Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

95/1999. (XI. 5.) FVM rendelet

a Szaktanácsadói Névjegyzékről

Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. § (1) Az agrárgazdaság területén - költségvetési támogatás igénybevétele mellett - szaktanácsadási szolgáltatást az végezhet, aki a Szaktanácsadói Névjegyzékben (a továbbiakban: Névjegyzék) szerepel.

(2) A Névjegyzék azoknak, az agrárgazdaság területén szaktanácsadási szolgáltatást végző személyeknek a felsorolását és az 5. § (1) bekezdésében megjelölt adatait tartalmazza,

a) akiknek szaktanácsadói szolgáltatása után támogatás igényelhető, illetőleg

b) akik támogatást vehetnek igénybe

az egyes agrárgazdasági célok - évenként meghirdetésre kerülő - költségvetési támogatásáról szóló jogszabály rendelkezései szerint, a szaktanácsadás támogatása cím keretében.

(3) A Névjegyzékbe felvett személy a (2) bekezdés a) pontja szerinti szaktanácsadói tevékenységét egyéni vállalkozóként, vagy - az agrárgazdasággal összefüggő kereskedelmi és/vagy ügynöki tevékenységet nem folytató, az agrárágazat tevékenységéhez kapcsolódó - oktatási intézmények és kutatóintézetek, jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok nevében végezheti.

(4)[1] Költségvetési támogatás mellett szaktanácsadóként - az engedélyezett szakterületeken - csak azok a személyek járhatnak el, akiket a munka megkezdésekor a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) már felvett a Névjegyzékbe.

(5) A Névjegyzéket a minisztérium vezeti.

2. § (1) A Névjegyzékbe az 1. számú melléklet szerint összeállított kérelem útján lehet felvételt nyerni. A kérelmet a minisztériumnak címezve a kérelmező lakhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalhoz (a továbbiakban: földművelésügyi hivatal) kell benyújtani.

(2) A Névjegyzékbe történő felvétel iránt az a természetes személy nyújthat be kérelmet, aki

a) nem folytat az agrárgazdasággal összefüggő ügynöki vagy kereskedelmi tevékenységet és erről írásban nyilatkozik, továbbá

b)[2] felsőoktatási intézményben szerzett, oklevéllel tanúsított végzettséggel,

c)[3] a 3. § (1) bekezdése szerint választott

ca) szakterülettel megegyező elnevezésű és tartalmú, azt teljes egészében magába foglaló oklevél esetében legalább ötéves - a választott szakterületen szerzett és a kérelem benyújtásakor is folytatott - szakmai gyakorlattal, vagy felsőfokú agrárképzésben szerzett szaktanácsadói bizonyítvánnyal és hároméves gyakorlattal,

cb) szakterülethez tartalmilag kapcsolódó oklevél esetében legalább tízéves - a választott szakterületen szerzett és a kérelem benyújtásakor is folytatott - szakmai gyakorlattal

d) az agrárgazdasággal összefüggő termelési, technológiai, jogi, közgazdasági és pénzügyi ismeretekkel,

e) erkölcsi bizonyítvánnyal

rendelkezik.

(3)[4] A 2. számú mellékletben meghatározott egyes szakterületekhez kapcsolódó előírások:

a) 1. szántóföldi növénytermesztés, 2. állattenyésztés, 3. kertészet, 4. táj- és kertépítészet, 5. állatorvoslás, állategészségügy, 6. erdő- és fagazdálkodás, 7. vadgazdálkodás, 8. halászat, 9. növényvédelem, 23. tápanyag-gazdálkodás, talajvédelem szakterületekre csak szakirányú agrárvégzettségű szakember,

b) állatorvoslás szakterületre [az a) pont 5. szakterületen belül] csak a Magyar Állatorvosi Kamara - magánállatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező - tagja,

c) növényvédelem szakterületre csak a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara tagja kérheti felvételét;

d) földmérési és birtokrendezési szakterületre (13. szakterületen belül) csak az kérheti felvételét, aki legalább két évet - igazoltan - a földügyi igazgatásban töltött, továbbá rendelkezik a külön jogszabályban meghatározott ingatlanrendező földmérői minősítéssel.

3. § (1)[5] A kérelemben a 2. számú mellékletből meg kell jelölni azt a szakterületet, amelyen - a választott szakterülethez kapcsolódó felsőfokú végzettsége alapján - szaktanácsadóként a kérelmező működni kíván. A kérelmező megjelölhet ezeken belül speciális szakterületet is. Egy kérelmező legfeljebb három (alap- és speciális) szakterületet jelölhet meg.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező szakmai tevékenységének részletes ismertetését. A szakmai tevékenység ismertetése során az egyes - választott - szakterületeken végzett tevékenységet külön-külön kell részletesen ismertetni.

