Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/1999. (IX. 30.) EüM rendelet

a vérellátás egyes szakmai követelményeiről

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdésének r), s) és t) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. § E rendelet alkalmazásában

a) donor: az a személy aki másnak, illetve saját maga számára gyógyító-megelőző céllal vért vagy vérkomponenst ad;

b) recipiens: a vért vagy vérkészítményt kapó személy;

c) vérgyűjtés: önkéntes donoroktól orvosi felügyelet alatt a terápiás vérkészítmények előállításához és a további feldolgozáshoz szükséges vér, vérkomponens vétele, továbbá a kivizsgálás, feldolgozás helyére történő továbbítása;

d) egységnyi véradás: a hagyományos véradás során vértartósító oldatba 450 ml (+-10%) teljes vér vétele;

e) aferezises véradás: a donortól egy véradási esemény során több egység plazma (plazmaferezis), trombocita (trombocitaferezis) vagy fehérvérsejt (leukaferezis) vétele;

f) transzfúzió: gyógyító-megelőző céllal vér vagy vérkészítmény bevitele a recipiens érrendszerébe;

g) a donor immunizálása: a speciális immunglobulin készítményekkel történő hazai önellátás érdekében az önként jelentkezők szervezetébe más személytől származó, kivizsgált és immunizálásra alkalmas vérkomponens, illetve egyéb anyag beadása az ellenanyag termelés beindítása és fokozása céljából;

h) autotranszfúzió: a transzfúziót igénylő személy által saját kezelése céljából adott, illetve tőle levett vérnek az érrendszerébe történő visszajuttatása;

i) kórházi vértranszfúziós osztály: 130 vagy ennél több betegággyal rendelkező egészségügyi intézményben működő, a korszerű vérfelhasználási gyakorlat (transzfuziológia) feltételeit biztosító diagnosztikus, konzultációs osztály;

j) kórházi vértranszfúziós szolgálat: 130-nál kevesebb betegággyal rendelkező egészségügyi intézményben működő, a korszerű vérfelhasználási gyakorlat (transzfuziológia) feltételeit biztosító diagnosztikus, konzultációs egység;

k) vérdepó: az Országos Vérellátó Szolgálat (a továbbiakban: OVSz) területi szerveiben, a kórházi vértranszfúziós osztályokon, illetve szolgálatokban lévő, zárt, karbantartott és ellenőrzött tárolórendszer, amely meghatározott hőmérsékleten biztosítja a terápiás vérkészítmény tartós tárolását és kiadását;

l) az OVSz területi szervei: az OVSz keretében működő regionális vérellátó központok és területi vérellátók.

2. § (1) A véradás szervezése, a donorok toborzása és megtartása az OVSz feladata, amely során együttműködik a Magyar Vöröskereszttel, valamint más társadalmi szervezetekkel.

(2) A véradás szervezője közérthető formában terjeszti a vérrel kapcsolatos korszerű ismereteket annak érdekében, hogy növelje az állampolgárok bizalmát a vérellátó rendszer biztonságosságával kapcsolatban és minden lehetséges eszközzel felhívja a figyelmet a véradás társadalmi fontosságára.

3. § (1) A vérgyűjtést az OVSz területi szervei, valamint az OVSz-szel erre megállapodást kötött, a szükséges szakmai feltételekkel rendelkező kórházi vértranszfúziós osztályok (a továbbiakban: vérgyűjtést végzők) végezhetik.

(2) A vérgyűjtést végzőket az Országos Vérellátó Szolgálat Központja (a továbbiakban: OVSzK) az esetleges visszakeresés és utóvizsgálat céljából egyedi azonosító kóddal látja el.

(3) A donorok egészségének védelme és a sürgős szükség esetén történő ellátás feltételeinek biztosítása a vérgyűjtést végzők feladata.

4. § (1) A donornak a véradás során az utazással összefüggésben keletkezett indokolt és igazolt költségeit a vérgyűjtést végző megtéríti. A költségtérítés megállapítható a donor lakó-, illetve munkahelye és a véradás helyszíne közötti tömegközlekedési díjtétel figyelembevételével az OVSz főigazgatója által meghatározott költségátalányként is.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott költséget akkor is meg kell téríteni, ha a megjelent donor a kötelező kivizsgálás eredménye alapján nem adhat vért.

