Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

147/2000. (VIII. 23.) Korm. rendelet

az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 30. §-ának (2) bekezdésében, a 31. §-a (2) bekezdésének a) pontjában, valamint a 72. §-ának k) és i) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőkben módosítja az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.).

1. § (1) Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendelet hatálya

a) az államilag finanszírozott esti vagy levelező tagozatos alapképzésben, illetve esti vagy levelező tagozatos első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő,

b) az állami felsőoktatási intézményekben az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatókra csak e rendelet kifejezett rendelkezése esetén, az ebben megfogalmazott eltérésekkel terjed ki."

(2) Az R. 1. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A rendelet hatálya a 6. § alkalmazásában a katonai felsőoktatási intézmények polgári hallgatóira is kiterjed."

2. § Az R. 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A felsőoktatási intézmények által a hallgatók részére nyújtható állami és intézményi támogatások és juttatások, továbbá a fizetendő díjak és térítések jogcímeit, feltételeit és mértékét a 22. § (2) és (3) bekezdésében részletezett díjmeghatározási elveket figyelembe véve egy tanévre (oktatási időszakra) kell megállapítani, és azokat az Oktatási Minisztérium által kiadott Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban (a továbbiakban: felvételi tájékoztató), továbbá az intézményben szokásos módon közzé kell tenni. Egy tanév tíz hónapos oktatási időszakot jelent."

3. § (1) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hallgatói előirányzat részét képező hallgatói normatívából a (3) bekezdésben meghatározott jogcímeken havonta a számított finanszírozott hallgatói létszámba való beszámítás időtartamában az 1. § (1) bekezdésében meghatározott hallgatói kör részesülhet."

(2) Az R. 3. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott hallgatói kör a hallgatói előirányzat hallgatói normatíván kívüli forrásai felhasználásából - e rendelet keretei között, a Szabályzat által meghatározott feltételekkel és módon - részesülhet

a) köztársasági ösztöndíjban havi rendszerességgel,

b) tankönyv- és jegyzettámogatásban,

c) diákotthoni (kollégiumi) elhelyezésben természetbeni juttatásként, illetve az ezt kiváltó lakhatási támogatásban."

(3) Az R. 3. §-a a következő (8)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(8) Az intézményeknek a havonta folyósítandó juttatások kifizetéséről legkésőbb az adott hónap 10. napjáig intézkedniük kell.

(9) Az oktatási miniszter a hallgatói normatíva összegéből a költségvetési törvényben meghatározott összeg erejéig az 5. § (1) bekezdése a) pontjának megfelelően hallgatói szociális támogatást nyújt."

4. § Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Pénzbeli szociális támogatás a hallgató szociális helyzete alapján, a hallgató által beadott pályázat útján igényelhető. A pénzbeli szociális támogatás formái különösen

a) az oktatási miniszter által miniszteri rendelet alapján biztosított hallgatói szociális támogatás, valamint

b) a felsőoktatási intézmény szabályzata alapján odaítélt és kiosztott támogatás.

A pénzbeli szociális támogatás odaítélésének részletes szabályait, a pályázat beadásának feltételeit az a) pontban meghatározott esetben miniszteri rendeletben, a b) pontban meghatározott esetben az intézményi Szabályzatban kell meghatározni."

5. § Az R. 6. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A köztársasági ösztöndíjat a katonai felsőoktatási intézmények polgári hallgatói részére - a Honvédelmi Minisztérium költségvetési fejezetéből - a honvédelmi miniszter az oktatási miniszter egyetértésével adományozza, továbbá meghatározza a pályázat általános feltételeit."

6. § Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 3. § (6) bekezdésének b) pontjában meghatározott tankönyv- és jegyzettámogatásban az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben tanuló nappali tagozatos hallgatók a számított finanszírozott hallgatói létszámba való beszámítás időtartamában, továbbá állami ösztöndíjban részesülő doktori képzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatók részesülnek."

7. § Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § A felsőoktatási intézmények rendelkezésére álló (saját tulajdonú, illetve bérelt) kollégiumi (diákotthoni) férőhelyek szorgalmi és vizsgaidőszakban csak az államilag finanszírozott első alapképzésben és első kiegészítő alapképzésben, továbbá az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő nappali tagozatos valamint az állami ösztöndíjban részesülő doktori képzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatók elhelyezésére szolgálhatnak. A hallgató a számított finanszírozott hallgatói létszámba való beszámítás időtartamában részesülhet kollégiumi ellátásban. Ettől eltérni csak a hallgatói önkormányzat egyetértésével lehet. A kollégiumi (diákotthoni) férőhelyek elosztási rendjéről, a kollégiumi (diákotthoni) felvételi eljárásról a Szabályzat rendelkezik."

8. § Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az 1. § (1) és (2) bekezdésében említett államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók - e rendelet keretei között, a Szabályzat szerint - tandíjat, egyéb díjakat és térítéseket, az államilag nem finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók költségtérítést, egyéb díjakat és térítéseket fizetnek. Államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatótól költségtérítési díj nem szedhető, kivéve, ha erre a felsőoktatási törvény felhatalmazást ad."

9. § Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) Tandíjmentesség illeti meg

a) az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben nappali, valamint az első alapképzésben és az első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben esti vagy levelező tagozaton tanuló hallgatót a számított finanszírozott hallgatói létszámba való beszámítás időtartamában,

b) bármely kettes szakszámú szakon szerzett egyszakos tanári oklevéllel már rendelkező, valamint bármely kettes szakszámú első tanári szakon tanulmányokat folytató magyar állampolgárságú hallgatót nappali, esti és levelező tagozatokon a második tanári szakképzettség megszerzésekor a második tanári szak képesítési követelményeiben meghatározott képzési időtartamban,

c) bármely olyan szakon államilag finanszírozott helyre felvett magyar állampolgárságú, hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatót, amelynek képesítési követelményei bemeneti követelményként előírják, hogy a hallgatónak felsőoktatási oklevéllel kell rendelkeznie, a számított létszámba való beszámítás időtartamában,

d) bármely szakon költségtérítéses képzésből megüresedett államilag finanszírozott helyre átvett hallgatót a kilépett hallgató képzési idejéből még hátralévő időtartamban,

minden olyan esetben, amikor a hallgató államilag finanszírozott hallgatónak számít.

(2) A tanulmányi pontrendszer szerinti (kredit rendszerű) képzést folytató felsőoktatási intézményekben is a számított finanszírozott hallgatói létszámba való beszámítás időtartamáig biztosítható a tandíjmentesség.

(3) A tanulmányi pontrendszer szerinti (kredit rendszerű) képzést folytató felsőoktatási intézményekben félévente 15 kreditpont teljesítése a feltétele a tandíjmentességnek. A tanulmányi pontok teljesítésétől függő további követelményeket a Szabályzatban kell rögzíteni.

(4) Az (1) bekezdésben felsorolt hallgatók a tandíjmentesség kedvezményét csak egy felsőoktatási intézményben (karon, szakon) vehetik igénybe, és ezt a Szabályzatban rögzíteni kell. A hallgatónak a beiratkozás alkalmával fegyelmi felelősség terhe mellett kell nyilatkoznia arról, hogy a tandíjmentesség kedvezményét mely intézményben (karon, szakon) veszi igénybe."

10. § (1) Az R. 16/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Azok a rendelet 1. § (1) bekezdésének hatálya alá tartozó hallgatók, akik az intézmények szabályzatai szerint kollégiumi elhelyezésre jogosultak lennének, de férőhely hiányában ebben nem részesülhetnek, havonta folyósítandó lakhatási támogatásban részesíthetők."

(2) Az R. 16/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az intézmény éves lakhatási támogatása az adott évre vonatkozó költségvetési törvényben meghatározott egy főre eső lakhatási támogatási normatíva és az adott felsőoktatási intézményben tanuló olyan államilag finanszírozott hallgatók számának szorzata, akik az intézmény Szabályzata szerint kollégiumi elhelyezésre jogosultak, de sem az intézmény tulajdonában lévő, sem az intézmény által bérelt férőhelyen abban nem részesülnek."

(3) Az R. 16/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A lakhatási támogatás megpályázásának alapfeltétele, hogy a hallgató az intézmény Szabályzata alapján kollégiumi elhelyezésre jogosult legyen."

(4) Az R. 16/A. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A lakhatási támogatást differenciáltan, oly módon kell megállapítani, hogy a kollégiumi férőhelyre pályázott hallgatók legalább 25%-a részesüljön belőle."

(5) Az R. 16/A. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A lakhatási támogatás nemcsak készpénzes támogatásként használható fel, hanem a felsőoktatási intézmény a hallgatói önkormányzattal egyetértésben épületek, férőhelyek bérlésére, illetve az intézmény által benyújtott és az oktatási miniszter által elfogadott terv alapján, külön engedélyezési eljárás keretében kollégiumi férőhely bővítésre, valamint kollégium céljára szolgáló épület vásárlására is felhasználhatja."

11. § Az R. 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) Az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók esetében a költségtérítés mértékét az állami felsőoktatási intézmény a felsőoktatási törvényben foglaltaknak megfelelően saját hatáskörben állapítja meg, és rendelkezik e képzés során biztosított esetleges intézményi támogatásokról, a költségtérítési díj fizetése alóli mentességről és a fizetendő egyéb díjakról, térítésekről.

(2) Az első félévre beiratkozott hallgatót a felsőoktatási intézmény Szabályzatában tájékoztatja a hallgató első tanévben fizetendő díjairól, térítéseiről, valamint a képzés helyéről és teljes időtartamáról. Az intézmény köteles az első évfolyamon meghirdetett költségtérítéses képzés térítési díjait a felvételi tájékoztatóban közzétenni.

(3) A második, illetve további évfolyamokon - a képesítési követelményekben meghatározott képzési időt meghaladó legfeljebb két félév időtartamon keresztül - a költségtérítési díj legfeljebb az előző tanévben megállapított díjnak a KSH által előző évre vonatkozóan közzétett fogyasztói árindexszel növelt összege lehet. A költségtérítési díj összegét a megelőző tanév május 31-éig az intézményben szokásos módon nyilvánosságra kell hozni.

(4) Az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevő, az adott félév első napján terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekgondozási díjban részesülő hallgatótól költségtérítési díj nem szedhető összesen a képesítési követelményekben meghatározott képzési időt meghaladó legfeljebb két félév időtartamon keresztül.

(5) Az intézmény a (4) bekezdésben meghatározott hallgatók képzésének fedezetéül szolgáló összeget tételes jelentés alapján az Oktatási Minisztériumtól legkésőbb a jelentéstől számított két hónapon belül megkapja.

(6) A támogatás összege azonos a (4) bekezdésben meghatározott hallgatótól be nem szedett költségtérítés összegével, de nem haladhatja meg a hallgató által felvett szakra vonatkozó, az egyenértékű létszám alapján meghatározott képzési és fenntartási normatív támogatás összegét.

(7) Amennyiben a hallgató államilag finanszírozott képzésben kezdte tanulmányait, és már nem számít államilag finanszírozott hallgatónak, akkor ha a megkezdett képzés legfeljebb 8 féléves volt, a megkezdett képzésben további két féléven keresztül, egyéb esetekben három féléven keresztül tőle költségtérítési díj nem szedhető. Ezután költségtérítési díj megfizetésére kötelezhető, ennek mértékének megállapításakor a (3) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni."

12. § Az R. új 23. §-ának.(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A rendelet hatálybalépésekor tanulmányaikat folytató, hallgatói jogviszonyban álló hallgatók által fizetendő tandíjra az érintettek folyamatban lévő felsőfokú tanulmányai befejezéséig a 24-25. §-ok rendelkezéseit kell átmenetileg alkalmazni."

13. § Záró és átmeneti rendelkezések

(1) A 2000-ben államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzést kezdő hallgató költségtérítési díja a 2000/2001-es tanévben a Felvételi Tájékoztatóban kihirdetett költségtérítési díj, vagy legfeljebb az előző tanévre az adott szakon megállapított díjnak a KSH által az előző évre megadott fogyasztói árindexszel emelt összege lehet.

(2) Az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevő másod vagy magasabb évfolyamon tanuló hallgató költségtérítési díja akkor is, ha azt nem tették közzé az intézményben, illetve, ha ennél magasabb összeget tettek közzé, legfeljebb az előző tanévre az adott szakon megállapított díjnak a KSH által az előző évre megadott fogyasztói árindexszel emelt összege lehet.

(3) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(4) A 3. § (1) bekezdésében, a 6. §-ban, a 7. §-ban és a 9. §-ban a jogosultság időtartamára vonatkozó rendelkezéseket először a 2000/2001-es tanévre felvett hallgatók esetében kell alkalmazni, 2000. szeptember 1-jétől.

(5) Az R. 22. §-ának számozása 23. §-ra, 23. §-ának számozása 24. §-ra, 24. §-ának számozása 25. §-ra változik.

(6) Az intézmények a változások alapján Szabályzatukat a hatálybalépéstől számított 3 hónapon belül kötelesek módosítani.

(7) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 1. §-a (3) bekezdésének b) pontja hatályát veszti.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök