Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

21/2000. (V. 18.) FVM-PM együttes rendelet

a borászati termékek egységes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási rendjéről

A szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 1997. évi CXXI. törvény (a továbbiakban: Btv.) 83. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

1. § E rendelet alkalmazása szempontjából

a) szőlőtermelő: aki a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 54/C. § (1) bekezdésének hatálya alá tartozik;

b) egyszerűsített adóraktár engedélyes: aki a Jöt. 54/E. §-ának (1) bekezdése szerinti mennyiségben állít elő szőlőbort, ideértve a szőlőbor önálló palackozását az utolsó három gazdasági év - ha tevékenységét ennél rövidebb ideje végzi, a tevékenység folytatásának időtartama - átlagában 1000 hektolitert meg nem haladó mennyiségben;

c) szőlőbor előállító: az egyszerűsített adóraktár engedélyes és az aki a Jöt. 54/G. § (1) bekezdésének a) és d) pontja szerint tevékenységét szőlő borászati üzemként végezheti;

d) önálló szőlőbor palackozó: aki a szőlőbor önálló palackozását az utolsó három gazdasági év - ha tevékenységét ennél rövidebb ideje végzi, a tevékenység folytatásának időtartama - átlagában 1000 hektolitert meghaladó mennyiségben végzi;

e) must előállító: aki 1,2 térfogatszázalékot meg nem haladó tényleges alkoholtartalmú szőlőmustot állít elő, vagy sűrít;

f) szőlőfelvásárló: aki továbbértékesítés céljából szőlőt vásárol fel, vagy a szőlő felvásárlását saját nevében más javára végzi.

Borkísérő okmány

2. § (1) A szőlő és az 1,2 térfogatszázalékot meg nem haladó tényleges alkoholtartalmú szőlőmust - a (2)-(3) bekezdésben foglaltak kivételével - csak borkísérő okmánnyal szállítható. A borkísérő okmányt az állítja ki, aki a termékét szállítja, vagy szállításra átadja.

(2) Nem kell borkísérő okmányt kiállítani a szőlőnek a szőlőterületről 40 km-en belüli, illetve borvidéken belüli szállítása esetén.

(3) A csemegeszőlő közfogyasztásra kiszerelve borkísérő okmány nélkül szállítható.

3. § (1) A szőlőbort az egyszerűsített adóraktár engedélyese - a 4. §-ban foglaltak kivételével - borkísérő okmánnyal, a szőlő borászati üzem, valamint az önálló szőlőbor palackozó engedélyese a Jöt. szerinti termékkísérő okmánnyal vagy egyszerűsített kísérő okmánnyal szállíthatja.

(2) A borászati melléktermék borkísérő okmánnyal szállítható.

(3) Az egyszerűsített adóraktár engedélyesének borkísérő okmányt kell kiállítania a pincéből közvetlenül végső fogyasztóknak értékesített szőlőborra is. Az értékesítés napján egy-egy borkísérő okmányt kell a palackos kiszerelésben, a kannás kiszerelésben, a helyben fogyasztásra kimérve és az elvitelre kimérve összesen értékesített mennyiségre kiállítani.

(4) Aki 1500 m2-t meg nem haladó szőlőterületet művel, a szőlőjéből előállított borát 30 liternél nagyobb mennyiségben a lakóhelye szerint illetékes vámhivatalhoz - a szállítás napját megelőző 5 munkanapon belül - tett előzetes bejelentése alapján kiadott vámhivatali igazolással szállíthatja. A bejelentésben meg kell adni a szállításra kerülő mennyiséget, az induló és a végpontot, valamint a szállítás útvonalát.

4. § (1) Nem kell borkísérő okmányt kiállítani, ha

a) a természetes személy zárjeggyel ellátva palackos vagy kannás kiszerelésben szőlőbort szállít, és mennyisége szállítójárművenként nem haladja meg a 90 litert,

b) a természetes személy szőlőtermelő, egyszerűsített adóraktár engedélyes vagy bor adóraktár engedélyes az adómentes szőlőborát saját fogyasztásra zárjegy nélkül palackos vagy kannás kiszerelésben pincéjéből lakóhelyére szállítja, és mennyisége szállítójárművenként nem haladja meg a 30 litert,

c) szőlőbort adóellenőrzés vagy minőség-ellenőrzés céljára szállítanak, és ezt jegyzőkönyv tanúsítja.