(3) A kérelemhez csatolni kell:

a) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti szakirányú képesítést tanúsító okirat (oklevél, bizonyítvány stb.) hiteles másolatát (vagy az eredeti dokumentum bemutatása alapján a földművelésügyi hivatal által hitelesített másolatát), továbbá három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt,

b)[6] ajánló véleményt, amelyet a kérelmező részére - az agrárgazdasággal összefüggő kereskedelmi és/vagy ügynöki tevékenységet nem folytató - intézmény, szervezet vagy köztestület állított ki,

c) egyéni vállalkozók esetében a vállalkozói igazolvány és az adóbejelentő lap hiteles másolatát (vagy az eredeti dokumentum bemutatása alapján a földművelésügyi hivatal által hitelesített másolatát),

d) a 2. § (2) bekezdés a) pontja szerinti nyilatkozatot,

e) minden olyan egyéb okmányt, amivel a tervezett szaktanácsadási tevékenységre való alkalmasságát bizonyítani kívánja.

f)[7] növényvédelmi szakterület megjelölése esetén a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, állatorvoslás szakterület megjelölése esetén a Magyar Állatorvosi Kamara regisztrációs számát.

(4) A kérelem elbírálásához, a (3) bekezdésben felsorolt okiratok, adatok hitelességének megállapításához, illetve a szakmai tevékenységre vonatkozóan, egyéb adatok, iratok is bekérhetők, továbbá személyes meghallgatás is kezdeményezhető.

4. § (1) A földművelésügyi hivatal a beérkezett kérelmet - véleményével, javaslatával együtt - tizenöt napon belül elküldi a minisztériumnak.

(2) A minisztérium a Névjegyzékbe történő felvételről vagy a kérelem elutasításáról a felterjesztéstől számított harminc napon belül dönt, és erről értesíti a kérelmezőt, valamint a lakhelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalt. Felvétel esetén a minisztérium kiállítja a szaktanácsadó részére a 4. számú melléklet szerinti "Igazolás"-t.

5. § (1)[8] A Névjegyzéket a minisztérium - az érintettek hozzájárulásával - a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben közzéteszi. A Névjegyzék tartalmazza a szaktanácsadó nevét, címét, telefonszámát és tevékenységi szakterületét (szakterületeit), valamint a 8. § (3) bekezdése szerint "minősített szaktanácsadó" címet szerzett szaktanácsadók esetében ennek tényét.

(2) A minisztérium területileg illetékes szervei az (1) bekezdésben megjelölt adatokat a helyben szokásos módon hozzák nyilvánosságra.

(3)[9] A szaktanácsadó tizenöt napon belül köteles a lakhelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalban bejelenteni, ha a 2. § (2) bekezdésében előírt feltételek bármelyikében, valamint az (1) bekezdés szerint nyilvános adatai bármelyikében - a Névjegyzékbe történt felvételt követően - változás állt be.

6. § (1) A Névjegyzékbe felvett szaktanácsadók munkáját a minisztérium évenként értékeli a 3. számú mellékletben meghatározott szempontok szerint.

(2)[10] A Névjegyzékben maradás feltétele, hogy a szaktanácsadó eleget tegyen a 7. §-ban foglaltaknak is.

7. § (1) A Névjegyzékbe felvett szaktanácsadónak évente számot kell adnia a tárgyévre vonatkozó agrártámogatások megfelelő szintű ismeretéről. Ennek a kötelezettségének a szaktanácsadó a minisztérium illetékes főosztálya által megjelölt helyen és időben tehet eleget, a támogatásokról szóló rendelet megjelenését követően.

(2)[11] A Névjegyzékbe felvett szaktanácsadónak a felvételt követő naptári év végéig a minisztérium által előírt alapvizsgát le kell tennie. Az alapvizsgára vonatkozó felhívást és annak feltételeit a minisztérium évente külön közleményben jelenteti meg.

(3)[12] A minisztérium ugyancsak évente, külön közleményben jelenteti meg a Névjegyzékbe felvett szaktanácsadók számára a továbbképzési témaköröket. A szaktanácsadónak azokból a témakörökből kötelező vizsgát tenni, amelynek eredményes letételéről igazolással még nem rendelkezik.

(4) A szaktanácsadónak (a megyei földművelésügyi hivatalban beszerezhető űrlapon) évenként írásos beszámolót kell készítenie az előző évi szaktanácsadói tevékenységéről, és azt minden év január 31-ig be kell nyújtania a lakóhelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalhoz.

8. § (1) A szaktanácsadói tevékenységet a minisztérium ellenőrzi, a területileg illetékes decentralizált szerveinek bevonásával.