(3) A donort a véradást követően a vérgyűjtést végző által biztosított kalória- és folyadékpótló étkezés illeti meg abban az esetben is, ha a vérvétel nem eredményezett felhasználható vérkészítményt.

5. § (1) A véradással kapcsolatban a donornak a 4. §-ban feltüntetetteken túl további, az OVSz főigazgatója által meghatározott térítés adható, amennyiben a véradás (2) bekezdés szerinti eseteiben a beavatkozás időtartama, illetve különleges módja indokolja, vagy a donor vállalja, hogy véradás céljából folyamatosan rendelkezésre áll.

(2) További térítést lehet megállapítani:

a) speciális készülék segítségével nyert egyedi trombocita vagy fehérvérsejt koncentrátum,

b) ritka vércsoportú vörösvérsejt készítmény,

c) specifikus ellenanyagot tartalmazó plazma adása, továbbá

d) a donor immunizálása

esetén.

6. § (1) A donort a véradás előtt tájékoztatni kell a véradással kapcsolatos vizsgálatokról, az ezekkel kapcsolatos intézkedésekről, a véradással járó kockázatokról, valamint azok megelőzésének módjáról.

(2) A véradás előtt a donor nyilatkozik arról, hogy a vére tudomása szerint gyógyító célra felhasználható, illetve önkizáró nyilatkozatot tesz abban az esetben, ha tudomása van arról, hogy vére gyógyító célra nem alkalmas.

7. § (1) A donor aláírásával igazolja, hogy a véradásban részt kíván venni, illetve hozzájárul a személyi és az egészségi állapotára vonatkozó adatainak - az adatkezelésre vonatkozó jogszabályok szerinti - felhasználásához.

(2) A vér nyomonkövethetősége érdekében az OVSz egyedi azonosító szám adásával biztosítja minden véradás és az abból származó vérkészítmény egyedi azonosíthatóságát.

(3) A véradás előtt meg kell állapítani a donor személyazonosságát. Az azonosításhoz rögzíteni kell a donor nevét, lakóhelyét és születési időpontját, azonban a véradás során - a 9. §-ban foglaltak kivételével - a donor és a recipiens közötti anonimitást tiszteletben kell tartani.

8. § (1) Vér vagy annak egyes alkotóeleme csak olyan kivizsgált, cselekvőképes donortól vehető le, aki a 7. § (3) bekezdésében meghatározott adatokat rendelkezésre bocsátotta.

(2) A gyógyításra használt vér - függetlenül attól, hogy közvetlenül transzfúzióra vagy további feldolgozásra kerül-e - csak olyan donortól vehető, aki számára a véradás várhatóan nem jelent egészségi kockázatot, és akinél a fertőző betegségek vérrel történő átvitelének veszélye minimalizálható.

(3) A donor kórelőzményének megismerését, valamint egészségi állapotának felmérését a transzfúzió szempontjából veszélyeztető életmód és megbetegedések azonosítására is alkalmas kérdőív kitöltésével, kiegészítő szóbeli adatfelvétellel, valamint orvosi vizsgálattal kell biztosítani. A véradás előtt a donornál orvosi vizsgálatot kell végezni azon kóros eltérések felismerése céljából, amelyek a tervezett véradás kapcsán veszélyesek lehetnek a donorra, vagy várhatóan ártalmasak lehetnek a recipiensre.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott orvosi vizsgálat része különösen az előzetes vérfesték (hemoglobin) vagy hematokrit vizsgálat, a vérnyomásmérés és a pulzusszámlálás.

(5) A plazmaferezissel rendszeresen plazmát adó donornál legalább évente egy alkalommal vizsgálni kell az összfehérje és az egyes fehérje komponensek, különösen az albumin és a védőfehérje (IgG) szintjét.

(6) A trombocitaferezissel rendszeresen trombocitát adó donornál minden véradás előtt meg kell határozni a trombocitaszámot.