(2) Az egységes vámárunyilatkozatot borkísérő okmánynak kell tekinteni a határvámhivataltól a vámkezelést végző belterületi vámhivatalig, illetőleg a vámkezelést végző belterületi vámhivataltól a határvámhivatalig történő szállítás esetén.

5. § (1) A borkísérő okmánynak tartalmazni kell:

a) az eladó (feladó) nevét, vámhatósági nyilvántartási számát vagy adóraktári engedélye számát, adó- vagy adóazonosító számát, a feladás helyét;

b) a bizonylat számát;

c) a vevő (címzett) nevét, címét, adó- vagy adóazonosító számát, vámhatósági nyilvántartási számát vagy adóraktári vagy jövedéki vagy működési engedélye számát, a rendeltetési helyet;

d) a kiadás dátumát (teljesítés idejét);

e) a fuvarozó, valamint a szállító jármű adatait;

f) a termék megnevezését, a szőlőbor esetén termékszámát, a termék mennyiségét;

g) a szőlőbor esetében a termék azonosítására vonatkozó igazolás (származási bizonyítvány vagy OBI-engedély) számát;

h) az átadó és az átvevő aláírását, bélyegzőlenyomatát.

(2) A borkísérő okmányt úgy kell kitölteni, hogy az adatok olvashatóak és megváltoztathatatlanok legyenek. A borkísérő okmányt nem lehet javítani, a hibásan kitöltött borkísérő okmányt áthúzással, dátum feltüntetésével és aláírással érvényteleníteni kell.

6. § (1) A borkísérő okmány formanyomtatványát az 1. számú melléklet tartalmazza. A formanyomtatvány a vámhivataloknál szerezhető be, vagy a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: VPOP) engedélyével számítógéppel is előállítható.

(2) A borkísérő okmány adattartalmát, az adatok elhelyezését és sorrendiségét nem lehet megváltoztatni, azonban az egyes rovatok mérete számítógépes előállítás esetén változtatható.

(3) A borkísérő okmány előállításához használható papír mérete 210 x 297 milliméter, az adatok elhelyezésére szolgáló rész 148 x 210 milliméter, amely számítógépes előállítás esetén 210 x 297 milliméteresre is növelhető, azonos adattartalom mellett. A borkísérő okmány papírjának alapszíne fehér. Cégembléma, cégadatokat tartalmazó fejrész csak a borkísérő okmány keretbe foglalt, adatok elhelyezésére szolgáló részen kívül helyezhető el.

7. § (1) A borkísérő okmány - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - 3 példányból álló szigorú számadású bizonylat, amelynek első példánya a vevőé (címzetté), második és harmadik példánya az eladóé (feladóé). A szállítás során a borkísérő okmány első és második példánya a terméket kíséri. A második példányt az átvétel igazolásával a vevő (címzett) 8 napon belül köteles visszaküldeni az eladó (feladó) részére.

(2) A szőlőbor nem adóraktár engedélyes, nem adómentes üzem részére vagy egyéb, nem külföldre történő szállítása esetén a borkísérő okmány egyszerűsített adóraktár engedélyese által alkalmazandó szigorú számadású formanyomtatványa 2 példányos. A formanyomtatvány első példánya a vevőé (címzetté), amely a szállítás során a terméket kíséri. A formanyomtatvány második példánya az eladóé (feladóé).

8. § (1) A borkísérő okmányt csak egy szállítási műveletben lehet felhasználni.

(2) Egy borkísérő okmányt lehet kiállítani egy azonos küldő féltől egy azonos címzetthez abban az esetben is, ha a szállítmány

a) ugyanabba a kategóriába (vörös- vagy fehérbor) tartozó két tételből áll, feltéve hogy a terméket továbbfeldolgozásra szállítják,

b) különböző kategóriába tartozó két vagy több tételből áll, feltéve hogy a szőlőbort zárjeggyel ellátva szállítják, és a szállítmányt a borkísérő okmányhoz csatolt mellékleten részletezik.

