25/2000. (V. 26.) FVM rendelet

az intervenciós üszőnevelő telepek kialakításának támogatásáról, a szarvasmarha ágazat fejlesztéséről, valamint az 1999. évi költségvetési törvényben jóváhagyott 16 milliárd forint összegű kezességvállalási keret felhasználásáról

A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a szarvasmarha ágazat fejlesztéséhez nyújtott hitelek állami kezességvállalásáról szóló 1142/1999. (XII. 30.) Korm. határozat ra (a továbbiakban: kormányhatározat), a következőket rendelem el:

1. § A kormányhatározat alapján, az állam összesen 2,24 milliárd forint hitelösszegre 70%-os sortartó kezességet vállal az e rendeletben, illetve a melléklet pályázati kiírásában foglalt feltételek teljesítése esetén.

2. § (1) A mellékletben meghirdetett pályázaton nyertes természetes vagy jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni vállalkozó (a továbbiakban: jogosult), húshasznosítású üszőnevelő intervenciós telepek kialakításának, állománnyal való feltöltésének és működtetésének érdekében felvett hitelei tőkeösszegének hetven százalékára sortartó állami kezességvállalást vehet igénybe.

(2)[1] A pályázatok benyújtási határideje 2000. augusztus 31. A kezességvállalási díj megfizetésétől az állam eltekint.

3. § Az állami kezességvállalást az a lejárt adó- és vámhátralékkal nem rendelkező jogosult veheti igénybe, aki olyan, legfeljebb 2005. december 31-én lejáró hitelt vesz fel, amellyel kapcsolatban vállalja, hogy

a) legalább egyéves tőketörlesztési moratórium után a futamidő még fennálló részében a tőketartozást a hitelszerződésben foglaltak szerint törleszti,

b) a hitel lejárata szerinti ütemezéséhez igazodó árbevétel engedményezési szerződést köt, és az árbevétel engedményezése érdekében a hitelt elkülönített számlán vezeti,

c) a hitelfelvételre pályázatot hirdet meg, vagy rendelkezik legalább három hitelintézet érvényes ajánlatával.

4. § (1) A pályázatokat a mellékletben foglalt feltételeknek megfelelően a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) Agrárrendtartási Hivatalához (a továbbiakban: ARH) kell benyújtani.

(2) A minisztérium gondoskodik az Intervenciós Üszőnevelő Bíráló Bizottság megalakításáról (a továbbiakban: Bíráló Bizottság). A Bíráló Bizottság hét tagú, a minisztérium szakértőiből, valamint a Magyar Szarvasmarhatenyésztők Szövetsége által delegált képviselőből áll. A Bíráló Bizottságot az ARH hívja össze, ügyrendjét maga állapítja meg, állásfoglalását szótöbbséggel alakítja ki.

(3) A benyújtott pályázatok elbírálásáról a minisztérium a Bíráló Bizottság javaslata alapján dönt. A Bíráló Bizottság döntés-előkészítő, javaslattevő jogkörrel rendelkezik.

(4) A pályázatok előzetes elbírálása alapján a Bíráló Bizottság helyszíni szemlék lefolytatását rendelheti el.

(5) A Bíráló Bizottság a pályázatban foglaltak és a helyszíni szemle alapján ítéli meg a felvehető hitel nagyságát. A Bíráló Bizottság a pályázatok elbírálásának szempontja szerint a pályázók között sorrendet állít.

(6) A pályázatok benyújtásának határidejét követő 30 napon belül a minisztérium értesíti a pályázat eredményéről a pályázót.

(7) A minisztérium az állami kezességvállalás összegéről igazolást állít ki, amelynek egy-egy példányát megküldi a jogosultaknak, az adóhatóságnak, a pályázatban megjelölt hitelintézetnek és a Pénzügyminisztériumnak.

5. § (1)[2] A jogosult köteles a felvett hitelek teljes összegének felhasználásáról 2001. december 31-ig részletes, számlákkal igazolt tájékoztatást adni. A tájékoztatást az Agrárintervenciós Központhoz (1054 Budapest, Alkotmány utca 29.) kell benyújtani. A borítékon fel kell tüntetni: Intervenciós húshasznosítású üszőnevelő telep elszámolása. A pályázatban foglaltak megvalósulását az ARH az illetékes megyei Földművelésügyi Hivatal bevonásával ellenőrizheti.

(2) Amennyiben a rendeletben, illetve a kapcsolódó pályázati kiírásban foglalt feltételek nem teljesülnek, az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 11. § (6)-(7) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

6. § (1) Amennyiben az állami kezességvállalással érintett hitel, a hitelszerződésben meghatározott, időarányos törlesztése meghiúsul, a hitelintézet a 3. § b) pontban meghatározott biztosíték érvényesítését követően - a Pénzügyminisztérium egyidejű értesítése mellett - jogosult az állami kezességvállalásból eredő jogait az állami adóhatóságnál érvényesíteni a hitel lejáratát követő hatvanegyedik naptól.

(2) A hitelintézet az állami kezességvállalást az 10032000-01907010 számú APEH Agrárgazdasági kezességbeváltás folyósítási számláról igényelheti. A kérelemhez mellékelni kell a hitelszerződés, az árbevételengedményezési szerződés, a kezességvállalás összegéről szóló igazolás egy-egy példányát, tájékoztatást a törlesztés meghiúsulásának indokairól, valamint a megtett jogcselekményekről a fedezet vagy egyéb árbevétel bevonására.

(3) A beváltott kezesség a jogosult állammal szembeni kötelezettségévé válik, erről az érintettet az illetékes adóhatóság határozat formájában értesíti. A visszafizetési kötelezettséget az 10032000-01907010 számú APEH Agrárgazdasági kezességbeváltás folyósítási számlára kell teljesíteni.

7. § (1) A felvett hitelek után, annak maximum 2005. december 31-i lejáratára - a hitelintézet kamatterhelését és annak kifizetését követően - kamattámogatás vehető igénybe.

(2) A kamattámogatás mértéke a kamattámogatási igénylés benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamat száz százaléka.

(3) A kamattámogatás a banki kamatterhelés gyakoriságától függően, de legkorábban a hitelszerződés hatálybalépését követő 30. naptól igényelhető, a jogosult lakóhelye/székhelye szerint illetékes állami adóhatóságnál a 10032000-01905616 számú APEH Agrárfinanszírozás támogatása folyósítási számláról. A kamattámogatás az adóhatóság által rendszeresített 0011-es számú "bevallás az államháztartással szemben egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával igényelhető. Az igénylő nyomtatványhoz csatolni kell a hitelintézet kamat-befizetési igazolását és a pályázat elnyeréséről szóló igazolás hitelesített másolatát.

8. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezései, valamint az állam által vállalt kezesség előkészítésének és a kezesség beváltásának eljárási rendjéről szóló 151/1996. (X. 1.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet a 25/2000. (V. 26.) FVM rendelethez

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala pályázati felhívása a szarvasmarha ágazat fejlesztésére, valamint intervenciós üszőnevelő telepek kialakításának támogatására

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala a szarvasmarha ágazat fejlesztéséhez nyújtott hitelek állami kezességvállalásáról szóló 1142/1999. (XII. 30.) Korm. határozat ban foglaltak alapján az alábbi pályázati felhívást teszi közzé:

1. A pályázat célja, a húshasznosítású nőivarú szarvasmarha állomány létszámfejlesztése érdekében olyan önálló szarvasmarhatartó telepek kialakítása és működtetése, amelyek szakszerű üszőborjú és növendéküsző felvásárlást, felnevelést, termékenyítést és vemhesüsző értékesítést folytatnak, elősegítve ezzel önálló húsmarhatartó magángazdaságok, társulások, gazdasági társaságok kialakítását és létszámfejlesztését.

2. Amennyiben az intervenciós telepen felnevelt és termékenyített vemhes üszők igazoltan belföldön kerülnek értékesítésre, illetve a vevő a vásárolt vemhes üszőre egyéves tartási kötelezettséget vállal, az intervenciós telep minden eladott vemhes üsző után 2001-től - az értékesítési biztonság megteremtése érdekében - árkiegészítő támogatásban részesülhet a minisztérium költségvetési keretének terhére, a költségvetésben meghatározott keretösszeg mértékéig.

3. A pályázat igénybevételének feltételei

a) A pályázaton az a szarvasmarhatartással foglalkozó természetes vagy jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, illetve egyéni vállalkozó vehet részt, aki/amely

- lejárt köztartozással nem rendelkezik,

- legalább 250 növendéküsző vagy üszőborjú egyidejű felnevelésére alkalmas teleppel rendelkezik,

- az illetékes megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás intervenciós üszőnevelő telep létesítésére vonatkozó szakhatósági hozzájárulással rendelkezik,

- valamely húshasznosítású vagy magyar tarka szarvasmarha fajta államilag elismert tenyésztő szervezetének tagja.

b) Vállalja, hogy[3]

- az igényelt hitel futamidejéig intervenciós üszőnevelő telepet működtet;

- a pályázatban jelzett férőhely-kapacitás 90 százalékos feltöltését a pályázat elnyerésétől számított 12 hónapon belül eléri. A 2001. évet követően az éves átlagos férőhely-kihasználás meghaladja a 80 százalékot;

- a felvásárolt üszőkre legalább hat hónapos tartási kötelezettséget vállal;