(7) A kivizsgálást követően az orvos dönt a donor véradásra történő alkalmasságáról és azt az egészségügyi dokumentációban aláírásával igazolja.

(8) A vérvétel csak orvosi felügyelet alatt végezhető.

(9) A véradásból történő átmeneti vagy végleges kizárási okokról, a további teendőkről a vérvételt felügyelő orvos a donort részletesen tájékoztatja.

9. § (1) A donor a vérvétel során rendelkezhet úgy, hogy a levett vérét egy meghatározott személy (a továbbiakban: kedvezményezett) részére kívánja adni (a továbbiakban: irányított véradás).

(2) Az irányított véradásból származó vérkészítményt az OVSz - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles a kedvezményezett részére biztosítani, ha a donor és a recipiens között orvosszakmai kizáró ok nincs és a vérkészítmény a 14. §-ban foglalt vizsgálatok alapján gyógyító célra alkalmas.

(3) Az irányított véradásból származó vérkészítmény nem kedvezményezett részére közvetlen életveszély elhárítása érdekében, vagy abban az esetben adható ki, amennyiben arra a kedvezményezettnek a továbbiakban nincs szüksége.

10. § Az egységnyi és aferezises véradás alapkövetelményeit az 1. számú melléklet, a vérvétel egyéb szakmai szabályait az OVSz által kiadott módszertani levél tartalmazza.

11. § (1) A donor immunizálása előtt a donort részletesen tájékoztatni kell a beavatkozás lényegéről, jelentőségéről és kockázatairól. A tájékoztatás megtörténtét az immunizálandó személy aláírásával igazolja.

(2) A donorimmunizálás elvégzéséhez a jelentkezők előzetes írásbeli beleegyezése szükséges.

(3) A donorimmunizálás végzésére, ellenőrzésére, dokumentálására vonatkozó részletes szakmai szabályokat az OVSz módszertani levélben határozza meg.

12. § (1) Az autotranszfúzió formái:

a) előzetes vérgyűjtés után a vérnek nagyobb vérveszteséggel járó műtét során történő visszaadása (a továbbiakban: autotranszfúzió céljából történő véradás);

b) közvetlenül a műtét előtt levett vér műtét utáni visszaadása; és

c) az elvesztett vér összegyűjtése és visszaadása.

(2) A beteg kezelőorvosának javaslatára az autotranszfúzió céljából történő véradás, az adott vér kivizsgálása, feldolgozása és tárolása az OVSz területi szerveiben, valamint az OVSz-szel erre megállapodást kötött, a szükséges szakmai feltételekkel rendelkező kórházi vértranszfúziós osztályokon történhet.

(3) A beteg alkalmasságát az autotranszfúzió céljából történő véradásra a vérvételt felügyelő orvos bírálja el.

(4) Az autotranszfúziós eljárások végzésének szakmai szabályait az OVSz által kiadott módszertani levél tartalmazza.

13. § A külső fertőzések megelőzése és a vér alkotórészeinek tárolása korszerű feltételeinek megteremtése érdekében a vért és vérkészítményt kizárólag zárt, többrészes műanyag vérvételi zsákrendszerbe lehet levenni, tárolni és felhasználni.

14. § (1) A levett vér gyógyító célra történő alkalmassá nyilvánítása (a továbbiakban: felszabadítás) érdekében a vér mintájából

a) HIV 1-2 antitest,

b) hepatitisz B (HBs antigén),

c) hepatitisz C antitest,

d) luesz (treponema antitest)

vizsgálatot, valamint

e) AB0 és Rh(D) vércsoport meghatározást, és

f) vércsoport ellenanyag szűrést

kell végezni. A donor és a recipiens védelme érdekében egyéb vizsgálatok is elvégezhetők.

(2) A donor első véradásából származó vérkészítmény felszabadítása előtt HBc antitest vizsgálatot is végezni kell.

(3) CMV antitest vizsgálatot is kell végezni, ha a vérkészítmény adása veleszületett vagy szerzett immunhiányos recipiensnek szükséges. A transzfúzió szempontjából veleszületett vagy szerzett immunhiányos állapotnak minősülő eseteket az OVSz módszertani levélben határozza meg.

