57/1999. (VI. 18.) FVM rendelet

az 1999. évi költségvetési törvényben jóváhagyott 16 milliárd forint összegű agrárhitelhez kapcsolódó kezességvállalás felhasználásáról, a meghatározott konzervgyártó kisüzemek hitelezésének elősegítéséről

A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel az 1999. évi költségvetési törvényben jóváhagyott 16 milliárd forint összegű agrárhitelhez kapcsolódó kezességvállalás felhasználásáról (konzervipari társaságok) szóló 1065/1999. (VI. 11.) Korm. határozatra az alábbiakat rendelem el:

1. § (1) A rendelet mellékletében meghatározott konzervgyártó kisüzemek (a továbbiakban: jogosultak) az ott meghatározott mértékig, az orosz exporttal összefüggő finanszírozási problémáik enyhítése érdekében felvett - legfeljebb 2,33 milliárd forint - hitelei tőkeösszegének száz százalékára állami kezességvállalást vehetnek igénybe.

(2) A kezességvállalási díj megfizetésétől az állam eltekint.

2. § Az állami kezességvállalást az a lejárt köztartozással nem rendelkező jogosult veheti igénybe, amely az Orosz Köztársaságba történő értékesítés céljából gyártott és raktározott - 1999. május 31-i napi - késztermék készlete okozta pénzügyi nehézsége enyhítése céljából hitelintézettől, a rendelet hatálybalépésétől számított egy hónapon belül olyan, legfeljebb nyolc havi lejáratú hitelt vesz fel, amellyel kapcsolatban vállalja, hogy

a) amennyiben az egyes konzervipari társaságok finanszírozási problémáinak enyhítéséről, a konzervgyárak hitelezésének elősegítéséről szóló 57/1998. (XII. 4.) FVM rendelet alapján állami kezességvállalás mellett hitelt vett fel, a kezességvállalással érintett tartozásait a finanszírozó hitelintézettel - legkésőbb az új hitelfelvétellel egyidejűleg - rendezi,

b) a hitel lejárata szerinti ütemezéséhez igazodó árbevétel engedményezése érdekében a hitelt elkülönített számlán vezeti, továbbá

c) a hitelnyújtásra nyilvános pályázatot ír ki, vagy legalább három hitelintézet érvényes ajánlatát bekéri, illetve rendelkezik legalább három hitelintézet érvényes ajánlatával.

3. § (1) A kezességvállalással összefüggésben a jogosultak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) Agrárrendtartási Hivatalához a rendelet hatálybalépésétől számított egy hónapon belül nyilatkozatot kell benyújtani, amelynek tartalmaznia kell:

a) a jogosult nevét, címét, adószámát és bankszámlaszámát,

b) a kérelmezett teljes hitelösszeg nagyságát,

c) az orosz kivitelre gyártott termékeknek az 1999. május 31-én fennállt raktárkészlete nagyságát, illetve

d) igazolást arról, hogy lejárt köztartozással nem rendelkezik,

e) a 2. §-ban előírt feltételeknek megfelelő hitelszerződés másolatát.

(2) A minisztérium a nyilatkozat alapján a kezességvállalás összegéről igazolást állít ki, amelynek egy példányát megküldi a jogosultaknak és a jogosult által beadott nyilatkozat egy másolatát a Pénzügyminisztériumnak.

4. § (1) Amennyiben az állami kezességvállalással érintett hitel törlesztése meghiúsul, a hitelintézet a 2. § b) pontban meghatározott biztosíték érvényesítését követően - a Pénzügyminisztérium egyidejű értesítése mellett - jogosult az állami kezességvállalásból eredő jogait az állami adóhatóságnál érvényesíteni az eredeti hitelszerződés lejártát követő hatvanegyedik naptól.

(2) A hitelintézet az állami kezességvállalást az 10032000-01907010 számú APEH Agrárgazdasági kezességbeváltás folyósítási számláról igényelheti. A kérelemhez mellékelni kell a hitelszerződés, az árbevétel engedményezés egy-egy példányát, a törlesztés meghiúsulásának indokait.

(3) A beváltott kezesség a hitelfelvevő állammal szembeni kötelezettségévé válik, erről az érintettet az illetékes adóhatóság határozatban értesíti. A visszafizetési kötelezettséget az 10032000-01907010 számú APEH Agrárgazdasági kezességbeváltás folyósítási számlára kell teljesíteni.

