Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

68/1999. (V. 21.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határon átnyúló együttműködésről szóló, Budapesten, 1997. november 11-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről

(Az Egyezmény jóváhagyásáról szóló jegyzékváltás 1999. április 21. napján megtörtént.)

1. § A Kormány a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határon átnyúló együttműködésről szóló, Budapesten, 1997. november 11-én aláírt Egyezményt e rendelettel kihirdeti.

2. § Az Egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

"Egyezmény a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határon átnyúló együttműködésről

A Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya (a továbbiakban: Szerződő Felek),

felismerve "A Területi Önkormányzatok és Közigazgatási Szervek Határmenti Együttműködéséről szóló, az Európa Tanács keretében Madridban, 1980. május 21-én létrejött Európai Keretegyezményben" megfogalmazott együttműködés előnyeit, amelyhez a Szerződő Felek országai csatlakoztak,

annak a tapasztalatnak a figyelembevételével, hogy az európai községi, városi és területi önkormányzati és közigazgatási szervek közötti együttműködés lehetővé teszi feladataik hatékony teljesítését, valamint elősegíti a közigazgatási egységek fejlesztését,

azzal az elszántsággal, hogy minél szélesebb körben fejlesszék az említett együttműködést, és ily módon elősegítsék a területek gazdasági, kulturális és társadalmi előrehaladását, valamint az Európa népeit egyesítő szolidaritás megszilárdítását,

az alábbiakban állapodtak meg:

1. Cikk

Mindegyik Szerződő Fél kötelezettséget vállal, hogy támogatja és ösztönzi a határon átnyúló együttműködést a saját, valamint a másik Szerződő Fél joghatósága alá tartozó területi önkormányzatok és közigazgatási szervek között. Kellőképpen figyelembe véve a Szerződő Felek alkotmányjogi előírásait, törekszik a jelen feladatokhoz szükséges egyezmények és megállapodások megkötésére.

2. Cikk

Ezen Egyezmény értelmében:

1. a "határon átnyúló együttműködés" olyan közös tevékenység, amely a Szerződő Felek joghatósága alatt levő területi önkormányzatok és közigazgatási szervek közötti jószomszédi kapcsolatok elmélyítésére, illetve ennek érdekében a szükséges egyezmények, valamint megállapodások megkötésére irányul. Ez az együttműködés a területi önkormányzatok és közigazgatási szervek nemzeti jogrend által meghatározott hatáskörének keretein belül valósul meg;

2. a "területi önkormányzatok és közigazgatási szervek" fogalma olyan önkormányzatokat, hatóságokat vagy közigazgatási szerveket jelent, amelyek helyi vagy területi feladatokat látnak el, és a Szerződő Felek nemzeti jogrendje alapján kerülnek kialakításra.

3. Cikk

A Szerződő Felek támogatják a 2. Cikk 2. pontjában meghatározott szervezetek azon kezdeményezéseit, amelyek az Európa Tanácsban kidolgozott keretegyezményeken alapulnak, és a határon átnyúló együttműködés bővítésére irányulnak.

4. Cikk

Mindegyik Szerződő Fél igyekszik a határon átnyúló együttműködés kibontakozását és akadálymentes megvalósítását fékezni látszó jogi vagy technikai korlátokat elhárítani, és szükség esetén konzultációkat folytatni a másik Szerződő Féllel.

5. Cikk

A Szerződő Felek a jelen Egyezmény végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására, a szükséges konzultációk elősegítése céljából Vegyes Bizottságot hoznak létre. A Vegyes Bizottság az egyes konkrét együttműködési feladatok koordinálása céljából Területi Tanácsokat alapíthat.

A Vegyes Bizottság nemzeti tagozata 8 főből áll, amelyből minimum 3 fő a 2. Cikk 2. pontjában meghatározott szervezeteket képviseli. A Területi Tanácsok számát és összetételét a Vegyes Bizottság határozza meg, az érintett területek képviselőinek egyetértésével.

A Vegyes Bizottság évente legalább egy alkalommal ülésezik, első ülésén kidolgozza saját ügyrendjét, és meghatározza a Területi Tanácsok tevékenységi körét és beszámolási kötelezettségét.

6. Cikk

A Szerződő Felek delegációinak vagy szakértőinek a Vegyes Bizottság a Területi Tanács üléseivel, illetve bármilyen más, a jelen Egyezmény végrehajtása kapcsán felmerülő utazással kapcsolatos mindennemű költségét a kiküldő Szerződő Fél viseli. A rendezvények szervezési költségeit a Szerződő Feleknek az adott rendezvény lebonyolításáért felelős szervezete viseli.

7. Cikk

A határon átnyúló együttműködés az alábbi területekre terjedhet ki:

1. Település- és regionális fejlesztés.

2. Közlekedés és hírközlés.

3. Energetika.

4. Környezet- és természetvédelem.

5. A vízforrások védelme és racionális hasznosítása.

6. Levegőszennyezés, zajszintcsökkentés.

7. Oktatás, szakképzés, tudományos kutatás.

8. Egészségügy.

9. Idegenforgalom.

10. A határmenti lakosság problémái.

11. A határátkelőhelyek kialakításával és működtetésével kapcsolatos kérdések.

12. A határon átnyúló gazdasági együttműködés.

13. Humanitárius együttműködés.

8. Cikk

A 2. Cikk 2. pontjában meghatározott szervezetek közötti határon átnyúló együttműködés adminisztratív, gazdasági vagy műszaki szerződések alapján valósul meg.

A megállapodásokat az együttműködő szervezetek kötik meg a nemzeti jogrend által megállapított illetékesség keretein belül, és a jelen Egyezményben foglaltaknak megfelelően.

A szerződések vonatkozhatnak áruszállítások vagy szolgáltatások ösztönzésére, közös intézkedések megvalósítására, társaságok alapítására a Szerződő Felek nemzeti jogszabályai alapján.

9. Cikk

A Szerződő Felek minden rendelkezésre álló eszközzel elősegítik a határon átnyúló együttműködési programok megvalósítását zavaró vitás kérdések megoldását, amelyek rendezésére a Vegyes Bizottság kap felhatalmazást, és ha ilyen módon az nem oldható meg, akkor a kérdést diplomáciai úton rendezik.

10. Cikk

Jelen Egyezmény nem érinti a Szerződő Felek azon kötelezettségeit, amelyek más nemzetközi szerződésekből fakadnak.

11. Cikk

1. Mindegyik Szerződő Fél értesíti a másik Szerződő Felet a jelen Egyezmény hatálybalépéséhez szükséges belső jogrendi eljárások teljesítéséről. A jelen Egyezmény az utolsó jegyzék beérkezésének napjától lép hatályba.

2. Jelen Egyezmény 5 évig marad érvényben. Hatálya minden alkalommal további ötéves időszakra automatikusan meghosszabbodik, amíg a Szerződő Felek egyike a folyamatban levő ötévi időszak letelte előtt hat hónappal nem közli az Egyezmény felmondására irányuló szándékát.

3. A Szerződő Felek bármikor megállapodhatnak, hogy a jelen Egyezmény alkalmazását bizonyos időre felfüggesztik. A Szerződő Felek abban is megegyezhetnek, hogy a Vegyes Bizottság által létrehozott bármelyik Területi Tanács tevékenységét felfüggeszthetik.

Készült Budapesten, 1997. november 11-én, két eredeti példányban, magyar és ukrán nyelven, mindkét nyelvű szöveg egyaránt hiteles.

A Magyar Köztársaság Ukrajna Kormánya

Kormánya nevében nevében"

3. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1999. április 21. napjától kell alkalmazni.

(2)[1] E rendelet végrehajtásáról, valamint az Egyezmény végrehajtó testületeinek irányításáról a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszter az Egyezmény tárgya szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező miniszterek bevonásával gondoskodik.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 194. §-a. Hatályos 2014.09.05.