 4. b) pontját nem kell kitölteni;

d) ha az ajánlati felhívásban nem közölték, a Kbt. 5. számú melléklete szerinti összegezésben kell feltüntetni, hogy az ajánlatkérő az elbírálás második fordulójában mely résszempontok alapján fogja kiválasztani az eljárás nyertesét.

17. § (1) Az ajánlatkérő jogosult az elbírálás első fordulója alapján kiválasztani a nyertes ajánlattevőt és az eljárás eredményét kihirdetni, ezt a döntését a Kbt. 5. számú melléklete szerinti összegezésbe kell foglalnia.

(2) Az elbírálás második fordulójával kapcsolatos tárgyalás, valamint a szerződéskötés időpontjáról az ajánlatkérő egyidejűleg, közvetlenül, írásban tájékoztatja a 16. § (2) bekezdés b) pontja szerinti ajánlattevőket.

(3) Az elbírálás második fordulójának eredményéről az ajánlatkérő egyidejűleg, közvetlenül, írásban tájékoztatja a 16. § (2) bekezdés b) pontja szerinti ajánlattevőket. A nyertes kiválasztását nem kell megindokolni.

HARMADIK RÉSZ

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

18. § A rendelet a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépést követően megkezdett beszerzésekre kell alkalmazni.

19. § A haditechnikai eszközök beszerzése során a rendeletben foglaltakon túl nem alkalmazható a törvény 3. §-ának (1) bekezdése és a 35. §-ának (3) bekezdése.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 152/1999. (X. 22.) Korm. rendelethez

Haditechnikai eszközök felsorolása

I. Kizárólagosan, illetve elsődlegesen katonai célra kifejlesztett, illetve gyártott:

1. Repülőgépek, helikopterek;

2. Repülés előkészítő, kiszolgáló és gyakorló gépkocsik;

3. Repülés gyakorló berendezések;

4. Géppuskák, gránátvetők, önjáró és vontatott lövegek;

5. Aknavetők, sorozatvetők;

6. Kézifegyverek (katonai pisztoly, géppisztoly, gépkarabély, mesterlövészpuskák, kézigránát);

7. Lőszerek, rakéták, aknák, bombák, robbanóanyagok és robbantó eszközök;

8. Védőmellények;

9. Rakétarendszerek;

10. Katonai vezetési, irányító és tervező rendszerek;

11. Rádiólokációs információ feldolgozó pontok;

12. Rádiótechnikai irányító rendszerek;

13. Rádiólokátorok és egyéb lokátortechnikai eszközök;

14. Repülő rakéta előkészítő állomások;

15. Tüzér tűzvezető eszközök és mérőberendezések;

16. Optikai és lézer távmérők;

17. Képalkotó berendezések;

18. Harckocsik, harckocsi vontatók;

19. Páncélozott szállító harcjárművek;

20. Egyéb lánctalpas és páncélos járművek;

21. Gépjárművek, pótkocsik, áramforrás aggregátok;

22. Rádió felderítő, lehallgató, ellenőrző, zavaró készülékek (eszközök, állomások, gépkocsik) és segédberendezéseik;

23. Rádió iránymérő berendezések (eszközök, állomások, gépkocsik) és segédberendezések;

24. Rádiórelé felderítő, lehallgató, ellenőrző, zavaró készülékek (eszközök, állomások, gépkocsik) és segédberendezéseik;

25. Rádiótechnikai felderítő és kisugárzást ellenőrző eszközök (állomások) és segédberendezéseik;

26. Tüzérségi rádiógyújtó felderítő és zavaró állomások és segédberendezéseik;

27. Földi és légi telepítésű rádiólokátort felderítő, zavaró eszközök (állomások, gépkocsik) és segédberendezéseik;

28. Rádióelektronikai-harc vezetési pontok (komplexumok), irányító rendszerek;

29. Zavarkivizsgáló eszközök (állomások, gépkocsik);

30. Navigációs berendezések;

31. Rádió készülékek;

32. Távbeszélő központok és tartozékai;

33. Kábelek és kábelépítő felszerelések;

34. Hírközpont elemek;

35. Futár és tábori posta felszerelések;

36. Rejtjelző és titkosító berendezések;

37. Tábori számítógépes központ gépkocsik;

38. Földi repülésirányító és navigációs berendezések;

39. Optikai siklószögadók;

40. Elektronikus távbeszélő központok;

41. Nagy és közepes teljesítményű nyomdák;

42. Tábori nyomda, szedő és fényszedő, fotolabor, nyomógép, kötészeti és különféle előkészítő gépkocsik;

43. Lánctalpas és gumikerekes bulldózerek;

44. Önjáró útprofilozók;