(4) A vizsgálatok végzésére, ellenőrzésére és az eredmények értékelésére vonatkozó részletes szakmai szabályokat az OVSz módszertani levélben határozza meg.

15. § (1) A terápiás célra levett vér kivizsgálását, a közvetlen gyógyításra és további feldolgozásra szánt vérkészítmények előállítását és osztását, valamint nyilvántartását, készletezését, ellenőrzését, minősítését, tárolását és kiadását az OVSz területi szervei, valamint - saját intézményükön belüli felhasználás céljából - az OVSz-szel megállapodást kötött, a szükséges szakmai feltételekkel rendelkező kórházi vértranszfúziós osztályok végezhetik.

(2) A vérkészítményt előállító köteles a kivizsgálások ellenőrzött eredménye alapján a vérkészítmény címkéjén olvasható és kódolt formában is feltüntetni

a) a vérkészítmény megnevezését és termékkódját;

b) a készítmények AB0 és Rh(D) vércsoportját;

c) a véradás 7. § (2) bekezdése szerinti egyedi azonosító számát;

d) a vérvétel és a lejárat időpontját;

e) a vérvételt és a feldolgozást végző egység megnevezését és 3. § (2) bekezdése szerinti egyedi azonosító kódját;

f) a vértartósító oldat összetételét és mennyiségét; továbbá

g) az előírt tárolási hőmérsékletet.

(3) A címkézésre vonatkozó részletes szakmai szabályokat az OVSz módszertani levélben határozza meg.

16. § (1) Az előállított vérkészítmény kizárólag vérdepóban, az OVSz által kiadott módszertani levélben meghatározott hőmérsékleten és feltételek között tárolható.

(2) A vérkészítmények tárolására használt hűtőterek hőmérsékletének folyamatos regisztrálását biztosítani kell, vagy a hőmérsékleti értéket 4 óránként leolvasni és azokat írásban rögzíteni kell. A vértárolásra használt hűtőtereket el kell látni a váratlan meghibásodást jelző hang- és fényriasztóval.

(3) A vérkészítmények tárolására használt hűtőtérben kizárólag vérkészítmény tartható.

(4) A vérkészítmények szállítása a tárolásra előírt hőmérsékleten történik.

(5) A nem megfelelő körülmények között tárolt, illetve szállított vérkészítmény transzfúziós célra nem adható ki és az transzfúzióra nem használható fel.

17. § (1) Az OVSz területi szervei a levett vérről, az előállított vérkészítményekről - a vérgazdálkodási, vagyonvédelmi, gazdasági-pénzügyi, statisztikai és vezetői információs szempontok érvényesülése érdekében - készletnyilvántartást vezetnek.

(2) A vérkészítmények készletnyilvántartási rendszerének bizonylati rendjét az OVSz által kiadott módszertani levél határozza meg.

(3) Az OVSz területi vérellátója a rendelkezésére álló vérkészlet adatait vérkészítményenként vércsoport szerinti bontásban minden munkanapon 10 óráig a regionális vérellátó központnak jelenti. Az összesített adatokat a regionális vérellátó központ minden munkanapon 11 óráig továbbítja az OVSzK-hoz.

18. § (1) A terápiás célra nem alkalmas, a lejárati ideig fel nem használt vagy lejárt szavatosságú vérkészítményeket a vérdepóban elkülönítetten kell tárolni, és azokat a veszélyes hulladékokra vonatkozó szabályok szerint kell megsemmisíteni.

(2) A vérdepó a megsemmisítésre került vérkészítményekről a megsemmisítés okát, idejét, módját és a termék azonosító adatait tartalmazó nyilvántartást vezet.

19. § Az OVSz a véralapanyag és a vérkészítmények biztonsága és hatásossága, valamint a vérkészítmények optimális felhasználása érdekében, továbbá a recipiensek egészségének figyelemmel kísérése céljából belső minőségbiztosítási rendszert működtet, amely ellenőrzi a vérellátás során felhasznált anyagok és reagensek minőségét, a technológiai és minőségügyi leírásokban, módszertani levelekben, szakmai ajánlásokban előírtak betartását, a személyi és tárgyi feltételek folyamatos biztosítását.