5. § (1)[1] A készletfinanszírozási hitel után, annak nyolc hónapi lejáratára, illetve amennyiben azt követően a még fennálló hitelekre a hitelszerződést a lejáratától a pénzintézet legfeljebb 2000. december 31-ig változatlan feltételekkel meghosszabbította úgy, hogy a meghosszabbított hitelszerződés fedezete a hitelfelvevő a szerződésmódosítás időpontjában meglévő és a 2000. évi késztermék készlete vagy árbevétele - a hitelszerződésben meghatározott kamat kifizetését követően - kamattámogatást vehetnek igénybe az 1. §-ban meghatározott állami kezességvállalás mellett.

(2) A kamattámogatás mértéke a hitelszerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamat hetvenöt százaléka.

(3)[2] A kamattámogatást a jogosult székhelye szerinti területi illetékes állami adóhatóságtól a 10032000-01905616 számú APEH Agrárfinanszírozás támogatása folyósítási számláról igényelhető. A meghosszabbított hitelszerződés alapján a kamattámogatás - a hitelszerződésben meghatározott kamat kifizetését követően - az adóhatóság által rendszeresített 0011-es számú "bevallás az államháztartással szemben egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával igényelhető a banki kamatterhelés gyakoriságának megfelelően. Az igénylő nyomtatványhoz csatolni kell a hitelintézet kamatbefizetési igazolását.

(4)[3] Az (1) bekezdés szerint meghosszabbított időszakra a kamattámogatást a jogosult csak az alábbi feltételek teljesítése esetén veheti igénybe:

a) tájékoztatják az Élelmiszer Feldolgozók Országos Szövetségét (a továbbiakban: ÉFOSZ) minden hónapot követő 10-éig

aa) a havi termelésről mennyiségi bontásban,

ab) a félkész és késztermékről, az értékéről forintban,

ac) a bankkal megkötött hitelszerződés meghosszabbításáról legkésőbb 2000. június 10-ig, a módosított hitelszerződés másolatának megküldésével;

b) amennyiben a feldolgozóval szemben csőd- és felszámolási eljárást rendlenek el, arról azonnal értesítik az Agrárrendtartási Hivatalt.

(5) Az ÉFOSZ a beérkezett jelentésekről - feldolgozók szerinti kimutatással - összesítést készít, s azt a tárgyhónapot követő hónap 20-áig megküldi az Agrárrendtartási Hivatalnak.

6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az egyes konzervipari társaságok finanszírozási problémáinak enyhítéséről, a konzervgyárak hitelezésének elősegítéséről szóló 57/1998. (XII. 4.) FVM rendelet hatályát veszti azzal, hogy a folyamatban levő ügyekben a rendelet előírásait kell alkalmazni.

(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet az 57/1999. (VI. 18.) FVM rendelethez

A rendelet hatálya alá tartozó konzervgyártó kisüzemek és az általuk igénybe vehető állami kezesség összege
1. Big Company Rt., Debrecen150 millió Ft
2. Cser-Food Rt., Nyírlugos-Cserhágó300 millió Ft
3. Dél-Nyírség Kft., Hajdúsámson300 millió Ft
4. Gloster Kft., Máriapócs200 millió Ft
5. Green Ray Rt., Nyírmeggyes250 millió Ft
6. Kelet-Food 2000 Kft., Nyíregyháza200 millió Ft
7. Margaréta Kft., Nyírmihálydi150 millió Ft
8. Uránia 96 Kft., Baktalórántháza250 millió Ft
9. Vega-Food Kft., Mátészalka250 millió Ft
10. Vépisz Vegyesipari Építő és Szolgáltató Szövetkezet, Túrricse280 millió Ft

Lábjegyzetek:

[1] Az 57/1999. (VI. 18.) FVM rendelet 5. § 1. bekezdése a 20/2000. (V. 16.) FVM rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[2] Az 57/1999. (VI. 18.) FVM rendelet 5. § 3. bekezdése a 20/2000. (V. 16.) FVM rendelet 1. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[3] Az 57/1999. (VI. 18.) FVM rendelet 5. § 4-5. bekezdését a 20/2000. (V. 16.) FVM rendelet 1. § 3. bekezdése iktatta be

Tartalomjegyzék