(2) A minisztérium - a földművelésügyi hivatal véleményét is figyelembe véve - évenként értékeli a szaktanácsadó tevékenységét a 3. számú mellékletben foglaltak szerint. Amennyiben a szaktanácsadó az értékeléskor két egymást követő évben nem éri el a minimumként meghatározott pontszámot, vagy nem felel meg e jogszabályban foglalt feltételek valamelyikének, a szaktanácsadót a Névjegyzékből törli.

(3) Az a szaktanácsadó, aki az értékelés során legalább nyolcvanöt pontot ér el és teljesíti a 7. § (1) és (2) bekezdéseiben előírt kötelezettséget, "minősített szaktanácsadó" címet kap.

9. § (1) Az ellenőrzésben részt vevő szerveknek [8. § (1) bekezdés] kezdeményezni kell a Névjegyzékből való törlést, ha a szaktanácsadó:

a) a szaktanácsadói tevékenységet nem a támogatási rendeletben előírtak szerint folytatja,

b) a Névjegyzékbe történő felvétel követelményeinek - a felvételt követően bekövetkezett ok miatt - nem felel meg,

c) tevékenysége során nem az adott helyzetben általában elvárható gondossággal jár el.

(2) A Névjegyzékből törölni kell a szaktanácsadót, ha

a) a szaktanácsadó ezt kéri,

b) az ellenőrzés során bebizonyosodik, hogy a szaktanácsadó - a felvételt követően bekövetkezett ok miatt - a Névjegyzékbe történő felvétel követelményeinek nem felel meg,

c) két - egymást követő - alkalommal nem felelt meg a 3. számú melléklet szerinti értékelés előírásának,

d) meghalt.

(3) A Névjegyzékből törölhető a szaktanácsadó, ha az értékeléskor megállapítást nyer, hogy

a) a szaktanácsadói tevékenységet nem a támogatási rendeletben előírtak szerint folytatja,

b) tevékenysége során nem az adott helyzetben általában elvárható gondossággal jár el.

(4) A Névjegyzékből törölt szaktanácsadó a törlést követő egy éven belül nem kérheti ismételt felvételét a Névjegyzékbe.

(5) A felvételi kérelmet elutasító, illetve a Névjegyzékből való törlést elrendelő határozat elleni jogorvoslatra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

10. § (1) Ez a rendelet 2000. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a Szaktanácsadói Névjegyzékről szóló 6/1996. (II. 14.) FM rendelet , valamint az azt módosító 53/1997. (VII. 24.) FM rendelet hatályát veszti.

(2)[13]

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1. számú melléklet a 95/1999. (XI. 5.) FVM rendelethez

Minta!

Földművelésügyi és

Vidékfejlesztési Minisztérium

Budapest

KÉRELEM

a Szaktanácsadói Névjegyzékbe történő felvétel iránt

A pályázó neve: .........................................

címe: .................................................

telefonszáma: .........................................

Kérem, hogy a Szaktanácsadói Névjegyzékbe felvenni szí-

veskedjenek.

A szaktanácsadást a 2. számú melléklet szerinti alábbi szakterületen/szakterületeken kívánom végezni:

.........................................................

.........................................................

.........................................................

A szaktanácsadást ezen belül

(speciális szakterület)

.........................................................

.........................................................

szakterületen/szakterületeken kívánom kifejteni.

A szaktanácsadást

A) egyéni vállalkozóként kívánom végezni

vállalkozói igazolványom száma: .......................

adószámom: ............................................

B) intézmény, gazdálkodó szervezet nevében

kívánom végezni

A szaktanácsadási munka során felmerülő speciális kérdé-

sek megoldásában az alábbiakban felsorolt intézményekre

(egyetem, kutatóintézet, egyéb szerv, laboratórium stb.)

kívánok támaszkodni:

.........................................................

A szaktanácsadás gyakorlati bemutatására az alábbi gazda-

ságokat/üzemeket veszem igénybe (választott szakterüle-

tenként):

.........................................................

A munka ellátásához szükséges infrastrukturális ellátott-

ságom a következő [telefon (telefonszámmal), irodatech-

nika, számítástechnika, gépjármű, egyéb műszerek stb.]:

.........................................................

A szaktanácsadást végző eddigi szakmai tevékenységének

ismertetése (szakterületenként):

.........................................................

Az előzőekben foglaltak alapján ismételten kérem a Szak-

tanácsadói Névjegyzékbe történő felvételt.

Nyilatkozom, hogy a kérelemben foglalt adataim kezelésé-

hez és az 5. § (1) bekezdésében felsorolt adataim nyilvá-

nosságra hozatalához hozzájárulok.

Dátum:................

......................

aláírás

A fenti adatok alapján a kérelmező felvételét

javasolom nem javasolom

P. H.

......................

FM Hivatal vezetője

Mellékletek:

1. A szaktanácsadói tevékenység folytatásához szükséges okirat/okiratok (oklevél, bizonyítvány stb.) hiteles másolata, három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány.

