6/1999. (IX. 3.) SzCsM rendelet

a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet módosításáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 20. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete véleményének meghallgatásával - a következőket rendelem el:

1. § (1) A foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Nem nyújtható támogatás annak a munkaadónak, amellyel szemben a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 3. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, valamint h)-j) pontjaiban felsorolt szabályok megsértéséért munkaügyi bírságot szabtak ki, az erről szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított egy évig."

(2) Az R. 11. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az Flt. 16. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott hat hónapos, illetőleg három hónapos időtartam számításánál a munkanélküli állapot - az Flt. 29. §-a (1) bekezdésének b)-d) és f) pontjában meghatározott időtartamokat, az Flt. 16/A. §-a szerint támogatott közhasznú munkavégzés, valamint a külön jogszabályban meghatározott közmunkaprogramban történő munkavégzés időtartamát - közvetlenül megelőző és közvetlenül követő idejét össze kell adni."

(3) Az R. 11. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (5)-(7) bekezdés számozása (6)-(8) bekezdésre változik:

"(5) Nem nyújtható támogatás olyan foglalkoztatáshoz, amely a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 106. §-ában meghatározott munkavégzésen alapul."

2. § Az R. 12. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a § jelenlegi szövegének számozása (1) bekezdésre változik:

"(2) A közhasznú munkavégzés támogatására a 11. § (5) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

3. § Az R. 16. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik:

"(4) A támogatásban részesülő által vállalt foglalkoztatási kötelezettség időtartamába a kirendelés (Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 106. §) időtartama nem számít be."

4. § (1) Az R. 17/A. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 17. §-ának c) pontjában meghatározott támogatás annak részére nyújtható"

(2) Az R. 17/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Munkanélküli esetén az Flt. 17. §-ának c) pontjában meghatározott támogatás további feltétele, hogy az Flt. 58. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott munkanélküli állapot a támogatás iránti pályázat benyújtását megelőzően három hónapig folyamatosan fennálljon."

5. § Az R. 17/B. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 17. §-ának c) pontjában meghatározott személyeknek támogatásként 500 ezer Ft-ig terjedő visszatérítendő kamatmentes tőkejuttatás adható, valamint 17/A. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott tevékenység megkezdéséhez és folytatásához szükséges szaktanácsadás költsége téríthető meg."

6. § (1) Az R. 18. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az e §-ban meghatározott támogatásra a 11. § (8) bekezdésében, valamint a 16. § (4) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

(2) Az R. 18/A. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az e §-ban meghatározott támogatásra a 11. § (5) bekezdésében, valamint a 18. § (2) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

7. § (1) Az R. 19. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A támogatás pályázat alapján olyan magánszemély, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet részére nyújtható, aki, illetőleg amely kötelezettséget vállal arra, hogy az (1) bekezdésben meghatározott célok megvalósításához saját erővel is hozzájárul és megváltozott munkaképességű személyek munkaviszonyban [Flt. 58. § (5) bekezdés a) pont] történő foglalkoztatását saját maga valósítja meg."

(2) Az R. 19. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A (2) bekezdésben meghatározott foglalkoztatási kötelezettség időtartamába a kirendelés (Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 106. §) időtartama nem számít be."

8. §[1]

9. § Az R. 21/C. §-át követően a "II. A Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatás" alcím helyébe az "Intenzív álláskeresés támogatása" alcím lép.

10. § Az R. 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) Az Flt. 14/A. §-a alapján támogatás annak a legalább három hónapja munkanélküliként nyilvántartott személynek nyújtható, aki e jogszabály és a munkaügyi központ kirendeltségével közösen kialakított együttműködési terv szerint keres munkahelyet, és vesz igénybe álláskeresés elősegítését célzó szolgáltatást (a továbbiakban együtt: intenzív álláskeresés).

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában álláskeresést elősegítő szolgáltatáson a munkaügyi központ kirendeltsége által nyújtott, illetve felajánlott munkaközvetítést, tanácsadást, továbbá álláskeresési módszerek átadását kell érteni."

11. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § (1) Az intenzív álláskeresésben történő részvételről a munkanélküli és a munkaügyi központ kirendeltsége együttműködési tervet készít.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott együttműködési tervnek tartalmaznia kell:

a) a munkanélküli - intenzív álláskeresésben történő - részvételének módját,

b) az intenzív álláskeresés keretében a munkanélküli által folytatandó tevékenységeket,

c) a b) pontban meghatározott tevékenységekhez igénybe vehető szolgáltatásokat, továbbá

d) azokat a munkáltatókat, amelyek felkereséséhez kapcsolódóan a munkanélküli az Flt. 31. §-a alapján a helyközi utazási költségek megtérítését kéri."

12. § Az R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. § (1) Az intenzív álláskeresés támogatásaként a munkanélküli részére megtéríthető

a) a munkahelyek felkereséséhez, továbbá a (2) bekezdésben meghatározott szolgáltatások igénybevételéhez kapcsolódó helyi tömegközlekedés költsége (ideértve az intenzív álláskeresés időtartamára szóló bérletjegy biztosítását is),

b) a rövid időtartamú (legfeljebb öt napig tartó) álláskeresési módszerek elsajátítását célzó szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan felmerült szállás és étkezési költség.

(2) Az intenzív álláskeresés támogatásának időtartama egy éven belül nem haladhatja meg a három hónapot.

(3) Az intenzív álláskeresés támogatásának egy álláskereső részére nyújtott havi összege

a) az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott támogatás esetében a munkanélküli járadék alsó határának harminc százalékát,

b) az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott támogatás esetében a munkanélküli járadék alsó határának felét nem haladhatja meg."

13. § Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. § Az intenzív álláskeresés támogatásáról a munkaügyi központ határozattal dönt. A határozatnak tartalmaznia kell:

a) az intenzív álláskereséshez nyújtandó támogatások megjelölését, időtartamát és mértékét,

b) a munkanélkülinek a támogatás igénybevételéhez szükséges kötelezettségeit (így különösen az álláskeresést igazoló munkaadói bejegyzés formáját és számát, az álláskeresést elősegítő szolgáltatásokon történő részvételt, továbbá a támogatás felvételéhez szükséges elszámolás módját és időpontját), valamint

c) a b) pontban meghatározott kötelezettségek elmulasztásának következményeit."

14. § Az R. 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"26. § (1) Az intenzív álláskeresés támogatásának kifizetése - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - utólag történik. A kifizetés feltétele, hogy a munkanélküli a 25. § b) pontjában meghatározott kötelezettségeinek teljesítését, továbbá az intenzív álláskeresés során felmerült költségeit igazolja.

(2) Az utazási költségek a támogatásban részesülők számára utazási bérlet formájában megelőlegezhető. A munkaügyi központ a 24. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott szállás- és étkezési költséget a szállást, illetőleg az étkezést biztosító szervezet számára közvetlenül utalja át."

15. § Az R. 27. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E rendelet alkalmazásában munkaügyi központon a munkaerőpiaci képzésben részt vevő munkanélküli személynek nyújtott támogatás, a munkanélküliek vállalkozóvá válását elősegítő támogatás, a foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatás, a közhasznú munkavégzés támogatása, a foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok átvállalása, továbbá az intenzív álláskeresés támogatása tekintetében a munkaügyi központ kirendeltségét, minden más támogatás tekintetében a munkaügyi központ központi szervezeti egységét kell érteni."

16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 21. §-a (1) bekezdésének a) pontjából "- a népjóléti miniszterrel egyetértésben -" kifejezés hatályát veszti.

Harrach Péter s. k.,

szociális és családügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 31/2004. (XII. 21.) FMM rendelet 12. § (2) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.01.05.