Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/1999. (VII. 16.) IM rendelet

a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény végrehajtásáról szóló 13/1991. (XI. 26.) IM rendelet módosításáról

A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 183. §-ában és a Ktv. módosításáról szóló 1999. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Ktvn.) 67. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § A Ktv. végrehajtásáról szóló 13/1991. (XI. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: Kr.) 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A pályázatot ahhoz a területi elnökséghez kell benyújtani, amelyik azt közzétette. A pályázathoz mellékelni kell a kinevezési feltételek fennállását igazoló okiratok hiteles másolatát és az összeférhetetlenség kinevezés esetére vállalt megszüntetésére vonatkozó nyilatkozatot (Ktv. 17. §)."

2. § A Kr. 7. §-ának (4) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:

(A kérelemhez csatolni kell:)

"d) az összeférhetetlenség megszüntetését igazoló okiratot [Ktv. 21. § (1) bekezdés]."

3. § A Kr. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a közjegyzői állást áthelyezés útján töltik be, a közjegyzőnek nem kell újból esküt tennie. Új bélyegzőjének lenyomatát és irodájának alkalmasságát az új székhelye szerint illetékes területi elnökség hagyja jóvá, működése megkezdésének napjáról az országos kamara elnöke dönt."

4. § A Kr. a következő alcímmel és 8/A. §-sal egészül ki:

"(A Ktv. 22. §-ához)

8/A. § (1) A Ktv. 22. §-ának j) pontjában foglalt esetben a területi kamara elnöksége felszólítja a közjegyzőt, közjegyzőhelyettest vagy közjegyzőjelöltet az összeférhetetlenség 30 napon belül történő megszüntetésére. Az összeférhetetlenség megszüntetése kérdésében a területi elnökség a szükséges okiratokat megvizsgálja, az érintett közjegyzőt, közjegyzőhelyettest, közjegyzőjelöltet meghallgatja. Ha a területi elnökség ezen eljárása eredményeképpen megállapítja, hogy az összeférhetetlenség továbbra is fennáll, azt - a beszerzett okiratok másolatának és a közjegyző nyilatkozatának megküldésével - az országos kamara útján haladéktalanul jelenti az igazságügy-miniszternek, aki értesíti a területi elnökséget a szolgálat megszűnése kérdésében hozott döntéséről.

(2) Ha az igazságügy-miniszter a Ktv. 22. §-ának j) pontjában foglaltakról szerez tudomást, erről értesíti a területi elnökséget, amely az (1) bekezdésben foglaltak szerint jár el."

5. § A Kr. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) A területi kamara névjegyzékébe közjegyzőjelöltként vagy közjegyzőhelyettesként való felvétel iránti kérelmet a területi elnökséghez kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a Ktv.-ben írt feltételeket igazoló okiratok eredeti példányát vagy hiteles másolatát, továbbá a kérelmező azon nyilatkozatát, mely szerint vállalja, hogy a névjegyzékbe történő bejegyzés időpontjától számított 30 napon belül az összeférhetetlenséget megszünteti.

(2) A területi elnökség megkeresi az igazságügy-minisztert a bűnügyi nyilvántartásnak a kérelmezőre vonatkozó - a Ktv. 17. §-a (3) bekezdésének b) pontjában foglaltakon kívüli - adatainak vizsgálata céljából. Az igazságügyminiszter a nyilvántartás adatai alapján értesíti a területi elnökséget a kérelmező nyilvántartásba vételéhez való hozzájárulásról vagy annak elutasításáról.

(3) A területi elnökség megvizsgálja a kérelmező által benyújtott okiratokat, meghallgatja a kérelmezőt, valamint az őt foglalkoztatni kívánó közjegyzőt és az igazságügy-miniszter (2) bekezdés szerinti nyilatkozatának beszerzését követően határoz a felvétel iránti kérelemről."