20. § Vérkészítményt intézményen belül a vérdepó, más intézménynek csak az OVSz területi szerve adhat ki.

21. § (1) A vér és vérkészítmény célzott, hatékony és biztonságos alkalmazási gyakorlatának elérése és fenntartása céljából az egészségügyi intézményben az intézmény vezetője

a) kórházi transzfúziós bizottságot hoz létre; illetve

b) kórházi transzfúziós felelős orvost és - a mátrixkórház kivételével - osztályos transzfúziós felelős orvosokat bíz meg.

(2) A kórházi transzfúziós bizottság a kórházi vértranszfúziós osztály, illetve szolgálat vezető orvosa által irányított szakmai ellenőrző és tanácsadó testület, amely a transzfúziós tapasztalatok rendszeres elemzése alapján kialakítja a vér és vérkészítmények rendelésével, alkalmazásával, nyilvántartásával kapcsolatos, az adott egészségügyi intézményen belüli gyakorlatot.

(3) A kórházi transzfúziós felelős orvos a kórházi transzfúziós osztály, illetve szolgálat vezetője, aki

a) végzi a vérdepó felügyeletét;

b) a transzfúzióval kapcsolatos szakmai tanácsadással segítséget nyújt az egészségügyi intézmény osztályainak;

c) ellenőrzi a transzfúzióra vonatkozó szakmai előírások betartását, a transzfúziós jelentőlapok kitöltését és ezeknek a vérkészítményt kiadó vérdepóba történő visszajuttatását.

(4) Az osztályos transzfúziós felelős orvos az egészségügyi intézmény rendszeresen transzfúziót végző osztályain koordinálja és ellenőrzi a transzfúziós tevékenységet.

(5) A transzfúziót a beteg kórtörténete, közvetlen vizsgálata és a rendelkezésre álló leletek alapján a kezelőorvos rendeli el. Transzfúzióra csak a 14. § szerint kivizsgált és alkalmasnak ítélt vérkészítmény használható fel.

(6) Vért és vérkészítményt a betegnek transzfúziós tanfolyamot végzett orvos vagy a transzfúzió végzésével az osztályvezető főorvos - mátrixkórház esetén az intézmény orvosszakmai vezetője - által írásban megbízott, transzfúziós tanfolyamot végzett egészségügyi szakdolgozó adhat be.

(7) Egy donor véradásából származó, a 15. §-ban foglaltak szerint előállított vérkészítmény legfeljebb három recipiensnek adható be.

(8) A recipiens egészségi állapotának követése, valamint a vérkészítményekkel kapcsolatos felhasználói tapasztalatok visszajelzése céljából a transzfúziót végző személy kitölti a 2. számú melléklet szerinti transzfúziós jelentőlapot és azt a vérkészítményt kiadó vérdepóba visszajuttatja.

(9) A vérkészítmények felhasználásának részletes szabályait az OVSz által kiadott módszertani levél (a továbbiakban: Transzfúziós Szabályzat) határozza meg. Az egészségügyi intézmény osztályain az osztályvezető főorvos - mátrixkórház esetén az intézmény vezetője - gondoskodik arról, hogy a transzfúziónak a Transzfúziós Szabályzatban előírt feltételei biztosítottak legyenek.

22. § (1) Ez a rendelet 2000. július 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) a vér-, vérkészítmény-ellátás egyes szakmai követelményeiről, valamint a vér és vérkészítmények térítési rendjének átmeneti szabályairól szóló 12/1992. (VI. 26.) NM rendelet 4. §-a,

b) a vért adó személyek (donorok) díjazásának és élelmezési normájának újabb megállapítása tárgyában rendelkező 3/1958. (Eü. K. 1.) EüM utasítás, az ezt kiegészítő 32/1962. (Eü. K. 15.) EüM utasítás és a módosító 3/1963. (Eü. K. 2.) EüM utasítás,

c) a térítésmentes véradás szervezéséről, a vérvétel lebonyolításáról és a vérvétellel felmerülő költségek előirányzásáról és elszámolásáról szóló 11/1968. (Eü. K. 3.) EüM utasítás, valamint a módosításáról és kiegészítéséről rendelkező 4/1974. (Eü. K. 4.) EüM utasítás, továbbá

d) a véradó személyek élelmezési nyersanyagnormájának megállapítására vonatkozó rendelkezések módosításáról szóló 28/1979. (Eü. K. 18.) EüM utasítás

hatályát veszti.