9. § (1) A szőlőfelvásárló a felvásárlást - annak megkezdése előtt - köteles bejelenteni a székhelye szerint illetékes vámhivatalhoz. A bejelentésnek tartalmaznia kell a felvásárlás tervezett helyét, időszakát és a várhatóan felhasználásra kerülő borkísérő okmányok darabszámát.

(2) A bejelentés alapján a vámhivatal a szőlőfelvásárlót nyilvántartásba veszi. A szőlőfelvásárló a borkísérő okmányokat a nyilvántartásba vétel igazolásával szerezheti be.

(3) A szőlőfelvásárló a felvásárlás befejezését követő 30 napon belül kimutatást készít a vámhivatal részére - vevőnkénti bontásban - a felvásárolt szőlő mennyiségéről, és elszámol a borkísérő okmányokkal.

Pincekönyv

10. § (1) A szőlőtermelő, a szőlőfelvásárló, a szőlőbor előállító, valamint a must előállító a termelt és a vásárolt szőlőről a 2. számú melléklet szerinti pincekönyvet (a továbbiakban: szőlő-pincekönyv) köteles eseményszerűen vezetni.

(2) A szőlőbor előállító, az önálló szőlőbor palackozó, valamint a must előállító a 3. számú melléklet szerinti pincekönyvet (a továbbiakban: szőlőbor-pincekönyv) köteles folyamatosan vezetni.

11. §[1] (1) A szőlő-pincekönyv és a szőlőbor-pincekönyv folyamatosan számozott, rögzített lapokból álló formanyomtatvány, vagy a Jöt. 5. §-ának (2) bekezdése szerint illetékes vámhivatal (a továbbiakban: a jövedékiadó ügyben eljáró vámhivatal) által előzetesen jóváhagyott számítógépes nyilvántartás.

(2) A szőlő-pincekönyvet - a (3)-(4) bekezdésben foglaltak kivételével - a szőlőterület fekvése szerint illetékes hegyközség, hegyközséggel nem rendelkező településen az illetékes önkormányzat jegyzője hitelesíti.

(3) Ha a szőlőtermelő több hegyközség illetékességi területén vagy hegyközséggel nem rendelkező területen is művel szőlőt, a szőlő-pincekönyvet a hegyközségi területen fekvő legnagyobb szőlőterülete szerinti hegyközség, illetve - hegyközségen kívüli szőlőterületek esetén - a legnagyobb szőlőterülete szerinti önkormányzat jegyzője hitelesíti.

(4) A szőlőbor-pincekönyvet, továbbá a szőlőbor előállító és a must előállító szőlő-pincekönyvét a jövedékiadó ügyben eljáró vámhivatal hitelesíti.

12. § (1) A szőlő-pincekönyvben a termelt és a vásárolt szőlőt településenként, helyrajzi számonként, szőlőfajtánként, felhasználási célonként és vevőnként kell nyilvántartani.

(2) A szőlőtermelő által a saját fogyasztásra előállított szőlőbort a szőlő-pincekönyv IV. részében kell nyilvántartani.

(3) A szőlő-pincekönyvben

a) az értékesített szőlőt felvásárlási jeggyel vagy számlával,

b) a hegyközségi településen termelt saját felhasználású, továbbá a vásárolt szőlőt származási bizonyítvánnyal,

c) hegyközséggel nem rendelkező településen termelt saját felhasználású szőlőt a helyi önkormányzat jegyzője által kiállított igazolással

kell igazolni.

(4) A (3) bekezdés b)-c) pontja szerinti igazolásra vonatkozó adatot a tárgyév december 31-ig kell a szőlő-pincekönyvbe bevezetni.

(5) A szőlőtermelő és a szőlőfelvásárló a szőlő-pincekönyvet lakóhelyén (székhelyén), a must előállító az előállítás helyén köteles tartani.

(6) A szőlőbor előállítását végző adóraktár engedélyese a szőlő-pincekönyvet az adóraktárban köteles tartani. Ha az adóraktár engedélyese több adóraktárban folytatja a tevékenységét, a szőlő-pincekönyvet a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatalhoz bejelentett adóraktárban kell tartani.

13. § (1) A szőlőbor-pincekönyvbe a feldolgozásra kerülő saját termésű és vásárolt szőlőt termőhely, fajta, évjárat és minőségi kategória szerint kell átvezetni a szőlő-pincekönyvből.

(2) A szőlőbor-pincekönyvben a termék-előállítást az erjesztésre alkalmas mustból, illetve - a szőlőbor vásárolt szőlőborból történő előállítása, palackozása esetén - a vásárolt szőlőborból kiindulva kell levezetni, és - a 14. § (3) bekezdése szerinti átalányelszámolás esetét kivéve - az elvégzett műveletek sorrendjében, a műveleteket legalább

a) fejtés,

b) derítés,

c) házasítás,

d) szűrés,

e) szeparálás,

f) mustsűrítés

g) kiszerelés (palackozás)

részletezésben kell megadni.

(3) A szőlőbor-pincekönyvben

a) a vásárolt szőlőbort borkísérő okmánnyal vagy - a bor adóraktár engedélyesétől vásárolt szőlőbor esetén - termékkísérő okmánnyal,

b) az 1,2 térfogatszázalékot meg nem haladó tényleges alkoholtartalmú szőlőmust vásárlását számlával,

c) a termékmérlegbe átvezetett palackos és kannás kiszerelésű szőlőbort belső bizonylattal,

d) a szőlőbor értékesítését borkísérő okmánnyal vagy termékkísérő okmánnyal vagy egyszerűsített kísérő okmánnyal,

e) a borászati melléktermékek közül a borseprő, derítési alj, aljbor, seprőtészta értékesítését borkísérő okmánnyal,

f) a szőlőbor megsemmisítését, illetve a borseprő és derítési alj 100 litert, a seprőtészta 100 kilogrammot meghaladó mennyiségben való megsemmisítését a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal által kiállított megsemmisítési jegyzőkönyvvel

kell igazolni.

(4) Az egyszerűsített adóraktár által pincéből közvetlenül végső fogyasztónak értékesített szőlőbor mennyiségét - palackos kiszerelésű, kannás kiszerelésű, helyben fogyasztásra kimért és elvitelre kimért bontásban - naponta kell bevezetni a pincekönyvbe az értékesítésekről a 3. § (3) bekezdése szerint kiállított borkísérő okmány(ok) alapján.

(5) A szőlőbor-pincekönyvbe a saját fogyasztást folyamatosan, naponta kell bevezetni.

(6) A szőlőbor előállító és az önálló szőlőbor palackozó a formanyomtatványon vezetett szőlőbor-pincekönyvet az adóraktárában, számítógépes nyilvántartás esetén az adóraktárában vagy a székhelyén (a központi ügyvezetés helyén) köteles tartani. A must előállító a szőlőbor-pincekönyvet az előállítás helyén köteles tartani.

(7) A formanyomtatványon vezetett pincekönyvet úgy kell kitölteni, hogy az adatok olvashatók legyenek. A pincekönyvbe bevezetett, hibás adatot áthúzással, a javítás dátumának feltüntetésével és aláírással lehet érvényteleníteni. A pincekönyv vezetésre kötelezettnek gondoskodnia kell a pincekönyv biztonságos helyen történő őrzéséről (tartásáról).

Kihozatal és veszteség elszámolás

14. § (1) A szőlő feldolgozásánál figyelembe vehető mustkinyerési arányszám 70%. Ha a szőlő feldolgozása során a tényleges lékihozatal meghaladja a 75%-ot vagy kevesebb, mint 65%, az egyszerűsített adóraktár engedélyesének és a szőlő borászati üzem engedélyesének az eltérés okát az OBI-val igazoltatni kell.

(2) A pincekönyvben a szőlőmust feldolgozása és a szőlőboron végzett műveletek során a ténylegesen keletkezett, de legfeljebb a 4. számú melléklet szerinti veszteség számolható el. A veszteség vetítési alapja a műveletbe bevont termék, tárolás esetén a két művelet között mozgatás nélkül tárolt szőlőbor készlet literben mért térfogata. A tárolási veszteséget a művelet megkezdése előtt, az előző művelet óta eltelt időszakra, illetve a szőlő borászati üzem és az üzemi borraktár esetében havonta, az egyszerűsített adóraktár esetében tárgynegyedévenként kell megállapítani.

(3) A szőlőbort kizárólag hordós kiszerelésben, továbbfeldolgozási célra értékesítő egyszerűsített adóraktár engedélyes a tényleges, műveletenkénti veszteségelszámolás helyett választhatja a veszteségátalány elszámolást. Átalányelszámolás esetén az erjesztett szőlőmustból - annak mennyiségére vetítve - erjedésre, pinceműveletekre 4%, a borseprőre 6%, összesen 10% veszteség számolható el.

(4) A VPOP - kérelemre vagy a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal kezdeményezésére - előírhatja, illetve engedélyezheti az e rendeletben meghatározott veszteségnormáktól eltérő mértékek alkalmazását, amennyiben az alkalmazott technológia vagy szélsőséges időjárás miatt indokolt, és azt az OBI által adott szakértői vélemény is alátámasztja.

15. § (1) Ez a rendelet - a 2-4., 11. §-a és 14. §-ának (4) bekezdése kivételével - 2000. július 1-jén lép hatályba. A rendelet 2-4. §-a és 14. §-ának (4) bekezdése 2000. augusztus 1-jén, 11. §-a pedig a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) A 2000. július 1. és 2000. július 31. közötti időszakban a 13. § (3) bekezdése a), d) és e) pontja alkalmazásában borkísérő okmány, termékkísérő okmány, egyszerűsített kísérő okmány helyett számlát, a 13. § (3) bekezdésének f) pontja alkalmazásában megsemmisítési jegyzőkönyv helyett, illetve a (4) bekezdése alkalmazásában borkísérő okmány helyett belső bizonylatot kell érteni.

(3) A pincekönyvet első ízben 2000. június 15-ig kell hitelesítésre benyújtani. A hitelesítést a benyújtástól számított 15 napon belül kell elvégezni.

(4) A szőlőbor-pincekönyv vezetésére kötelezett személynek a 2000. június 30-án készleten lévő szőlőboráról, szőlő-borászati melléktermékeiről, kiegészítő és adalékanyagairól két tanú által hitelesített, a pincekönyv adattartalmának megfelelő részletezettségű tételes leltárt kell felvennie, melynek adatait a pincekönyv 2000. július 1-jei nyitókészletébe kell beállítani.

16. § E rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban a Bizottság a bortermékek szállításánál használatos kísérő dokumentumokról és a vezetendő nyilvántartásokról szóló 2238/93/EGK. rendeletével részben összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi

és vidékfejlesztési miniszter

Járai Zsigmond s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 21/2000. (V. 18.) FVM-PM együttes rendelethez

Borkísérő okmány formanyomtatványa

2. számú melléklet a 21/2000. (V. 18.) FVM-PM együttes rendelethez

3. számú melléklet a 21/2000. (V. 18.) FVM-PM együttes rendelethez

4. számú melléklet a 21/2000. (V. 18.) FVM-PM együttes rendelethez

Veszteségnormák

1. Fejtés során figyelembe vehető veszteségnorma:

a) fahordóból vagy fahordóba 0,2%

b) egyéb tartályból vagy egyéb tartályba 0,1%.

2. Erjedés során figyelembe vehető veszteségnorma: 2%.

3. Tárolás során figyelembe vehető veszteségnorma:

a) fahordóban 1,56%/év,

b) egyéb tartályban 0,6%/év.

4. Hordós bor szállítása során figyelembe vehető veszteségnorma: 0,2%.

5. Szűrés során figyelembe vehető veszteségnorma: 0,15%.

6. Szeparálásnál figyelembe vehető veszteségnorma: 0,1%.

7. Palackozásnál figyelembe vehető veszteségnorma: 1,5%.

8. Kannába töltésnél figyelembe vehető veszteségnorma: 1%.

9. Must sűrítésénél figyelembe vehető veszteségnorma: 3%.

10. Deszulfitálásnál figyelembe vehető veszteségnorma: 0,2%.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályos 2000.05.18.

Tartalomjegyzék