6. § A Kr. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A területi elnökség a közjegyzőjelöltet, illetve a közjegyzőhelyettest törli a kamarai névjegyzékből, ha

a) a közjegyzőnél fennálló munkaviszonya megszűnt,

b) magyar állampolgárságát vagy választójogát elveszítette,

c) jogi képesítéshez kötött foglalkozás gyakorlásától a bíróság jogerős ítélettel eltiltotta,

d) szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztés vagy közérdekű munka büntetésre, gondatlan bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy büntetőeljárás során kényszergyógykezelését rendelték el,

e) a hivatás gyakorlására érdemtelenné vagy alkalmatlanná nyilvánították,

f) a névjegyzékbe történő bejegyzés időpontjától számított 30 napon belül az összeférhetetlenséget nem szüntette meg, illetőleg, ha a bejegyzést követően vele kapcsolatban összeférhetetlenségi ok keletkezett,

g) a területi elnökség megállapítja, hogy a névjegyzékbe való felvétel jogszabályi feltételei - a Ktv. 17. §-a (3) bekezdésének d) és e) pontja kivételével - már a bejegyzéskor sem álltak fenn,

h) a közjegyző működésének vizsgálata során a területi elnökség megállapítja, hogy foglalkoztatása nem felel meg a jogszabályoknak vagy az országos kamara iránymutatásának.

(2) A közjegyző, a közjegyzőjelölt és a közjegyzőhelyettes az (1) bekezdés a)-g) pontjaiban írt körülményeket köteles haladéktalanul bejelenteni a területi elnökségnek."

7. § A Kr. a következő 12/A. §-sal egészül ki:

"12/A. § (1) A területi elnökségnek a közjegyzőjelölt, illetve a közjegyzőhelyettes névjegyzékbe vételét megtagadó, valamint a névjegyzékből való törlést elrendelő határozata ellen az érintett közjegyzőjelölt, közjegyzőhelyettes, és az őt foglalkoztató közjegyző a határozat kézbesítésétől számított 15 nap alatt jogorvoslati kérelmet terjeszthet elő az országos kamara elnökségéhez.

(2) Az országos kamara elnöksége a jogorvoslati kérelmet elutasítja, ha az elkésett, vagy nem a jogosulttól származik, egyébként az ügy érdemében dönt."

8. § A Kr. 13. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A területi kamara elnöke minősíti a közjegyzőhelyettest, ha közjegyzői állásra pályázik.

(3) A területi elnökség a közjegyzőhelyettest szolgálati érdekből átmenetileg más közjegyző mellé oszthatja be, illetőleg a közjegyző akadályoztatása esetén vagy megüresedett közjegyzői állás helyettesítésére rendelheti ki. A közjegyzőhelyettes részére a helyettesítés időtartamára az őt foglalkoztató közjegyző fizetés nélküli szabadságot engedélyez."

9. § A Kr. 16. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a közjegyző helyettesítése bármely okból szükségessé válik, a területi elnökség a helyettes kirendeléséről soron kívül intézkedik.

(2) A területi elnökség kijelöli a helyettes személyét és meghatározza a helyettesítés időtartamát. Az intézkedésnél elsősorban a közjegyző kérelmére kell tekintettel lenni.

(3) Tartós helyettes kirendelése esetén be kell szerezni a kirendelni javasolt személy hozzájárulásáról szóló nyilatkozatot is."

10. § A Kr. 18. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A területi kamara elnöke a helyettesítésről szóló kirendelő okiratban meghatározza azt a napot, amelyen a helyettes működését megkezdi, illetőleg azt az évet, amelyre az állandó helyettest kirendelte. Az okirat másolatát meg kell küldeni a helyettesnek és a helyettesített közjegyzőnek."

11. § A Kr. 23. §-a és az azt megelőző cím és alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"KÖZJEGYZŐI LEVÉLTÁR

(A Ktv. 167. §-ához)

23. § (1) A közjegyzői levéltárban megüresedett állásra az országos kamara elnöke pályázatot ír ki, amelyet az Igazságügyi Közlönyben is meg kell hirdetni.

(2) A pályázati eljárásra, a kinevezési javaslat elkészítésére, felterjesztésére és elbírálására a közjegyzői állásra benyújtott pályázatra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni."

12. § A Kr. a következő alcímmel és 23/A. §-sal egészül ki:

"(A Ktv. 168. §-ához)

23/A. § A közjegyzői levéltárban őrzött okiratról kiadmány, másolat, kivonat, bizonyítvány, értesítés kiadása iránt a közjegyzőnél előterjesztett kérelmet a közjegyző továbbítja a közjegyzői levéltárnak. A kérelem oly módon is előterjeszthető, hogy a kiállított okiratot a levéltár a közjegyzőnek küldje meg, aki gondoskodik az irat kérelmező részére történő átadásáról."

13. § (1) A Kr. 28. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közjegyző köteles ügykönyvet vezetni, amelybe érkezési sorrendben be kell jegyezni az általa készített közjegyzői okiratot, és olyan közjegyzői tanúsítványt, amelyet a 29. §-ban meghatározott nyilvántartásba nem kell felvenni."

(2) A Kr. 28. §-ának (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(Az ügykönyvnek a következő adatokat kell tartalmaznia:)

"f) annak feltüntetése, hogy az ügyhöz a 30. § szerinti bizalmi őrzés kapcsolódik, a bizalmi őrzés értékének megjelölésével."

14. § (1) A Kr. 30. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bizalmi őrzési megbízás alapján a közjegyző az őrizetébe vett értékeket (készpénz, konvertibilis fizetőeszközt, érmét, ékszert, más értéktárgyat, értékpapírt) a saját vagyonától elkülönítetten köteles kezelni."

(2) A Kr. 30. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A tízezer forintot meghaladó összegű készpénzt hitelintézetnél e célra ügyenként külön létesített számlán (a továbbiakban: bizalmi őrzési számla) kell elhelyezni."

(3) A Kr. 30. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (5)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A közjegyző az ügyfél vagy a területi elnökség felhívására bizonylatokkal köteles igazolni, hogy a bizalmi őrzésre átvett értékek megvannak, őrzésük biztonságos, megfelel a jogszabályoknak és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara iránymutatásának.

(5) A közjegyző szolgálata megszűnésének időpontjától, valamint a felfüggesztés ideje alatt [Ktv. 72. § (1) bekezdés e) pont, 104. §] a bizalmi őrzésben lévő tárgyakkal, értékekkel és a bizalmi őrzési számlával nem rendelkezhet.

(6) A bizalmi őrzési számla nem tartozik a közjegyző hagyatékához, a közjegyző halála esetén a számla feletti rendelkezési jog és a számlakövetelés nem száll át a közjegyző jogutódjára.

(7) Az (5) és (6) bekezdésben foglalt esetekben a bizalmi őrzési számla és a bizalmi őrzésben lévő tárgyak feletti rendelkezési jog a közjegyző állására kirendelt vagy kinevezett közjegyzőt illeti meg, és őt terheli a bizalmi őrzésből következő valamennyi kötelezettség."

15. § A Kr. a következő 39/A. §-sal egészül ki:

"39/A. § A Magyar Országos Közjegyzői Kamara elrendelheti a 28. § szerinti ügykönyv és a 35. § (1) bekezdés szerinti ügykönyvi névmutató Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál - az igazságügy-miniszter által jóváhagyott módon és számítógépes program használatával - történő központi vezetését."

16. § (1) Ez a rendelet a (2) bekezdésben foglalt kivétellel 1999. augusztus 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a Kr. 10. §-a, 17. §-ában az "és a kirendelő megyei bírósági elnöknek" szövegrész hatályát veszti. A rendelet hatálybalépésével a Kr. 7. §-ának (3) bekezdésében a "területi kamara székhelye szerint illetékes Fővárosi Bíróság, illetőleg megyei bíróság (a továbbiakban: megyei bíróság)" szövegrész helyébe a "Magyar Országos Közjegyzői Kamara (a továbbiakban: országos kamara)" szövegrész, 8. §-ának (1)-(3) és (5) bekezdésében az "a megyei bíróság elnöke" szövegrész helyébe az "az országos kamara elnöke" szövegrész lép.

(2) A rendelet 11. §-a, 12. §-a és 14. §-a 2000. január 1. napján lép hatályba.

(3) A Ktvn. 66. §-ának (6) bekezdésében foglalt esetben a közjegyző jogi szakvizsgájának letételekor a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében, 5. §-ának (3) bekezdésében és 11. §-ának (2) bekezdésében foglalt két hónapos határidő elteltétől el lehet tekinteni.

Dr. Hende Csaba s. k.,

igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár