Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

20/2000. (II. 25.) Korm. rendelet

az agrár-felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 146/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőt rendeli el:

1. § Az agrár-felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 146/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 2. számú melléklete kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt egyetemi szintű növényorvosi szak képesítési követelményeivel.

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 20/2000. (II. 25.) Korm. rendelethez

Növényorvosi szak

1. A képzési cél

Olyan szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - szakképzettségük birtokában képesek a növények védelmével kapcsolatos kutatói, tervezői, fejlesztői, felső szintű irányítói és szervezői, szaktanácsadási és szakigazgatási, valamint a kapcsolódó marketing feladatok ellátására. Készségszinten ismerik a növényvédő szerek vegyületeinek hatásmechanizmusát, azok környezeti és humán vonatkozású összefüggéseit, képesek megelőzni a növényeket érő károsodásokat, alkalmazni tudják a környezet peszticidterhelését csökkentő integrált növényvédelmi eljárásokat.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Okleveles növényorvos.

3. A képzési idő

Nappali tagozaton 4 félévben 1737 tanóra - az 1. számú melléklet 3. a) és b) pontjában foglaltakra is tekintettel - a 3. számú melléklet növénytermesztési mérnöki képesítési követelményeinek 3. pontjában foglaltak szerinti 6 lezárt félévet követően, illetőleg az ennek megfelelő teljesítmény 115 kredit és 60 óra üzemi gyakorlat.

4. A képzés főbb tanulmányi területei és azok aránya

a) Természettudományos és egyéb alapismeretek

A kémiai ismeretek (szervetlen kémia, fizikai és kolloid kémia, növényvédőszer kémia, analitikai kémia, szerves kémia és biokémia), a biológiai ismeretek (biofizika, mikrobiológia, genetika és biotechnológia, növényélettan) és a módszertani ismeretek (biometria és növényvédelmi informatika) a tanórában kifejezett képzési időnek mintegy 36%-át adják, illetőleg az ennek megfelelő teljesítmény 44 kredit.

b) Alapozó szakmai ismeretek

A növénytermesztési mérnöki képzésben szerzett ismeretanyag.

c) Gazdasági és humán ismeretek

A növényvédelem ökonómiája, környezetgazdálkodás, növényvédelmi szakigazgatás, növényvédelmi toxikológia a tanórában kifejezett képzési időnek mintegy 7%-át adják, illetőleg az ennek megfelelő teljesítmény 9 kredit.

d) Szakmai törzsanyag

A növénykórtan modulokon belül az általános növénykórtan modul (növénykórokozó vírusok, növénykórokozó baktériumok, növénykórokozó gombák, kórokozók ökológiája és járványtana és a kórélettan), a részletes növénykórtan modul (szántóföldi növények betegségei és a védekezés lehetőségei, zöldségnövények és raktári termények betegségei és a védekezés lehetőségei, ültetvények betegségei és a védekezés lehetőségei), a rovartani modulokon belül az általános rovartan modul (rovarrendszertan, rovarökológia, rovarfiziológia), a részletes rovartan modul (szántóföldi növények állati kártevői és a védekezés lehetőségei, zöldségnövények és raktári termények állati kártevői és a védekezés lehetőségei, ültetvények állati kártevői és a védekezés lehetőségei), a herbológiai modulokon belül az általános herbológiai modul (gyomnövények biológiája és ökológiája), a részletes herbológia modul (szántóföldi növények gyomnövényei és gyomirtása, zöldségnövények gyomnövényei és gyomirtása, ültetvények gyomnövényei és gyomirtása), a növényvédelmi előrejelzés, az integrált növényvédelem, a biológiai védekezés, a növényvédelem gépesítése, a gyomirtás és gyomszabályozás, növényegészségügyi igazgatás, növényvédelmi kísérlettervezés és eredményközlés a tanórában kifejezett képzési időnek mintegy 40%-át adják, illetőleg az ennek megfelelő teljesítmény 49 kredit.

e) Differenciált szakmai ismeretek

A hallgató által szabadon választható egy modul, amely a tanórában kifejezett képzési időnek mintegy 10%-át adja, illetőleg az ennek megfelelő teljesítmény 13 kredit. Választható modulok: a kutatási modul (kutatáselmélet és -szervezés, molekuláris fitopatológia és diagnosztika, alkalmazott informatika I, idegen nyelv), a szaktanácsadás és marketing modul (szaktanácsadás módszertana, kereskedelmi és marketing ismeretek, alkalmazott informatika II, idegen nyelv) és a magánpraxis modul (humánerőforrás-gazdálkodás, egyéni vállalkozások pénzügyei, egyéni vállalkozások könyvvezetése, idegen nyelv).

f) Szakmai gyakorlat

A komplex tantárgyi gyakorlatok (növénykórtani diagnosztika, entomológiai diagnosztika, herbológiai diagnosztika, növényvédelmi gépek és eszközök alkalmazás-technikája) a tanórában kifejezett képzési időnek mintegy 7%-át adják. Az összefüggő üzemi gyakorlat 60 óra.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere:

Az 1. számú melléklet 5. pontjának figyelembevételével

- kötelező szigorlati tárgyak:

= analitikai kémia,

= összevont szigorlat szerves kémia és biokémia, valamint növényvédőszer kémiai alapismeretek és növényvédőszer kémia tárgyakból,

= növénykórtan (általános növénykórtan és részletes növénykórtan),

= rovartan (általános növénykórtan és részletes növénykórtan),

= herbológia (általános herbológia, részletes herbológia, valamint gyomirtás és gyomszabályozás);

- növényvédelemhez kapcsolódó témájú diplomamunka;

- a záróvizsgára bocsátás feltétele a tanulmányok legalább elégséges (2,00) átlageredménnyel történő zárása, egy idegen nyelvből szakmaival bővített középfokú vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga, a diplomamunka előírt követelmények szerinti elkészítése és határidőre történő leadása;

- a záróvizsgán a szóbeli vizsga tárgya integrált növényvédelem.

Tartalomjegyzék