45. Önjáró ládás földnyesők;

46. Lánctalpas és gumikerekes árokásó gépek;

47. Lánctalpas és gumikerekes kotrók;

48. Lánctalpas és gumikerekes fedezékásó gépek;

49. Önjáró vibrációs úthengerek;

50. Önjáró gumikerekes úthengerek;

51. Lánctalpas és gumikerekes átkelőgépek;

52. Hídépítő gépek;

53. Folyami úszóhidak;

54. Talajfúró gépkocsik;

55. Vízellátó állomások;

56. Fakitermelő gépek;

57. Hajók és uszályok, átkelési eszközök;

58. Repülőtér karbantartó gépek;

59. Útépítő gépek (beton és aszfalt megmunkálók);

60. Aknatelepítő, aknakereső és mentesítő gépkocsik, aknataposó és aknakifordító eszközök;

61. Búvár keszon felszerelések;

62. Könnyű és nehéz búvár felszerelések;

63. Páncélozott műszaki felderítő és akadályelhárító járművek;

64. Tábori világító szerelvények;

65. Villamosenergia-ellátó készletek;

66. Mágneses erőtér gépkocsik;

67. Vegyi-, sugárfelderítő és laboratóriumi járművek;

68. Vegyi-, sugárhelyzet értékelő és tájékoztató járművek;

69. Mentesítő járművek és utánfutók;

70. Vegyvédelmi ruházat, vegyi- és sugárfelderítő eszközök, vegyi- és sugárértékelő eszközök, vegyi- és sugármentesítő anyagok;

71. Könnyű lángszórók és tűzkeverék töltő gépkocsik;

72. Tűzoltójárművek és utánfutók;

73. Vasúti gördülőtechnika munkagépek;

74. Rakodógépek, targoncák, konténerszállítók;

75. Sebesültszállító járművek;

76. Egészségügyi szakgépkocsik, utánfutók és konténerek;

77. Üzemanyagtöltő és -szállító járművek;

78. Tábori csővezeték készletek;

79. Üzemanyag szivattyú utánfutók;

80. Üzemanyag labor járművek;

81. Mozgókonyhák;

82. Vízszállító gépkocsik és utánfutók;

83. Kenyérszállító, hűtő és élelmezési szerviz gépkocsik;

84. Tábori sütödék;

85. Építőanyag mozgató és emelő eszközök;

86. Építési-fenntartási és elhelyezési szakgépjárművek;

87. Mobil térképészet-technikai eszközök;

88. Térképészeti számítógépes eszközök;

89. Térképészeti nyomda és felszerelései;

90. Kiképzési eszközjavító műhelygépkocsik;

91. Videó stúdiós autóbuszok;

92. Propaganda gépkocsi és kultúrtechnikai járművek;

93. Mérésügyi mozgó ellenőrző eszközök;

94. Speciális darus gépkocsik;

95. Őrzésvédelmi, biztonságtechnikai berendezések, beléptető rendszerek;

96. Pirotechnikai termékek (pl. könnygázgránát, színes füstjelző, ködgyertya, gumigolyós kézigránát, jelző rakéták stb.);

97. Kényszeritő eszközök (pl. rendőrbot, könnygázszóró palack, kézi- és lábbilincs, elektromos sokkoló stb.).

II. Az I. alatt felsorolt eszközökhöz kapcsolódó szoftverek, alkatrészek, kiképzési és oktatási eszközök, kiképzési és oktatási szolgáltatások, ellenőrző, karbantartó és javító eszközök, ipari javításukkal kapcsolatos szolgáltatások.

Tartalomjegyzék