2. Egyéni vállalkozó esetén vállalkozói igazolvány hiteles másolata.

3. Egyéni vállalkozó esetén adóbejelentő lap hiteles másolata.

4. A 3. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott szervek valamelyikének ajánló szakvéleménye.

5. A speciális kérdések megoldásában segítséget nyújtó intézmény(ek) segítségnyújtásra vonatkozó nyilatkozata.

6. A gyakorlati bemutatást vállaló gazdaságok/üzemek nyilatkozata arról, hogy a szaktanácsadó számára bemutatóhelyként rendelkezésre állnak.

2. számú melléklet a 95/1999. (XI. 5.) FVM rendelethez

1. Szántóföldi növénytermesztés[14]

2. Állattenyésztés

3. Kertészet (zöldség-, gyümölcs-, szőlő-, dísznövény-, gyógynövénytermesztés)[15]

4. Táj- és kertépítészet

5. Állatorvoslás, állategészségügy

6. Erdő- és fagazdálkodás

7. Vadgazdálkodás

8. Halászat

9. Növényvédelem

10. Melioráció, vízgazdálkodás

11. Műszaki technika

12. Környezetgazdálkodás

13. Földügyek (ingatlan-nyilvántartás, földmérés, földvédelem, földminősítés, birtokrendezés)[16]

14. Állati eredetű termékek feldolgozása

15. Növényi eredetű termékek feldolgozása

16. Zöldség-, gyümölcsfeldolgozás

17. Italgyártás (borászat, üdítőital-gyártás, sörgyártás, ásványvíz-előállítás)[17]

18. Dohánytermékek feldolgozása

19. Agrárökonómia, gazdálkodás[18]

20. Agroturizmus

21. Logisztika

22. Ökológiai gazdálkodás[19]

23. Tápanyag-gazdálkodás, talajvédelem[20]

24. Vidékfejlesztés[21]

3. számú melléklet a 95/1999. (XI. 5.) FVM rendelethez

Évenkénti értékelés

Az évenkénti értékelés a szaktanácsadó által készített éves beszámoló - a szaktanácsadók kötelező továbbképzését szervező intézmény és a földművelésügyi hivatal adatszolgáltatása alapján - az alábbi szempontok figyelembevételével történik:

- szaktanácsadói szerződések száma,

- visszatérő megrendelők száma,

- megbízók véleménye,

- szaktanácsadó által szervezett előadások, programok száma,

- agrártámogatások ismerete,

- szaktanácsadók számára előírt - kötelező - vizsgákon elért eredmény,[22]

- egyéb továbbképzéseken való részvétel.

Elérhető maximális pontszám: száz.

A kötelező továbbképzést követő vizsga - a továbbképzés anyagán túl - kiterjed az agrárpolitika, a szaktanácsadás módszertana ismeretére, valamint a kommunikációs készségre is.

A Névjegyzékben való folyamatos szerepléshez évenként elérendő pontszám: minimum hetven.

A "minősített szaktanácsadó" cím viseléséhez elérendő pontszám: minimum nyolcvanöt.

4. számú melléklet a 95/1999. (XI. 5.) FVM rendelethez

IGAZOLÁS

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium igazolja, hogy

(név)

(születési hely, idő)

(végzettség)

(lakcím)

a 95/1999. (XI. 5.) FVM rendelet előírása szerint felvételt nyert a Szaktanácsadói Névjegyzékbe az alábbi szakterületen/szakterületeken:

A)..................................................................

B)..................................................................

C)..................................................................

Budapest, 2000. ...............

P. H.

.......................

(főosztályvezető)

Az igazolás meghosszabbítás nélkül a kiállítást követő év március 31-éig érvényes. Ezt követően évenként kerül meghosszabbításra és a meghosszabbítást követő év március 31-éig folyamatosan érvényes.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[2] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[3] Megállapította a 29/2002. (IV. 17.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.04.25.

[4] Beiktatta a 29/2002. (IV. 17.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.04.25.

[5] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.08.08.

[6] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.08.08.

[7] Megállapította a 29/2002. (IV. 17.) FVM rendelet 2. §-a. Hatályos 2002.04.25.

[8] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 4. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[9] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 4. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[10] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 5. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[11] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 6. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[12] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 6. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[13] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 9. § 351. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[14] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[15] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[16] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[17] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[18] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[19] Beiktatta az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[20] Beiktatta az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.08.08.

[21] Beiktatta a 29/2002. (IV. 17.) FVM rendelet 3. §-a. Hatályos 2002.04.25.

[22] Megállapította az 51/2001. (VII. 31.) FVM rendelet 8. § -a. Hatályos 2001.08.08.

Tartalomjegyzék