Dr. Gógl Árpád s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 43/1999. (IX. 30.) EüM rendelethez

A véradás alapkövetelményei

1. A véradásra alkalmas személy (donor):

1.1. első véradásánál a korhatár 18-60 év;

1.2. rendszeres véradás esetén a felső korhatár 65 év, de a véradás 65 év felett is engedélyezhető, ha a kivizsgáló orvos az alkalmasságot évente egyszer külön megerősíti.

2. A donor testsúlyára vonatkozó szabály:

2.1. 50 kg feletti donor alkalmas az egységnyi mennyiségű (450 ml+-10%) teljes vér vagy plazma adására,

2.2. 50 kg alatt az egy alkalommal levett teljes vér mennyisége nem lehet több mint a becsült vértérfogat 13%-a.

3. A donor vérnyomására vonatkozó szabály: a véradás engedélyezhető, ha a

3.1. szisztolés vérnyomás 180 Hgmm alatt, illetve

3.2. diasztolés vérnyomás 100 Hgmm alatt van.

4. A donor pulzusára vonatkozó szabály: a véradás engedélyezhető, ha a pulzusszám percenként 50-110, és a pulzus szabályos. (Rendszeres sportolóknál 50/perc alatti érték esetén is engedélyezhető a véradás.)

5. A hemoglobinértékre vonatkozó szabály: a véradás engedélyezhető, ha a hemoglobinérték

5.1. nőknél 12,5 g/dl (7,4 mmol/l),

5.2. férfiaknál 13,5 g/dl (8,4 mmol/l),

5.3. kizárólag plazmát adó donornál a nemtől függetlenül 12,5 g/dl (7,4 mmol/l) vagy felette van.

6. A hematokritértékre vonatkozó szabály: a véradás engedélyezhető, ha a hematokritérték

6.1. nőknél 38%,

6.2. férfiaknál 40%,

6.3. kizárólag plazmát adó donornál a nemtől függetlenül 38%

vagy felette van.

7. Plazmaferezissel rendszeresen plazmát adó donornál az összfehérje érték nem lehet kevesebb mint 60 g/liter.

8. Trombocitaferezissel rendszeresen trombocitát adó donornak az alkalmas, akinek a trombocitaszáma 150X10 9/liter érték felett van.

9. A megengedhető maximális vérvételi mennyiség (beleértve a kivizsgáláshoz szükséges minták mennyiségét is):

9.1. a teljes vér egy alkalommal: 500 ml,

9.2.a plazmaferezissel eltávolítható plazma

9.2.1. alkalmanként (alvadásgátló nélkül) 650 ml,

9.2.2. hetente (alvadásgátló nélkül) 1000 ml.

10. A véradás gyakorisága:

10.1. a teljes vér adása esetén két véradás között legalább 8 hétnek,

10.2. kizárólag plazma adása esetén két adás között legalább 72 órának,

10.3. kizárólag trombocita adása esetén két adás között legalább 48 órának

kell eltelnie.

11. Az évente (12 havonta) megengedhető vérvételek:

11.1. teljes vér vétele esetén férfiaknál legfeljebb 5 alkalommal,[1]

11.2. menopauza előtti nők esetén legfeljebb 3 alkalommal,

11.3. menopauza utáni nők esetében legfeljebb 4 alkalommal.

12. A donornál évente plazmaferezissel eltávolítható maximális plazmamennyiség (alvadásgátló nélkül) : 15 liter.

2. számú melléklet a 43/1999. (IX. 30.) EüM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] Az ilyen gyakorisággal vért adók esetében a rendszeres és aktív donorgondozás kötelező.

Tartalomjegyzék