- a beállított üsző

= az ENAR nyilvántartásában szerepel,

= apja igazoltan apaállat-minősítéssel rendelkezik, húshasznú vagy magyar tarka fajtájú bika. Kisüzemi (50 tehénlétszám alatti) gazdaságokból származó üszők esetében 2001. december 31-ig az apaság igazolásának elmulasztása nem kizáró ok. Ez esetben az adott hús- és kettőshasznú fajta tenyésztőszervezetének (vagy megbízottjának) bevonásával az intervenciós telep köteles az egyesülettel fajtaazonosíttatni és nyilvántartásba vetetni az állatokat,

= igazoltan brucellózis-, leukózis- és gümőkór-mentes,

= import tenyészüszők beállítása esetén rendelkezik a minisztérium behozatali hozzájárulásával;

- az üszőket szakszerűen felneveli és kizárólag hústípusú magyar tarka vagy húshasznosítású bikával termékenyíti;

- huszonnégy hónapnál idősebb üsző nem kerül felvásárlásra, illetve azokat igazoltan, öt hónapos vemhességi idő elérése előtt nem értékesíti.

4. A pályázatnak tartalmazni kell

a) A pályázó nevét, címét, levelezési címét, a felelős vezető nevét, adószámát vagy adóazonosító jelét, bankszámlaszámát.

b) Az intervenciós üszőnevelő telep feletti rendelkezési jogának igazolását, illetve bérlemény esetén a bérleti szerződés hiteles másolatát, amely bérleti szerződés érvényességi ideje nem lehet rövidebb határidejű, mint a hitelszerződés futamideje.

c) A pályázónak közölni kell a beállítandó üszőállomány létszámát, és a finanszírozandó hiteligény nagyságát, az állományvásárlásra, a férőhely kialakítására, illetve az egyéves működésre vonatkozó költségek bontásában.

d) Három hitelintézet érvényes hitelajánlatát, illetve a hitelintézet(ek) hiteles hitelígérvényét. (A pályázat benyújtását követő 30 napon belül, de legfeljebb a pályázat beadási határidejéig is csatolható).

e) Az intervenciós üszőnevelő telep tulajdonosának/üzemeltetőjének gazdálkodási tervét, amely tartalmazza a tervezett tartás- és tenyésztéstechnológia részletes leírását és a szakszerű állattartáshoz szükséges feltételek meglétének bemutatását, továbbá megjelöli a üszők felvásárlási körét, tekintettel a kistermelői körből származó felvásárlásokra is.

f) Az illetékes megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrzési Állomás intervenciós üszőnevelő telep létesítéséről szóló szakhatósági hozzájárulását, illetve a tenyésztő szervezet tagsági igazolását.

g) A pályázó nyilatkozatát, amely szerint a pályázók a pályázat benyújtásakor lejárt adó- és vámhátralékkal nem rendelkeznek.

h) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy nem áll csőd, felszámolási, végelszámolási eljárás, illetve végrehajtás alatt.

i) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a hitelt a hitelszerződésben meghatározott ütemezés szerint a hitel futamidejének határidejéig visszafizeti.

j) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a pályázatban szereplő feltételeket betartja.

k) Egy bérmentesített, a pályázó nevére megcímzett válaszlevél borítékot és kitöltött tértivevényt.

5. A pályázat benyújtásának helye és ideje

A pályázatot a pályázónak 8 példányban kell a hivatalhoz benyújtania 2000. augusztus 31-ig személyesen vagy postai úton. (Cím: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11.) A pályázat postai úton történő benyújtása esetén az ajánlott levél igazoló szelvényén a dátumbélyegző kelte igazolja a beadás időpontját.[4]

6. A pályázatok elbírálásának alapvető szempontjai

- A tartás és tenyésztéstechnológiai leírás szakmai megalapozottsága.

- A megfelelő szakmai tapasztalat és felkészültség.

- A vállalt állományméret és a finanszírozandó hiteligény egymáshoz viszonyított aránya, valamint a pályázatban leírt gazdálkodási terv gazdaságossági mutatói.

- Az intervenciós üszőnevelő telep elhelyezkedése az ország jelenlegi állományeloszlásának, illetve a legeltetéses szarvasmarhatartás ökológiai feltételrendszerének tükrében.

7. A pályázati feltételek teljesítésének ellenőrzése

A támogatási feltételek teljesítését a minisztérium az illetékes Megyei Földművelésügyi Hivatal bevonásával ellenőrzi.

Lábjegyzetek:

[1] A 25/2000. (V. 26.) FVM rendelet 2. § 2. bekezdése a 47/2000. (VII. 28.) FVM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] Megállapította a 91/2001. (XI. 7.) FVM rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.11.15.

[3] Megállapította a 91/2001. (XI. 7.) FVM rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.11.15.

[4] A 25/2000. (V. 26.) FVM rendelet Mellékletének 5. pontja a 47/2000. (VII. 28.) FVM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék